Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHayatİskandinav Kültüründe En Bilinen 60 Viking İsmi ve Anlamları

Son Yazılar

İskandinav Kültüründe En Bilinen 60 Viking İsmi ve Anlamları

Harika bir keşif duygusuna sahip küçük erkek ve kızlar için bu harika Viking isimleriyle unutulmaz bir maceraya atılın. İşte İskandinav kültüründe en çok kullanılan Viking isimleri ve anlamları.

Viking isimleri bugünlerde popülaritesinde bir canlanma yaşıyor. Tanınmış kahramanlardan eski İskandinav tanrılarına kadar, bu renkli, genellikle etkili isimler tüm dünyada ilgi çekiyor. Bebeğinize güçlü bir isim vermek istiyorsanız, beklediğiniz erkek bebek veya kız bebek için hangisinin en iyi seçim olduğuna karar verebilirsiniz.

Bu kapsamlı Viking isimleri listesi, eski ve gelenekselden benzersiz ve modern olana kadar tüm merakınızı giderecektir. Hayatınızdaki genç maceracılar için bu eğlenceli, canlı İskandinav isimleriyle harika bir İskandinav zamanı geçirin.

Gücü Simgeleyen Viking İsimleri ve Anlamları

Savaşçılar için bu harika Viking isimleriyle İskandinav denizlerine yelken açın.

1
Arvid

Arvid, İskandinavya, İran ve Litvanya’da oldukça popülerdir. Eski İskandinav dilinde “kartal” anlamına gelen “ari/ǫrn” ve “odun” anlamına gelen “viðr” kelimelerine dayanmaktadır. Arvid’in kraliyet dernekleri var, bu yüzden çok yakında küçük Kral Arvid’i selamlamayı bekleyebilirsiniz. Arvid dünya çapında nadir kullanılır ve en çok 159. sırada yer alan Norveç’te kullanılır.

2
Åse

Åse, Eski İngiliz ismi olan Oswald’ın Eski İskandinav biçimi olan Aassi’den türetilmiştir. Kelimenin tam anlamıyla “Tanrı” anlamına gelir. Bu ilahi müdahale, beklediğiniz bebek için en çarpıcı İskandinav isimlerinden biri olabilir. Åse dünya çapında çok kullanılmaz, en çok Endonezya’da kullanılır ve Papua Yeni Gine’de 1.633. sırada yer alır.

3
Ailse

Ailse, Alice ve İskoç Ailsa’nın Eski İskandinav versiyonudur. Aynı zamanda İskoçya’da bir yer adı olan “Alfsigr adası” anlamına gelir. Ailse ismi tüm dünyada genellikle kız bebek isimleri olarak kullanılıyor. 2014 yılında, çoğu Brezilya’da olmak üzere dünya çapında 78 kişiye Ailse adı verildi.

4
Ama

Ama aynı zamanda Afrika kültüründe “Cumartesi günü doğmuş” anlamına gelir ve İsveççe’de “sütanne” anlamına gelir. Amelia’nın daha kısa bir şeklidir ve genç kızınızın bir kartal gibi uçması için harika bir yoldur. Ama dünya çapında nadir kullanılır, en çok Fildişi Sahili’nde kullanılır ve Togo’da en çok kullanılan 29’uncu isimdir.

5
Arlan

İskandinav kültüründe Arlan, Arien’in bir varyasyonudur. Galce’de “eski” ve “rehin” anlamına gelir. Arlan, bebeğinize verilecek erkek isimleri arasında bulunabilir, üstelik çok karışık değil, aksine akılda kalıcı. Arlan dünya çapında nadirdir, çoğunlukla Filipinler’de kullanılır ve Kazakistan’da 834. sırada yer alır.

6
Astride

Astride, “tanrı” anlamına gelen “áns” ve “güzel” anlamına gelen “fríðr” kelimelerinden oluşan Eski İskandinav “Ástríðr” kelimesinden gelir. Aynı zamanda “güzel tanrıça” anlamına da gelir. Viking isimleri içinde Astride, neredeyse doğaüstü bir güzellik taşır. Astride dünya çapında az kullanılan isimlerden biridir ve en çok 116. sırada yer aldığı Demokratik Kongo’da kullanılır.

