3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaTeknolojiWhatsapp Uygulamasında Daha Önce Bilmediğiniz 5 Farklı Özellik

Son Yazılar

Whatsapp Uygulamasında Daha Önce Bilmediğiniz 5 Farklı Özellik

Whatsapp, arkadaşlarınızla mesajlaşmayı çocuk oyuncağı haline getirmek için birçok kullanışlı özelliğe sahip, dünyanın en popüler mesajlaşma hizmetidir. Ancak sohbet uygulamasının bazı araçları ve ayarları, diğerlerinden daha yaygın olarak bilinir. İşte muhtemelen bilmediğiniz whatsapp az bilinen özellikler listemiz.

WHATSAPP AZ BİLİNEN ÖZELLİKLERİ

Whatsapp son yılların en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Fakat kullanıcıların muhtemelen tamamı tarafından bilinmeyen bir takım özellikleri var. İşte bu yazımda sizlerle whatsapp az bilinen özellikler listesi hazırladım, hadi okumaya başlayalım.

1. WHATSAPP GRUPLARA EKLENMEYİ ENGELLEME

Kullanıcıların whatsapp gruplara katılmak istemiyorum diye sorduklarında en sık yaptığı araştırmalardan birisi whatsapp gruplara eklenmeyi kapatma özelliğidir. Peki tanımadığınız kişiler tarafından gruplara eklenmeyi nasıl engellersiniz? Whatsapp az bilinen özellikler arasında bence en önemli gizlilik ayarlarından biri bu.

İşte yapmanız gerekenler:

 1. Whatsapp’a girin.
 2. Ayarlara gidin.
 3. Hesaplara gidin.
 4. Gizliliğe gidin.
 5. Gruplar sekmesine gelin.
 6. Herkes olan ayarı, ‘kişilerim’ olarak değiştirin.

2. WHATSAPP OTOMATİK MESAJ SİLME

Uygulamanın bu yeniliği, whatsapp otomatik mesaj silme özelliği (disappearing messages) için kontrol sağlamanıza olanak sağlıyor. Bu özelliği açmanız durumunda whatsApp, bir hafta sonra kendi kendini imha eden yani silen ve kaybolan mesajlar göndermenizi sağlıyor.

Yeni özellik, kişilere veya gruplara gönderilen mesajlarınızı otomatik olarak siler – potansiyel olarak sizi gelecekteki zor durumlardan kurtarır. Bir iddiaya girdiyseniz, bunu whatsapp otomatik mesaj silme özelliği ile göndermenizi tavsiye ederim. 😀

Whatsapp az bilinen özellikler arasında bu ayar, biraz Snapchat mesajları gibi çalışır ve potansiyel olarak hassas mesajları sonlandırarak gizliliğinizi artırır.

Kaybolan mesajları etkinleştirdiğinizde, yedi gün sonra otomatik olarak silinirler – ancak ayarları değiştirmeden önce gönderilen mesajlar otomatik olarak silinmez.

İşte yapmanız gerekenler:

 • WhatsApp’a girin.
 • Kişinin adına dokunun.
 • Kişiyi görüntüleye tıklayın.
 • Kaybolan Mesajlar’a dokunun.
 • Devam’a dokunun.
 • Kapalı olan özelliği açık konuma getirin.

Aynı yöntemi kullanarak işlemi tersine de çevirebilirsiniz.

Mesajları whatsapp otomatik mesaj silme özelliği kullanarak silseniz bile, mesajı gönderdiğiniz kişi, ekran görüntüsü elbette almış olabilir.

3. WHATSAPP OKUNDU BİLGİSİ KAPATMA

WhatsApp görüldü yapmadan mesaj okuma özelliği de en sık araştırılan konulardan biridir. WhatsApp’ta okundu bilgisini kapatmak kimi zaman işe yarar kimi zaman ise karşınızdakini merak içinde bırakır. Yani gizliliğe çok fazla önem veren biriyseniz, whatsapp okundu bilgisi kapatma özelliği (mavi tık kapama) tam size göre.

Okundu bilgileri, mesajı gönderdiğiniz kişi, yazdığınızı gördükten sonra mesajın yanında görünen küçük mavi işaretlerdir.

İlgili Konu: Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?

Bir gri tik, mesajınızın gönderildiği, iki gri tik, mesajın karşı tarafa ulaştığını ve bir çift mavi tik okunduğu anlamına gelir.

Whatsapp az bilinen özellikler arasındaki bu ayar ile okundu bilgisi göndermek veya almak istemiyorsanız, bunları whatsapp okundu bilgisi kapatma özelliği ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

İşte yapmanız gerekenler:

Önce WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar’ı, ardından Hesap’ı ve ardından Gizlilik’e dokunun.

Aşağı kaydırın ve “Okundu Bilgisi” nin (Read Receipts) yanındaki kutunun işaretini kaldırmak için dokunun. İşte bu kadar.

Okundu bilgilerini kapatmanız durumunda, diğer kişilerin okundu bilgilerini göremezsiniz. Bu tercih size kalmış.

4. WHATSAPP SON GÖRÜLME KAPATMA

Tüm WhatsApp sohbetlerinizin başında, arkadaşlarınız ve aileniz uygulamayı en son ne zaman kullandığınızı görebilir. Bunun için whatsapp son görülme kapatma özelliğini kullanmalısınız

“Son görülme” damgası, mesajlarınız arasında en son göz attığınız saat ve tarihi gösterir.

Whatsapp az bilinen özellikler arasındaki bu ayar ile kişilerinizin mesajlaşma alışkanlıklarınızı bilmemesini tercih ederseniz, ayarlarınızda son görülen özelliğini kapatabilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

Hesap’a gidin ve ardından Gizlilik’e dokunun. Daha sonra, son görüşünüzün yalnızca kişilerinize veya hiç kimseye görünmemesi için bunu ayarlayabilirsiniz.

5. WHATSAPP MESAJ İŞARETLEME ÖZELLİĞİ

Bazı WhatsApp mesajları diğerlerinden daha önemlidir. Whatsapp mesaj işaretleme özelliğini kullanarak önemli olanları unutmazsınız.

Whatsapp az bilinen özellikler arasındaki bu özellik ile ister bir buluşma yerinin adresi, ister büyük bir olayın tarihi ve saati olsun, hayati mesajlar, aldığınız diğer metinlerin arasında kaybolabilir. İşte whatsapp mesaj işaretleme özelliği ile bu önemli bilgiler elinizin altında olur.

WhatsApp, önemli mesajları işaretlemenizi sağlayan bir yer imi özelliğine sahiptir.

Daha sonra bunları uygulamanın Yıldızlı Mesajlar bölümünde kolayca bulabilirsiniz.

Bir metne YILDIZ eklemek için, mesajı basılı tutun ve ekranınızın üst kısmındaki yıldız simgesine basın.

Daha sonra, mesaja uygulamanızın ayarlarından istediğiniz zaman erişebilirsiniz.


Whatsapp az bilinen özellikler yazımızı sürekli güncelleyeceğiz. Takiye.com’u takip edin!

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!