Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlik6 Farklı VPN Protokolünü Karşılaştırıyoruz: Hangisi En İyisi?

Son Yazılar

6 Farklı VPN Protokolünü Karşılaştırıyoruz: Hangisi En İyisi?

Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı VPN protokolleri var, peki hangisi en iyisi? Birini diğerine tercih etmeli misiniz? Hadi bulalım.

Tüm VPN’ler aynı değildir ve kritik fark, VPN protokolleri olarak bilinen temel teknolojilerdedir. Çeşitli VPN protokolleri vardır ve her VPN protokolünün artıları ve eksileri vardır. Bu nedenle, kendinize “Bir VPN için en iyi protokol nedir?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için, en iyi 6 VPN protokolünün bir karşılaştırmasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başlıca VPN Protokolleri

Herhangi bir VPN’nin arka planında bir VPN protokolü bulunur. Bir VPN protokolü, VPN’nin kaputun altında nasıl çalıştığını belirler. Veya daha basit bir deyişle, bir VPN’nin internet trafiğinizi cihazınızdan VPN sunucusuna nasıl yönlendirdiğini belirler. Daha fazla ayrıntı için VPN’in ne olduğuyla ilgili makalemize bakın.

Çeşitli VPN protokolleri vardır, ancak yalnızca başlıcalarını karşılaştıracağız. Bunlar Wireguard, OpenVPN, L2TP/IPsec, SSTP, IKEv2 ve PPTP’yi içerir. VPN’leri kullanmaya başlamak için protokolleri anlamanız gerekmese de (en iyi VPN’ler tak ve çalıştırdır), bu teknolojiler belirli uygulamalarda kullanışlıdır. Bunun nedeni, her protokolün güçlü ve zayıf yönleri olmasıdır.

1. Wireguard

Wireguard, aktif geliştirme aşamasında olan hızlı ve açık kaynaklı bir VPN protokolüdür. Geliştirme aşamasında olmasına rağmen, aslında Wireguard kullanıma hazır. Tek uyarı, eski protokoller gibi ticari VPN hizmetlerinde her yerde bulunmamasıdır.

Wireguard’ın temel güçlü yönleri arasında açık kaynak yapısı ve hızı sayılabilir. Protokolün birinci sınıf hızı, daha küçük kod tabanı sayesindedir. Yalın kod tabanı ayrıca, protokolü kullanan tüm VPN hizmetlerinde fark edeceğiniz bir şey olan Wireguard’ın uygulanmasının kullanımını kolaylaştırır. Wireguard ayrıca mobil cihazlarda diğer VPN protokolleri kadar pil ömrünü etkilemez.

Wireguard, eski protokollere göre bir avantaj sağlayan çok çeşitli modern şifreleme tekniklerinden yararlanır. Örneğin, AES-256 bit anahtar şifreleme protokolü gibi endüstri standartlarını kullanmak yerine, ChaCha20 şifreleme algoritması gibi daha yeni şifreleme teknikleri kullanır.

Spesifikasyonları göz önüne alındığında, bir VPN bağlantısı üzerinden en yüksek hızı istiyorsanız Wireguard en iyi VPN protokolüdür. Birincil kullanım senaryoları, çevrimiçi oyun oynama, video akışı ve internet üzerinden büyük dosyaların indirilmesini kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. OpenVPN

Wireguard’a benzer şekilde OpenVPN de açık kaynak kodludur. Ancak Wireguard’dan farklı olarak OpenVPN daha eskidir ve bu nedenle ticari VPN sağlayıcıları arasında her yerde bulunur – çoğu ücretli VPN hizmeti için genellikle varsayılan VPN protokolüdür.

2048 bit RSA kimlik doğrulamasının yanı sıra OpenVPN, güvenlik için endüstri çapında AES-256 bit anahtar şifreleme standardını kullanır. Ayrıca diğer güvenlik protokollerini de kullanır ve bu da onu en güvenli VPN protokollerinden biri yapar.

OpenVPN, hem Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) hem de İletim Kontrol Protokolü’nü (TCP) uygular, böylece kullanım durumunuza bağlı olarak VPN’nizin hangisinde çalışacağını seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar için UDP hıza öncelik verir ve TCP güvenilirlik içindir.

Ek olarak, OpenVPN yüksek düzeyde yapılandırılabilir ve çeşitli şeyleri önceden yönetmenize olanak tanır. Bu, uzman kullanıcılar için bir artı olsa da, yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir.

Özetle, yaygın olarak bulunan ve güvenli bir VPN protokolüne ihtiyacınız varsa, OpenVPN tercihiniz olmalıdır.

3. PPTP

Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP), 2022 ve sonrasında kullanmanızı önermediğimiz daha eski bir VPN protokolüdür. Bunun nedeni, PPTP’nin artık güvenli olmamasıdır. Ayrıca, uzun zamandan beri daha güvenli protokollerle değiştirildi fakat yine de güvenli değil, ancak yine de hız konusunda iddialı ve kusursuz çalışıyor.

