Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows 10'da Mac Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

Son Yazılar

Windows 10’da Mac Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

Windows 10'da Mac uygulamaları nasıl çalıştırılır merak ediyorsanız, çeşitli yöntemleri bulacağınız yazımızı sakın kaçırmayın.

Sadece Mac’e özel olduğunu farkettiğiniz harika bir yazılım buldunuz mu? Windows makineleri için geniş bir yazılım yelpazesi mevcut olduğundan, bunu nadir yaşarsınız. Ancak bazen, macOS’ta daha iyi olan bazı uygulamalar da yok değil. Windows 10 sisteminiz varsa, cihazınızda Mac uygulamalarını çalıştırmanın çok az yolu vardır. Ancak, imkansız değil. İşte bu yazımızda Windows 10’da MAC uygulamaları nasıl çalıştırılır, çeşitli yöntemleri paylaşacağız.

1. Bir macOS Sanal Makinesi oluşturun

Windows 10 makinenizde Mac veya diğer Apple uygulamalarını çalıştırmanın en kolay yolu sanal bir makine kullanmaktır. En kolay yöntem olmasına rağmen, aynı zamanda uzun bir süreçtir. Fakat endişelenmeyin! Nasıl yapıldığını aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir sanal makine yardımıyla Windows 10’da macOS nasıl kurulur öğrenmek istiyorsanız yazımızdaki adımları takip edin.

Yukarıdaki eğitim, sanal makine indirme ve yükleme işlemi, macOS işletim sisteminin nasıl indirileceği ve sanal makineye nasıl kurulacağı konusunda size rehberlik edecektir.

macOS sanal makineniz çalışır duruma geldiğinde, Mac uygulamalarınızı nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek için bu yazımıza geri dönün.

2. Apple Hesabınıza Giriş Yapın

Buradan, bir Apple uygulamasını indirmek ve kullanmak, normal macOS deneyimine çok benzer. App Store’dan uygulama indirmek ve kullanmak için yine de Apple hesabınızda oturum açmanız gerekir. Sahip olduğunuz veya kullandığınız diğer Apple cihazlarında kullandığınızla aynıdır. Apple Kimliği parolanızı hatırlayamıyorsanız, farklı bir cihaz kullanarak parolanızı sıfırlamanız gerekir.

3. İlk macOS Uygulamanızı İndirin

Hesabınızda oturum açtığınızda, App Store’u çalıştırmış olursunuz. Sonuç olarak sanal makinenize istediğiniz hemen hemen tüm macOS yazılımlarını yükleyebilirsiniz. Alternatif olarak, varsayılan macOS uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Ekranın altındaki Dock’tan App Store’u seçin. Apple Kimliği kimlik bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekebilir. İndirmek istediğiniz macOS uygulamasına göz atın. Al’a ve ardından Yükle’ye basın. Kurulum tamamlandıktan sonra Aç’ı seçin ve hazırsınız.

4. macOS Sanal Makine Oturumunuzu Kaydedin

macOS sanal makine oturumunuzun durumunu kaydetmek kolaydır. Neden? Niye? Peki, sanal bir sabit disk kullanıyorsunuz. Sanal makinede yaptığınız değişiklikler sanal sabit sürücüye kaydedilir, bir sonraki macOS sanal makinesini açmak ve Windows makinenizde Apple Uygulamalarını kullanmaya devam etmek istediğinizde hazırdır.

macOS sanal makinesini kapatmanın en iyi yolu, macOS’un içindendir. Hem VirtualBox hem de VMware, komutta gücü kapatma seçeneğine sahiptir, ancak fiziksel donanımda olduğu gibi bu bir soruna neden olabilir. Aslında sanal makinenizin aniden kapanması sanal sürücüyü bozabilir.

Dikkat: Sağ üst köşedeki Apple logosunu ve ardından Kapat’ı seçin. İşletim sistemi doğru sırayla kapanacak, ardından sanal makine kapanacaktır.

Anlık Görüntü veya Kapatma?

VirtualBox kullanıcıları ayrıca anlık görüntü (Snapshot) alma seçeneğine de sahiptir. Anlık görüntü, sanal makinenin mevcut durumunu kaydederek Apple uygulamalarını ve macOS işletim sistemini kullanırken bir dizi anlık görüntü oluşturmanıza olanak tanır.

