Ana Sayfa Oyun Favori Oyunlarınız için Xbox X|S’de Online Oyuncular Nasıl Bulunur?

Favori Oyunlarınız için Xbox X|S’de Online Oyuncular Nasıl Bulunur?

Xbox'ın Grup Arama özelliğiyle herhangi bir çok oyunculu oyuna hazır olduğunuzdan emin olun. Peki Xbox online oyuncular nasıl bulunur?

1
422
xbox online oyuncular nasıl bulunur

Online oyun oynamak için bir arkadaş grubuna sahip olmak, bir oyundan aldığınız keyfi artırabilir ve bazı çevrimiçi ve çok oyunculu etkinlikler için zorunlu bir gereklilik olabilir. O halde, multiplay oyunlar için bir grubunuzun olmaması, oyunun tamamının keyfini çıkarmanızı engelleyebilir. Çevrenizde sizinle oyun oynayacak tanıdıklarınız olmaması ise sorun değil. Peki nasıl? İşte yazımızda Xbox platformunda online oyuncular nasıl bulunur adım adım açıklıyoruz.

Xbox One ve Series X|S, Xbox’ta en sevdiğiniz multiplay oyunların keyfini çıkarmak için her zaman uygun bir grubunuz olmasını garanti etmeye yardımcı olabilecek bir Grup Arama özelliğiyle birlikte gelir.

Peki Xbox Grup Arama özelliği tam olarak nedir ve Xbox’ta online oyuncular nasıl bulunur? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

xbox online oyuncular nasıl bulunur

Xbox Grup Arama Özelliğini Neden Kullanmalısınız?

Çoğu oyun, Xbox’ta online eşleştirme özelliği içeriyor, peki Xbox’ta Grup Arama özelliğini neden kullanmanız gerektiğini merak ediyor musunuz?

Bununla birlikte, Xbox’taki Grup Arama özelliği, online multiplay oyunlar veya oyun modları için bir nimettir. Özelliği kullanmanız gerekebilecek en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Destiny 2 gibi, yoğun işbirliği ve planlama gerektiren hücumlar gibi karmaşık çok oyunculu modları içeren oyunlar için.
 • Stardew Valley gibi online multiplay veya belirli çok oyunculu modları için eşleştirmeyi desteklemeyen oyunlar için.
 • Diablo III’teki Sezonluk oyun gibi, katılan oyuncuların bilmesi gereken daha fazla spesifikasyona ihtiyaç duyan oyunlar için.

Grup Arama özelliğini kullanmak için bu nedenlerden bazıları oynamak istediğiniz çok oyunculu oyunlar için yararlı veya uygulanabilir görünüyorsa, Xbox’taki Grup Arama özelliği sorunlarınızı çözebilir.

Xbox’ta Grup Arama Özelliği Nedir?

Xbox’ta çok oyunculu oyunları oynamak üzere çevrimiçi gruplar bulmaya başlamak için, özelliğin kendisinin nasıl kullanılacağına dalmadan önce Xbox One veya Series X|S konsollarındaki Grup Arama özelliğinin gerçekte ne olduğuna dair hızlı bir bilgiye ihtiyacınız olacak.

Xbox’taki Grup Arama özelliği, istenen oyundaki diğer oyuncuları bulmak veya onlara katılmak için Xbox’taki herhangi bir belirli oyuna katılmanıza veya bu oyun için sosyal gönderiler oluşturmanıza olanak tanır. Grup Arama özelliğini kullanarak, çevrimiçi oyuncuları bulmak için önceden var olan bir sosyal gönderiye katılabilir veya kendi grubunuzu oluşturabilir ve insanların katılmasını bekleyebilirsiniz.

Önceden var olan bir sosyal gönderiye katılmak, oynamak istediğiniz çok oyunculu bir oyun için oyuncu bulmanın en hızlı yolu olsa da, kendi sosyal gönderinizi oluşturursanız, gönderiyi çok oyunculu gereksinimlerinize göre aşağıdaki şekillerde karşılayabilirsiniz:

 • Gönderinin aktif olmasını istediğiniz Günü ve Oyun başlangıç saatini ayarlayabilirsiniz.
 • Çok oyunculu oyununuz için gereken Oyuncuları belirleyebilirsiniz.
 • Gönderinin Xbox Genel Ağına mı yoksa Arkadaşlar listenize mi konulacağına karar vermek için Gönderi seçeneğini değiştirebilirsiniz.
 • Mevcut çevrimiçi oyuncuların konuşabilmesini istediğiniz Dili ayarlayabilirsiniz.

Sosyal hesaplarınızı Xbox’a bağlarsanız, diğer çevrimiçi oyuncuların gönderinizi görme olasılığını arttırabilirsiniz ve ayrıca Grup Arama sosyal gönderinizi diğer platformlar aracılığıyla paylaşabileceğinizi de unutmayın.

Xbox Grup Arama Özelliğini Kullanarak Online Oyuncular Nasıl Bulunur

Artık Grup Arama özelliğinin kullanışlı olabileceği senaryolardan bazılarını ve özelliğin neler yapabileceğini biliyorsunuz, en sevdiğiniz multiplay oyunlar için online oyuncuları bulmak amacıyla bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi açıklayalım.

Online oyuncuları bulmak için Xbox One veya Series X|S cihazınızda Grup Arama özelliğini kullanmaya başlamak için şu adımları izleyin:

 • Çevrimiçi oyuncu bulmak istediğiniz oyunu yükleyin.
 • Oyun yüklüyken kılavuz menüsünü açmak için Xbox düğmesine basın.
 • Oyun etkinliği sekmesini tıklayın ve Grup arıyorum’u seçin.
xbox online oyuncular nasıl bulunur
 • Yüklü oyununuz için önceden var olan bir gönderiye katılmak istiyorsanız, Bu oyun için tüm gönderileri ara’yı seçin; aksi takdirde Gönderi oluştur’u seçin.
 • Gönderiniz için bir açıklama veya etiket ekleyin bölümüne ilerleyin.
 • Gün, oyun başlangıç zamanı, gerekli oyuncular ve dil tercihini değiştirin.
 • Çevrimiçi oyunculara istek göndermek için Gönder’i seçin.

Gönderi için belirlediğiniz tercihlere bağlı olarak, gönderi, seçtiğiniz oyunu oynamak isteyen diğer oyuncular için görünecektir.

Ancak, bu gönderiler herkese açık olabileceğinden ve Xbox Ağı’nda daha birçok bilinmeyen oyuncuyla etkileşim kurabileceğinizden, istenmeyen birinin Xbox’ınıza katılması durumunda engelleme seçeneklerini de düşünmelisiniz.

Xbox One veya Xbox Series X|S’de Çok Oyunculu Deneyiminizi Geliştirin

Xbox’ta Grup Arama özelliğini kullanarak, en sevdiğiniz multiplay oyunlarınız için online oyuncular bulmak için tutarlı bir yönteme sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Aynı zamanda, sosyalleştiğiniz veya birlikte oynadığınız çevrimiçi oyuncu türleri için tercihlerinizi de kontrol edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Bu konuyu adam gibi yazan bir site bulamamıştım. Xbox’ta online oyuncular bulmak kolaymış. Yazanın ellerinden öperim… Karrrşimmm benim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz