3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaGündemYargıtay'dan Soma Maden Faciasının Sorumlularına Rekor Ceza

Son Yazılar

Yargıtay’dan Soma Maden Faciasının Sorumlularına Rekor Ceza

Soma Maden Faciasında Rekor Ceza

Yargıtay 12. Ceza dairesi, 301 madencinin öldüğü Soma faciasına ilişkin kararını verdi. Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararları onandı. Peki Soma maden faciasında ne ceza verildi?

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a “basit taksirle ölüme neden olma” suçundan verilen 15 yıl hapis cezası bozuldu. Yargıtay, Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ‘301 kez olası kastla öldürme‘ ve ‘162 kez olası kastla yaralama‘ suçlarından mahkûm edilmesi gerektiğini belirtti.

301 KEZ OLASI KASTLA ÖLDÜRME

Yargıtay kararında; “Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kasıtlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkûmiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denildi.

Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine de karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.

Daire, her iki mühendisin “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkûmiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

NE OLMUŞTU?

Soma Maden Faciasında Ölen 301 Madencinin İsmi
Soma Maden Faciasında Ölen 301 Madencinin İsmi

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında sanıklardan Can Gürkan 15 yıl, Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, Akın Çelik 18 yıl 6 ay, İsmail Adalı 22 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

2018 yılında açıklanan kararda mahkeme heyeti, Soma Holding’in yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan ve tutuksuz yargılanan 36 sanık için beraat kararı vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!