7
Audun

Audun, “öfkeli” ve “istekli” anlamına gelen Eski İskandinav “Óðinn” kelimesinden gelir. Odin, İskandinav mitolojisinde tek gözlü bilge yaşlı bir adam olarak görünen ana tanrıdır. Odun gibi telafuz edildiğinden, çocuğunuza pek veresiniz gelmeyebilir 😊. 2014 yılında, başta 249. sırada yer aldığı Norveç olmak üzere dünya çapında 4.912 kişiye Audun ismi verildi.

8
Axel

Axel, İbranice Absalom’a bağlanabilir. Eski İskandinav dilinde “Tanrı” anlamına gelen “ans” ve “kask” anlamına gelen “ketill” kelimelerinden oluşur. Axel, Danimarka ve Norveç kültüründe biraz yaygındır ve küçük erkek çocuğunuz için uygun bir isim olabilir. Axel dünya çapında 4.881. sırada yer aldı, en çok Almanya’da ve Gabon’da 68. sırada popüler bir isim.

BENZER YAZI: EN HAVALI MİTOLOJİK BEBEK İSİMLERİ

9
Balder

İskandinav mitolojisinde Balder masumiyet, saflık ve güzellik tanrısıdır. Aynı zamanda Marvel‘ın Asgardlı kahramanlarından birinin adıdır. Genç Balder kendini herkese tanıttığında eski dünya yeniyle tanışır. 2014 yılında, çoğu Hindistan’da olmak üzere dünya çapında 365 kişiye Balder adı verildi.

10
Birger

Birger, “kurtarmak” ve “yardım” anlamına gelen “bjarga”dan oluşan Eski İskandinav Birgir’den türemiştir. En ünlü Birger’lerden biri, 13. yüzyılın sonlarında İsveç Kralı olan Kral Birger’di. Birger dünya çapında nadirdir ve en çok 247. sırada yer aldığı Norveç’te kullanılır.

Çocuğa Verilebilecek İskandinav İsimleri

11
Bjorn

Bjorn, Bernard’ın İskandinav şeklidir. Aynı zamanda “kahraman” veya “savaşçı” anlamına da gelir. Bjorn, günümüzün en tanınan Viking isimlerinden biri olabilir ve erkek çocuklara verilebilecek en ihtişamlı isimlerden biridir. Bjorn dünya çapında az kullanılır, çoğunlukla Hollanda’da kullanılır ve Belçika’da 461. sırada yer alır.

12
Bodil

Bodil, “çare” anlamına gelen “bót” ve “savaş” anlamına gelen “hildr” kelimelerinden oluşan Eski İskandinav Bóthildr’ın Latince bir şeklidir. Bodil gibi unisex Viking isimleri, bir kadın veya erkek ismine çok yakışabilir. Bodil dünya çapında nadir kullanılır ve en çok 110. sırada yer alan Danimarka’da kullanılır.

BENZER YAZI: KURAN’DA GEÇEN ERKEK BEBEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

13
Brandt

Brandt , Eski İskandinav dilinde “ateşli meşale” anlamına gelen popüler bir Alman soyadıydı . “Meşale” anlamına gelen “brandr”dan türetilmiştir. Brandt, hayatınızdaki erkekler için modern ve yeni hissettiren eski bir isimdir. 2014’te, çoğu ABD’de olmak üzere dünya çapında 5.000’den az kişi Brandt olarak adlandırıldı.

14
Brenna

Brenna, Brenda’nın küçültülmüş hali ve erkek Brendan’ın dişi formudur. Aynı zamanda “gözyaşı” anlamına gelen Kelt “braon” sözcüğüne dayanmaktadır. Brenna, Britanya Adaları’nda daha yaygındır, ancak genellikle kız çocuklarında kullanılır. Brenna dünya çapında nadirdir, çoğunlukla ABD’de kullanılır ve Kuzey İrlanda’da 1.132. sırada yer alır.

15
Brynhild

Brynhild ayrıca Almanca’da “savaşa hazır” anlamına gelir. Brunhilde bir kadın Valkyrie savaşçısı ve İskandinav tanrısı Odin’in kızıydı. Anlamlarından hangisini kabul ederseniz edin, Brynhild kızlar için en güçlü İskandinav isimlerinden biridir. Brynhild dünya çapında son derece nadirdir, en çok Norveç’te kullanılır ve Faroe Adaları’nda 147. sırada yer alır.

