Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOyunWindows 11 Oyun Performansı Nasıl? Windows 11'de Hangi Oyunlar Oynanır?

Son Yazılar

Windows 11 Oyun Performansı Nasıl? Windows 11’de Hangi Oyunlar Oynanır?

Büyük bir hevesle Windows 11 yüklediniz, peki oyun performansı nasıl, oyun açılmıyor kesin çözümü nedir, oyun modu nasıl çalıştırılır?

Microsoft, “Eğer bir oyun tutkunuysanız, Windows 11 sizin için yaratıldıı” diyor. Ama bu ne kadar doğrudur? Windows 11 oyun performansı nasıl?

Uzun bir test turundan sonra, Windows 11 nihayet 5 Ekim’de piyasaya sürüldü ve şu anda dünya çapında milyonlarca bilgisayara yayılıyor. Bu, 6 yıl içindeki ilk önemli Windows sürümü güncellemesi ve muhteşem olduğu kadar tartışmalı da oldu. Özellikle oyuncu kitlesi, Microsoft’un Windows 11 ile de hitap etmek istediği bir kitle. Ancak bazı oyuncular kesinlikle güncellemelerini dört gözle beklerken, diğerleri risk altında veya tamamen ikna olmamış gibi duruyorlar. Ve anlaşılır bir şekilde, hiç kimse oyun donanımını bozmak istemiyor.

Peki, Windows 11 oyun oynamak için iyi mi? Oyuncuların dört gözle beklemesi gereken bir işletim sistemi mi? Windows 11 oyun performansı nasıl?

windows 11 oyun performansı

Microsoft, Windows 11 ile oyunculara yükseltme yapmaları için açık bir davette bulunuyor, hatta “oyuncuysanız, Windows 11 sizin için yapıldı” diyecek kadar ileri gidiyor ve Windows 11’i “oyun için şimdiye kadarki en iyi Windows” olarak adlandırıyor. Ve gerçekten de, oyuncuların Windows 10’dan Windows 11’e güncelleme yapıp yapmamayı düşünürken göz önünde bulundurmaları gereken birkaç özellik var; bazıları küçük, bazıları ise oyunun kurallarını değiştirebilir.

Windows 11 oyun performansı nasıl?

Microsoft’un en yeni oyun konsollarından Xbox Series S/X’ten ödünç alınan, oyunla ilgili dört gözle beklemeniz gereken birkaç özellik var. Birincisi DirectStorage’dır. DirectStorage, bu görevler için CPU yükünü önemli ölçüde azaltırken yükleme sürelerini büyük ölçüde azaltmak ve doku yüklemesini iyileştirmek için hızlı NVMe SSD’lerden yararlanır. DirectStorage, Windows 10’a da geliyor ve bundan zevk almak için Windows 11’i kullanmak artık şart değil, ancak Windows 11’deki yükseltilmiş depolama yığını DirectStorage’ın en önemli potansiyelini gerçekleştirmesini sağlıyor.

HDR’yi destekleyip desteklemediğine bakılmaksızın, herhangi bir oyuna bir HDR modu getirmek için makine öğrenimi ve AI kullanan Auto-HDR de var. Elbette bundan yararlanmak için HDR uyumlu bir monitöre ihtiyacınız olacak. Windows 11 ayrıca Xbox uygulamasıyla derinden entegredir, yani Game Pass Ultimate aboneliğiniz varsa, kullanıcılar Xbox Game Pass oyunlarının keyfini PC’nizde çıkarabilir ve ayrıca favori Xbox oyunlarını oynamak için Xbox Cloud Gaming’e erişebilir.

Açıkçası, Microsoft, Windows 11’i oyuncular için şiddetle öneriyor. Oyuncular için bunu deneyip risk almamak için Windows 11 oyun performansı nasıl olduğunu sorgulamaya devam ediyorlar.

windows 11 oyun performansı

Windows 11, hem üst hem de alt seviye PC’lerde oyun deneyimini büyük ölçüde geliştirecek özelliklerle birlikte gelirken, bazı başlangıç ​​sorunları ve girmeden önce bilmeniz gereken şeyler var. Bazı küçük sorunlar sosyal medyada abartılarak haberleştirildi, fakat durum okuduklarınız kadar vahim değil.

