Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaTeknolojiWi-Fi Sinyal Güçlendirici (Extender) mı Yoksa Powerline Adaptör Ürünleri mi Menzili Daha...

Son Yazılar

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici (Extender) mı Yoksa Powerline Adaptör Ürünleri mi Menzili Daha İyi Artırır?

Modeminizin sinyal gücü diğer odalarda zayıf mı WiFi Sinyal Güçlendirici (Extender) veya Powerline Adaptör kullanın, peki hangisi daha iyi?

Modeminizin Wi-Fi sinyali zayıf ve bu sebeple ara sıra bağlantı kesiyorsa, Wi-Fi Sinyal Güçlendirici (Extender) veya Powerline Adaptör Ürünleri arasında seçim yapıp Wifi sinyal menzilini artırabilirsiniz, peki hangisi daha iyi? İşte bu yazımızda wifi sinyali zayıf olan yerlerde, internetin full çekmesini sağlayabileceğiniz ürünlerin karşılaştırmasını yapıyoruz.

Zayıf Wi-Fi sinyali, er ya da geç hepimizi etkileyen bir şeydir. Ne yazık ki, kesin nedeni teşhis etmek zor olabilir ve birçok olası çözüm vardır – ancak bunların hiçbiri işe yaramazsa, bundan bir sonraki çözüm yönteminiz ne olmalıdır?

Wi-Fi sinyalinizi artırmak için iki ana seçenek vardır. Ancak, eşit değiller ve biri her zaman diğerinden daha iyi değil. Hem Wi-Fi Sinyal Güçlendiricilere hem de Powerline Adaptör Ürünlerine bir göz atalım ve hangisinin sizin için doğru seçim olacağını birlikte keşfedelim.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici (Extender) Nedir?

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici, modeminizden sinyal alan ve yeniden yayınlayan küçük bir kablosuz cihazdır. Güçlendiriciyi evinizde doğru yere yerleştirerek, daha önce ölü noktaların olduğu yerlerde Wi-Fi kapsama alanı elde edebilirsiniz.

Söylemeye gerek yok, Wi-Fi kapsama alanını evinizin her köşesine genişletmenin ucuz ve kullanışlı bir yolu ve onları sevmeniz için birkaç neden var.

Wi-Fi genişleticiler iki tarza sahiptir: duvar prizleri ve küçük masaüstü üniteleri. Kurulum işlemi genellikle üniteyi ağınıza bağlamak için normal Wi-Fi şifrenizi girmekten biraz daha fazlasını içeriyor.

Ardından, modemin kendisinde olduğu gibi, kapsama alanı ve hız arasında en iyi dengeyi sağlamak için en iyi konumu bulma durumu söz konusudur. Bu konum aslında modeme beklediğinizden biraz daha yakın olabilir.

Wi-Fi Sinyal Güçlendiricinin sinyali yalnızca aldığı sinyalin kalitesine kadar yeniden yayabileceğini unutmayın. Güçlendiriciyi, modeminizin menzilinin tam kenarına, zayıf ve kararsız bir sinyal aldığı yere yerleştirirseniz, yalnızca aynı zayıf ve kararsız sinyali yeniden yayabilir.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Nereye Konumlandırılır

Çoğu üretici, güçlendiriciyi modem ile kapsamak istediğiniz alanın ortasına yerleştirmenizi önerir.

İdeal olarak, her iki alanı da görüş alanı olmalıdır veya en azından her iki yönde de ağır fiziksel engeller (örneğin kalın duvarlar) tarafından engellenmemelidir. Bu tür engeller kablosuz sinyalin gücünü azaltabilir.

Wi-Fi güçlendiriciler mükemmel değildir. Kullandığınız Wi-Fi güçlendirici markası veya modeli ne olursa olsun, bir miktar sinyal kaybı yaşayacaksınız; bu teknolojinin kaçınılmaz bir gerçeği. Tüm Wi-Fi güçlendiriciler, mevcut bant genişliğini Wi-Fi sinyalini almak (yani Wi-Fi yönlendiricinizle iletişim kurmak) ve diğer cihazlara yayınlamak arasında böler.

