Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSözlerYakınını Kaybeden Birine Söylenecek Sözler

Son Yazılar

Yakınını Kaybeden Birine Söylenecek Sözler

Yakını ölen kişiye destek olmak önemlidir, bunun en önemli eylemi ise söylenen teselli sözleri ile mümkündür, işte o sözlerden örnekler.

Bir ebeveyni kaybetmek, arkadaşınızın veya aile üyenizin yaşadığı en yoğun ve acı verici deneyimlerden biri olabilir. Düşünceli ve empatik bir şey söylemek desteğinizi gösterebilir, ancak annesini ya da babasını kaybetmiş birine tam olarak ne söyleyeceğinizi bilmek zor olabilir. İşte bu yazımızda yakını ölen kişiye söylenen sözler neler olabilir, çeşitli örnekler paylaşacağız.

Önemsediğiniz biri annesini veya babasını kaybetmenin yasını tuttuğunda, onları teselli etmek için orada olmak, yalnız olmadıklarına dair güçlü bir hatırlatma olabilir. Düşünceli ve şefkatli sözler iyileşmeye katkıda bulunabilir, annesini veya babasını güzel bir şekilde hatırlayabilir ve zor anlardan geçerken birini sevip desteklemek için orada olduğunuzu gösterebilir. Bu örnekler ve ipuçları, bir ebeveynin ölümünün acısıyla uğraşırken bir arkadaşınızı veya aile üyenizi doğru kelimelerle nasıl teselli edeceğinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

Yakını Ölen Kişiye Söylenen Sözler ile ilgili Örnekler

Yakını ölen kişiye söylenen sözler bulmak zor olsa da, çok üzgün ve yas tutanlar için büyük bir fark yaratabilecek nazik bir jesttir. En çok yas tutan kişiyi tanıyorsunuz, bu yüzden ipuçlarını okuyun ve onlarla ilişkiniz için gerçek hissettiren bir şekilde acısını paylaşın. Ebeveynleriyle ilişkilerine ve anne veya babalarının nasıl öldüğüne bağlı olarak farklı keder aşamalarından geçiyor olabilirler veya farklı duygular hissedebilirler.

Örneğin, bir anne ve babasını beklenmedik bir şekilde kaybeden biri, ani ölümün ardından bir şok duygusuyla ve ebeveyninin ölümcül bir hastalığı olması ve son veda etme şansları olması durumundan farklı bir şekilde yas tutuyor olabilir. Sebep veya koşullar ne olursa olsun, ebeveynini kaybetmiş birini şefkatli ve rahatlatıcı sözlerinizle nasıl teselli edeceğinize hazırlıklı olabilirsiniz.

 • Tam olarak nasıl hissettiğini bilmiyorum ama ben de anneni/babanı çok severdim ve elimden geldiğince yardım etmek için her zaman yanındayım.
 • Annen/baban harika bir insandı ve birçokları tarafından özlenecekler. Bu acıyı tek başına taşımadığını ve senin için burada olduğumu bilmeni istiyorum.
 • Kaybını duyduğuma çok üzüldüm. Seni önemseyen ve acını paylaşabileceğin arkadaşların var. Her şey için bir telefon kadar uzağındayım.
 • Annenizin/Babanızın kaybını duyduğuma üzüldüm. Mekanı cennet, toprağı bol olsun. Çok iyi birisiydi, üzerimde hakkı vardı. Her konuda bu kardeşini arayabilirsin.
 • Ne kadar üzgün olduğumu ifade edecek kelimelerim yok ama seni ne kadar sevdiğimi ve destek olabileceğimi gösterecek zamanım çok. Bu zor zamanda ilk arayacağın kişi ben olmalıyım. Seni seviyorum.

Babası ölen kişiye ne denir?

