Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaWebmasterWordPress Hosting için SiteGround ve Bluehost Karşılaştırması

Son Yazılar

WordPress Hosting için SiteGround ve Bluehost Karşılaştırması

En iyi WordPress hosting servisi hangisi diye soruyorsanız, işte WP hosting hizmeti veren SiteGround ve Bluehost karşılaştırması.

Bir WordPress sitesi için hosting hizmeti bulmak zor olabilir. Bu yazımızda, hangisinin daha iyi seçenek olduğunu belirlemek için SiteGround ve Bluehost’u karşılaştıracağız. Siz de eğer en iyi wordpress hosting servisi hangisi diye soruyorsanız, işte dünyanın en çok müşteriye sahip iki WP hosting şirketleri arasında bulunan SiteGround ve Bluehost karşılaştırması.

Bluehost ve SiteGround, web sitesi barındırma endüstrisinde önemli oyunculardır ve ilk bakışta ikisi de inanılmaz derecede benzerdir. WordPres tabancı web sitesine sahip içerik üreticileri ya da işletme sahipleri de daha hızlı ve en iyi hizmeti veren hosting şirketleri ararken SiteGround ve Bluehost karşılaştırması yaparak, en iyi WP hosting şirketi hangisi karar vermeye çalışırlar.

WordPress her iki siteyi de onaylıyor ve her ikisi de çok çeşitli web sitesi hosting ihtiyaçlarını karşılıyor. Peki WordPress hosting için SiteGround mu yoksa Bluehost mu daha iyi?

WordPress hosting için fiyat, barındırma özellikleri, işlevsellik ve güvenlik konusunda bu iki sağlayıcının sunduklarının tam bir karşılaştırmasını bu yazımda bulabilirsiniz.

SiteGround ve Bluehost Arasındaki Fiyat Karşılaştırması

SiteGround ve Bluehost arasındaki fiyat rekabeti karmaşıktır.

siteground wordpres hosting fiyatları

SiteGround’un en ucuz WordPress hosting planı aylık 3,99 ABD dolarıdır. 10 GB depolama kapasitesi, her ay on bin ziyaretçi limiti, günlük yedeklemeler ve gelişmiş önbelleğe alma dahil, SiteGround’un Başlangıç paketi, düşük bir fiyata birçok özellik sunuyor.

bluehost wordpres hosting fiyatları

Öte yandan, Bluehost’un WordPress barındırma fiyatları ayda 2,65 dolardan başlıyor. Bluehost Basic, 50 GB depolama alanı, sınırsız bant genişliği ve ücretsiz bir alan içerir. Bunun yanı sıra Bluehost, yönetilen WordPress sunar, bunun anlamı ise teknik olarak her şey ile hizmeti aldığınız firmanın ilgilenmesidir.

En ucuz WordPress hosting hizmeti, bazen en kötü sonuçları vermez, ya da tam tersi olarak pahalı hosting şirketleri çok iyi bir hizmet veriyor anlamına da gelmez.

Ancak önceden harcadığınız miktar söz konusu olduğunda, Bluehost ile çok daha düşük bir fiyata daha fazla sunucu kaynağı ve ücretsiz bir alan elde edersiniz. Ücretsiz web barındırma sağlayıcısı olmadığından, Bluehost oldukça daha az maliyetli bir seçenektir.

SiteGround ve Bluehost Hosting Özellikleri

Bir web hosting şirketi seçerken, hangi özellikleri sağladıklarına bakmak çok önemlidir. İşte hem SiteGround hem de Bluehost’un temel özelliklerinden bazıları.

Depolama

Web hosting depolama, web sitenize koyacağınız tüm yazıların ve görsellerin bulunacağı alana denir. Bu sebeple projenize uygun bir depolama alanına ihtiyacınız olacaktır. Bunun içinde web sitenizin yedeklerinin nerede tutulacağı da önemlidir. Yedekleme hizmeti alacaksanız, bunun ayrı bir yerde tutulduğuna emin olmanızı tavsiye ederim.