Eski bir tek bantlı model yerine çift bantlı bir Wi-Fi güçlendirici satın aldığınızdan emin olarak Wi-Fi genişletici sinyal kaybını en aza indirebilirsiniz. Çift bantlı Wi-Fi güçlendirici, 2,4 GHz sinyalini (daha geniş bir menzile sahiptir ancak daha yavaş bağlantı hızına sahiptir) ve 5 GHz sinyalini (daha küçük bir menzile sahiptir ancak daha hızlı bağlantı hızına sahiptir) kullanabilecektir. Her ikisini de artırmak, Wi-Fi bağlantılı tüm cihazlarınızın iyi bir Wi-Fi bağlantısı alma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, bazı Wi-Fi güçlendiriciler, modeminizle iletişim kurmak için bir bant ve cihazlarınızla iletişim kurmak için başka bir bant ayırmanıza izin verir. Örneğin, Amped Wireless’ BoostBand teknolojisi:

“Menzil Güçlendirici ile Modem arasındaki 5GHz kanalını kullanacak. 5GHz bağlantısı mevcut değilse veya çok zayıfsa, Yönlendirici ile 2,4GHz bağlantısını kullanacak. BoostBand etkinleştirildiğinde, hem 2,4GHz hem de 5GHz cihazlar yine de Sinyal Güçlendiriciye bağlanabilirsiniz, ancak Güçlendirici ve Modem arasındaki trafik yalnızca tek bir bant kullanır.”

Markaları karıştırma ve eşleştirme konusunda herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen, bir Wi-Fi güçlendiricinin en az bağlı olduğu modem kadar hızlı olması gerekir. Gerekirse, Wi-Fi standartları geriye dönük uyumlu olduğundan, eski bir 802.11n modemle maksimum hızda bir 802.11ac güçlendirici kullanabilirsiniz. Bunu tam tersi yapamazsınız; AC dereceli veya AX dereceli bir modem ile N dereceli bir genişletici kullanırsanız, büyük bir performans artışı elde edersiniz. Eski bir modemi yeniden kullanmak, Wi-Fi’nizi yeni bir donanım parçasına ihtiyaç duymadan güçlendirmenin harika bir yoludur.

Mesh Ağları Daha İyi

Wi-Fi güçlendirici, Wi-Fi menzilinizi artırmanın basit ve etkili bir yoludur, ancak yine de bir cihazı doğrudan modeminize bağlamaktan daha yavaş olabilir. Ve yine de ölü noktalarla karşılaşabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi ağına dayalı daha yeni bir sistem, gelecekte genişleticilere olan ihtiyacın yerini alabilir.

Mesh Wi-Fi sistemlerinde, modeminize bağlı bir cihaz ve tam kablosuz kapsama alanı sağlamak için evinizin etrafında birden fazla ek cihaz bulunur. Kendi SSID’si (yani ağ adı) ile ayrı bir ağ oluşturan güçlendiricilerin aksine, mesh Wi-Fi tek bir kesintisiz ağ oluşturur.

Ayrıca daha hızlı ve daha verimli olabilirler. Her birimin iki frekansı vardır (biri veri almak için diğeri veri iletmek için) ve veriler, geleneksel bir ağda olduğu gibi doğrusal bir yönde hareket etmek yerine ağdaki tüm birimler etrafında dinamik olarak yeniden yönlendirilebilir.

Powerline Adaptör Ürünleri Nedir?

Bir Powerline Adaptör ağı, verileri evinizdeki elektrik kabloları üzerinden ileterek zayıf Wi-Fi performansının üstesinden gelmenize yardımcı olur. Ethernet bağlantı noktalarına (ve çoğu durumda Wi-Fi işlevine) sahip, duvar fişi boyutunda küçük cihazlar olan bir dizi Powerline Adaptör kullanarak çalışır.

Başka bir deyişle, Powerline Adaptörleri normal elektrik prizlerinizi Ethernet bağlantılarına dönüştürür.

Kurulumu yapmak için yönlendiricinize bir adaptör bağlayın ve yakındaki bir elektrik prizine takın. Daha sonra başka bir odadaki elektrik prizine başka bir adaptör takıyorsunuz, ardından adaptöre bir cihaz (bilgisayarınız gibi) bağlayın. Ve – en azından teoride – bu kadar.

Powerline adaptörleri Wi-Fi genişleticilerden daha iyidir çünkü onları yönlendiricinizin menzili içinde konumlandırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur ve kablosuz ölü bölgeler hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak bu, endişelenecek bir şeyiniz olmadığı anlamına gelmez. En iyi sonuçlar için, powerline adaptörlerinizi aynı şebeke devresine koymalısınız. İlettikleri sinyaller devreler arasında geçebilirken, her yaptıklarında güç azalır.

Mesafeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmalısınız. Sinyal ve dolayısıyla aktarım hızı, ilerledikçe zayıflar. Zeminlerinizin altına gizlenmiş olabilecek tüm fazla kablolar dahil olmak üzere, yaygın olarak önerilen mesafe 200 m’den fazla değildir.

Bir Powerline Adaptör ağının performansını etkileyebilecek büyük bir faktör gürültüdür. Elektrik gürültüsü kaçınılmazdır ve adaptörü bir uzatma kablosuna veya başka bir büyük elektrikli cihazın yanına taktığınızda şiddetlenir. Yanıp sönen Yılbaşı ağacı ışıkları gibi önemsiz bir şey bile internet hızınızı öldürebilir.

