Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidKayıt Edilmiş WiFi Şifresini Unuttum! WiFi Şifresi Öğrenme Yöntemleri

Son Yazılar

Kayıt Edilmiş WiFi Şifresini Unuttum! WiFi Şifresi Öğrenme Yöntemleri

Wifi şifresini unuttum diyorsanız, modeme ya da android telefonunuza kayıt ettiğiniz wifi şifresi öğrenme yöntemleri ve detaylı çözümü.

Modeminizin wifi şifresini öğrenme işlemini nasıl yapacağınızı merak mı ediyorsunuz? İşte wifi şifresini unuttum diyorsanız, modeme ya da android telefonunuza kayıt ettiğiniz wifi şifresi öğrenme yöntemleri ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

Android telefonunuzda kayıtlı bir ağ için Wi-Fi şifresini görüntülemeniz mi gerekiyor? Android kullanarak WiFi şifrenizi bulmak için yapabileceğiniz her şey yazımızda.

Siz de wifi şifresini unuttum ya da lazım diyorsanız işte wifi şifresi öğrenme yöntemleri.

Android cihazlarda bir WiFi şifresini nasıl öğreneceğinizi merak mı ediyorsunuz? Belki şifreyi unuttuğunuz bir ağa bağlısınız veya başka bir cihaz bağlayabilmek için bir arkadaşınızın internet şifresini kontrol etmek istiyorsunuz.

wifi şifresi öğrenme

Sebebi ne olursa olsun, birkaç farklı yöntemle Android cihazlarda kayıtlı WiFi şifrelerini nasıl bulacağınızı göstereceğiz. Bunların yalnızca geçmişte bağlı olduğunuz ağların şifresini görmenize izin verdiğini unutmayın. Bunları, hiç katılmadığınız bir ağın Wi-Fi şifresini bulmak için kullanamazsınız; şifreyi ağı yöneten birinden istemeniz gerekir.

Root Olmadan Android Cihazda Wifi Şifresi Öğrenme

Wifi şifresini unuttum diyorsanız, android telefonunuza kayıt ettiğiniz wifi şifresi öğrenme yöntemlerine geçelim: Android 10’dan başlayarak, artık bir cihazda root olmadan kayıtlı ağlarınız için WiFi şifrelerini görebilirsiniz. Örneğin bunu bir Pixel cihazında Android 11 kullanarak nasıl yapacağınıza bakalım; işlem, telefonunuza ve Android sürümünüze bağlı olarak biraz farklı görünebilir.

Android 10 veya sonraki sürümlerde bir Wi-Fi şifresini görüntülemek için Ayarlar’ı açın ve Ağ ve internet’e gidin. Android 10 veya 11’de Wi-Fi’ye dokunun. Android 12’de bunun yerine İnternet’i seçmeniz gerekecek.

Ardından, mevcut Wi-Fi ağınızı listenin başında göreceksiniz. Ağ seçeneklerini görüntülemek için seçin. Doğru ağa bağlı değilseniz, listeden başka bir tane seçin veya sayfanın altındaki Kayıtlı ağlar girişini kontrol edin.

Wi-Fi ağının genel bakış sayfasında Paylaş düğmesini seçin. Devam etmek için yüzünüzü/parmak izinizi onaylamanız veya PIN kodunuzu girmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, ağınızın Wi-Fi şifresinin bir QR kodunun altında listelendiğini göreceksiniz.

wifi şifresi öğrenme
wifi şifresi öğrenme

Android 10, 11, 12’de wifi şifresi öğrenme işlemi işte bu kadar.

Artık ağınızın WiFi şifresini biliyorsunuz ve bunu başka birine verebilir veya farklı bir cihaza girebilirsiniz.

Bu sayfada görüntülenen QR kodu, başka bir cihazın şifre girmeye gerek kalmadan ağa katılmasına izin verdiği için işlemi daha da kolaylaştırır. Bu, gerçek parolayı gizleyerek ağ güvenliğini artırır ve parolayı yanlış yazmanın yarattığı sıkıntıyı ortadan kaldırır.

Parolayı bir Android cihazla paylaşıyorsanız, Wi-Fi ağları listesinin altındaki Ağ ekle’nin yanındaki QR Kodu simgesine dokunun. Diğer kişinin iPhone’u varsa, Kamera uygulamasını kullanarak kodu taramasını sağlayın ve ardından katılmak için komut istemine dokunun.

Android 12’den itibaren, şifreyi çevrenizdeki diğer Android cihazlarla paylaşmanıza olanak tanıyan bir button (tuş) göreceksiniz. Bu, “Paylaş” işlevini kullanır ve QR kodunu cihazınızın ekranından taramak zorunda kalma adımını geçmenizi sağlar.

Kolaylık sağlamak için, her seferinde yukarıdaki menülere gitmeden başkalarına gönderebilmek için QR kodunun ekran görüntüsünü almak isteyebilirsiniz. Bu koda sahip herkesin Wi-Fi ağınıza katılabileceğini unutmayın.

Android 9 ve Daha Eski Sürümlerde Wifi Şifresi Öğrenme?

Android 9 veya önceki bir sürümü kullanan bir cihazınız varsa veya telefonunuz herhangi bir nedenle yukarıdaki seçeneğe sahip değilse, WiFi şifrenizi ortaya çıkarmak için diğer seçeneklere başvurmanız gerekir. Ne yazık ki, bu yöntemlerin tümü ROOT olunan bir Android cihazı gerektirir.

Bunun nedeni, kayıtlı ağlar için Wi-Fi kimlik bilgilerini içeren dosyanın telefonunuzun deposunun korumalı bir dizininde olmasıdır. ROOT değilseniz, klasörü veya içindeki dosyayı görüntüleme izniniz olmayacaktır.

WiFi Şifresi Nasıl Bulunur?

ROOT olduğunuz bir cihazınız varsa ve Wi-Fi şifrenizi Android’de görmek istiyorsanız, kök taramayı destekleyen bir dosya gezgini uygulamasını kullanarak /data/misc/wifi’ye gidebilirsiniz. wpa_supplicant.conf dosyasını açın ve ağ adınızı (ssid) ve şifresini (psk) görmelisiniz.

Bu işe yaramazsa veya başka bir yöntem denemek isterseniz, WiFi Password Viewer gibi bir Android Wi-Fi şifre görüntüleyici uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunlar, şifreyi görüntülemek için kayıtlı bir ağ seçmenizi sağlar.

ROOT gerektirirler ve karışık incelemeleri gerçekleştirirler. Telefonunuz Wi-Fi şifreleri içeren dosyayı şifreliyorsa, bunun gibi pek çok uygulama işlevini yerine getiremez.

wifi şifresi öğrenme

WiFi Şifresini Başka Bir Cihazda Öğrenme

Bunlar, Android’de kayıtlı WiFi şifrelerini görüntülemenin iki ana yöntemidir. ROOT değilseniz ve Android 9 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız, bunun yerine Wi-Fi şifresini bir masaüstü cihazda kontrol etmek en iyisidir.

Gelecekte, önemli Wi-Fi parolaları kaydına sahip olmak ve bu geçici çözüm yöntemlerini kullanmanıza gerek kalmaması için bir parola yöneticisi kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca kendi Wi-Fi ağınızın saldırılara karşı korunduğundan emin olmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!