Bununla birlikte, SiteGround temel planı için 10 GB, orta planı için 20 GB ve üst düzey planı için 40 GB sunmaktadır. Ancak Bluehost, temel planı için 50 GB sunarken, planların geri kalanı sınırsız depolama alanına sahiptir. Elbette sadece bu farklılık sebebiyle SiteGround ve Bluehost karşılaştırması yapmak doğru olmayacaktır.

Bant genişliği

Bu, web sitenizin almasına izin verilen ziyaretçi sayısı ile bağlantılıdır. Çoğu zaman, hosting sağlayıcıları, sizi paket (özellik) yükseltmeye zorlamak için trafiğinizi sınırlamaya çalışır.

Neyse ki, mümkün olduğunca fazla trafik alabilmeniz için ne SiteGround ne de Bluehost bant genişliği söz konusu olduğunda sınırlı değildir.

Yedekleme hizmeti

Daha önce bir web sitesi yönettiyseniz, bilgilerinizi hızlı bir şekilde geri yükleyebileceğiniz güvenilir bir yedekleme sistemine sahip olmanın gereğinden fazla önemli olduğunu bilirsiniz.

SiteGround, sitenizin günlük bir kopyasını 30 gün boyunca tutar ve onu birkaç saniye içinde önceki bir yedeğe geri yükleyebilirsiniz. Yani geçmişte alınmış bir yedeğe dönmeniz oldukça kolaydır.

Öte yandan, Bluehost, birincil ve orta planlar için bir yedekleme eklentisi için ayda ekstra 3 ABD doları ücret alır, ancak eklenti, daha yüksek planlarda ücretsiz olarak gelir.

Domain, Alt Domain ve Park Edilmiş Domain

SiteGround, istediğiniz kadar alt alana sahip olmanızı sağlar ve tüm planları sınırsız park edilmiş alan adlarıyla birlikte gelir. Ancak platform, kayıt olduktan sonra size ücretsiz bir alan adı sağlamayacaktır. Bluehost bu alanda başı çekiyor.

Tüm planlarıyla birlikte gelen ücretsiz bir alan adıyla Bluehost, yılda yaklaşık 16 ABD doları tasarruf etmenizi sağlar; bu, bir alan adı satın almanın maliyetinin kabaca bir tahminidir. Temel plan, hem alt alan sayısını hem de park edilmiş alan sayısını 5 ve 25 ile sınırlarken, diğer planların sınırı yoktur.

SiteGround ve Bluehost Site Hızı Karşılaştırması

Web sitesi hızı söz konusu olduğunda, SiteGround mevcut en güncel teknolojiye sahiptir. Çoğu hız testi aracına göre, bu sunucunun En Büyük İçerikli Boyama (LCP) süresi 0,8 saniyedir. Bu süre içinde SiteGround, web sitenizin tüm kritik kısımlarını yükler. Elbette web sitenizin hızı, sadece web hosting şirketinin alt yapısına bağlı değildir.

LCP, arama motorlarına ve kullanıcılara sitenizin ne kadar hızlı olduğunu bildirmek için hayati önem taşır ve 2,5 saniyenin altındaki her şey çok iyi olarak kabul edilir. Bu nedenle, 0.8’lik bir LPC için SiteGround, olabildiğince hızlıdır. Eğer yayında olan bir web siteniz varsa Pingdom testi gerçekleştirebilirsiniz.

google kasım 2021 güncellemesi

Bluehost’a gelince, LPC 1.0 saniyede duruyor. Bu hala iyi bir puan olsa da, SiteGround’un sunduğu performans kadar iyi değil. Basitçe söylemek gerekirse, SiteGround hız savaşında tartışmasız şampiyondur.

SiteGround ve Bluehost’ta Kapalı Kalma Süresi

Barındırma hızının yanı sıra çalışma süresi, herhangi bir web barındırma sağlayıcısı için kritik bir performans metriğidir. Çalışma süresinin yüzde 99,95’inden az olmamak kaydıyla, iyi bir hizmet olduğu kabul edilir.