İnsanların babalarıyla her türlü ilişkisi vardır – biyolojik babaları, üvey babaları veya hatta onları yetiştiren ve onlara baba olan başka bir akraba veya kişi olabilir. Çoğu zaman baba-çocuk ilişkisi yakındır ve bir kişinin babası vefat ettiğinde bunu son derece acı verici hale getirir. Bununla birlikte, ilişki mükemmel olmasa bile, insanlar babaları öldüğünde genellikle keskin bir kayıp ve keder hissederler. Bu, babasını kaybeden birine ne söyleyeceğini bilmeyi zorlaştırabilir. Arkadaşınız veya aile üyeniz babasını kaybettiyse şunları söyleyebilirsiniz:

 • Kelimeler senin için ne hissettiğimi tarif edemez. Baban seni her şeyden çok seven harika bir insandı. Her zaman senin için burada olduğumu bil.
 • Seni babanla izlemek asla unutamayacağım bir anı. Aranızda çok fazla aşk vardı. Bil ki seni çok seviyorum ve bu süreçte sana destek olmak için buradayım.
 • Babanın sana olan sevgi dolu bakışını her zaman hatırlayacağım (kısa, duygusal bir anekdot ekleyin). O gerçekten özel bir adamdı ve seni ne kadar sevdiğini biliyorum. Bu süre zarfında arkandayım.
 • Babanı kaybettiğin için çok üzgünüm. Senin için buradayım ve seni çok seviyorum. Eğer senin için uygunsa, sana yardım etmeyi çok isterim (ev işi, çocuk bakımı veya evcil hayvan bakımı).
 • Babanla karmaşık bir ilişkinin olduğunu biliyorum. Ne hissediyorsan hisset, senin için burada olduğumu ve her an konuşmaya hazır olduğumu bil. Bu zor zamanında yanında olmayı çok isterim.

Annesi ölen kişiye ne denir?

Yakını ölen kişiye söylenen sözler arasında özellikle anne vefatı için daha anlamlı mesajlar paylaşmak önemlidir. Anneler, yaşamları boyunca çocukları ile benzersiz ve güçlü bir ilişkiye sahip olabilirler. Çocukluklarındaki yakın bağları hatırlamaktan zamanla büyüyen ve olgunlaşan ilişki için yas tutmaya kadar, birinin annesini kaybetmesi asla kolay değildir. Annesini kaybetmiş birine tam olarak ne söyleyeceğinizi bilmek her zaman kolay olmasa da, birinin hayatına sevgi ve empati ile konuşmak teselli vermeye yardımcı olacaktır. Arkadaşınız veya aile üyeniz annesini kaybettiyse şunları söyleyebilirsiniz:

 • Annen çok güzel bir ruha sahipti ve kelimeler seni ne kadar çok sevdiğini tarif edemez. Bir şeye ihtiyacın olursa, senin için burada olduğumu bil. Bu hafta sana kahvaltı bırakabilir miyim?
 • Annen tanıdığım hayattan keyif alan ve yaşamayı seven biriydi ve kesinlikle aynı ateşi sende görebiliyorum. Seni çok seviyorum ve ihtiyacın olan her şeye yardım etmek için buradayım. Bugün daha sonra nasıl olduğunu görmek için ya da bir şeye ihtiyacın olursa seni arasam sorun olur mu?
 • Annen harika bir insandı ve seni çok seviyordu. Onunla her konuştuğumda, seninle ne kadar gurur duyduğunu söyleyip duruyordu. Hangi konuda yardımcı olabilirsem, lütfen öncelikle beni ara. Seni seviyorum.
 • Annenle olan ilişkinin her zaman istediğin gibi olmadığını biliyorum. Sana hangi duygu gelirse gelsin, ne zaman konuşmak istersen yanında olduğumu bil.
 • Anneni bu şekilde kaybetmek senin için çok zor olmalı. Kendini iyi hissetmediğini biliyorum. Senin için buradayım ve her zaman yanında olmaya hazırım.

“Başın Sağolsun” Demenin Yanında Başka Ne Söyleyebilirsiniz?

Empatinizi ifade etmek için geleneksel ifadeler kullanmakta yanlış bir şey olmasa da, bir arkadaşınız annesini ya da babasını kaybettiğinde ne söyleyeceğinizi seçmek, benzersiz veya daha kişisel bir mesaj paylaşmanıza neden olabilir. Çok yakın olmadığınız biri olsa bile, düşünceli bir ifade ile yaklaşmak gerçekten umursadığınız mesajını verebilir. “Kaybınız için üzgünüm” yerine, annesi veya babası yeni ölmüş birini teselli etmek için alternatif ifadeler söylemeyi düşünebilirsiniz, örneğin:

 • Bu süre zarfında senin için buradayım.
 • Kaybını duyduğuma üzüldüm.
 • Seni seviyorum ve annenin/babanın kaybıyla uğraşırken senin için buradayım.
 • Bugün nasıl hissediyorsun? Annen/baban vefat ettiğinden beri seni sık sık düşünüyorum.
 • Anneni/babanı kaybettikten sonra yaşadıklarını gerçekten hissediyorum. Yardımcı olabileceğim ne varsa söyle lütfen.