Son olarak, asla aşırı gerilim koruyuculu, çoklu prizli, uzatma kablolu veya kesintisiz güç kaynaklarına sahip elektrik hattı adaptörlerini kullanmayın. Belirli frekansları filtreleme eğilimindedirler, bu da veri aktarım hızlarının azalması (en iyi ihtimalle) veya hiç veri aktarımı olmaması (en kötü ihtimalle) anlamına gelir.

WiFi Sinyal Güçlendirici (Extender) & Powerline Adaptör: Hangisi Size Uygun?

Hem Wi-Fi güçlendiriciler hem de Powerline Adaptör ağları, zayıf Wi-Fi sinyalleri etrafında çalışmanın uygun yollarıdır. Evinizin etrafına odadan odaya uzun Ethernet kablosu döşemekten kesinlikle daha uygundurlar.

Bir Powerline Adaptörü, muhtemelen birçok kullanıcı için daha iyi bir seçenektir. Kulağa daha teknik gelebilirler, ama gerçekten değiller. Çoğu kişi için tek yapmanız gereken onları fişe takmak. Kurulum büyük olasılıkla beş dakikadan az sürecektir.

Powerline Adaptörlerinin çeşitli faydaları vardır. Daha fazla menzil sunarlar ve ağ erişiminizi evinizdeki her odaya çok fazla sorun yaşamadan genişletebilmelisiniz.

Powerline Adaptörlerinin işlevselliğini bir Wi-Fi güçlendiricinin pratikliği ile birleştiren Wi-Fi özellikli Powerline Adaptörleri de alabilirsiniz. Ayrıca, örneğin bir oyun konsoluna kablolu bir bağlantı istiyorsanız, Ethernet kablolarıyla kullanımları daha kolaydır.

Wi-Fi güçlendiriciler de hızlı ve kolay bir seçenektir. Ancak, iyi bir çift bantlı model elde etmek için biraz fazladan harcama yapmalısınız. Ucuz, tek bantlı bir ünite satın almak zaman ve para kaybıdır.

Ve her iki durumda da, güçlendiriciler evinizdeki ölü noktalara tam olarak bir çözüm sunmaz. Wi-Fi’yi modeminizin menzilinin ötesindeki odalara yönlendirebilirler, ancak kalın duvarlar ve hatta büyük bir gardırop gibi ağır engeller mevcut hızınızı yine de düşürür. Ek olarak, tam kapsama alanı elde etmek için birden fazla Wi-Fi genişleticiyi zincirleme bağlantı kurmanız gerekecek ve her rölede sinyal kaybı yaşayacaksınız.

Düşük İnternet Hızını Artırmak için Diğer Yöntemler

Bir Powerline Adaptörü veya Wi-Fi güçlendirici satın almadan önce, mevcut Wi-Fi kurulumunuzdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmalısınız.

  1. Daha iyi modem alın. Modeminizin birkaç yıldan daha eskiyse, yükseltmeden yararlanma şansınız yüksektir. En yeni 802.11ac protokolünü destekleyen modemler, eski 802.11n modemlerden üç kat daha hızlıdır. 5GHz bandını kullanma yeteneği size daha hızlı ve daha kararlı bağlantılar sağlayacaktır. En yeni Wi-Fi 6E standardı, her zamankinden daha fazla kapasite sunan yeni bir 6GHz Wi-Fi bandı sunar.
  2. Ürün yazılımını güncelleyin. Modeminiz için herhangi bir donanım yazılımı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, daha güçlü ve daha güvenilir bir bağlantı dahil olmak üzere performans iyileştirmeleri sağlayabilir. Bir modem ürün yazılımı güncellemesi yüklemek düşündüğünüzden daha kolay!
  3. Ayarları incele. En yüksek hızda kullandığınızdan emin olmak için modeminizin ayarlarını inceleyin. Ayrıca, yakındaki diğer Wi-Fi ağlarından (örn. komşular) gelen paraziti azaltmak için kanal ayarlarına bakın. Wi-Fi kanalını değiştirmek, hızınızı artırabilir.
  4. Pozisyonu kontrol edin. Modem konumlandırma seçeneklerini gözden geçirin. Bir modemi herhangi bir yönde yalnızca birkaç metre hareket ettirmek, sinyal gücü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızın, oyun konsolunuzun veya onu yavaşlatabilecek başka bir aygıtın yakınında yoğun engeller olup olmadığını da göz önünde bulundurun.

WiFi Sinyal Güçlendirici (Extender) & Powerline Adaptör: Hangisi Daha İyi?

Konuya gelince, bariz çözüm Wi-Fi özellikli bir Powerline Adaptörüdür. Normal bir Wi-Fi güçlendiriciden daha iyi performans sunarlar ve istediğiniz zaman kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanma seçeneğiniz vardır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!