Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikVPN'inizi Her Zaman Açık Bırakmalı mısınız?

Son Yazılar

VPN’inizi Her Zaman Açık Bırakmalı mısınız?

VPN'lerin olumlu ve olumsuz yönleri vardır, bu yüzden vpn ne zaman kullanılmalı? VPN ne zaman açılır veya kapatılır? İşte cevaplar yazımızda.

Hepimiz işe ya da okula giderken otobüste telefon ekranımıza bakan meraklı bir yabancıyla karşılaşmışızdır. Benzer şekilde, tanımadığınız insanlar tarayıcı pencerenizi kontrol edebilir. Bu, insanları çevrimiçi olarak her türlü siber saldırıya maruz bırakan yaygın bir olgudur. Bu sebeple VPN kullanırız! Bu yazımızda VPN ne zaman kullanılmalı, açılmalı ve kapamalı gibi sorularınıza detaylı cevaplar vereceğiz.

Sanal Özel Ağlar (VPN) ile internet bağlantınız güvence altına alınarak verilerinizi ve çevrimiçi etkinliğinizi izinsiz girişlere karşı korursunuz. Öyleyse VPN ne zaman kullanılmalı, hangi durumlarda açılmalı ve kapamalı? İşte akıllardaki deli sorular ve Takiye.com cevapları.

VPN Ne Zaman Kullanılmalı?

VPN kullanıcıları genellikle bir ikilemle karşı karşıya kalırlar, yani VPN’lerini açık mı yoksa kapalı mı bırakacakları konusunda. Çoğu insan çevrimiçi güvenliklerini ve anonimliklerini bir öncelik olarak görür, bu nedenle VPN’lerinin her zaman açık olmasını tercih ederler. Ancak, kullandığınız hizmete bağlı olarak olası gecikmeler de dahil olmak üzere dezavantajları da vardır. VPN’inizi açık bırakmak konusunda kararsızsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı temeller var. Peki VPN ne zaman kullanılmalı, hangi durumlarda açık olmalı veya kapatmalı?

İnternette Özel Olarak Gezin

Artık bir çok tarayıcıda (browser), gizli mod adı verilen bir seçenek olduğunu biliyorsunuz. Kullanıcılar bu modun kendilerini VPN gibi koruduğunu düşünmektedirler. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Gizli mod, sizi yalnızca cihazınıza erişimi olan diğer insanlardan korur. Kullandığınız operatörden ya da diğer ağ izleyicilerinden kesinlikle korumaz.

Örneğin, kardeşlerinizle bir dizüstü bilgisayarı paylaşıyorsanız, gizli modu kullanırken onun ne yaptığınızı kontrol etmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak yine de internetteki herkes tarafından görülebilirsiniz.

VPN’ler, web üzerinde anonim kalmanızı sağlayarak, verileri şifreleyerek internette özel ve daha özgürce gezinmenize olanak tanıyarak bir adım öne çıkıyor.

Bilgilerinizi Hackerlardan Koruyun

VPN kullanmanın en büyük yararı, sizi internette gizlenen potansiyel tehlikelerden korumasıdır. Bilgisayar korsanları, çevrimiçi kullandığınız hassas bilgilere erişmek için kullandıkları çeşitli yöntemlere sahiptir.

Bu bilgilerle sizi taklit edebilir ve banka hesaplarınıza, kredi kartlarınıza ve daha fazlasına erişim sağlayabilirler. VPN’ler kullanımdayken çevrimiçi varlığınız şifrelendiğinden, VPN’ler sizi bu güvenlik açıklarından korur.

Paranızı Koruyun

Otel rezervasyonu ve uçak bileti satın alma gibi faaliyetler, bulunduğunuz yere göre fiyat açısından önemli ölçüde farklılık gösterir.

Rezervasyon web siteleri arama geçmişinize erişebilir. Hangi fiyatları ve teklifleri size göndereceklerine karar vermek için buldukları bilgileri kullanırlar. Bir VPN ile bu tür bilgileri gizleyebilir ve her seferinde en iyi fiyatı alabilirsiniz.

Ayrıca, çok fazla çevrimiçi alışveriş yaparsanız bunu yararlı bulacaksınız. Bir VPN ile sanal konumunuzu, öğelerin daha düşük fiyatlarla satıldığı bölgelerle değiştirebilirsiniz (ancak nakliye ücretleri yine de geçerlidir!).

İçerikle İlgili Coğrafi Kısıtlamaları Atlayın

Yurtdışınıa çok sık seyahat ediyorsanız ya da yurtdışında yayınlanan bir içeriğe erişiminiz yok ama buna erişmeyi çok istiyorsanız, VPN hizmeti kullanmalısınız. Örneğin, Amerika’da izleyebileceğiniz bir film, Japonya’ya gittiğinizde hiçbir yerde bulunmaz. Bu, içeriğin engellendiği anlamına gelir.

