Ana Sayfa Teknoloji Windows Her Yeni Bilgisayarda Bulunması Gereken 15 Windows Uygulaması ve Programı

Her Yeni Bilgisayarda Bulunması Gereken 15 Windows Uygulaması ve Programı

Yeni bir Windows kurulumundan sonra mutlaka yüklenmesi gereken uygulamaları ve programları sizlerle paylaşıyoruz, işte 15 olmazsa olmaz.

0
609
yeni windows uygulamaları

Yeni bir bilgisayar mı aldınız ya da yeni bir Windows kurulumu mu yaptınız, işte temiz bir bilgisayar kurulumundan sonra mutlaka yüklemeniz gereken en yeni Windows uygulamaları ve programları.

İster yeni bir bilgisayar satın almış olun, ister Windows’u yeniden yüklemiş olun, muhtemelen yapacağınız ilk iş uygulamaları yüklemek olacaktır. Onlarca harika Windows programı olsa da, Windows 10 veya Windows 11 için olmazsa olmaz yazılımların hangileri olduğunu bilmek yeni bir yüklemenin kurulumunu kolaylaştırır.

Belirli bir sırayla, herkesin hemen yüklemesi gereken 15 temel Windows uygulamasını ve onlar için bazı alternatifleri inceleyelim.

1Internet Tarayıcısı: Google Chrome

yeni windows uygulamaları

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Google Chrome hala en iyi tarayıcı seçimimizdir. Süper hızlıdır, bir resim için Google Lens’te anında arama yapmanıza izin vermek gibi küçük kolaylıklar içerir ve geniş bir Chrome uzantıları kitaplığına sahiptir. Telefonunuzda masaüstü sekmelerinizi açmanıza ve bunun tersini sağlayan çapraz platform senkronizasyonunu kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, Chrome çok mükemmel bir uygulama halen değildir. Pek çok insan, Google’ın Chrome’daki çerezlerin ne derece güvenliğinin sağlandığından emin değil ve çok fazla RAM tüketiyor. Ancak iyi haber şu ki, Firefox ve Opera gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok harika tarayıcıdaha var.

Yerleşik Microsoft Edge bile Chromium’a dayanmaktadır, bu nedenle Microsoft’un yaklaşımını Google’ın yaklaşımına tercih ediyorsanız bir deneyin.

İndirin: Google Chrome (Ücretsiz)

İndirin: Firefox (Ücretsiz)

İndirin: Opera (Ücretsiz)

2Bulut Depolama: Google Drive

Yalnızca bir bulut uygulaması hizmeti seçerseniz, içerdiği boş alan miktarı nedeniyle yüklemeniz gereken Google Drive‘dır. Google hesabınızda Google Fotoğraflar ve Gmail ile de paylaşılan 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Bununla birlikte Google One uygulamasına ücretli abone olursanız ayda sadece 6 TL’ye 100 GB’lık bir alana sahip olabilirsiniz. Google One Plan ve Fiyatlar için buraya bakabilirsiniz.

Google Drive, her büyük platform için bir uygulama sunar, böylece dosyalarınızı her yere götürebilirsiniz. Masaüstü uygulaması, ayrılmış Google Drive klasörüne yerleştirdiğiniz dosyaları senkronize etmenin yanı sıra, bilgisayarınızdaki ve harici cihazlarınızdaki klasörleri de yedeklemeyi kolaylaştırır.

Dosyaları başkalarıyla paylaşmak da son derece kolaydır, ayrıca hizmet, Google’ın üretkenlik paketiyle iyi çalışır. Yedekleme planınızın bir parçası olarak, bir bulut flash sürücü olarak veya başkalarıyla paylaşılan klasörler oluşturmak için kullansanız da, Google Drive, Windows 10 ve 11 için önemli bir uygulama seçimidir.