16
Chara

Chara aslen “sevgili”, “can” ve “sevilen” anlamına gelen Latince “cārus” kelimesinden geldi. Aynı zamanda Sarah’nın İspanyolca versiyonu ve Charlotte’un İngilizce versiyonu. Chara’nın birden çok anlamı vardır ama bir şanslı küçük kız için yeterince güzeldir. Chara dünya çapında nadirdir, en çok Yunanistan’da kullanılır ve Güney Kıbrıs’ta 397. sırada yer alır.

17
Dagmar

Dagmar, Eski İskandinav Dagmær’den gelir, “gün” anlamına gelen “dagr” ve “kız” ve “bakire” anlamına gelen “mær” kelimesinden gelir. Dagmar, çeşitli Slav ülkelerinde sıklıkla kullanılır , bu nedenle dünya çapında kullanılan kız çocuk isimleri arasındadır. Dagmar dünya çapında 3.567. sırada, en çok Almanya’da ve Çek Cumhuriyeti’nde 56. sırada yer alıyor.

18
Dane

İbranice’de Dane ayrıca “Tanrı benim yargıcımdır” anlamına gelir. İngilizce’de Dean’in bir varyasyonu olarak kullanılmıştır, ancak en çok Danimarka’dan bir adamı belirtmesiyle bilinir. Küçük, maceracı bir erkek veya kıza isim vermenin harika bir yolunu sağlar. Dane dünya çapında nadirdir, çoğunlukla ABD’de kullanılır ve Hırvatistan’da 399. sırada yer alır.

19
Ebbe

Ebbe, Almanca’da “yaban domuzu” anlamına gelen “ebur” köküyle Eberhard’ın küçültülmüş halidir. İskandinav dilinde Ebbe, Esben’in küçültülmüş halidir. Danca’da “güzel aile bağı” anlamına gelir ve kız çocuklarına çok tatlı bir hava katabilir. Ebbe dünya çapında nadirdir ve en çok 278. sırada yer alan Danimarka’da kullanılır.

BENZER YAZI: JAPON ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

20
Eir

İskandinav mitolojisinde Eir, tıp ve şifanın yanı sıra merhamet kavramıyla ilişkilendirilen tanrıçadır. Bu güzel anlam, oradaki en barışçıl küçük erkek ve kız çocuklarıdır. 2014 yılında başta Norveç olmak üzere dünya çapında 151 kişi Eir olarak adlandırılırken, Faroe Adaları’nda 511. sırada yer alıyor.

Erkek ve Kız Viking İsimleri

21
Elsha

Elsha, “Alfsigr adası” anlamına gelen Eski İskandinav Ailsa ile bağlantılıdır. Aynı zamanda “Tanrı kurtuluştur” anlamına gelen İbranice Elisha adından da gelmektedir . Eski, zengin bir geçmişe sahip olan Elsha, çok değer verdiğiniz değerli küçük kızın adını vermenize yardımcı olabilir. 2014 yılında dünya çapında, çoğu Endonezya’da olmak üzere 1.226 kişiye Elsha adı verildi.

22
Erica

Erica, efsanevi Eski İskandinav Erik’ten alınan Latince bir isimdir. Ayrıca Almanca’da “her zaman güçlü” anlamına gelir. Erica, İskandinav dilindeki “yalnız” kelimesinden “ei” ve “kral” kelimesinden gelen “ríkr” kelimesinden oluşur. Erica dünya çapında 1.526. sırada yer alıyor, en çok ABD’de popüler ve Brezilya’da 205. sırada yer almaktadır.

23
Erik

Erik, Eski İskandinav dilinde “her zaman” anlamına gelen “ei” ve “yönetici” anlamına gelen “ríkr” kelimelerinden türetilmiştir. Kızıl Erik, tarihin en ünlü Viking savaşçısıydı. Erik, Viking isimleri diyarında hâlâ çok popüler, bu nedenle küçük Erik’iniz aynı şekilde büyüyüp güçlü olabilir. Erik dünya çapında 1.294. sırada, en çok ABD’de popüler ve İsveç’te 12. sırada.

