in

HadiiHadii

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-20) Maske İşe Yarıyor mu? 2 Maske Takılması Öneriliyor!

B117 adı verilen yeni tip koronavirüs (Covid-20) damlacıkları daha küçük. Peki maske Covid-20’den ne kadar koruyor, mesafe ve hijyen kurallarına uymak bizleri korur mu?

covid-20 ve çift maske takılması

İngiltere’de ortaya çıkan B117 adı verilen yeni tip koronavirüs (Covid-20) maske kullanarak korunulabiliyor mu merak konusu! Bilim insanları, yeni tip koronavirüs damlacıklarının daha küçük boyutlarda olduğunu ve ilk bulgulara göre maskenin koruyucu özelliğinin daha az olacağına vurgu yapıldı. Zaten bulaş oranının Covid-19 virüsüne göre %70 fazla olmasının sebebi de bu!

ÖNEMLİ: BUGÜNDEN İTİBAREN İKİ MASKE TAKILMALIDIR

Covid-19’da bir maske, virüsün bulaş olasılığını yüksek ölçüde düşürürken, Covid-20 olarak adlandırılan B117 virüsünün damlacıklarının daha küçük hacme sahip olmasından dolayı tek bir maskenin bizleri korumayacağı anlaşılıyor. Zaten aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi Eylül ayından itibaren görülmeye başlanan B117 virüsünün, bulaş hızının ne kadar olduğu anlaşılabilmektedir. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör Jimmy Whitworth, “Gerçek şu ki, maskelerin ne kadar etkili olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Ama sağduyu bize bunu yapmamız gerektiğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

covid-20 bulaş oranı ingiltere

Daily Mail’in aktardığına göre, İngiltere’de geçtiğimiz hafta ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde Covid-19 vaka sayısında artış yaşandı. Bazı bölgelerde vaka sayısı, geçen nisan ayına göre 2 kat arttı.

DSÖ, sosyal mesafeyi korumanın mümkün olmadığı durumlarda maske takmamızı öneriyor. Araştırmalar, bu kurala uyulmamasının salgının daha büyük hızla yayılmasına yol açabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, yeni tip B117 adı verilen koronavirüs salgınından korunmanın en iyi yöntemi şimdilik, 2 maske, mesafe ve hijyen olarak anlaşılıyor. İlerleyen günlerde araştırmaların sonuçları bizlere korunma yöntemlerini daha iyi anlatacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
B117 virüsü nedir

B117 Virüsü Nedir? B 117 Belirtileri Neler? Covid-20 Mutasyonu Tehlikeli mi?

mele ali kelek kimdir

Şifa Dağıttığını İddia Eden Mele Ali Kelek Kimdir?