Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaWebmaster3 WordPress Eklentisindeki Yüksek Önemli Güvenlik Açığı 84.000 Web Sitesini Etkiledi

Son Yazılar

3 WordPress Eklentisindeki Yüksek Önemli Güvenlik Açığı 84.000 Web Sitesini Etkiledi

Bir çok site yöneticisi ihtiyaçlarına göre plug-in eklentiler kullanır. İşte Wordpress güvenli olmayan eklentiler arasında Xootix ürünleri.

Araştırmacılar, 84.000’den fazla web sitesini etkileyen ve kötü niyetli bir aktör tarafından savunmasız siteleri ele geçirmek için kötüye kullanılabilecek üç farklı WordPress eklentisini etkileyen bir güvenlik açığını açıkladılar. İşte WordPress sisteminde güvenli olmayan eklentiler ve yapılması gerekenler.

WordPress güvenlik şirketi Wordfence, geçen hafta yayınlanan bir raporda, “Bu kusur, bir sitenin yöneticisini bir bağlantıya tıklamak gibi bir eylem gerçekleştirmesi için kandırabilmeleri koşuluyla, bir saldırganın savunmasız bir sitedeki rastgele site seçeneklerini güncellemesini mümkün kılıyor” dedi.

Xootix: WordPress güvenli olmayan eklentiler

CVE-2022-0215 olarak izlenen, siteler arası istek sahteciliği (CSRF) kusuru CVSS ölçeğinde 8,8 olarak derecelendirilmiştir ve Xootix tarafından sağlanan üç eklenti bu açığı yaratıyor.

Tek tıklamayla saldırı veya oturum sürme olarak da bilinen siteler arası istek sahtekarlığı, kimliği doğrulanmış bir son kullanıcı, bir saldırgan tarafından özel hazırlanmış bir web isteği göndermesi için kandırıldığında meydana gelir. OWASP, belgelerinde “Kurban bir yönetici hesabıysa, CSRF tüm web uygulamasını tehlikeye atabilir” diyor. Xootix ürünleriyle ilgili bu açık yayınlandıktan kısa süre sonra kapandı. Bu da şirketin iyi niyetli olmadığını düşündürdü.

wordpress güvenli olmayan eklentiler

WordPress güvenli olmayan eklentiler özellikle, güvenlik açığının kaynağı, AJAX isteklerini işlerken doğrulama eksikliğinden kaynaklanmaktadır, bu da bir saldırganın bir sitedeki “users_can_register” (yani herkes kaydolabilir) seçeneğini etkin bir şekilde güncellemesine ve “default_role” ayarını (ör. bloga kaydolan kullanıcıların varsayılan rolü) yöneticiye, tam kontrol sağlar.

Giriş/Kayıt Açılır Penceresi 20.000’den fazla siteye kuruluyken, Side Cart WooCommerce ve Waitlist WooCommerce sırasıyla 4.000 ve 60.000’den fazla siteye kuruldu.

Wordfence araştırmacıları tarafından Kasım 2021’de yapılan sorumlu açıklamanın ardından, bu sorun Giriş/Kayıt Açılır Penceresi sürüm 2.3, Yan Sepet WooCommerce sürüm 2.1 ve Bekleme Listesi WooCommerce 2.5.2’de ele alındı.

Bulgular, saldırganların 16.000 IP adresinden kaynaklanan büyük ölçekli bir saldırı planlamasının parçası olarak 1,6 milyon WordPress sitesini hedeflemek için dört eklenti ve 15 Epsilon Framework temasındaki zayıflıklardan yararlanmasından bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra geldi.

“Bu Siteler Arası İstek Sahteciliği (CSRF) güvenlik açığı, yönetici etkileşimi gerektirdiğinden yararlanma olasılığı daha düşük olsa da, başarıyla yararlanılan bir site üzerinde önemli bir etkisi olabilir ve bu nedenle inanılmaz derecede önemli bir işlev görür. Wordfence’den Chloe Chamberland, bağlantılara veya eklere tıklarken dikkatli olmanızı ve eklentilerinizi ve temalarınızı düzenli olarak güncel tuttuğunuzdan emin olmanızı hatırlatıyor” dedi. WordPress güvenli olmayan eklentiler başınıza dert açmaması için her zaman ücretli ve sürekli güncelleme alan plug-in’leri tercih edin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!