24
Eskel

Eskel, Eski İskandinav Asketill’inden geliyor. Mistik anlamı, eski pagan ayinlerinde kullanılan kurbanlık bir kaba işaret eder. Eskel biraz modası geçmiş ama beklediğiniz erkek bebek için bu yoğun anlamı gururla gösteriyor. 2014 yılında dünya çapında çoğunluğu ABD’de olmak üzere 168 kişiye Eskel adı verildi.

BENZER YAZI: KÜRTÇE ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

25
Etoile

Etoile daha çok bir Fransız adı olarak bilinir, ancak Eski İskandinav dilinde Asta olarak, Yunanca Anastasia adından gelir. Küçük kızınızın, prenseslikten kraliçeliğe geçmesine yardımcı olabilecek Etoile olarak gösterinin yıldızı olabileceği inkar edilemez. Etoile dünya çapında çok nadirdir ve en çok 2.406. sırada yer aldığı Demokratik Kongo’da kullanılır.

26
Fenrir

Fenrir, “bataklık” anlamına gelen Eski İskandinav “fen” kelimesinden gelir. İskandinav mitolojisinde Fenrir, yalnızca Odin’in oğullarından biri tarafından gönderilmek üzere tanrı Odin’i öldüren korkunç bir kurttur. Genç Fenrir’iniz orijinali kadar korkutucu olmayacak ama sevimli olacak. 2014 yılında, çoğu Rusya’da olmak üzere dünya çapında 30 kişiye Fenrir adı verildi.

27
Freja

İskandinav mitolojisinde Freja, aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçasıydı. Geleneksel olarak sarışın ve mavi gözlüydü ama güzelliği nerede olursa olsun, genç tanrıçanızın adı olarak mutlu bir yuva bulabilir. Freja dünya çapında çok nadirdir ve en çok 564. sırada yer aldığı Danimarka’da kullanılır.

28
Frida

Frida, “güzel” anlamına gelen “fríðr” ile biten kadın isimlerinin takma adlarından biri olan Eski İskandinav Fríða’dan gelmektedir. İbranice’de Frida, “bilge yargıç” veya “barışçıl hükümdar” anlamına gelir. Dünyayı doğru yönetmek isteyen genç kızlar için güçlü bir isim. Frida dünya çapında nadirdir, en çok Tanzanya’da kullanılır ve İsveç’te 76. sırada yer alır.

29
Frigg

İskandinav mitolojisinde Frigg, Odin’in karısı ve doğurganlık tanrıçasıydı. Ufaklığınıza unutulmaz Frigg’in adını vererek İskandinav geleneklerini onurlandırabilirsiniz. 2014 yılında, çoğu Norveç’te olmak üzere dünya çapında 50 kişiye Frigg adı verildi.

30
Frode

Frode, “bilge” anlamına gelen Eski İskandinav “fróðr” kelimesinden gelir. Yüzüklerin Efendisi‘ndeki ünlü karakter Frodo olarak da karşımıza çıkabilir. Frode orta çağa ait gelebilir ama modern dünyada küçük adamınız için iyi ve doğru bir seçim olabilir. Frode dünya çapında nadir kullanılır ve en çok 69. sırada yer alan Norveç’te isim olarak verilmektedir.

31
Garda

Garda, Eski İskandinav Gerda’nın bir biçimi ve Gerd’in modern bir versiyonudur. Bir İtalyan gölünün adından İrlanda’daki polis gücüne kadar her şey olmuştur. Garda, beklediğiniz bebek için en havalı isim olacak kadar geniş ve unisex. 2014 yılında, İtalya’da ilk 10.000 isim arasında olmasına rağmen, çoğu Endonezya’da olmak üzere dünya çapında 1.252 kişi Garda olarak adlandırıldı.

BENZER YAZI: SAHABİ İSİMLERİ – EN BİLİNEN KADIN VE ERKEK SAHABE İSİMLERİ NELERDİR?

