3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsYeni Tip Koronavirüs (Covid-20) Maske İşe Yarıyor mu? 2 Maske Takılması Öneriliyor!

Son Yazılar

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-20) Maske İşe Yarıyor mu? 2 Maske Takılması Öneriliyor!

İngiltere’de ortaya çıkan B117 adı verilen yeni tip koronavirüs (Covid-20) maske kullanarak korunulabiliyor mu merak konusu! Bilim insanları, yeni tip koronavirüs damlacıklarının daha küçük boyutlarda olduğunu ve ilk bulgulara göre maskenin koruyucu özelliğinin daha az olacağına vurgu yapıldı. Zaten bulaş oranının Covid-19 virüsüne göre %70 fazla olmasının sebebi de bu!

ÖNEMLİ: BUGÜNDEN İTİBAREN İKİ MASKE TAKILMALIDIR

Covid-19’da bir maske, virüsün bulaş olasılığını yüksek ölçüde düşürürken, Covid-20 olarak adlandırılan B117 virüsünün damlacıklarının daha küçük hacme sahip olmasından dolayı tek bir maskenin bizleri korumayacağı anlaşılıyor. Zaten aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi Eylül ayından itibaren görülmeye başlanan B117 virüsünün, bulaş hızının ne kadar olduğu anlaşılabilmektedir. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör Jimmy Whitworth, “Gerçek şu ki, maskelerin ne kadar etkili olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Ama sağduyu bize bunu yapmamız gerektiğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

covid-20 bulaş oranı ingiltere

Daily Mail’in aktardığına göre, İngiltere’de geçtiğimiz hafta ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde Covid-19 vaka sayısında artış yaşandı. Bazı bölgelerde vaka sayısı, geçen nisan ayına göre 2 kat arttı.

DSÖ, sosyal mesafeyi korumanın mümkün olmadığı durumlarda maske takmamızı öneriyor. Araştırmalar, bu kurala uyulmamasının salgının daha büyük hızla yayılmasına yol açabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, yeni tip B117 adı verilen koronavirüs salgınından korunmanın en iyi yöntemi şimdilik, 2 maske, mesafe ve hijyen olarak anlaşılıyor. İlerleyen günlerde araştırmaların sonuçları bizlere korunma yöntemlerini daha iyi anlatacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!