OneDrive (Windows’ta yerleşik olarak gelir) veya başka bir ücretsiz bulut depolama sağlayıcısıyla eşleştirildiğinde, bol miktarda depolama alanı elde edebilir ve dosyalarınızı mantıksal olarak hizmete göre ayırabilirsiniz.

Bununla birlikte en iyi güvenilir bulut depolama hizmetlerine göz atmak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

3YouTube Müzik & Spotify

Yıllar önce, masaüstünüzde müzik dinlemek için MP3 sitelerinden şarkıları indirmek ve türlere göre klasörlemek gerekirdi. Artık durum böyle değil; müzik dinlemek için tek tek albümleri fiziksel veya dijital olarak satın alma ihtiyacınız ortadan kalktı.

Mevcut birçok müzik akışı hizmeti var, ancak Windows 10 veya 11 için temel seçimin Spotify olduğunu düşünüyoruz. Reklam destekli ücretsiz planı, istediğiniz kadar müzik dinlemenizi sağlar ve hevesli dinleyiciler için buna değecek birkaç Spotify Premium planı da var. Spotify ayrıca milyonlarca podcast’e ev sahipliği yapıyor.

Elbette bir çok kişinin bilmediği ama sizlerle paylaştığımız Youtube Müzik masaüstü uygulaması ile ilgili bilgiye de bakabilirsiniz.

YouTube Müzik abonesi olursanız, hem YouTube hem de YouTube müzik uygulamasından reklamlarla uğraşmadan faydalanabilirsiniz. Üstelik istediğiniz şarkıları video kliplerine de erişim sağlamış olursunuz.

İndir: Spotify (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Ziyaret edin: Apple Music (Abonelik gereklidir, ücretsiz deneme mevcut)

Ziyaret edin: YouTube Müzik (Ücretsiz, abonelik mevcut)

4Office Suite: LibreOffice

Muhtemelen bir noktada belgeler, elektronik tablolar ve sunumlarla çalışmanıza olanak tanıyan programlara ihtiyacınız olacak. Böyle bir erişim elde etmenin tek yolunun Microsoft Office almak olduğunu düşünebilirsiniz, ancak buna karşılık bir bütçeniz olması gerekli.

LibreOffice uygulamalarını daha önce duymamış olabilirsiniz. Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatifler içeren tamamen ücretsiz ve güçlü bir ofis paketidir. MS Office’ten birkaç küçük estetik farklılığa alıştıktan sonra, LibreOffice ile ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Bir zamanlar popüler bir alternatif olan OpenOffice’in artık temelde öldüğünü unutmayın. LibreOffice’i kullanmak istemiyorsanız FreeOffice’i deneyin. Word Online veya Google Dokümanlar gibi web uygulamalarını da kullanabilirsiniz, ancak bu yazımızda tam masaüstü indirmelerine odaklandık.

İndirin: LibreOffice (Ücretsiz)

İndirin: FreeOffice (Ücretsiz)

5Görüntü Düzenleyici: Paint.NET

yeni windows uygulamaları

Fotoğrafların boyutlarını değiştirmek ya da düzenlemek veya ekran görüntülerinde hassas bilgileri bulanıklaştırmanın bir yoluna ihtiyacınız varsa veya eski fotoğraflara rötuş yapmak istiyorsanız, herkesin bir fotoğraf düzenleme aracına ihtiyacı olacaktır. Photoshop bunun için altın standarttır, ancak daha erişilebilir olan birçok ücretsiz araç var.

Paint.NET, görüntü düzenleme ihtiyaçlarınız için sahip olunması gereken bir Windows uygulamasıdır. Microsoft Paint’ten çok daha güçlüdür, ancak sizi bir sürü kafa karıştırıcı araçla boğmaz. Bir görüntünün bölümlerini kolayca bulanıklaştırabilir, fotoğrafları daha iyi görünmeleri için otomatik olarak seviyelendirebilir ve sadece birkaç tıklamayla resimlerinize metin ve şekiller ekleyebilirsiniz. Çok sayıda eklenti, işlevselliğini de genişletmenize olanak tanır.

