Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows 11'de Masaüstü Duvar Kağıdını Belirli Zamanlarda Değişecek Şekilde Ayarlama

Son Yazılar

Windows 11’de Masaüstü Duvar Kağıdını Belirli Zamanlarda Değişecek Şekilde Ayarlama

Gün içinde istediğiniz zamanlarda Windows 11 Wallpaper değiştirme işlemi nasıl yapılır biliyor musunuz? İşte masaüstü duvar kağıdı ayarı.

Windows 11, belirli aralıklarla arka planı değiştiren bir masaüstü duvar kağıdı slayt gösterisi özelliği içeriyor. Bu özellik, masaüstünün birden fazla duvar kağıdına sahip olmasını sağlıyor. Ancak Windows 11, masaüstü duvar kağıdını belirli bir zamanda farklı bir duvar kağıdına değiştirecek şekilde ayarlamanıza olanak tanıyan herhangi bir seçenek içermez. Peki Windows 11 işletim sisteminde belirli zamanlarda wallpaper değiştirme işlemi nasıl yapılır? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Yine de, WinDynamicDesktop ve Wallpaper Changer Scheduler’ın eklenmesiyle Windows 11’in masaüstü duvar kağıdını günün saatine göre değişecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

WinDynamicDesktop ile Windows 11’e Dinamik Duvar Kağıdı Nasıl Eklenir

macOS Mojave, kullanıcıların bilgisayarlarının sistem saatine göre değişen duvar kağıtlarını seçmelerine olanak tanıyan dinamik bir duvar kağıdı özelliği içerir. Örneğin, bir Mojave dinamik duvar kağıdı, akşam olduğunda gündüz görüntüsünden gece görüntüsüne dönüşür. Dinamik bir duvar kağıdının aydınlatma koşulları, günün saatini yansıtacak şekilde kademeli olarak değişir.

Ücretsiz WinDynamicDesktop ile Windows 11’de bir dinamik duvar kağıdı özelliği ekleyebilirsiniz. Bu yazılım, dinamik duvar kağıdı seçimlerini belirtilen gün doğumu ve gün batımı saatlerinde değişecek şekilde yapılandırmanıza olanak tanır. Mojave’den gelen çöl de dahil olmak üzere, kullanıcıların seçebileceği 14 dinamik arka plan içerir. Windows 11’e Mojave tarzı dinamik duvar kağıdını aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz.

 1. WinDynamicDestkop Softpedia web sayfasını açın
 2. Şimdi İndir seçeneğini tıklayın.
 3. Yazılımı indirmek için Softpedia Secure Download öğesini seçin.
 4. Görev çubuğunda Dosya Gezgini’ne tıklayın ve WinDynamicDesktop’un indirildiği klasörü açın.
 5. Kurulum sihirbazını başlatmak için WinDynamicDesktop_4.7.0_Setup.exe’ye çift tıklayın.
 6. Select Setup Language penceresinde dilinizi seçin ve OK seçeneğine tıklayın.
 7. Seçmek için Sözleşmeyi kabul ediyorum seçeneğini tıklayın.
 8. İleri düğmesine basın.
 9. WinDynamicDesktop için bir kurulum dizini seçmek için Gözat’ı seçin.
windows 11 wallpaper değiştirme
 1. Birkaç kez daha İleri‘ye tıklayın ve Yükle seçeneğini seçin.
 2. Yazılımı kurduktan sonra WinDynamicDesktop’u Başlat ve Bitir seçeneklerini seçin.
 3. Dil Seç penceresinde İngilizce veya uygun başka bir dil seçin; ve Tamam düğmesini tıklayın.
 4. Otomatik olarak açılan Zamanlamayı Yapılandır penceresine tam konumunuzu girin. Alternatif olarak, duvar kağıdının buna göre değişeceği belirli gün batımı ve gün doğumu saatlerini girmek için Belirli bir saatleri kullan düğmesini seçebilirsiniz.
 1. Tamam düğmesine basın ve konumu onaylamak için Evet‘e tıklayın.
 2. Açılan Tema Seç penceresinde bir duvar kağıdı seçin ve İndir düğmesine tıklayın.
windows 11 wallpaper değiştirme
 1. Ardından eklemek için Uygula‘yı seçin.

İşte bu, şimdi Windows 11’in yeni dinamik duvar kağıdının günün saatine göre nasıl değiştiğini görmek için bekleyebilirsiniz. Gündüz ise, akşam 6’dan birkaç saat sonra duvar kağıdının karanlık varyantını görmek için PC’nize yeniden bakın. WinDynamicDesktop’un sistem tepsisi simgesine sağ tıklayıp Önyüklemede Başlat‘ı (Start on Boot) seçerek Windows 11 ile başlayacak şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Dinamik duvar kağıdını veya gün batımı/gün doğumu saatlerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için WinDynamicDesktop menüsündeki Zamanlamayı Yapılandır veya Tema Seç seçeneklerini seçin. Ardından, bu pencerelerden ayarları gerektiği gibi yapın.