Arkadaşınız veya aile üyeniz hakkında bildiklerinizi, kişiyle bağlantı kurmanıza ve nasıl hissettikleri konusunda empati kurmanıza yardımcı olması için kullanın. İlişki hakkında çok fazla ayrıntı bilmiyor olsanız bile, sempati ve desteğinizi ifade etmek için her türlü çabayı gösterebilirsiniz.

Birinin Anne veya Babası Öldüğünde Göndereceğiniz Mesajda Ne Yazabilirsiniz?

Annesini veya babasını kaybeden bir arkadaşınıza ne söyleyeceğiniz konusunda emin değilseniz, bir empati mesajı göndermek inanılmaz derecede anlamlı olabilecek şefkatli bir jesttir. Bu aynı zamanda bir tanıdık, komşu veya iş arkadaşına sempati göstermenin düşünceli bir yolu, hatta ebeveynlerinin ölümünden sonra bir aile üyesine ulaşmanın dokunaklı bir yolu olabilir.

Yakını ölen kişiye söylenen sözler ile duygularınızı iletebilir, ölen kişi hakkında basit bir anekdot paylaşabilir ve mesajı kişiye onu ne kadar önemsediğinizi hatırlatabilirsiniz. Ancak, aşağıdakilere de dikkat edin:

 • Alıcının inançlarından kesinlikle emin olmadığınız sürece dini herhangi bir şey yazmayın
 • Sıradan ve basit herhangi bir şey yazmayın
 • Yaşadıklarının ve duygularının tersini ifade edecek şeyler yazmayın

Annesini veya Babasını Kaybetmek Üzere Olan Birine Ne Söylemeli?

Birisi ebeveynini kaybetme sürecindeyse, karışık duygular yaşıyor olabilir. Böyle zorlu bir durumla karşılaştığınızda nasıl hissedebileceğinizi düşünün ve ebeveyni ölmekte olan birine ne söyleyeceğiniz konusunda samimi, samimi ve anlayışlı olun. Şunları söylemeyi düşünebilirsiniz:

 • (ebeveyn adını girin) bugün nasıl gidiyor? Bugün nasılsın?
 • Bugün yardım etmemi istediğin bir şey var mı, biliyorum (haftanın gününü girin), genellikle (baba veya anne) ziyaret edersin. (Evcil hayvan adlarını ve/veya çocuk adlarını girin) konusunda tamamen yardıma hazırım.
 • Yanına gelmek ve bugün nasıl olduğunu görmek istedim. Daha sonra bir akşam yemeği de yiyebiliriz istersen?
 • Hislerinin tam olarak nasıl olduğunu bilmesem de, annemle/babamla benzer bir süreçten geçtiğimi biliyorsun, bu yüzden konuşmak istersen, senin için burada olduğumu bil.

Ebeveynini Kaybeden Birine Teselli Sözleri

Ebeveynini kaybetmiş birini teselli etmek duygusal ve bazen de zor olabilir. Merhametinizi göstermek ve gerçek bir şekilde ne söyleyeceğinizi bilmek için bu ipuçlarını kullanın.

İçinizden geldiği gibi duygularınızı paylaşın

Size yakın biri anne veya babasını kaybettiğinde, ne söyleyeceğinizi bilemediğiniz için doğru kelimeleri seçmekte zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinize bu zor zamanlardan geçmesi için tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi verecek mükemmel şeyi söylemek istiyorsunuz.

Ancak, bu durumda birini teselli etmenin mükemmel bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. Söyleyeceğiniz en iyi şey, size doğru gelen ve değer verdiğiniz kişiye destek sunan her şeydir. Mükemmel kelimelere sahip olma korkusunun sizi sarmasına asla izin vermeyin.

Yardım etmeyi teklif edin

Sevilen birinin kaybının yasını tutmak çok fazla zihinsel ve duygusal kaynak gerektirebilir. Son düzenlemeleri yapmak ve kişinin duygularını yönetmek insanları yorgun hissettirebilir.