Paint.NET’i çok basit bulursanız, GIMP daha gelişmiş bir çözümdür ve ayrıca ücretsiz olarak kullanılabilir.

İndirin: Paint.NET (Ücretsiz)

İndirin: GIMP (Ücretsiz)

6Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Windows 10 ve 11, çoğu kullanıcı için yeterince iyi bir antivirüs olan Windows Defender’a sahiptir. Ancak, onu desteklemek için ikinci bir güvenlik programını kurmak akıllıca olacaktır.

Bunun için Malwarebytes’i deneyebilirsiniz. Ücretsiz sürüm, sisteminizi antivirüsünüzün yakalayamayacağı kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanıza olanak tanır. Güçlü bir karma güvenlik çözümü için Malwarebytes Premium‘a yükseltme maliyetine değer.

İndirin: Malwarebytes (Ücretsiz, abonelik mevcut)

7Medya Oynatıcı: VLC

yeni windows uygulamaları

YouTube’un her yerde bulunması sayesinde, muhtemelen bilgisayarınızda bulunan videoları çok sık izlemiyorsunuzdur. Ancak, videolarınızı bilgisayarınızdan izlemeniz gerektiğinde herkes masaüstünde sağlam bir video oynatıcı bulundurmalıdır. Yeni bir bilgisayara hemen indirmeyi düşündüğünüz araçlardan biri olmasa bile, bir gün işe yarayacaktır.

Bu görev için hiçbir şey, tonlarca özellik içeren ve akla gelebilecek hemen hemen her video ve ses formatını oynatabilen VLC Media Player’ı yenemez.

İndirin: VLC (Ücretsiz)

8Ekran Görüntüsü Alma: ShareX

Windows’ta ekran görüntüsü almak, komik anları yakalamaktan önemli bilgilerin kaydını tutmaya kadar her şey için kullanışlıdır. Temel Snipping Tool ve Snip & Sketch uygulamaları yalnızca bir temel özellik seti sağlar, bu nedenle temel Windows uygulamaları paketinizde daha iyi bir şeye ihtiyacınız vardır.

ShareX’ten daha güçlü bir ücretsiz ekran görüntüsü alma aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama yöntemi, sağlam bir yerleşik düzenleyici, ekran görüntüsünü aldıktan sonra otomatik adımları çalıştırma yeteneği ve renk yakalayıcı ve cetvel gibi ek araçlarla ShareX, ücretsiz etkileyici bir özellik kümesine sahiptir.

ShareX sizi bunaltıyorsa, bunun yerine PicPick’i deneyin. Biraz daha basittir, ancak özelliklerden ödün vermez. Bunlarla birlikte Chrome ve Firefox tarayıcılarda kullanabileceğiniz tam ekran görüntüsü alan uygulamalar da işinize yarayacaktır.

İndir: ShareX (Ücretsiz)

İndir: PicPick (Ücretsiz)

9Dosya Sıkıştırma ve Çıkarma: 7-Zip

Windows, basit sıkıştırılmış dosyalar için yerel destek içerir, ancak temel özelliklerin ötesinde her şey daha güçlü bir araç gerektirir. Bu, en heyecan verici yazılım kategorisi olmasa da, karşılaşabileceğiniz her tür sıkıştırılmış dosyayla çalışabilmeniz için bir dosya çıkarıcı hala sahip olunması gereken bir PC uygulamasıdır.

7-Zip, dosya sıkıştırma ve çıkarma uygulamaları için muazzam bir programdır. Küçüktür ve saniyeler içinde kurulur, kullanımı kolaydır ve kullanmadığınız zamanlarda yolunuzdan uzak durur. Gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyanlar yine bunları 7-Zip’te bulacaktır.

