Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiWi-Fi 7 Nedir, Ne Kadar Hızlı ve Ne Zaman Gelecek?

Son Yazılar

Wi-Fi 7 Nedir, Ne Kadar Hızlı ve Ne Zaman Gelecek?

Wi-Fi 7 düşündüğünüz kadar uzak değil. Bu da herkes için daha hızlı internet erişimi anlamına geliyor, peki nedir, ne kadar hızlı?

Wi-Fi 7, kablosuz ağ standardında bir sonraki büyük güncellemedir. Mevcut standart olan Wi-Fi 6, önceki model Wi-Fi 5’e göre daha yüksek hızlar, daha fazla verimlilik ve daha fazla veri kapasitesi dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmelerle piyasaya çıktı. Peki Wi-Fi 7 nedir, ne kadar hızlı ve ne zaman gelecek?

Wi-Fi 7 Nedir ve Ne Kadar Hızlı Olacak?

Kısacası, Wi-Fi yalnızca bir kablosuz ağ standardıdır. Wi-Fi 7, IEEE 802.11be standardını temel alır. Kablosuz ağ standartları zaman zaman her zaman geliştirilir. Bu nedenle, Wi-Fi 6 henüz yaygın olarak bulunmasa da Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) şimdiden bir sonraki sürüm olan Wi-Fi 7 üzerinde çalışıyor.

Wi-Fi 7’nin ana odak noktası, gerçek zamanlı uygulamaları ve hizmetleri kullanmak için etkili olacak Son Derece Yüksek Verim (SDYV) sunmaktır. Yeni standart, bulut bilişim, oyun, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, meta veri tabanı ve uzaktan çalışma ile ilgili gerçek zamanlı uygulamalara ve hizmetlere yardımcı olacak.

Wi-Fi 7’nin masaya getirdiği ana yükseltmeler arasında gelişmiş veri aktarım hızları, daha az gecikme ve yüksek bant genişliği kanalları yer alıyor. Kanal bant genişliği bir Wi-Fi sinyalinin veri hızını belirler. Bu nedenle, daha yüksek sayılar daha hızlı aktarım hızlarını gösterir. Peki Wi-Fi 7 nedir, ne kadar hızlı ve ne zaman gelecek?

Hızlardan bahsetmişken, Wi-Fi 7 ne kadar hızlı olacak? Mevcut Wi-Fi 7 spesifikasyonuna göre, yeni standart yaklaşık 46Gbps (saniyede Gigabit) maksimum veri hızı sunacak. Buna göre, bu, Wi-Fi 7’yi Ethernet kabloları aracılığıyla kablolu internet bağlantısının gerçek bir alternatifi haline getirecektir.

MediaTek’in kurumsal başkan yardımcısı ve Akıllı Bağlantı işinin genel müdürü Alan Hsu’ya göre, “Wi-Fi 7’nin piyasaya sürülmesi, Wi-Fi’nin süper yüksek bant genişliği uygulamaları için gerçek bir kablolu/Ethernet yedeği olacağını belirtiyor. ” Ancak, teknik özellik sayfasının erken bir taslak olduğunu unutmayın (son teknik özellikler değişebilir). Ek olarak, 46Gbps sadece teorik bir maksimum hızdır. Gerçek hayatta bu hızlara ulaşamayacaksınız.

Wi-Fi 7 Nedir, Wi-Fi 6/6E ile Nasıl Karşılaştırılır?

Wi-Fi 7’nin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için Wi-Fi 6 (ve Wi-Fi 6E) ile adım adım karşılaştırmamız gerekiyor.

İlk olarak, Wi-Fi 7, 46 Gbps’ye kadar geçici bir teorik veri aktarım hızına sahipken, Wi-Fi 6, teorik maksimum sadece 9,6 Gbps’de zirveye çıkıyor. Wi-Fi 7 ayrıca Wi-Fi 6’nın kanal bant genişliğini 160 MHz’den 320 MHz’e iki katına çıkarır; bu, daha geniş kanalların daha fazla trafik işlemesi nedeniyle önemlidir.

Wi-Fi 7’ye yapılan bir diğer önemli yükseltme, Dörtlü Genlik Modülasyonundaki (QAM) büyük sıçramadır. Wi-Fi 6’nın 1024-QAM’sini 4096-QAM’a üç katına çıkarır, bu da döngü başına daha da fazla veri iletebileceği anlamına gelir. Wi-Fi 7 ayrıca mevcut 8’den 16’ya uzaysal akış sayısını iki katına çıkarır.

Yine belirtmekte fayda var, Wi-Fi 7 özellikleri henüz netleşmiş değil, bu nedenle IEEE 802.11 Çalışma Grubu standardı sağlamlaştırmaya devam ettikçe yukarıda belirtilen ayrıntılar potansiyel olarak değişebilir. Bir son kullanıcı olarak, Wi-Fi 6’dan Wi-Fi 7’ye yapılan tartışmasız en önemli yükseltme, artan hızlar, daha düşük gecikme süresi ve daha az kesinti ile yüksek hızlarda daha da fazla cihazı bağlama yeteneğidir.

İkincisi, Wi-Fi 7’de tanıtılan çok kullanıcılı kaynak birimi (MRU) sayesindedir. Karşılaştırma için, Wi-Fi 6’nın ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim (OFDMA), yönlendiricilerin kanalları kaynak birimleri (RU’lar) olarak adlandırılan daha küçük gruplara ayırmasına olanak tanır. . Wi-Fi 7, çok kullanıcılı kaynak birimleri sunarak onu bir adım daha yukarı taşıyor.

Wi-Fi 7 Ne Zaman Kullanılabilir?

Wi-Fi 7 hala erken geliştirme aşamalarında, ancak Wi-Fi 6 ve 6E üzerindeki tüm umut verici yükseltmeleriyle, resmi olarak ne zaman piyasaya sürüleceğini merak ediyor olabilirsiniz. Hâlâ yapılacak işler olduğundan, standardın 2023’ten itibaren kullanıma sunulması bekleniyor.

Tabii ki, zaten çok aşina olduğumuz gibi, önümüzdeki yıllarda daha fazla cihazda görebileceksiniz.

Wi-Fi 7 Kablosuz Ağ Standardı Geliyor

Wi-Fi 7, önceki nesil kablosuz ağ standartları gibi, selefine göre çeşitli iyileştirmeler sunacak: daha iyi veri çıkışı, daha geniş kanallar, daha az gecikme ve daha az parazitle daha fazla bağlı cihaz desteği.

Ayrıca, Wi-Fi standartları sürekli olarak geliştirilmektedir. Wi-Fi 7, 2023’ten itibaren kullanıma sunulacak, ancak bu yalnızca belirli ileri teknoloji cihazlar için geçerli olacak. Daha geniş destek kesinlikle 2024’ten itibaren gelecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!