Hem Bluehost hem de SiteGround bu beklentiyi karşılıyor ve aşıyor, ancak SiteGround, Bluehost’tan daha üst sıralarda yer alıyor ve neredeyse yüzde 100 çalışma süresi ortalaması alıyor.

SiteGround ve Bluehost Sunucu Konumu Karşılaştırması

Sunucu konumları bakımından SiteGround’un birden fazla yeri vardır. Dünya çapında altı veri merkezine sahiptir. Bu konumlar arasında ABD (Chicago ve Iowa), Birleşik Krallık (Londra), Hollanda (Amsterdam) ve Singapur bulunmaktadır.

Ancak Bluehost söz konusu olduğunda, nerede veya kaç sunucu konumuna sahip olduğu konusunda fazla bilgi yoktur. Ama sıkça bahsedilen Utah. Böylece SiteGround altı sunucu konumuyla bu açıdan öndedir.

SiteGround ve Bluehost WordPres Hosting Güvenliği

SiteGround’un güvenliği birinci sınıftır. Hepsi güvenlik açısından önemli olan SSL, SFTP ve SSH erişimi ile birlikte gelir. Web sunucusu ayrıca trafiği izlemek ve Brute Force saldırılarını engellemek için varsayılan olarak PHP 7’yi kullanır.

Her şeyin üstesinden gelmek için, güvenlik kurallarını her hafta günceller ve sitenizi kötü amaçlı yazılım aramak için tarayacak olan SG Site Scanner adlı bir eklentiyi ayda 1,50 ABD dolarından sizlere sunar.

Bluehost ayrıca SSL, SFTP ve SSH erişimi ile benzer bir paket sunar. Ayrıca, yıllık yaklaşık 30 ABD doları tutarında ek bir maliyetle harici bir güvenlik çözümü de sağlıyor.

Bunun yanı sıra, platformun güvenlik protokolleri hakkında çok az şey biliniyor. Ancak, her iki sağlayıcının da platformlarını güvence altına almak için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını söylemek isteriz.

SiteGround ve Bluehost Müşteri Desteği Karşılaştırması

Müşteri desteği konusunda SiteGround ve Bluehost çok benzer kaliteye sahip. Her iki sağlayıcının da 7/24 canlı sohbet desteği, telefon ve e-posta seçenekleri desteği vardır. Bunun da ötesinde, her ikisi için de bilgi tabanınızı oluşturmaya yardımcı olacak öğreticilere ve sık sorulan sorulara erişebilirsiniz.

SiteGround ayrıca her sayfada görünen bir yardım widget’ına sahiptir. Bunun dışında, hangi sayfada olursanız olun, o sayfayla ilgili SSS’lerin bir listesini bulacaksınız.

Öte yandan Bluehost, SSS, WordPress, alan adları veya e-posta gibi çeşitli kategoriler bulabileceğiniz özel bir destek merkezine sahiptir. Bu iki sağlayıcı tarafından sunulan destek açısından yalnızca küçük farklılıklar vardır, bu nedenle hiçbiri diğerini geride bırakmaz.

Hangi WordPress Web Hosting Sağlayıcısını Kullanmak En İyisidir?

Hem SiteGround hem de Bluehost web sitenize ihtiyaç duyduğu hizmetleri verirken, birkaç odak alanında önemli farklılıklar ile birlikte gelirler.

Örneğin SiteGround, daha pahalı ama aynı zamanda daha performans odaklı bir seçenektir. Farklı olarak, Bluehost biraz daha az performans odaklıdır, ancak önemli ölçüde düşük bir ücretle hizmetlere sahip olursunuz ve özellikle yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı sunar.

En iyi WordPress hosting şirketi araştırması yaparken, öncelikle ihtiyaçlarınızı bilmeniz önemlidir. Yeni başlayan bir site sahibiyseniz, yüksek ücretler ödemekten kaçınabilirsiniz. Site ziyaretçiniz arttıkça paket özelliklerini yükseltebilir ya da farklı bir hosting şirketine geçebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!