Coğrafi engelleme, belirli coğrafi konumlardaki içeriğe erişimi kısıtlamak için platformlar tarafından kullanılan bir araçtır. Bir VPN yardımıyla bunları atlayabilirsiniz.

VPN’inizi kapatmak, gerçek konumunuzu ortaya çıkaracak ve zevk aldığınız içeriğe artık erişemeyeceksiniz.

VPN’inizi Ne Zaman Kapatmalısınız?

VPN’lerin siber saldırılara karşı harika bir savunma hattı olduğuna ve özel verilerinizi anonim tuttuğuna şüphe yok. Avantajlarına rağmen, VPN’nizi kapatmanın gerekli olduğu zamanlar vardır… Peki VPN ne zaman kullanılmalı, hangi durumlarda açık olmalı veya kapatmalı?

İnternet Hızını Artırmak İçin

Daha önce, bir VPN kullanmanın en büyük yararının çevrimiçi varlığınızı şifrelemesi olduğundan bahsetmiştik; bu süreç zaman alır. Bir VPN’nin verilerinizi şifrelemek için kullandığı süre, çevrimiçi deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Sayfaların yüklenmesi için kendinizi daha uzun süre beklerken bulabilirsiniz.

İnternet hızınızı yavaşlatmak söz konusu olduğunda bazı VPN’ler diğerlerinden daha kötüdür. Kullanmadan önce servis özelliklerini gözden geçirmeniz yeterlidir.

ÖNERİ: YILIN EN İYİ VPN UYGULAMASI SIRALAMASI

Şarjın Hızlı Bitmesini Önlemek

VPN seçiminiz pilinizin kapasitesini olumsuz etkileyebilir. Genel olarak VPN’ler, iOS ve Android cihazlardaki diğer uygulamalarla aynı pil gücünü kullanır, ancak bazıları diğerlerinden daha fazla güç harcar.

Doğal olarak, her mobil cihaz benzersizdir ve tam pil kullanımı çeşitli değişkenlere bağlıdır. Bunlara VPN şifreleme düzeyi, mobil kapsama alanı ve VPN’nin her zaman arka planda çalışıp çalışmadığı dahildir.

Tasarruf için

Çoğu servis sağlayıcı gibi, VPN’ler de ücretsiz ve ücretli sürümlerde mevcuttur. Ücretsiz sürümler, çevrimiçi varlığınızı şifrelemenin temel hizmetini sağlar. Genellikle can sıkıcı reklamlarla doludurlar ve veri tüketimi sınırları vardır. Hatta bazıları log tutmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK: VPN LOG KAYITLARI NEDİR VE GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTURUR MU?

Bu reklamlar, diğer çevrimiçi etkinlikler gibi verileri kullanır. VPN’inizi kapatmak, dikkatinizi dağıtan şeyleri atlamanıza ve doğrudan aradığınız şeye gitmenize, internet kota kullanımınızı azaltmanıza ve paradan tasarruf etmenize olanak tanır.

Veri Tüketimini Azaltmak İçin

VPN’ler şifrelerken daha fazla veri kullanma eğilimindedir. Sınırlı veriye sahipseniz, müzik akışı, içerik indirme ve web’de gezinme gibi en sevdiğiniz internet etkinliklerinin keyfini çıkarmak için VPN’nizi kapatmak en iyisidir.

Coğrafi Konum Yasadışılığından Kaçınmak İçin

Herkes VPN’leri desteklemez. VPN kullanımını engellemek için VPN engelleme adı verilen bir teknik bile oluşturuldu.

Irak, Türkiye, Rusya ve Çin gibi bazı ülkeler, vatandaşlarının uygunsuz içeriğe maruz kalmasını sınırlamak için VPN engelleyicileri kullanıyor. Konuma bağlı olduğundan, hangi tür içeriğin engellendiğine dair bir kural kitabı yoktur.

VPN kullanımını yasaklayan ülkelerde, VPN kullanırken yakalananlar için ağır cezalar vardır. Elbette ülkemizde bu yok, fakat bildiğiniz gibi bir çok web sitesine ve sosyal medya hesabına erişim engeli uygulanmaktadır.

VPN Kullanmalı mısınız?

VPN, web’e bağlıyken sizi güvende tutan önemli bir güvenlik aracıdır. Cihazınız ve servis sağlayıcınız arasında şifreli bir tünel oluştururlar ve bu tünelden geçerken tüm bilgileriniz korunur.

Bir VPN aracılığıyla bağlı kalmanın birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Neden bir VPN kullanmanız gerektiğini değerlendirin ve dezavantajların sizi orantısız bir şekilde etkileyip etkilemeyeceğini düşünün. VPN’inizi açık veya kapalı bıraksanız da, güvenli bir şekilde gezinmeniz çok önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!