Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaWebmasterWordPress Staging için Test Ortamı Oluşturmanın 6 Yolu

Son Yazılar

WordPress Staging için Test Ortamı Oluşturmanın 6 Yolu

Wordpress sitenizde bir şeyleri test etmek ya da deneme yapmak isterseniz, işte test ortamı yani staging oluşturmanın 6 basit yöntemi.

WordPress sitenizde değişiklik mi yapıyorsunuz? Bunları yayında olan sitede yapmamalısınız – bu yazımızda WordPress sitenizdeki değişiklikleri test etmek için bir test ortamı (Staging) oluşturmanın altı yolunu paylaşacağız.

WordPress sitenizdeki temayı değiştirmeyi, yeni eklentiler (Plugin) yüklemeyi ya da olanlardan bazıları kaldırmayı veya subdomain’i değiştirmeyi planlıyorsanız, değişiklikler yayınlanmadan önce test etmek için biraz zaman harcamak akıllıca olacaktır.

Ancak, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. WordPress, yaptığınız değişikliklerin test edilmesi ve değerlendirilmesi için herhangi bir yerleşik hazırlama özelliği sunmaz. Yaptığınız her şey kaydedilir ve hayata geçer, ki bu mükemmel değil.

WordPress sitenizde Staging yani test ortamı oluşturmak, özellikle yüksek ziyaretçi kapasitesine sahip siteler için her zaman en mükemmel yöntemdir.

WordPress Staging yani Test Ortamı Sitesi Nedir?

Bir WordPress test sitesi kurmak imkansız değildir,

 • Web barındırma hazırlama araçları
 • Bir hazırlama eklentisi ile WordPress’teki değişiklikleri test edin
 • Siteyi manuel olarak bir alt alana kopyalayın
 • WordPress’i bilgisayarınıza kurun ve orada test edin
 • Sanal sunucuda hazırlama sitesi oluşturun
 • Eski veya ucuz bir bilgisayarla bir WordPress test sunucusu oluşturun

En iyi sonuçlar için, WordPress test ortamı sitenizde yapılan değişiklikler, test edildikten sonra canlı ortama kolayca uygulanabilir. Bu, bir düğmeye tıklayarak (eklenti hazırlama durumunda), canlı sitedeki yapılandırmayı tekrarlayarak veya canlı sitenin test sitesi dosyalarıyla toptan kopyalanması ve üzerine yazılmasıyla yapılabilir. Bu seçeneği seçerseniz, devam etmeden önce iki sitenin tam yedeğini aldığınızdan emin olun ve önce yedekleme yapın.

Web site staging terimini bir çok hosting firmasında görmüşsünüzdür. Eskiden bu seçenek bir çok şirkette yoktu, fakat şu anda olmaması bir eksiklik olarak görünüyor. Şimdi canlı bir sitede değişiklik yapmadan önce kendi WordPress test ortamınızı oluşturmanın altı yolu nedir hadi birlikte bakalım.

1. Hosting Hizmeti Aldığınız Sağlayıcınızda Site Staging Özelliğini Kontrol Edin

WordPress için bir test ortamı oluşturmanın en kolay yolu web sağlayıcınızdır. Bazıları, aylık barındırma aboneliğinin bir parçası olarak test ortamı hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlar.

Kolay bir çözüm arıyorsanız, bu olabildiğince basit. Tek yapmanız gereken barındırma cPanel‘inizde oturum açmak, ilgili web sitesi etki alanını seçmek ve bir test sitesi oluşturma seçeneğini belirlemek. Buradan, esasen, üzerinde herhangi bir etki olmadan değişiklik yapabileceğiniz canlı sitenizin bir klonuna sahip olacaksınız.

Ne yazık ki, tüm web barındırıcıları bu olanağı sunmuyor. Bunu yapan üç tanesi WP Engine, Bluehost ve InMotion Hosting‘dir. Elbette başka bir çok sağlayıcı var, sizin hosting sağlayıcınızda yoksa, değiştirmenizi öneririz.

2. WP Staging Gibi Bir Hazırlama Eklentisi Kullanın

WordPress blogunuzu test için klonlama çözümlerinin çoğundan biraz daha zor, ancak çok daha basit, WP Staging gibi özel bir eklenti kullanmaktır.

İndirin: WP Staging

WordPress içinden yüklenebilen bu eklenti, web sunucunuzda test için bir hazırlama ortamının oluşturulacağı bir alt klasör oluşturacaktır. Ardından, canlı siteyi etkilemeden eklentileri yükleyebilir, temaları ve düzenleri değiştirebilir ve web sitenizde başka ayarlamalar yapabilirsiniz.