32
Gerd

Gerd, İskandinav Gerda veya Gertrude için dişi bir evcil hayvan adı ve Germen kültüründe bir erkek adıdır. İskandinav mitolojisinde Gerd, erkek veya kız çocuğunuza verebileceğiniz benzersiz bir isimdir. Gerd dünya çapında 3.268. sırada, en çok Almanya’da popüler ve Norveç’te 43. sırada yer alıyor.

33
Gertrude

Gertrude, “mızrak” anlamına gelen Cermen “ger” ve “güç” anlamına gelen “thrud” kelimesinden gelir. Gertrude, Shakespeare’in Hamlet’indeki ünlü Danimarka kraliçesinin adıdır. Merak edersen, Gertrude Gertie veya Trudy’yi arayabilirsin. Gertrude dünya çapında 3.633. sırada, en çok ABD’de popüler ve Avusturya’da 32. sırada.

34
Gunhild

Gunhild, her ikisi de “savaş” anlamına gelen Cermen “gunn” ve “hild” kelimelerinden gelir. Aynı zamanda “savaş” ve “savaşçı” ile de ilişkilendirilir. Bu güçlü kızın adı, İsveç dışında harikalar yaratmaya zemin hazırlayabilir. Gunhild dünya çapında çok nadirdir, en çok İsveç’te kullanılır ve Norveç’te 225. sırada yer alır.

35
Gunnar

Gunnar, “cesur ve cesur savaşçı” anlamına gelen bir Viking alıntısıyla ilişkilendirilir. “Savaş” anlamına gelen “gunnr” ve “savaşçı” anlamına gelen “arr” kelimelerinden oluşur. Hala İskandinavya’da kullanılmaktadır, ancak küçük oğlunuz için en iyi isim olma konusunda uzmanlaşmak için biraz zorlamanız gerekebilir. Gunnar dünya çapında nadirdir, en çok Norveç’te kullanılır ve İzlanda’da 6. sırada yer alır.

36
Halfdan

Halfdan, MS 865’te İngiltere’de Doğu Anglia’yı işgal eden Büyük Heathen Ordusu’nun lideriydi. “Yarı Danimarkalı”yı belirtmek için kullanılmıştı ama hayatınızdaki genç Viking için başlı başına bir kişiliğe sahip. 2014 yılında çoğu Norveç’te olmak üzere dünya çapında 62 kişi Halfdan adını alırken, Grönland’da 908. sırada yer aldı.

37
Halley

Halley aynı zamanda Eski İngilizce’de “büyük ev” anlamına gelen “heall” ve “orman temizleme” anlamına gelen “leah” sözcüklerinden oluşan bir İngiliz soyadıdır. Hallie’nin ve Henry’nin dişi versiyonunun bir türevi. Halley dünya çapında nadirdir ve en çok ABD’de kullanılır.

BENZER YAZI: KEŞFEDİLMEMİŞ KIZ BEBEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

38
Halvar

Halvar, Eski İskandinav dilinde “taş” anlamına gelen “hallr” ve “koruma” anlamına gelen “vǫrðr” kelimelerinden türetilmiştir. Bu nadide Viking ismiyle çok sevdiğiniz çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. 2014 yılında dünya çapında 325 kişiye Halvar adı verildi ve en çok 1.359. sırada yer aldığı Norveç’te kullanıldı.

39
Harold

Harold, “askeri güç” anlamına gelen “harja-waldaz”dan Cermen kökenli isimdir. Norse Heraldr’a dayanmaktadır ve Hereweald’ın bir türevidir. Harold, bu eski ama etkili ismi modern çocuğun yaşamı boyunca kullanmak için verebilirsin. Harold dünya çapında 1.327. sırada yer alıyor, en çok ABD’de popüler ve Jamaika’da 54. sırada yer aldı.

40
Hedda

Hedda, Alman Hedwig’in kısaltılmış halidir ve başlangıçta “savaşta sığınak” anlamına gelir. “Çarpışma” anlamına gelen “hadu” ve “savaş” anlamına gelen “wīg” kelimelerinden türetilmiştir. Hedda güce sahiptir ve yine de sert kızlar için vintage tarzı, kadınsı bir isim olmaya devam etmektedir. Hedda dünya çapında az kullanılan bir isim, çoğunlukla Almanya’da kullanılır ve Norveç’te 787. sırada yer alır.

