Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsBloatware Nedir? Windows 11'den Nasıl Kaldırılır?

Son Yazılar

Bloatware Nedir? Windows 11’den Nasıl Kaldırılır?

Windows 11 yeni özellikleri ile göz dolduruyor, bunlardan biri de hızlıca bloatware kaldırma özelliği. Peki bloatware nedir, zararlı mı?

Microsoft, Windows 11’de bloatware’den kurtulmayı çok daha kolay hale getirdi. Peki Bloatware nedir, Windows 11 işletim sisteminden kaldırma işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar.

Gereksiz yerleşik uygulamalar, özellikle düşük kaliteli bir bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayar performansı için bir kabus olabilir. Önceden, Windows 10 kullanıcıları, önceden yüklenmiş çok sayıda Microsoft uygulamasıyla özellikle hüsrana uğradı, ancak neyse ki Windows 11’de işler daha iyiye gitti.

Microsoft, Windows 11’deki bloatware uygulamalarını büyük ölçüde azaltarak nihayet doğru yönde bir adım attı. Geriye kalan önceden yüklenmiş birkaç uygulamanın kaldırılması çok kolay. Bloatware uygulamalarını Windows 11 PC’nizden nasıl güvenle kaldırabileceğinizi açıklıyorum.

Windows 11 Ayarlar Uygulamasını Kullanarak Bloatware Kaldırma

windows 11 bloatware kaldırma

İstenmeyen Microsoft uygulamalarını kaldırmanın en yaygın yöntemi, yeniden tasarlanmış Ayarlar uygulamasıdır. Windows 11’deki tamamen yeni Ayarlar uygulaması, bloatware ve diğer üçüncü taraf uygulamalarını kaldırmayı çok kolaylaştırır. Windows 11’deki Ayarlar uygulamasını kullanarak bloatware’i nasıl kaldıracağınızı aşağıda açıklıyorum:

 1. Başlat menüsünü başlatın ve Ayarlar’ı arayın.
 2. Ayarlar uygulamasını açmak için En iyi eşleşmeye tıklayın.
 3. Kenar çubuğundan Uygulamalar’ı seçin ve ardından Uygulamalar ve özellikler sekmesine tıklayın.
 4. Uygulama listesinden kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun, üç nokta menüsüne tıklayın ve Kaldır’a tıklayın.
 5. Daha sonra bir iletişim kutusu açılır göreceksiniz; Seçiminizi onaylamak ve uygulamayı kalıcı olarak kaldırmak için Kaldır’a bir kez daha tıklayın.

Not: Ayarlar uygulaması aracılığıyla Microsoft Store ve Cortana gibi önceden yüklenmiş bazı uygulamaları kaldıramazsınız.

Başlat Menüsünü Kullanarak Önceden Yüklenmiş Windows Uygulamalarını Kaldırın

windows 11 bloatware kaldırma

Bloatware’i Windows 11 bilgisayarınızdan kaldırmanın başka bir hızlı yöntemi, uygulamaları Başlat menüsünden kaldırmaktır. Önceden yüklenmiş uygulamaları doğrudan Başlat menüsünden nasıl hızla kaldırabileceğinizi aşağıda açıklıyorum:

 1. Başlat menüsünü başlatın ve Tüm uygulamalar’a tıklayın.
 2. Uygulama listesini kaydırarak veya adını arama çubuğuna yazarak kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun.
 3. Uygulamaya sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın.
 4. Ardından, uygulamanın kaldırılmasını onaylamanızı isteyen bir açılır kutu göreceksiniz; Kaldır’a bir kez daha tıklayın, uygulama kaldırılacaktır.

PowerShell Kullanarak Bloatware Kaldırma

Yukarıdaki yöntemler, önceden yüklenmiş tüm uygulamalar için çalışmayabilir. Bazı uygulamaların kaldırılması için daha sert bir yöntem gerekir, bu nedenle Windows PowerShell‘i kullanacağız. OneDrive ve Cortana gibi hizmetleri ve uygulamaları yukarıda açıklanan yöntemlerle kaldıramazsınız, ancak Windows 11 komut dosyasının yardımıyla bunları da kaldırabilirsiniz.

Sycnex tarafından geliştirilen yazılım, başlangıçta Windows 10’dan bloatware’i kaldırmayı amaçlıyordu, ancak Windows 11’de de başarılı bir şekilde çalışıyor. Test çalıştırmamızda, gereksiz paketlerden kurtulmak için Windows10Debloater‘ı kullanabildik. Yine de, uygulamaları ve hizmetleri kaldırmak için Microsoft tarafından önerilen bir yöntem değildir, bu nedenle dikkatli bir şekilde ve riski size ait olmak üzere ilerleyin.

Sycnex yazılımını kullanarak bloatware’i kaldırmak için Windows PowerShell kullanacağız:

 1. Başlat menüsünde Windows PowerShell’i arayın, En iyi eşleşmeye sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.
 2. PowerShell konsol penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın. Depodan gerekli dosyaları indirecek ve ayrıca bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturacaktır. iwr -useb https://git.io/debloat|iex
 3. Program başlatıldığında, farklı debloat seçenekleri göreceksiniz. Cortana’yı kullanmıyorsanız ve bilgisayarınızdan kaldırmak istiyorsanız Cortana’nın altındaki Devre Dışı Bırak’a tıklayın.
 4. Benzer şekilde, Microsoft OneDrive’ı da kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, OneDrive’ı Kaldır’a tıklayın ve debloated komut dosyası OneDrive’ı bilgisayarınızdan kaldıracaktır.
 5. Arka planda çalışan izleme hizmetlerini durdurmak istiyorsanız, Telemetriyi/Görevleri Devre Dışı Bırak’a tıklayın.
windows 11 bloatware kaldırma
 1. Diğer uygulamaları kaldırmak için Engellenenler Listesini Özelleştir’e tıklayın ve ardından yalnızca kaldırılmasını istediğiniz uygulamaları seçin. Gerekli bir uygulamanın seçilmediğinden emin olduktan sonra, Özel İzin Verilenler Listesini ve Engellenenler Listesini custom-lists.ps1’e kaydet’i ve ardından Özel Engellenenler Listesiyle Bloatware’i Kaldır’ı tıklayın. Debloater komut dosyası, seçilen uygulamaları bilgisayarınızdan kaldıracaktır.

Değişikliklerin etkili olabilmesi için her şeyi kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Windows 11’de Daha İyi Performans için Bloatware Kaldırma İşlemi Faydalıdır

Windows 11, Windows 10’a kıyasla çok daha az bloatware ile geliyor, ancak yine de bloatware var. Bloatware’i kaldırmak, değerli depolama alanını boşaltabilir ve arka plan belleği kullanımını önemli ölçüde azaltabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!