7-Zip’in tek dezavantajı eski, sade görünümüdür. Bunu aşamazsanız, çok daha çekici bir kullanıcı arayüzüne sahip benzer bir araç olan PeaZip’e bir göz atın. Her iki durumda da, kesinlikle WinRAR gibi araçlar için ödeme yapmanız gerekmez.

İndirin: 7-Zip (Ücretsiz)

İndirin: PeaZip (Ücretsiz)

10Mesajlaşma: Rambox

Gün boyunca arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için en az bir mesajlaşma servisini kullanmanız ihtimali vardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz bu kadar çok seçenek varken, en iyi mesajlaşma hizmetini seçmemizin imkanı yok çünkü her şey arkadaşlarınızın ne kullandığına bağlı. Öyleyse neden hepsi tek bir yerde olmasın?

Rambox, Windows’taki en iyi mesajlaşma uygulaması için bizim size önerimizdir. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Discord ve çok daha fazlası dahil olmak üzere düzinelerce popüler mesajlaşma hizmetinden hesap eklemenize olanak tanır. Hatta buna Apple Music gibi başka web uygulamaları da ekleyebilirsiniz.

Uygulama, kullandığınız her hizmet için yeni bir sekme ekleyerek her grubu tek bir pencerede takip etmenize olanak tanır. Bu uygulamaları tarayıcınızda açmaktan daha kullanışlı hale getiren bazı ekstra özellikler içerir ve odaklanma zamanı geldiğinde bir pencereyi kolayca kapatabilir veya simge durumuna küçültebilirsiniz.

Rambox’ın ücretsiz planının bazı sınırlamaları olsa da, Franz gibi rakiplerinden daha fazlasını ücretsiz olarak sunuyor.

İndir: Rambox (Ücretsiz, abonelik mevcut)

11Pano Yöneticisi: ClipClip

Pano yöneticisi size çok zaman kazandırdığı için önemli bir Windows uygulamasıdır. Pano yöneticileri, PC’nizin panosunda aynı anda yalnızca bir öğeyi tutabilmek yerine, kopyaladığınız son birkaç düzine girişi izlemenize izin verir.

ClipClip, kullanmak için harika bir Windows pano yöneticisidir. Uygulama, kopyaladığınızı kaydetmeye ek olarak, kolay erişim için sık snippet’leri sabitlemenize de olanak tanır. Adresler, e-posta yanıtları ve benzeri gibi hazır metinleri hızla yapıştırmak için klasörler oluşturmak kolaydır.

Uygulama, seçeneklerle sizi bunaltmaz, ancak kısayol tuşlarını değiştirmenize, gerektiğinde pano izlemeyi devre dışı bırakmanıza ve uygulamanın neyi görmezden geleceğini seçmenize izin verir. Bunu temel Windows yazılımı listenize ekleyin ve bir daha asla bilgisayarınızın panosunu yönetme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

İndir: ClipClip (Ücretsiz)

12Şifre Yöneticisi: Bitwarden

Her hesap için güçlü şifreler oluşturmak ve hepsini hatırlamak mümkün değildir. Bu yüzden bir şifre yöneticisine ihtiyacınız var. Bu, sizin için iyi parolalar oluşturan, bunları güvenli bir alanda şifreli şekilde saklayan ve sizin için hatırlayan bir yazılımdır.

Bitwarden, en iyi ücretsiz şifre yöneticisi ve indirebileceğiniz en önemli yazılım parçalarından biridir. Masaüstü uygulamasına ek olarak, şifreleri kolayca otomatik olarak doldurmak için tercih ettiğiniz tarayıcıya Bitwarden uzantısını yüklemeniz gerekir. Bununla birlikte Google Şifre Yöneticisini inceleyebilir veya eğer daha gelişmiş bir şifre yöneticisi ihtiyacınız varsa Kaspersky Password Manager‘ı kullanabilirsiniz.