Anlık görüntüler, sanal makinenize zarar verebilecek bir şey denemek üzereyseniz kullanışlıdır. Anlık görüntü, sanal makineyi kaldığınız yerden devam ederek önceki durumuna geri yüklemenizi sağlar.

Ne yazık ki, VMware’in ücretsiz sürümü aynı işlevselliğe sahip değil, ancak sanal makine oturumunuzu askıya almak da kullanışlı bir seçenek.

Yine de, sanal makine etkinliklerinizi yedeklemek için bir anlık görüntüye güvenmemelisiniz ve anlık görüntüler, sanal makinenizi macOS Kapatma seçeneğini kullanarak kapatmaya alternatif olarak uygun değildir.

Apple Uygulamaları Sanal Makinede Çok Hızlı Değil

macOS sanal makineniz iyi çalışmıyor mu? Yoksa indirdiğiniz macOS uygulamaları beklediğiniz gibi mi çalışmıyor?

Sanal makinenizin, ana makinenizle aynı işlem gücüne sahip olmadığını unutmayın. Bunun nedeni, sanal makinenizin ana bilgisayarın sistem kaynaklarını paylaşmasıdır. İnanılmaz miktarda RAM’e ve çok çekirdekli Intel i9 işlemciye sahip çok güçlü bir ana makineniz olabilir. Fakat yine de kaynakları paylaştığı için süper güçlü randıman alamazsınız.

Demek istediğim, kurduğunuz yazılımdan çok fazla bir şey beklemeyin. Özel bir Mac’e yüklemek ve test etmekle aynı şey değildir.

macOS Sanal Makinenizi Güncelleme

Tek kelimeyle, ‘bunu yapmayın’ derim.

macOS sanal makinenizi VirtualBox veya VMware üzerinde güncellerseniz, macOS sanal makinenizin çalışmayı durdurma olasılığı çok yüksektir.

Sanal makinelerin yapılandırmasının doğası gereği, güncelleme işlemi, uygun donanıma normal bir macOS kurulumu ile aynı değildir. macOS sanal makinesinin belirli bir sürümle çalışmasını sağlayan yamalar ve geçici çözümler, güncellemeyle çalışmayabilir.

Elbette deneyebilirsiniz, ancak bu süreçte sanal makinedeki her şeyi kaybedebileceğinizi bilin.

MacinCloud: Bulut Tabanlı Bir Hizmetle Windows’ta Mac Uygulamalarını Çalıştırın

Apple uygulamalarını kullanmak için bir macOS sanal makinesi çalıştırmak herkes için bir seçenek değildir. 4GB RAM ile macOS sanal makinenizi çalıştırabilirsiniz, fakat elde edeceğiniz deneyim tatminkar olmayacaktır ve ayrıca daha eski makineler kesinlikle gereksinimleri karşılamayacaktır.

Bir alternatif, MacinCloud gibi bulut tabanlı bir macOS ortamı kullanmaktır. macOS bulut ortamları ağırlıklı olarak Apple uygulaması ve macOS geliştirme içindir, ancak isterseniz yine de bir uygulama çalıştırabilirsiniz. Dezavantajı, bulut hizmetinin maliyeti ve sisteminiz ile bulut sunucusu arasındaki gecikmedir, başlangıçta bulut ortamı aboneliğini satın alma maliyetinden bahsetmiyorum bile.

Apple veya Mac uygulamalarını Windows’ta çalıştırmaya gelince, bu seçenek en kolay seçenek değil – ama yine ücretsiz ve denemeye değer.

Windows 10’da Apple Uygulamalarını Kullanma

Apple uygulamalarının büyük çoğunluğunun artık Windows eşdeğerleri veya alternatifleri de var. Birçoğunun da bir Linux eşdeğeri var. Tek yapmanız gereken hızlı bir internet aramasıdır ve eşdeğer uygulamayı bulacaksınız, belki de bu süreçte size bir yığın zaman kazandıracaktır.

Apple’a ait olmayan donanımlarda macOS kullanmanın Apple’ın Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi’ne (EULA) aykırı olduğunu da unutmayın.

Bir uygulamayı test etmek için bir macOS sanal makinesi çalıştırmak kullanışlıdır, ancak yalnızca doğru donanıma sahipseniz ve her şeyi kurmak için biraz zamanınız varsa.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!