Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikVPN Log Kayıtları Nedir ve Güvenlik Riski Oluşturur mu?

Son Yazılar

VPN Log Kayıtları Nedir ve Güvenlik Riski Oluşturur mu?

Sanal Özel Ağların verilerinizi anonim tutması gerekir. Ama bu her zaman böyle değildir. VPN log kayıtları nedir, güvenlik riski var mı?

Bugün milyonlarca kişi çevrimiçi olduklarında verilerini korumak için bir VPN kullanıyor. Ve VPN’ler internette gezinirken sizi gerçekten güvende tutabilirken, günlük yaşamlarında VPN kullanan herkes için tehdit oluşturan bariz bir sorun var. Bu tehdit, VPN log kayıtları olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu kayıtlar nedir, sizin kimliğinizi ve güvenliğinizi riske sokuyor mu?

Ancak VPN günlükleri tam olarak nedir, ne tür veriler depolarlar ve neden kullanıcılar için bu kadar risk oluştururlar?

VPN Log Kayıtları Nedir?

Güvenlik sağlamasıyla birlikte yasaklanan ya da engellenen sitelere erişilmesini de sağlayan VPN hizmetleri log kayıtları tutuyor mu? VPN sağlayıcınızı kullandığınızda, büyük olasılıkla verilerinizin saklanmadığı, yalnızca şifrelendiği gibi bir düşünceye kapılıyorsunuzdur. Ancak, ne yazık ki, bu her zaman böyle değildir.

Bazı sağlayıcılar aslında, kullanıcılardan alınan bilgilerin veritabanları olan VPN log kayıtları tutar. Bunlar iki kategoriye ayrılabilir: tümü online güvenliğinizi riske atan meta veriler veya bağlantı ve etkinlik veya kullanım logları. İnternet etkinliğiniz, veri kullanımınız, alışveriş alışkanlıklarınız, bağlantı süreleriniz ve hatta gerçek IP adresiniz bile bu log kayıtlarında saklanabilir.

VPN şirketleri tarafından log tutulması, VPN’lerin amacına tamamen aykırıdır. Bir kullanıcının hassas bilgilerine hala bir şekilde erişiliyor ve saklanıyorsa, ilk etapta bir VPN kullanmanın gerçekten bir anlamı yoktur. Daha da kötüsü, belirli VPN hizmetlerini kullanan milyonlarca insanın verilerinin nasıl işlendiğinden tamamen habersiz olmasıdır. Örnek vermek gerekirse UnlimitedVPN kesin bir dille, log kayıtları tutmadığını beyan ediyor ve devlet mercilerinin ve polisin kullanıcıları izleyemeyeceğinden bahsediyor.

Tanınmış VPN şirketlerinin çoğu “kayıt tutmama” politikasına sahip olduklarını iddia ediyor, yani her türlü kullanıcı verisini kaydetmeye kesinlikle karşılar. Ancak buradaki sorun, bir VPN sağlayıcısının log tutup tutmadığını kanıtlamanın temelde imkansız olmasıdır. Ne kadar çok dış denetim ve soruşturma yapılırsa yapılsın, bir VPN loguna rastlamamak, bunların var olmadığının kanıtı değildir. Bunun mümkün olması için kişinin uygulamaların arka planını görmesi ve hatta anlaması gereklidir.

Bu, VPN’lerin güvene dayalı hizmetler olmasının önemli bir nedenidir. Herhangi bir şirket kendisi için harika bir itibar kazanabilir ve tüm müşterilerini memnun edebilirken, yine de bu tür veri kaydı da dahil olmak üzere kapalı kapılar ardında yasa dışı faaliyetler yürütüyor olabilir.

Öyleyse, VPN’lerin verilerimizi bizim için ve yalnızca bizim için erişilebilir tutması gerekiyorsa, neden log kayıtları tutsunlar?

Neden Bazı VPN Şirketleri Log Kayıtları Tutuyor?

Hem büyük teknoloji şirketlerinin hem de hükümetlerin sevdiği bir şey varsa, o da verilerdir.

Kullanıcı verileri artık çok değerli ve en popüler şirketlerden bazılarının bile müşterileri tarafından kendilerine emanet edilen özel bilgileri yanlış kullandığı biliniyor. Üçüncü taraflar artık daha hedef odaklı reklam yapmak, kullanıcı davranışlarını analiz etmek ve hizmetlerini daha da geliştirmek için kullanabilecekleri bu veriler karşılığında milyonlarca veya milyarlarca dolar ödemeye hazır.

