Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows'ta Kullanacağınız 10 Tuhaf Klavye Kısayolu Tuşu

Son Yazılar

Windows’ta Kullanacağınız 10 Tuhaf Klavye Kısayolu Tuşu

Windows işletim sistemindeki en tuhaf klavye kısayol tuşu nedir biliyor musunuz? İşte bu yazımda en ilginç kısayol tuşları ne paylaşıyorum.

Beş tuşa basarak bir klavye kısayolunu etkinleştirmeye çalışmayı hayal edebiliyor musunuz? Evet gerçekten de öyle! Parmaklarınız birbirine dolanıyor ama bu klavye kısayol tuşları işe yarıyor. İşte sizlere de çok tuhaf gelecek ama çalıştığını gördüğünüzde şaşıracağınız Windows işletim sistemindeki 10 garip klavye kısayol tuşu.

Windows işletim sisteminde çok kullanışlı klavye kısayolları var, ancak bu kısayollardan bazılarının çalışması için en az 5 tuşa basmanız gerektiğini ve çok farklı şeylere erişim sağlayacağınızı biliyor musunuz?

İşte Windows’ta bulunan bazı tuhaf özel kısayollar.

Web Sitelerini Açan Windows Klavye Kısayol Tuşu

İlk olarak, farklı web sitelerini açan bir dizi tuhaf kısayola bakalım. Bu doğru, Windows’ta sizi farklı web sitelerine götüren yerleşik klavye kısayolları var.

Bu kısayolların tümü aynı benzer tuş kombinasyonlarına sahip: Ctrl + Alt + Shift + Win. Bu tuşlar, aşağıdaki girişlerle birlikte basılı tutmak sizi farklı web sitelerine götürecektir:

  • L: Linkedin ana sayfasını açar.
  • N: OneNote’un web sürümünü açar (OneNote kuruluysa bu, programı açar!)
  • Y: Yammer’ın ana sayfasını açar.
  • Herhangi bir Numpad Tuşu: Office.com‘u açar.

Örneğin Ctrl + Alt + Shift + Win + L, Linkedin’in web sitesini açacaktır.

klavye kısayol tuşu

Bunlar oldukça tuhaf bir dizi kısayol olsa da, ayarlarınız göz önünde bulundurularak entegre edilmiştir. Yani, tüm bu web siteleri, tercih ettiğiniz varsayılan tarayıcınızda açılacaktır!

Programları Açan Windows Klavye Kısayol Tuşu

Sırada, bilgisayarınızda farklı programları açan aşırı uzun klavye kısayolları var. Bu programların tümü Microsoft Office paketine aittir, bu nedenle bunları yüklemediyseniz, bunun yerine Office’in web sitesi ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

Klavye kısayol tuşu kombinasyonlarının tümü, öncekiyle aynı değiştiriciyi kullanır: Ctrl + Alt + Shift + Win.

Bu tuşları aşağıdaki girişlerle basılı tutmak, aşağıdaki programları açacaktır:

  • D: OneDrive seçili olarak yeni bir Dosya Gezgini penceresi açar.
  • O: OutLook gelen kutusunu açar.
  • P: PowerPoint’te yeni bir slayt açar.
  • T: Microsoft Teams’i açar.
  • W: Boş bir Word belgesi açar.
  • X: Boş bir Excel elektronik tablosu açar

Örnek olarak Ctrl + Alt + Shift + Win + W boş bir Word belgesi açar.

klavye kısayol tuşu

Yine, bu klavye kısayol tuşu kombinasyonları, bireysel ayarlarınızla oldukça iyi entegre edilmiştir. Örneğin OneDrive kısayolu, şu anda bir Dosya Gezgini penceresinde olmanıza veya olmamanıza bağlı olarak farklı şekilde çalışır.

Neden Tüm Bu Garip Kısayollar?

Merak ediyorsanız, tüm bu klavye kısayol tuşu birleşimleri, belirli bir markalı Microsoft Office klavye setini hesaba katmak için Windows’a programlanmıştır. Bazı klavyelerde, Office programlarını hızlı bir şekilde açmak için kullanılabilecek ek bir değiştirici olan Office Anahtarı olarak bilinenler bulunur.

Değiştirici, Windows 10 ve 11’in tüm son sürümlerinde bulunur. Yukarıda belirtilen girişlerin birleşimi, Office Anahtarını etkinleştirmenin ikincil bir yoludur.

Faydalı Klavye Kısayolları

Yani bunlar Windows için çok uzun ama özel klavye kısayolları. Bazıları onları şaşırtıcı derecede faydalı bulabilir, bazıları ise bunu eğlenceli bir önemsiz şey olarak görebilir. Ne olursa olsun, klavyenizin sizi şaşırtabilecek yapabileceği çok şey var.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!