Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows Kayıt Defteri (Windows Registry) Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir

Son Yazılar

Windows Kayıt Defteri (Windows Registry) Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir

Windows kayıt defteri düzenlemesi risklidir, fakat yapmadan önce yedekleme işlemi yapabilirsiniz. İşte en basit yedekleme ve geri alma yolu.

Windows Kayıt Defterini düzenlemek, bazı harika ince ayarların kilidini açar, ancak tehlikeli de olabilir. Kolayca geri alınabilmeleri için değişiklik yapmadan önce Windows Kayıt Defteri yedekleme işlemi nasıl yapılır, yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Paylaştığımız birçok Windows ince ayar, Kayıt Defterine dalmayı ve bazı değerleri değiştirmeyi içeriyor. Windows’un bu fırsatları sağlaması harika olsa da, yanlışlıkla Kayıt Defterini ve buna bağlı olarak PC’nizi bozmak çok kolaydır.

Bu nedenle, Windows Kayıt Defteri yedekleme işlemi önemlidir ve nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi göstermek için buradayız. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bunu yapmak akıllıca olur.

Windows 7 ve daha yeni sürümlerde, Başlat Menüsüne regedit yazarak başlayın. Yönetici istemini kabul edin, ardından düzenleyicide olacaksınız. Ardından, Kayıt Defterinin yedeklemek istediğiniz bölümünü seçmeniz gerekir. Bu, tüm Windows Kayıt Defterini yedekleme veya bir alt anahtarı yedekleme olabilir. Açıkçası, kapsam ne kadar büyükse, yedeklenen dosya da o kadar büyük olacaktır.

Windows Kayıt Defteri Yedekleme

Hangisini seçerseniz seçin, tuşa sağ tıklayın ve Dışa Aktar’ı seçin. Yedeğe bir ad vermenizi ve dosyayı nereye kaydedeceğinizi seçmenizi sağlayan bir iletişim kutusu alacaksınız. Kaydet’e tıklayın ve Kayıt Defterini yedeklediniz.

windows kayıt defteri yedekleme

Yedeklemenizi geri yüklemek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni yeniden açın. Bu sefer, daha önce yedeklemenizi bulmanız için bir istem göreceğiniz Dosya > İçe Aktar‘a gidin. Onu seçin ve bu Kayıt Defteri öğesini önceki haline geri yüklemek için Aç’ı seçin.

Windows’un herhangi bir sürümünde, Kayıt Defteri de dahil olmak üzere mevcut kurulumunuzun anlık görüntüsünü almak için Sistem Geri Yükleme‘yi de kullanabilirsiniz. Bu, manuel olarak yedeklemekten biraz daha kolaydır ve Kayıt Defterini düzenleyip düzenlemediğinize bakılmaksızın yapılması akıllıcadır.

NOT: Kayıt Defterini temizlemeniz gerekmediğini unutmayın – çoğu zaman Kayıt hataları zararsızdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!