Ebeveynleri öldükten sonra birinin kaybı için taziyelerinizi ilettiğinizde, pratik yollarla da yardım teklifinde bulunabilirsiniz. Hiçbir şey bir fark yaratmak için çok büyük veya çok küçük değildir, yapabilecekleriniz dahilindeki her şeye yardım eli uzatmanız yeterlidir. Örneğin, onlara bir yemek getirmeyi, marketteyken onlar için yiyecek almayı veya hatta bir günlüğüne çocuklarına veya evcil hayvanlarına bakmayı teklif ederek onlara rahatlama fırsatı verebilirsiniz.

Onunla zaman geçirin

Başsağlığı dileklerinizi ilettikten sonra, sevdiklerinizle görüşmeye devam etmeniz önemlidir. Anma törenlerini planlamak ve duygularını paylaşmasını sağlamak, bir ebeveynin ölümünden sonra herkesin üstesinden gelmesi gereken çok şey var. Bu konuların hepsinde yardımcı olmak önemlidir.

Kişi, ilk iletişim kurduğunuzda iyi olduğunu söyleyebilir, ancak duyguları değişebilir ve sonuçta konuşacak birine ihtiyaçları olabilir. İletişim kurmak, “Seni çok düşündüm. Bugün nasılsın?” yazan bir mesaj göndermek kadar basit olabilir.

Cevap Vermezlerse, Vazgeçmeyin

Arkadaşınız veya aile üyeniz, büyük olasılıkla taziyelerini paylaşan başkalarından mesajlar ve aramalar gelecektir. Bırakın cevaplamak bir yana, bu kadar çok mesaj almak bile bunaltıcı olabilir. Hemen geri dönmeyebilir, bunun sizin hatanız olmadığını ve yanlış bir şey yapmadığınızı bilin.

Aslında, bu zor zamanlarda sevdiklerinizi teselli etmek için bir sesli mesaj veya mesaj gönderdiğinizde, size cevap vermekten endişe duymalarına gerek olmadığını onlara bildirebilirsiniz. Basitçe, “Beni geri arama konusunda endişelenme, ama sadece kontrol edeceğimi bilmeni istedim” gibi bir şey söyle. Bu, yas tutarken sevdiklerinizin size olan güvenini tazeleyecektir.

En İyi Hissettiğiniz Şekilde İletişim Kurun

Annesi veya babası vefat ettiğinde birini teselli etmenin birçok farklı yolu vardır. Bir SMS mesajı gönderebilir, onlara bir kart gönderebilir, onları telefonla arayabilir veya şahsen ziyaret edebilirsiniz. Kendiniz ve ilişkiniz için işe yarayan bir yol bulun. Ve kederle uğraşan bir arkadaşınıza yardım etmek için birden fazla yolla bile ulaşabilirsiniz.

Örneğin, haberi duyar duymaz sevdiklerinize kısa mesaj gönderebilir, daha sonra akşamları biraz yalnız kaldıklarında onu arayabilirsiniz. Veya onları telefonla arayabilir ve daha sonra hafta içinde SMS gönderebilirsiniz.

Şahsen uğramayı düşünüyorsanız, sorun olup olmadığını önceden sorduğunuzdan emin olun. Sevdiğiniz kişi henüz ziyaretçi almaya hazır olmayabilir. Yine de kapılarına bir yemek veya mesaj bırakabilir ve daha sonra özel bir şey bıraktığınızı bildirmek için onları arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Yakını Ölen Kişiye Söylenen Sözler Dikkatli Seçilmelidir

Bir ebeveynin kaybı söz konusu olduğunda, her bireyin kendine özgü bir tepkisi olacaktır. Gerçek şu ki, anne veya babasını kaybetmiş birine ne söyleyeceğini bilmek asla kolay değildir. Koşullar ne olursa olsun, herkes için acı verici, duygusal bir zaman olacaktır. Annesi ya da babası ölmüş bir arkadaş, bir ebeveynin ölümüne üzülen bir iş arkadaşı ya da bir tanıdık ya da bir anne ya da babayı kaybetmenin kalp kırıklığıyla uğraşan bir kuzen ya da başka bir aile üyesi olsun, empatik ve düşünceli bir şekilde iletişime geçebilir, desteğinizi hissettirebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SÖZLER kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!