Unutulmaması gereken şey ise, WP Staging’in premium sürüme yükseltme yapmadan WordPress çoklu site kurulumlarını desteklememesidir.

WP Staging’e bir alternatif, WP Stagecoach’tur, ancak bunun ücretsiz bir sürümü yoktur.

BENZER YAZI: DUPLİCATOR İLE BİR WORDPRESS WEB SİTESİ NASIL KLONLANIR

3. Sitenizi Manuel Olarak Bir Alt Alan Adına Kopyalayın

Otomatik çözümler bir yana, WordPress kurulumunuzu oluşturan klasörleri manuel olarak yeni bir alt alana kopyalayabilirsiniz.

Web barındırıcınızın cPanel’inde bir alt etki alanı oluşturarak başlayın. Ardından, FTP veya web sunucunuz tarafından sağlanan tarayıcı tabanlı dosya yöneticisi aracını kullanarak, WordPress dizin public_html anahtarını alt etki alanı dizinine kopyalayın. Ayrıca bir kopya oluşturmak için veritabanını yedeklemeniz ve ardından kopyalanan verileri yüklemek için yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir.

Ardından, WordPress hazırlama sitesine erişmek için tarayıcınızı alt etki alanına yönlendirebilirsiniz. Örneğin:

 • www.yourdomainname.com/subdomain
 • subdomain.yourdomainname.com

WordPress test siteniz oluşturulmaya hazır.

4. WordPress’i bilgisayarınıza yükleyin

WordPress için bir PC’de local host kurmak da mümkündür.

Bu çözüm çok zor değil, ancak zaman alıcı olabilir. WordPress’i Windows’a yüklemek şu anlama gelir:

 • XAMPP veya WAMP Kurulumu
 • Veritabanı oluşturma
 • WordPress kurulumu ve web sitesi oluşturma

Bu web sitesini mevcut sitenizle doldurmak için, canlı siteden verileri dışa aktarmak ve test ortamına aktarmak için bir yedekleme eklentisi kullanırsınız. Sonuçlardan memnun kaldığınızda, işlemi tersine çevirin. Hepsi bu kadar…

5. Bilgisayarınızda Test Ortamı Sitesi Oluşturmak için Sanallaştırmayı Kullanın

Bir WordPress test ortamı oluşturmak için başka bir seçenek de PC’nizde bir sanal sunucu kurmaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu, www.bitnami.com adresinden özel bir uygulama yükleyici indirmektir. Bu, bilgisayarınıza çeşitli web uygulamaları yüklemenize izin veren ücretsiz bir VMware aracıdır.

WordPress, dahil edilen birçok uygulamadan biridir. Yükleyici bilgisayarınızda sanal bir makine oluşturur, seçilen web uygulamasını yapılandırır ve ardından onu bir web sunucusu kullanıyormuşsunuz gibi kurmanıza izin verir.

Doğru sürümü indirmek için Uygulamalar > Win/Mac/Linux’u seçin ve yükleyiciyi indirmek için WordPress’e tıklayın. Sanallaştırmaya aşinaysanız, bir VM indirmek için Sanal Makineler seçeneğini de seçebilir ve bunun yerine sanal makine yazılımınızda bunu ayarlayabilirsiniz.

6. Eski Bir Bilgisayarda veya Raspberry Pi’de Özel Test Sunucusu Oluşturun

wordpress test ortamı

Son seçeneğiniz eski bir PC kullanmak veya Raspberry Pi gibi ucuz bir bilgisayar satın almak. Burada gerekli olan tek şey işletim sistemini kurmak ve ardından WordPress’i yukarıda açıklandığı gibi kurmak. Mevcut bilgisayarınız test amacıyla bir web sitesi barındırma görevine uygun değilse, bu iyi bir çözümdür.

Eski bir PC’niz yok mu? Bir Raspberry Pi 2 veya üstü, işi mükemmel bir şekilde yapar ve yaklaşık 40 dolar civarındadır. (Bu elbette her zaman tercih edilmeyebilir)

WordPress Sitenizde Değişiklik Yapıyor musunuz? Test Ortamı (Staging) Sitesi Kullanın

Canlı bir WordPress blogunda önemli değişiklikler yapamazsınız. Bir şeyler ters giderse, sitenizi potansiyel olarak çevrimdışı duruma getirerek ve değişikliği geri almak ve potansiyel olarak bir yedeği geri yüklemek için değerli zamanınızı harcamanız gerekecektir.

WordPress Staging yani Test Ortamı, WordPress’teki değişiklikleri test etmek için idealdir. Kendi WordPress test sitenizi hazırlamak için bu yöntemlerden birini kullanın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!