İndirin: Bitwarden (Ücretsiz, abonelik mevcut)

13Yedekleme: Backblaze

Bir doğal afet, izinsiz giriş veya kötü amaçlı yazılım saldırısı makinenizdeki tüm dosyaları sileceğinden, PC’nizi yedeklemek çok önemlidir. Tüm belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı kaybetmek ve sıfırdan başlamak istemezsiniz.

Backblaze’i Windows 10 veya Windows 11 için temel bir yedekleme hizmeti olarak tavsiye ediyoruz. Ayda yalnızca birkaç dolara hizmet, PC’nizdeki her şeyi ve ayrıca bağladığınız harici sürücüleri Backblaze bulutuna yedekler. Neyin yedekleneceğini seçme konusunda endişelenmenize gerek yok ve yedekleme boyutunuz için de herhangi bir sınır yok.

Bu listedeki ücretsiz seçeneği olmayan tek uygulama olsa da, yedekleme için ödeme yapmaya değer. Tüm dosyalarınızı kaybederseniz, uygulama anında kendini amorti ederdi.

Ek bir yedekleme katmanı olarak veya Backblaze’i karşılayamıyorsanız ana yedeklemeniz için EaseUS Todo Backup’ı denemelisiniz. Dosyalarınızın yerel yedeklemelerini yapmak için kullanımı kolay bir araçtır.

İndirin: Backblaze (Ayda 7 dolardan başlayan fiyatlarla)

İndirin: EaseUS Todo Backup (Ücretsiz, premium sürüm mevcuttur)

14Depolama Yönetimi: TreeSize

yeni windows uygulamaları

Depolama alanının azalmasının zorluğunu herkes bilir. Bu nedenle her Windows sistemine yüklemeniz gereken kullanışlı uygulamalardan biri disk analizörüdür.

TreeSize, bilgisayarınızda nelerin yer kapladığını bulmanın basit bir yoludur. Sadece açın ve hangi diski tarayacağını söyleyin, PC’nizdeki tüm klasörleri büyüklüklerine göre sıralayacaktır. Ardından bilgisayarınızdaki en büyük dosyaları görebilir ve bunları uygun şekilde silmek veya taşımak için harekete geçebilirsiniz.

Klasörleri manuel olarak aramaya ve büyük dosyaları bulmaya çalışarak zaman kaybetmeyin; bırakın bu temel yardımcı program sizin için yapsın.

İndirin: TreeSize (Ücretsiz, premium sürüm mevcut)

15Komut Dosyası: AutoHotkey

Bilgisayarınıza daha fazla otomasyon getirmek istiyorsanız, AutoHotkey indirmeniz gereken bir uygulamadır. Kendi komutlarınızı tanımlamanıza izin veren özel bir komut dosyası oluşturma aracıdır ve onu hayal edebileceğiniz her şey kadar kullanışlı hale getirir.

Yalnızca birkaç örnek olarak, hızlı metin genişletme oluşturabilir, otomatik yazım hatası düzeltmeyi etkinleştirebilir, belirli klavye tuşlarını geçersiz kılabilir ve birkaç tuşa basarak birkaç eylemi gerçekleştirmek için makrolar oluşturabilirsiniz.

AutoHotkey ilk başta biraz korkutucu olabilir, ancak bir kez alıştığınızda, kitinizde olması gereken güçlü bir araçtır.

İndirin: AutoHotkey (Ücretsiz)

Her Windows PC için Olması Gereken Uygulamalar

Herkesin hemen yüklemesi gereken Windows 10 ve Windows 11 için temel uygulamalara baktık ve neredeyse hepsi ücretsiz. Seçtiklerimizden birini tercih etmezseniz, çok fazla sorun yaşamadan uygun bir alternatif bulacaksınız. Çoğu kişi bu programlardan bolca yararlanacak ve Windows ile birlikte gelen varsayılan yazılımlardan daha fazla fayda sağlayacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz