Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerYeşil Gözler Hakkında Öğrendiğinizde Şaşıracağınız Eğlenceli Gerçekler

Son Yazılar

Yeşil Gözler Hakkında Öğrendiğinizde Şaşıracağınız Eğlenceli Gerçekler

Şaşırmaya hazır olun! Yeşil gözlerle ilgili inanılmaz gerçekleri öğrenin: Eşsiz renklerinin ardındaki bilim, en yaygın oldukları ülkeler ve neden bu kadar özel oldukları. Yeşil gözlerle ilgili tüm aydınlatıcı detaylar için bize katılın.

Hiçbir şey size bakan bir çift gizemli yeşil göz kadar “eşsiz” veya “özel” olamaz. Nadir bulunan göz rengi milyonlarca kişi tarafından oldukça arzu edilir görülmekle kalmıyor, aynı zamanda yeşil gözler yüzyıllardır süren hurafe ve anlamlarla ilgi çekiyor. Yazarlar düzenli olarak hem yeşil gözlü kadın kahramanlara hem de kötü adamlara dikkat çekiyor. Çağlar boyunca ressamlar, konularını çeşitli nedenlerle yeşil gözlerle resmetmişlerdir. Shakespeare’in yeşil gözlü canavarından çok önce, antik Yunan mitolojisi dünyanın en sembolik göz rengi hakkında kendi iki kahramanını ön plana çıkardı.

Son zamanlarda, modern bilim eskimeyen yeşil göz hayranlığına katıldı ve eski hurafelerden daha az sarsıcı olmayan bazı şaşırtıcı teorilerde ortaya çıktı. İster sizin, ister bir sevdiğinizin yeşil gözleri olsun, bu göz rengi hakkında öğreneceğiniz gerçekler sizi de çok şaşırtacak.