Az Duyulmuş Viking İsimleri

41
Heimdall

İskandinav mitolojisinde Heimdallr tanrıların bekçisidir ve gökkuşağı köprüsü Bifrost’u korur. Adı aynı zamanda “şafak ve ışık tanrısı” anlamına gelir ve çocuğunuz için güçlü anlamlarla doludur. Geçtiğimiz yıllarda çoğu Almanya’da olmak üzere dünya çapında 36 kişiye Heimdall adı verildi.

42
Hela

Ülkemizde çocuğunuza verebileceğiniz bir isim değil. İskandinav mitolojisinde Hera gibi, ölülere başkanlık eden yeraltı krallığının tanrıçasıdır. Bu yoğun, destansı anlamın gücü var ve dünyada bir çok ülkede benzer türlerde kullanılıyor. Hela dünya çapında nadir kullanılmaktadır, çoğunlukla Hindistan’da kullanılır ve Tunus’ta 143. sırada yer alır.

43
Helga

Helga, “kutsal olan” anlamına gelen “heilagr”dan gelen Eski İskandinav Helgi’nin dişi formudur. Aynı zamanda “ilahi kadın” anlamına da gelir. Helga, Almanya’da ve küçük kız çocuğunuzun yaşadığı her yerde hala çok popüler olan klasik bir İskandinav adıdır. Helga dünya çapında 963. sırada yer alıyor ve en çok 20. sırada yer aldığı Almanya’da popüler.

44
Herja

Herja, İskandinav ve Cermen mitolojisinde Valkyries olarak bilinen tanrılardan biridir. “Yıkım yapan” olarak bilinir. Herja, dünyada harika şeyler yapmak isteyen genç kız için nadiren verilen eski bir isimdir. 2014 yılında, çoğu Endonezya’da olmak üzere dünya çapında 35 kişiye Herja adı verildi.

45
Hod

İskandinav mitolojisinde Hod, gece ve karanlıkla ilişkilendirilen kör bir tanrıydı ve baş tanrı Odin’in oğluydu. Aynı zamanda Horace için bir takma addır. Hod, gizemli bir anlam sunar ve herhangi bir şanslı küçük çocuk için en havalı isim gibi görünür. Hod dünya çapında çok nadirdir, en çok Mısır’da kullanılır ve İsrail’de 1.443. sırada yer alır.

BENZER YAZI: İLGİNÇ ERKEK BEBEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

46
Inge

İskandinav mitolojisinde Ing, barış ve bereket tanrısı olarak biliniyor. Ingram, Ingrid ve Inger gibi “Ing” ile başlayan birçok Cermen adından biridir. Inge dünya çapında 1.772. sırada, en çok Almanya’da popüler ve Danimarka’da 49. sırada yer alıyor.

47
Kari

Kari, Katherine’in Norveççe kısaltılmış halidir. Aynı zamanda İskandinav rüzgar tanrısının adıdır. Genellikle Norveç’te kızlara ve İzlanda’da erkeklere verilir. Kari, çocuğunuz için en şirin isim olabilir. Kari dünya çapında 3.066. sırada, en çok Hindistan’da popüler ve Finlandiya’da 4. sırada yer alıyor.

48
Kirk

Kirk, bir kilisenin yakınında yaşayan bir kişinin yer adı olan Eski İskandinav “kirkja” dan gelir. İsim, sonunda İngiltere ve İskoçya’ya da ulaştı. Kirk, bir erkek ismi olarak çok tanınır. Kirk, dünya çapında az kullanılır, çoğunlukla ABD’de kullanılır ve Jamaika’da 392. sırada yer alır.

49
Knud

Knud, “düğüm” anlamına gelen Eski İskandinav “knútr” kelimesinden gelir. Aynı zamanda Almanca “chnot”tan “özgür” ve “asil” anlamına gelir. 11. yüzyıl Danimarka prensi Knut ile ilgili olabilir. Knud dünya çapında çok nadirdir, en çok Danimarka’da kullanılır ve Danimarka’da 13. sırada yer alır.

50
Lagertha

Lagertha, ünlü bir Viking bakiresi ve 9. yüzyıl Viking kralı Ragnar Lothbrok’un ilk karısıydı. Lagertha, güçlerini göstermek isteyen küçük kızlar için en güçlü İskandinav isimlerini temsil ediyor olabilir. 2014 yılında dünya çapında, çoğu ABD’de olmak üzere 11 kişiye Lagertha adı verildi.