Varsayılan bir Windows 11 temasını geri yüklemek isterseniz, yazılımı kaldırmanız gerekmez. Tema Seç penceresini açın. Orada ‘Hiçbiri’ (none) seçeneğini seçin ve Uygula düğmesine tıklayın.

Ayrıca daha fazla dinamik duvar kağıdı da alabilirsiniz. Bunu yapmak için WinDynamicDesktop’un Tema Seç penceresindeki Daha fazla çevrimiçi tema alın bağlantısını tıklayın. Ardından, açılan web sayfasındaki 114 ücretsiz temanın tümüne göz atın düğmesini tıklayın. Orada dinamik bir duvar kağıdı seçin ve bunun için İndir düğmesini tıklayın.

windows 11 wallpaper değiştirme

Bu duvar kağıdını, Tema Seç penceresinde Dosyadan içe aktar‘ı tıklatarak WinDynamicDesktop’a ekleyebilirsiniz. Duvar kağıdını indirdiğiniz klasördeki dosyasını seçin ve Aç düğmesine basın. Ardından, WinDyanmicDesktop’ta yeni dinamik duvar kağıdını seçebilirsiniz.

Bazı dinamik duvar kağıtlarının ZIP arşivleri olarak indirildiğini unutmayın. Bunları eklemek için önce ZIP dosyalarını Dosya Gezgini’nde çıkarmanız gerekir.

Wallpaper Changer Scheduler ile Windows 11 Wallpaper Değiştirme

Windows 11 wallpaper değiştirme işlemini farklı bir yazılımla yapmak isterseniz, Wallpaper Change Scheduler bu işi sizin için yapar. Bu ücretsiz yazılım, duvar kağıdının farklı bir duvar kağıdına dönüşmesi için bir zaman ayarlamanıza olanak tanır. Herhangi bir dinamik duvar kağıdı içermez, ancak bunu Windows 11’de otomatik masaüstü arka plan değişikliklerini programlamak için kullanabilirsiniz. Duvar kağıdını bu yazılımla değişecek şekilde programlayabilirsiniz.

 1. Wallpaper Changer Scheduler‘ web sayfasını açın.
 2. Sayfadaki İndir bağlantısını tıklayın.
 3. Dosya Gezgini penceresini açın.
 4. Ardından, az önce indirdiğiniz Wallpaper Change Scheduler.exe dosyasını içeren klasörü açın.
 5. Yazılımı açmak için WallpaperChangeScheduler.exe’ye çift tıklayın (kurulum gerekmez). WallpaperChangeScheduler.exe’yi mouse ile sağ tuşa tıklayayarak, Pin to Start olarak ayarlamalısınız.
 1. Olay Ekle (Add Event) düğmesini tıklayın.
windows 11 wallpaper değiştirme
 1. Duvar kağıdını her gün değişecek şekilde yapılandırmak için Açılır Menüde Günlük seçeneğini seçin.
 1. Ardından ‘At‘ seçeneğiyle bir zaman seçin.
 2. Yeni Görüntü Seç penceresini açmak için Gözat düğmesine basın. Arka planın değişmesini istediğiniz duvar kağıdını seçin ve düğmesine tıklayın.
 3. Duvar Kağıdı Stili açılır menüsünden bir seçenek belirleyin.
 4. Bu olayı adlandır kutusuna bir başlık girin.
 5. Kaydetmek için Oluştur düğmesine basın.

Wallpaper Change Scheduler’ın penceresi artık planlanan etkinliği içerecektir. Duvar kağıdı, planlanan etkinlik için girilen zamanda seçtiğiniz arka plana dönüşecektir. Duvar kağıdını aynı anda daha fazla değişecek şekilde programlayabilirsiniz. Keyif sizin!

Çıkmak için pencerenin X (Kapat) düğmesine tıklayın. Pencereyi kapattıktan sonra yazılım arka planda çalışmaya devam edecektir. Planlanmış olayları gerektiği gibi kontrol etmek ve düzenlemek için pencereyi açmak için istediğiniz zaman Duvar Kağıdı Değiştirici sistem tepsisi simgesini tıklayabilirsiniz. Wallpaper Change Scheduler’ı tamamen kapatmak için penceresindeki Seçenekler’e tıklamanız ve Programı Tamamen Kapat’ı seçmeniz gerekir.

Windows 11 Wallpaper Değiştirme Artık Daha Kolay

Hem WinDynamicDesktop hem de Duvar Kağıdı Değişikliği Zamanlayıcısı, masaüstü arka planını zamana göre değişecek şekilde yapılandırmanıza olanak tanır. WinDynamicDesktop ile bulunduğunuz yerin gün batımı ve gün doğumu saatlerine göre kademeli olarak değişen dinamik bir duvar kağıdı teması ekleyebilirsiniz. Duvar Kağıdı Değişikliği Zamanlayıcı, masaüstünü önceden ayarlanmış zamanlarda alternatif duvar kağıtları gösterecek şekilde yapılandırmanıza olanak tanır. Masaüstünü, Windows 11’in varsayılan arka plan ayarlarıyla yapamayacağınız şekillerde her iki yazılım paketiyle de özelleştirebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!