Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerUzmanlar, Bazı İçeceklerin Uyku Kalitenizi Bozacağını Söylüyor

Son Yazılar

Uzmanlar, Bazı İçeceklerin Uyku Kalitenizi Bozacağını Söylüyor

Akşamları içmeyi sevdiğiniz içecekler sizi mutlu edebilir veya rahatlatabilir. Fakat uzmanlar, uyku kalitesini bozabilecek yatmadan önce içilmemesi gereken içecekler hangileridir açıklıyorlar.

Uyumakta zorlanıyorsan, yalnız değilsin. Jennifer Aniston ve Taye Diggs gibi dünyaca ünlü starlar bile uykusuzlukla ilgili deneyimlerini paylaştılar. Uyku kalitesinin bozulması ve akşamları iyi uyumamanın hem mental hem de duygusal olarak insanları etkilediği bilinmektedir. Amerikan Uyku Derneği’ne göre, bozukluk 50-70 milyon Amerikalıyı etkiliyor. İşte bu yazımızda sizlerle bu probleme neden olan şeylerden sadece birisine odaklanacağız. Akşamları uyumadan önce mutlaka bir şeyler içiyorsunuzdur. Peki yatmadan önce içilmemesi gereken içecekler hangileri biliyor musunuz?

Uyku bozuklukları o kadar stresli, sinir bozucu ve fiziksel ve zihinsel sağlığa zararlı olabilir ki, insanlar iyi bir gece uykusu almak için birçok farklı strateji denemeye isteklidir. Ancak özellikle yatmadan önce yatıştırıcı bir içecek olarak kabul edilen bir içecek aslında sizi uyanık tutuyor olabilir. Yatmadan önce içilmemesi gereken içecekler hangileridir öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Doğru miktarda uyku almak, sağlık için çok önemlidir.

Pek çok insan ne kadar uyuması gerektiğinden emin değildir ve sonunda çok az veya çok fazla gözlerini kapatabilir. Uyku eksikliğinin zihin ve beden üzerinde olumsuz etkileri olduğu daha yaygın olarak bilinirken, fazla uyumak da sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan bir makale, uyku bozukluklarının kümülatif etkilerinden bazıları olarak hipertansiyon, obezite, depresyon ve artan kalp hastalığı riskini listeler. Araştırmalar, gece dokuz saatten fazla uyumayı, hafıza azalması ve öğrenme güçlüğü gibi demans belirteçleriyle ilişkilendirdi ve “aşırı uyku, diyabet, kalp hastalığı ve artan ölüm riski de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi sorunla ilişkilendirildi”.

Uyku bozukluklarının sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkisi olabilir.

Uyku Vakfı, “65 yaş üstü yetişkinlerin yedi ila sekiz saate ihtiyacı olduğunu” belirterek ve Amerikalı yetişkinlerin yüzde 32,2’sinin her birinin yedi saatten az uyuduğunu bildirerek, “18 ila 64 yaş arasındaki yetişkinlerin gece başına yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır” diyor.

ABD’deki tüm yetişkinlerin neredeyse yarısı, haftada üç ila yedi gün arasında gündüz uyku hali yaşadıklarını söylüyor. Ancak uyku bozukluğuna sahip olmanın etkileri, sadece yorgun hissetmenin çok ötesine uzanır.

Cleveland Kliniği, “Uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi ve uyku apnesi gibi yaygın uyku bozuklukları, güvenliğiniz, ilişkileriniz, okul ve iş performansınız, düşünme, zihinsel sağlık, kilo ve diyabet ve kalp hastalığının gelişimi dahil olmak üzere hayatınızın her yönünü etkileyebilir” diye uyarıyor.

Bitki çayı genellikle yatıştırıcı bir uyku öncesi rutininin parçası olarak tüketilir.

Yatma zamanı rutinleri, insanların iyi bir gece uykusu çekmelerine yardımcı olmada son derece etkili olabilir ve bir fincan bitki çayı içtikten sonra yatmak kesinlikle uykuya başlamak için iyi bir yol gibi geliyor. Papatya popüler bir seçimdir, ancak bunu çok severek tüketmiyorsanız, çay şirketi Embrew‘in kurucusu ve CEO’su çay uzmanı Ashley Haywood, başka seçenekler olduğunu söylüyor.

“Bitki çayları size çok keyif vermiyorsa, şerbetçiotu, kediotu ve CO2 kafeinsiz yeşil çay da harika” diyor. Ancak, gece boyunca uyumaya gelince bitki çayı içmenin yanlış bir adım olabileceği konusunda uyarıyor ve birkaç farklı şekilde geri tepebileceğini açıklıyor.

Hangi çayı ne zaman içeceğinizi seçmek çok önemlidir.

Haywood, tüm bitki çaylarını uyku öncesinde içmenin pek uygun olmadığını, yatmadan önce içilmemesi gereken içecekler olduğunu söylüyor. “Bitki çaylarının kafeinsiz olduğuna dair yanlış bilinen bilgiler var, ancak bir çay bitkisel olarak pazarlanıyorsa, bu sadece kamelya sinensis bitkisinden elde edilen gerçek çay olmadığı anlamına gelir” diye açıklıyor ve bazı bitki çaylarının aslında kafeinli olduğuna dikkat çekiyor. Haywood, ginseng, ginko ve guarana gibi şifalı bitkiler gibi diğer bitki çaylarının enerji verici maddeler içerebileceğini söylüyor. “Gece güzel uyumak istiyor ve çabucak uykuya dalmaya çalışıyorsanız, bunlardan kaçınmak en iyisidir” diye tavsiyede bulunuyor.

Yatmadan önce içilmemesi gereken içecekler

Yatmadan önce bir fincan çay içmenin bir başka olası sorunu da, gece idrar yapmak için kalkmanız gerekebileceğidir (ancak Haywood, bunun iyi su içen bir kişide pek görülmeyebileceğine dikkat çekiyor – su içmek için başka bir neden!). Haywood, “Gecede birden çok kez tuvalete gitme eğiliminiz varsa, akşam çayınızı akşam yemeğinden hemen sonra, yatmadan en az iki saat önce içmeniz en iyisidir” diyor. “Bu, vücudunuza sakinleştirici bitki özelliklerini emmesi ve işlemesi için zaman verir ve ayrıca uykuya dalmadan önce sıvıyı dışarı atar.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!