Öncelikle şu anda Windows 11’de oyun oynayanları, özellikle AMD Ryzen kullanıcılarını etkileyen en büyük sorundan bahsedelim. Sorun, L3 önbellek gecikmelerinin Windows 10’a kıyasla büyük ölçüde artmasıdır. Bu gecikme, oyunlarda %3 oranında performans düşüşüne neden olabilir. Belirli eSpor oyunlarında %5 ila %15’e kadar artış göstermektedir.

AMD’nin “tercih edilen çekirdek” özelliğini etkileyen bazı sorunları var ve bu da performans düşüşüne neden olabilir. Microsoft, sorunu Ekim ayının sonuna kadar düzeltmek için çalışmaya başladı bile, ancak şu anda The Verge, durumun düzelmeden önce daha da kötüleşebileceğini düşündüğünü bildirdi.

VBS’nin ayrıca Windows 11 kullanıcıları için önemli bir performans düşüşüne neden olduğu bildiriliyor. Windows 11 kullanmaya başlayan, kullanıma hazır veya önceden oluşturulmuş bir bilgisayar satın alıyorsanız, Microsoft, yeni PC’niz için ek bir güvenlik katmanı olarak varsayılan olarak Sanallaştırma Tabanlı Güvenliği veya VBS’yi etkinleştiriyor. Bu özellikler Windows 10 ile piyasaya sürülmüştü ve sisteminizin güvenliğini artırmak için donanım ve yazılım sanallaştırmasını kullanır. Bu esasen virüslerin bilgisayarınıza zarar vermesini önlemeye yardımcı olan izole bir alt sistem kurar.

Ancak VBS’nin etkinleştirilmesinin, bazı senaryolarda PC’nizin oyun performansına %28’e kadar ciddi şekilde zarar verebileceği bildiriliyor, ki bu doğruysa… oldukça kötü. Bununla birlikte, bu konuyla ilgili daha fazla araştırma yapanlar, VBS’nin kare hızlarınız üzerinde gerçekten olumsuz bir etkisi olup olmadığı konusunda çelişkili bilgiler ortaya çıkarıyor.

PC Gamer gibi siteler, VBS etkinleştirildiğinde önemli performans düşüşleri gördüklerini bildirirken, YouTuber ThioJoe gibi diğer kaynaklar, performans etkisinin çoğu senaryoda gerçekten ihmal edilebilir olduğunu ve kesinlikle %28 civarında olmadığını gösteren araştırmalar yaparak paylaştı.

Oyun severler Windows 11 almalı mı?

Bu sorunun kısa cevabı “evet”, ama belki de şu anda değil. Sonuçta, daha önce de söylediğimiz gibi, Windows 11’de oyuncu kitlesini dört gözle bekleyecek çok şey var.

DirectStorage, oyunlarımızın şu anda yüklenme biçiminde devrim yaratma potansiyeline sahiptir ve Auto-HDR, ilk etapta HDR uyumlu olmasalar bile oyunlarımızın çarpıcı görünmesini sağlayabilir. Ve çoğu insan muhtemelen Steam gibi bir üçüncü taraf oyun pazarını kullanıyor olsa da, Xbox ekosistemiyle entegrasyon ve Game Pass Ultimate’a erişim, mevcut bir Xbox tüketicisi olmasanız bile sahip olmanın mükemmel avantajlarıdır.

Öte yandan, bu çok yeni bir işletim sistemidir ve güncellemeye geçmeden önce Microsoft’un tüm hataları ortadan kaldırmasını beklemek her zaman iyi bir uygulamadır. Aslında, şu anda Windows 11 güncellemesinde tetiği çekerseniz karşılaşabileceğiniz ve oyunlardaki performansınızı ve kare hızlarınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bazı sorunları zaten çözdük.

Şirket, yeni işletim sistemi herkese dağıtılmadan önce hemen fark edilebilen tüm hataların ve sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamak istediğinden, Microsoft’un aşamalı olarak Windows 11’e ücretsiz yükseltme sunmasının bir nedeni de budur.

Şimdi Beklemek Daha İyi

Şimdi, eğer bir oyuncuysanız, Windows 11 güncellemesine sahip olmanın bazı artılarını ve eksilerini sıraladık. Windows 11, oyunlar için çeşitli iyileştirmeler içeriyor, ancak şu anda sorunları olduğu da açık. Şimdi güncellemeye karar verirseniz, çoğu oyun mükemmel şekilde çalışacaktır. Zaten güncellemeler de hızla gelecek ve sorunlar ortadan kalkacak.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!