Bu, belirli VPN sağlayıcılarının log kayıtları tutmasının nedeninin bir parçasını oluşturur. Kullanıcı verilerine erişimden yararlanabilecek sonsuz sayıda ilgili alıcı listesi var ve ahlaki açıdan daha az güvenilir olan bazı VPN hizmetleri, bu verileri depolamaktan ve en yüksek teklifi verene sunmaktan finansal olarak yararlanabileceklerini çok iyi biliyorlar.

VPN hizmetlerinin, herhangi bir kullanıcının cihaz limitini aşmamasını sağlamak için log kayıtları tuttuğu da bilinmektedir. Örneğin, bir kullanıcı birçok arkadaşının ve ailesinin VPN hesabını kullanmasına izin veriyorsa, bu şirketin kendisi için mali açıdan zararlı olacaktır.

Bunun da ötesinde, bazı VPN şirketleri kanunen veri logları tutmak zorundadır. VPN’ler dünya çapında birçok ülkede yaygın olsa da, bazı ülkeler onları sıkı bir şekilde kısıtladı veya tamamen yasakladı. VPN kullanımının kısıtlandığı ülkelerde, VPN şirketlerinden log kayıtları tutmaları istenmektedir.

Örneğin Çin’de yalnızca gerektiğinde hükümete depolanan verilerine arka kapı erişimi sağlamayı kabul eden VPN sağlayıcılarının olduğu biliniyor.

Ancak VPN logları yalnızca VPN’lerin sıkı bir şekilde kısıtlandığı ülkelerde tutulmaz. Aslında, veri kaydı, ücretsiz VPN hizmetlerinde sıklıkla görülmektedir.

Bazı Ücretsiz VPN Hizmetleri Neden Log Kayıtları Tutuyor?

Herhangi bir ön ödeme veya abonelik ücreti ödemeden çevrimiçi bir VPN tarafından korunma fikri gerçek olamayacak kadar iyi görünebilir. Ve bazı durumlarda, çok fazla iyimser olduğunuzu düşünmelisiniz. Zira ucuz etin yahnisi yenmez.

Bunların hepsi tek bir şeye iniyor: para. Çoğu işletmede olduğu gibi, kar olmadan maaşlar ödenemez ve yeni geliştirmeler yapılamaz. Peki, ücretsiz bir VPN hizmeti nasıl para kazanır? Elbette kişisel verilerinizle.

Kullanıcı verilerini satan herhangi bir VPN şirketinin bunu gizlice yapacağını düşünebilirsiniz, ancak bazı sağlayıcılar aslında gizlilik politikalarında veri sattıklarını veya bir şekilde paylaştıklarını belirtmektedir. Betternet ve OperaVPN, müşterilerinin verilerini nasıl kullandıklarını açıkça belirten ücretsiz VPN hizmetlerinden yalnızca iki örnektir ve hüküm ve koşullarında bu beyanları okuyabilirsiniz.

Öte yandan, bazı VPN sağlayıcıları, kesin olarak kanıtlanmış olsalar bile, verileri satmadıklarını veya yanlış kullanmadıklarını iddia etmişlerdir. Bu tür skandallar birçok insanı bir VPN sağlayıcısı kullanmaktan vazgeçirebilirken, birçok kişi VPN log kayıtları hakkında bilgiye bile sahip değil.

Bu nedenle, verilerinizin güvenliği sizin için çok önemliyse, kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir VPN sağlayıcısı hakkında araştırma yapmanız çok önemlidir. Ayrıca, verilerinizin yanlış kullanılması riskini en aza indirmeye çalışıyorsanız, iyi kurulmuş, ücretli bir VPN hizmetini tercih etmeniz daha iyi olabilir. UnlimitedVPN, ExpressVPN, ProtonVPN, Surfshark ve NordVPN gibi sağlayıcıların tümü son derece güvenlidir ve siz ve verileriniz için en iyi güvenlik düzeylerini sunabilir.

VPN Log Kayıtları Milyonlarca Kullanıcıyı Riske Atıyor

Dünya çapındaki tüm internet kullanıcılarının yüzde 31’inin bir tür VPN sağlayıcısına abone olması nedeniyle, VPN log kayıtlarının varlığı çok endişe vericidir. Sonuçta, size bir güvenlik protokolü sağlayan bu kadar çok şirket hassas verilerinizi üçüncü taraflarla da paylaştığında, VPN endüstrisinin bir bütün olarak bütünlüğü sorgulanmalıdır!

VPN logları sizin için bir endişeyse, sağlayıcınızın hüküm ve koşullarını kontrol edin ve verilerinizin düzgün bir şekilde korunduğundan emin olmak için şirket hakkında biraz araştırma yapın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!