Yeşil Gözler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yeşil göz
 1. Küresel nüfusun sadece %2’sini temsil ediyorlar, tüm göz renkleri arasında kesinlikle en nadir olanıdır.
 2. Bu muhteşem renge sahip gözlerin ne kadar nadir olduğunu biliyor musunuz? Dünya çapında, kahverengi gözlere sahip olma olasılığınız yeşil gözlere göre 28 kat daha fazladır.
 3. İrlanda’da yeşil gözler kahverengi gözlerden daha popülerdir.
 4. Ve İzlanda’da yeşil gözler daha da yaygın. İzlandalıların %86’sının yeşil gözleri var!
 5. Kuzey ülkelerinde daha yaygın görülse de, herhangi bir ırktan veya etnik kökenden insanlar onlara sahip olabilir.
 6. Yeşil gözlerin her kültürde var olmasının bir nedeni, çeşitli eski uygarlıklardan gelen tüccarların birbirleriyle temasa geçtiği “ipek yolu” olabilir.
 7. Çin’in Liqian köyünde, vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisinin yeşil gözleri var. Tarihçiler, bu grubun yerinden edilmiş bir Romalı asker lejyonunun torunları olabileceğini düşünüyorlardı.
 8. Her iki cinsiyette de yeşil gözlerin nadir görülmesine rağmen, bir kadının bu gözlere sahip olma şansı, bir erkeğe göre daha fazladır.
 9. Yeşil gözlere sahip olmak, onlara sahip olan herkesle aynı rengi paylaştığınız anlamına gelmez. Ormandaki yeşil tonların sayısı kadar yeşil göz tonu vardır.
 10. Adlandırılmış bazı yeşil göz renkleri çeşitleri arasında kireç, zümrüt, yeşim taşı ve cam göbeği bulunur.
 11. Yeşil gözlü herkesin standart bir rengi olmasına rağmen, kişinin göz renginin gün içinde değişmesi mümkündür. Birisi ilk uyandığında yeşil gözleri “puslu” görünebilir. Kan dolaşımı ve vitaminler vücutta dağıldığı için bu renk gün boyunca koyulaşabilir.
 12. Küresel olarak konuşursak, yeşil gözlerin bu kadar nadir olmasının bir nedeni, zararsız genetik mutasyonun bir sonucu olmalarıdır.
 1. Nadir olmasının bir başka nedeni de 16 benzersiz genetik özellik gerektirmesidir.
 2. Yeşil gözlü ebeveynlerin yeşil gözlü çocukları olma ihtimalinin düşük olmasının nedeni de budur.
 3. Melanin eksikliğinin yeşil gözlere neden olduğu yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, yeşil gözlü insanlar çok fazla sarı melanine ve çok az siyah melanine sahiptir.
 4. Aslında böyle bir göz rengi yoktur, yani hiç kimsenin “yeşil gözleri” yoktur. Yeşil görünümü oluşturan, gözlerdeki sarı ve kahverengi pigmentasyonun birleşimidir.
 5. Ela gözleri yeşil gözlerle karıştırmayın (çoğu insanın yaptığı gibi). Ela gözler 2,5 kat daha yaygındır ve aynı genetik dizilimden kaynaklanmaz.
 6. Yeşil gözlere sahip olan sadece insanlar değildir: kediler, bukalemunlar, maymunlar, çitalar ve papağanlar, yeşil gözlere sahip olabilecek birçok hayvandan birkaçıdır.
 7. Bir bebeğin yeşil gözleri, yaklaşık altı aylık olana kadar kahverengi veya mavi görünebilir.
 8. Küçük çocuklar için yeşil göz rengi, yaşamın ilk üç yılına kadar gelişmeye ve derinleşmeye devam edecektir. Hatta bazı çocukların göz renkleri değişebilir.
 9. Cadılar ve ruhani varlıklar düzenli olarak yeşil gözlü olarak tasvir edilir. Bunun sebebi, rengin büyüleyici olmasından kaynaklanır.
 10. Eski çağlarda, yeşil gözlü insanların büyülü olduğuna veya doğaüstü güçlere sahip olduğu düşünülmekteydi.
 11. Birçok çağda yeşil gözler ressamlar, edebiyat yazarları ve fotoğrafçılar için popüler bir sanatsal seçim olmuştur.
 12. Modern kurgusal tasvirlerde bile yeşil gözlü kahramanlar, Harry Potter, Pamuk Prenses ve 20. yüzyılın birçok süper kahramanı gibi örneklerle ortaktır.
 1. İlginç bir şekilde, popüler televizyon dizisi Game of Thrones’daki tüm Lannister ailesi yeşil gözlerle tasvir edilmiştir.
 2. Başka bir efsane de yeşil gözlülerin daha uzun ömürlü olduğudur. Ama araştırmalar bunu desteklemiyor.
 3. Yeşil gözlü olanlar ışığa karşı daha duyarlı olabilir. Bunun nedeni, kahverengi gözlü insanların koruyucu melanininden yoksun olmalarıdır.
 4. Ek olarak, yeşil gözleri daha açık tonda olan kişiler, “melanom” olarak bilinen bir cilt kanseri varyasyonuna karşı daha duyarlı olabilir.
 5. Neyse ki, yeşil gözlü olanlar, göz renginin görme üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bilmeliler.
 6. Pek çok araştırma, insanların ela ve gri gibi diğer nadir renklere kıyasla yeşil gözleri en çekici renk olarak bulduğunu öne sürdü.
 7. Aynı şekilde, araştırmalar, heteroseksüel erkeklerin yeşil gözleri, kadınlar için en çok arzu edilen göz rengi olduğunu ileri sürdü.
 1. Bu sebeplerden dolayı renkli lensler arasında belki de en çok talep edilen renk yeşil göz rengidir.
 2. Araştırmalar, yeşil gözlerin aslında belirli kişilik özellikleriyle bağlantılı olabileceği sonucuna varmıştır.
 3. Yeşil gözlü kişilerde daha yaygın olduğu düşünülen bazı kişisel nitelikler sadakat, yaratıcılık, merak ve tutkudur.
 4. Bilim adamları ayrıca yeşil gözlerle artan alkol toleransı arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Bunun nedeni, yeşil gözlere neden olan özellikler ile yüksek alkol toleransına neden olan özellikler arasındaki genetik örtüşmeyi içerebilir.
 5. Daha da şaşırtıcı bir şekilde, daha yüksek bir ağrı toleransı, yeşil gözlü olanlarla bağlantılı görünmektedir. Örneğin, bir çalışma, yeşil gözlü kadınların doğum sancılarına daha az tepki gösterdiğini ileri sürmüştür.
 6. Yeşil gözler için olumsuz düşünceler de vardır. William Shakespeare, Othello adlı oyununda kıskançlıktan “yeşil gözlü bir canavar” olarak bahsetmiştir. Yeşil gözlü canavar o zamandan beri ağızlarda dolaşmıştır.
 7. Shakespeare, yeşil gözler ve kıskançlık arasındaki bağlantıyı popülerleştirmiş olsa da, yeşil gözlerin antik Yunanistan’dan beri kıskançlığı sembolize ettiği bilinmektedir.
 8. Yeşil gözler ve kıskançlık arasındaki bağlantının olası Yunan kökeni, Aşk Tanrısının sevgilisi Psyche’nin kalbini kazanan Herkül’ü kıskanmasıdır. Cevap olarak Cupid, yeşil gözlü bir canavara dönüşür ve hayallerinin kadınını kaçırır.
 1. Antik Mısır Horus’un Gözü’nün irisini, yeşil bir mücevherin şekillendirildiği de kaydedilmiştir. Horus’un Gözü, hastalıktan korumak için bir muska olarak takılırdı.
 2. Yeşil gözlerin kıskançlıkla ilişkisini görebildiğimiz ünlü bir yer, Walt Disney World’deki Külkedisi Kalesi’nin duvarlarındaki resmidir. Burada, kıskanç üvey kız kardeşlerden biri olan Drizella’nın yüzü ve gözleri, onun kıskançlığını temsil etmek için yeşil camdan yapılmıştır.
 3. Yeşil gözlü ve kızıl saçlı olmak çok nadirdir, ancak mavi gözlü ve kızıl saçlı olmak daha da nadirdir. Üzgünüm Yeşil Gözler, her şeyi kazanamazsın!
 4. “Lir yapraklı yeşil göz” (Berlandiera Lyrata) olarak bilinen bir ayçiçeği çeşidi vardır. Yaprakları düştükten sonra, iç bölümünün küçük yeşil bir göze benzediği söylenir.
 5. Küçük bir derin deniz balığı, aşırı büyük gözleri nedeniyle “yeşil göz” (Chlorophthalmidae) olarak adlandırılır.
 6. Nadir olmalarına rağmen, birçok ünlünün yeşil gözleri var gibi görünüyor. İşte tanıyabileceğiniz bazı ünlü yeşil gözlü yıldızların geniş bir listesi:

Yeşil Gözlü Yabancı Ünlüler

Amanda Seyfried, Emma Stone, Jude Law, Kate Hudson, Adrien Brody, Jessica Biel, Benicio Del Toro, Jennifer Connelly, Amanda Bynes, Alicia Silverstone, Ashley Olsen, Jared Paladecki, Bruce Willis, Kate Middleton, Keri Russell, Carrie Underwood, Julianne Moore, Alex Pettyfer, Clive Owen, Paul Rudd, Dolly Parton, Harrison Ford, Adele, John Krasinski, Angelina Jolie, Scarlette Johansson, Kristen Stewart, Channing Tatum, Lindsey Lohan, Jack Nicholson ve Drew Barrymore.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!