PPTP, güvenlik konularındaki gevşek yapısından dolayı iletim hızında üstündür. Hızlı doğası nedeniyle PPTP, video izleme ya da oyun oynama gibi hızın çok önemli olduğu alanlarda güzel çalışıyor. Video izlemek için en iyi VPN protokollerinden biridir.

4. IKEv2

IKEV2 (Internet Anahtar Değişimi sürüm 2), OpenVPN ve Wireguard’ın aksine, gizlilik ve güvenlik önlemleri olmayan yalnızca bir tünel protokolüdür. Bunun yerine, bankacılık güvenlik düzeyi AES-256 bit şifrelemeden yararlanan IPsec (İnternet Protokolü güvenliği) adlı bir güvenlik protokolünden yararlanır.

Neyse ki, IKEv2 hızlıdır ve onu öne çıkaran şey, IPsec paketi tarafından sunulan Mobilite ve Çoklu Hedefe Yönelik Protokoldür. Mobilite ve Çoklu Hedef Protokolü sayesinde IKEv2, bir bağlantıdan diğerine geçerken bile internet trafiğinizin güvenli olmasını sağlar. Örneğin, mobil veriden Wi-Fi’ye geçtiğinizde.

IKEv2, hızı ve kararlı bağlantısı nedeniyle mobil cihazlarda kullanışlıdır. İletim hızları sayesinde video izlemek için de uygundur. Genel olarak bilinen bir güvenlik açığı olmamasına rağmen, bazı raporlar NSA’nın IPsec’i tehlikeye attığını iddia ediyor.

5. SSTP

Microsoft, SSTP Protokolüne sahiptir ve mevcut en büyük VPN protokollerinden biridir. SSTP güvenlidir ve verileri şifrelemek için popüler AES-256 şifreleme protokolünü ve kimlik doğrulama amacıyla 2048 bit SSL/TLS sertifikalarını kullanır.

Ancak, SSTP açık kaynak olmadığından, kodun altında nasıl çalıştığını bilmenin bir yolu yoktur. Ancak, Microsoft tarafından Windows, Linux ve BSD sistemleri için yerel destekle geliştirilmiş olmasına rağmen, diğer platformlarda da mevcuttur.

Hız açısından, SSTP oldukça iyi bir performans sergiliyor. Ancak, video izlemek veya yüksek iletim hızları gerektiren herhangi bir kullanım için önerilecek kadar hızlı değildir.

6. L2TP/IPsn

L2TP/IPsec, L2F (Katman 2 İletim Protokolü) ve PPTP için yükseltmedir. L2TP, Katman 2 Tünel Protokolü anlamına gelir ve en temelde sadece bir tünel protokolüdür. IKEv2 gibi, AES-256 bit şifreleme kullanan güvenli tünel oluşturma için IPsec paketinin bir katmanını ekler.

Ancak L2TP, açık kaynaklı OpenVPN protokolü kadar güvenli değildir. 500 numaralı bağlantı noktasında varsayılan olarak UDP kullanması bunun temel nedenlerinden biri. Ayrıca, IPsec’in NSA tarafından ele geçirildiğine dair iddia edilen raporlar nedeniyle, tıpkı IKEv2 gibi bir veba gibi L2TP’den uzak durmak isteyebilirsiniz.

Ve hız söz konusu olduğunda, L2TP/IPsec en hızlı VPN protokolü değildir. Birincil albenisi, OpenVPN’e benzer şekilde istikrar ve geniş destektir.

Ancak, herhangi bir nedenle OpenVPN’e bağlanamadığınızda, son seçeneğiniz olarak L2TP/IPsec’i kullanmanızı öneririz. Veya, diyelim ki, mevcut tek seçenek bu ise. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ticari VPN’ler L2TP desteğini bırakıyor. İyi bir örnek, en iyi VPN hizmetlerimizden ikisi olan NordVPN ve Cyberghost VPN‘dir.

VPN Protokolleri Arasında En İyisi Hangisi?

Genel olarak en iyi VPN protokolü diye bir şey yoktur. Tüm VPN protokollerinin artıları ve eksileri vardır.

Yukarıda görüldüğü gibi, Wireguard hızı ve güvenliği açısından mükemmeldir ancak kapsamlı desteğe sahip değildir. OpenVPN son derece yapılandırılabilir ve kararlılığı, geniş desteği ve çok yönlülüğü ile öne çıkmaktadır. IKEv2 mobil uyumludur ve yüksek hızlar sunar, L2TP/IPsec ise temel kullanım için kullanışlıdır. Ancak, hem IKEv2 hem de L2TP çok güvenli olarak kabul edilmez.

SSTP, yalnızca güvenlik özellikleri için uygundur ancak diğer alanlarda yetersiz kalmaktadır. PPTP güvenlik açısından geride kalsa da video izlemek için hızlı ve kullanışlıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!