Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows Kayıt Defterini (Windows Registry) Güvenle Temizlemenin 3 Yolu

Son Yazılar

Windows Kayıt Defterini (Windows Registry) Güvenle Temizlemenin 3 Yolu

Bilgisayarınız yavaşlıyor veya çöküyor mu? Bu yazımızda Windows Kayıt Defteri (Windows Registry) temizleme işlemi nasıl yapılır, anlatıyorum.

Windows Kayıt Defteri (Windows Registry), bilgisayarınızın yazılım ve donanımıyla ilgili girişlerle dolu karmaşık bir veritabanıdır. Ancak, bilgisayarınızda yapılan olağandışı değişiklikler nedeniyle bu girişler bozulabilir, zarar görebilir veya geçersiz hale gelebilir. Bu gibi durumlarda bu karmaşık veritabanını elden geçirmek en iyi çözümlerden biri olacaktır. İşte bu yazımızda Windows Kayıt Defteri temizleme işlemi nasıl yapılır, hangi yöntemler en güvenli olandır paylaşacağım.

Genellikle Windows Registry’de hiçbir şey yapmanız gerekmez, ancak bazen hata mesajları, daha yavaş bir bilgisayar ve hatta çökmeler gibi sorunlara neden olurlar. Windows Kayıt Defteri ‘nin bilgisayar sorunlarınızdan sorumlu olduğunu düşünüyorsanız, temizleme konusunda tavsiye ettiğimiz üç güvenli yol vardır.

Temizlemeden Önce Windows Kayıt Defterini Yedekleyin

windows kayıt defteri yedekleme temizleme

Windows Kayıt Defteri’nde yer alan verilerin ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, yalnızca kesinlikle gerekliyse temizlemeye çalışmalısınız. Yanlış bir değişiklik veya silme işlemi, Windows’un sorunsuz çalışması için bu bilgilere ihtiyaç duyduğundan bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Aslında, Kayıt Defterini karıştırmak sizi Windows’u yeniden yüklemeye zorlayabilir.

Aşağıda paylaştığımız düzeltmelerden biri Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmaktır ve bu aracı kullanmadan önce Kayıt Defterini yedeklemenizi öneririz. Bu şekilde, bir şeyler ters gittiğinde Kayıt Defterini önceki durumuna geri yüklemek için yedeği kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir sistem geri yükleme noktası da oluşturabilirsiniz. Özetle, bu, Kayıt Defteri de dahil olmak üzere mevcut Windows durumunun bir anlık görüntüsünü oluşturacaktır. Windows’u bu duruma döndürmek ve yapmış olabileceğiniz tüm feci değişiklikleri geri almak için geri yükleme noktasını kullanabilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Güvenle Temizlenir

Windows Kayıt Defterini optimize etmek için Kayıt Defteri temizleyicilerini (windows registry cleaner) kullanmanızı önermiyoruz. Bunun nedeni, bu araçların genellikle Kayıt Defterinde, bazı durumlarda ona zarar verebilecek kapsamlı değişiklikler yapmasıdır.

Bunun yerine Kayıt Defterini temizlemek için bu üç güvenli yolu deneyin.

1. SFC ve DISM Araçlarını kullanın

Hem SFC hem de DISM araçları, Windows kurulumunuzdaki Kayıt Defteri girdilerini içeren bozuk dosyaları düzeltmenize yardımcı olabilir. İlki, sisteminizi hasarlı ve bozuk sistem dosyaları için tarar ve bulduklarını değiştirir veya onarır. İkincisi, Windows’un tüm dosyalarını, uygulamalarını, sürücülerini ve ayarlarını içeren sistem görüntüsünü onaracaktır.

2. Disk Temizleme Yardımcı Programını çalıştırın

windows kayıt defteri temizleme

Disk Temizleme yardımcı programı, Windows Kayıt Defterini doğrudan temizlemez. Ancak bunun yerine yapacağı şey, diğer şeylerin yanı sıra tamamen kaldırılmayan yazılım ve donanım kalıntılarını kaldırmaktır. Buna karşılık, bu muhtemelen Windows’u kendileriyle ilişkili kalan Kayıt Defteri girdilerini kaldırmaya zorlayacak ve süreçte bir dizi sorunu önleyecektir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Windows’u temizlemenin en iyi yollarından biri olarak Disk Temizleme yardımcı programını tartışan makalemize bakın.

3. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanın

Son olarak, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak geçersiz, hasarlı veya bozuk girdileri kaldırabilirsiniz. Ancak, bu araç yalnızca silinecek girişleri tam olarak biliyorsanız güvenlidir.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Windows Run’ı açmak için Win + R tuşlarına basın.
  2. Metin kutusuna regedit yazın ve Enter tuşuna basın.
  1. Silmek istediğiniz tuşa (sol panelde) veya girişe (sağ panelde) sağ tıklayın ve Sil’e tıklayın. Bir anahtarı silmenin, ilişkili girişlerini de sileceğini unutmayın.
windows kayıt defteri temizleme

Bunun nasıl çalıştığı basit. Tamamen kaldırmayan programlardan kalan geçersiz Kayıt defteri girdilerini temizlemek istediğinizi varsayalım. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki anahtara gidersiniz (metni kopyalayıp en üstteki aracın adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz) ve bunları silebilirsiniz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Kayıt Defterindeki herhangi bir şeyi kendiniz silmekten çok korkuyorsanız, bunu sizin için bir profesyonele yaptırın.

Windows Kayıt Defterini Temiz Tutmak

Normalde, Windows Kayıt Defteri ile ilgili herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur, çünkü kötü girişlerin çoğu herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak yaptıkları birkaç durumda, bunları temizlemek için yukarıda belirtilen yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ve Windows Kayıt Defterini temizlemek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmanız gerekiyorsa, yanlışlıkla herhangi bir şeyi karıştırmamaya dikkat edin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!