51
Lange

Lange aslen İskandinavya’da Lang olarak ortaya çıktı. Almanca’da “lang”, “uzun” anlamına gelir. Uzun boylu bir kişinin takma adı olan Lange, küçük oğlunuzun boyu ne olursa olsun klasik bir İskandinav adıdır. Lange, dünya çapında son derece nadirdir, çoğunlukla ABD’de kullanılır ve Kongo’da 2.331. sırada yer alır.

52
Leif

Leif, “torun” anlamına gelen Eski İskandinav Leifr’den türetilmiştir. En çok İskandinav kaşifi Leif Erickson’un adı olarak bilinir. Aynı zamanda Eski İskandinav dilinde “sevilen” anlamına gelen “Iiufr”dan gelmektedir. Leif dünya çapında nadirdir ve en çok İsveç’te 22. sırada yer alır.

53
Lemond

Lemond, Logmadr’dan Eski İskandinav Lamont’un bir çeşididir. Aynı zamanda Galce adı MacErcharwho’dan alınan bir İskoç soyadıydı. 2016 yılında, çoğu Haiti’de olmak üzere dünya çapında 646 kişiye Lemond adı verildi.

54
Liv

Liv, “barınak” ve “koruma” anlamına gelen Eski İskandinav “hlíf” kelimesinden gelir. Liv, Amerikalı aktris Liv Tyler sayesinde yeniden popüler oldu. Liv, küçük bir kızın bu geleneksel İskandinav adıyla gurur duymasının kısa ve tatlı bir yoludur. Liv, dünya çapında nadirdir ve en çok 16. sırada yer aldığı Norveç’te kullanılır.

55
Loki

İskandinav mitolojisinde Loki yaramazlık tanrısıdır. O ünlü bir düzenbazdı ve hatta Marvel Comics’te bir karakter olarak da kullanıldı. Loki, tanıdığınız yaramaz küçük oğlan veya kıza isim vermenin en moda yolu olabilir. Loki dünya çapında nadirdir, en çok Hindistan’da kullanılır ve Nepal’de 2.916. sırada yer alır.

56
Lumi

Lumi, “ışık getiren” anlamına gelen Eski İskandinav bir kelimeydi. Aynı zamanda Estonca’da “kar” anlamına gelir ve Arnavutça “nehir” anlamına gelir. Lumi dünya çapında az kullanılır, en çok Nijerya’da isim olarak verild ve Finlandiya’da 1.421. sırada yer alır.

57
Lyall

Lyall, “kurt” anlamına gelen “ulfr”dan gelen Eski İskandinav adı Liulfr’dan gelir. Çok kullanılan bir İskoç soyadıydı, ancak hiçbir zaman küresel olarak belirli bir ad olarak çok yaygın olmadı. Lyall dünya çapında çok nadirdir, çoğunlukla Kanada’da kullanılır ve Yeni Zelanda’da 763. sırada yer alır.

58
Magnus

Magnus, İskandinavyalıdır ve Charlemagne’nin Latince adı ünlü Frank hükümdarı “Carolus Magnus”tan alınmıştır. “Güç merkezi” anlamına gelen Eski İskandinav “magn-hús” oldu. Magnus dünya çapında nadirdir ve en çok 161. sırada yer alan İsveç’te kullanılır.

59
Nanna

İskandinav mitolojisinde Nanna, neşe, barış ve ay ile ilişkilendirilen tanrıçadır. Nanna, İsveççe’de genellikle “büyükanne” ve “anne” anlamına gelir, ancak beklediğiniz kız bebek için harikalar yaratabilir. Nanna viking isimleri arasında dünya çapında az kullanılır ve en çok 161. sırada yer alan Danimarka’da isim olarak kullanıldı.

60
Niel

Niel, “bulut” anlamına gelen Galce “nél” ve “şampiyon” anlamına gelen “niadh” kelimelerinden türetilmiştir. Niel dünya çapında nadirdir ve en çok 1.313. sırada yer alan Filipinler’de kullanılır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!