Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkYetişkinlerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir: Evde Çözüm Yolları ve Önleme İpuçları

Son Yazılar

Yetişkinlerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir: Evde Çözüm Yolları ve Önleme İpuçları

Sıkışmış gaz, göğsünüzde veya karnınızda bıçak saplanır gibi hissedebilir. Peki yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir, evde çözüm yolları nelerdir, nasıl önlenir?

Gaz sancısı, göğsünüzde veya karnınızda bıçak saplanır gibi hissedebilir. Ağrı, kalp krizi, apandisit veya safra kesesi sorunu olduğunu düşündürerek sizi acil servise koşturacak kadar keskin olabilir. Bu yazımızda bu sorunlar karşılaşan yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir sizlerle madde madde paylaşacağız.

Gaz üretmek ve gaz çıkarmak, sindiriminizin normal bir parçasıdır. Ancak içinizde bir gaz baloncuğu sıkıştığında, ağrıyı olabildiğince çabuk dindirmek istersiniz. Ve başka semptomlarınız varsa, ağrıya neyin sebep olduğunu bulmak iyi bir fikirdir.

Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir, nedenleri neler olabilir ve önlemeye yönelik ipuçlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gaz sancısından hızlı kurtulmanın 20 yolu

Neyse ki, evde yapabileceğiniz bazı şeyler gaz sancısını önlemeye yardımcı olabilir. Yirmi etkili yöntem aşağıda listelenmiştir.

1. Gaz Çıkarın

Gazı tutmak şişkinliğe, rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. Bu semptomlardan kaçınmanın en kolay yolu, gaz çıkarmaktır.

2. Büyük Tuvalete Çıkın

Bağırsak hareketi gazı rahatlatabilir. Büyük tuvalete çıkmak genellikle bağırsaklarda sıkışan gazı serbest bırakır.

3. Yavaş Yemek Yeyin

Çok hızlı veya hareket halindeyken yemek yemek, kişinin yiyecek kadar hava almasına ve gaza bağlı ağrıya neden olabilir.

Hızlı yiyenler, her lokmayı 30 kez çiğneyerek yavaşlayabilirler. Yiyecekleri bu şekilde parçalamak, sindirime yardımcı olur ve şişkinlik ve hazımsızlık da dahil olmak üzere bir dizi ilgili şikayeti önleyebilir.

4. Sakız Çiğnemekten Kaçının

Bir kişi sakız çiğnerken havayı yutma eğilimindedir, bu da sıkışan gaz ile sancılarının olasılığını artırır.

Şekersiz sakız ayrıca şişkinlik ve gaza neden olabilecek yapay tatlandırıcılar içerir.

5. Pipet Kullanmayın

Çoğu zaman, pipetle bir şeyler içmek kişinin hava yutmasına neden olur. Doğrudan şişeden içmek, şişenin boyutuna ve şekline bağlı olarak aynı etkiye sahip olabilir.

Gaz sancısı ve şişkinliği önlemek için bir bardaktan yudumlayarak içmek en iyisidir.

6. Sigarayı Bırakın

İster geleneksel ister elektronik sigara kullanın, sigara içmek havanın sindirim sistemine girmesine neden olur. Sigarayla bağlantılı sağlık sorunlarının çeşitliliği nedeniyle, birçok nedenden dolayı bırakmak zaten akıllıca bir karar olacaktır.

7. Gazsız İçecekleri Tercih Edin

Maden suyu ve diğer gazlı içecekler mideye çok fazla gaz gönderir. Bu şişkinlik ve ağrıya neden olabilir.

8. Gaz Oluşumuna Etki Eden Gıdaları Tüketmeyin

Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusunun cevabı tükettiğimiz yiyecekler de olabilir. Bazı yiyecekleri yemek, gaz birikmesine neden olabilir. İnsandan insana değişebilen fakat gaz üretimine etki eden yiyecekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Gaz oluşumunda etkili yiyecekler:

 • aspartam, sorbitol ve maltitol gibi yapay tatlandırıcılar
 • brokoli, lahana ve karnabahar dahil turpgillerden sebzeler
 • süt ürünleri
 • lifli içecekler ve takviyeler
 • kızartmalar
 • sarımsak ve soğan
 • yüksek yağlı yiyecekler
 • baklagiller, fasulye ve mercimek
 • kuru erik ve erik suyu
 • baharatlı yiyecekler

Turpgillerden sebzeler ve baklagiller gibi diğerleri, sağlığa elbette yararlıdır. Bunlardan tamamen kaçınmak yerine, kişi alımını azaltmayı veya yiyecekleri farklı şekilde hazırlamayı deneyebilir. Çünkü gaz oluşumu kişiden kişiye değişebilir.

9. Çay için

Bazı bitki çayları sindirime yardımcı olabilir ve gaz sancısını hızla azaltabilir. Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir diyenlerin aşağıdaki bitki çaylarını denemeleri tavsiye ediliyor:

 • Anason
 • Papatya
 • Zencefil
 • Nane

Anason hafif bir müshil görevi görür ve gaza ishal eşlik ediyorsa kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, sıkışan gazdan kabızlık sorumluysa yardımcı olabilir.

10. Rezene Çiğnemek

Rezene, sıkışmış gaz için asırlık bir çözümdür. Bir çay kaşığı rezene tohumu çiğnemek gaz sancısına iyi gelen popüler bir doğal ilaçtır.

Bununla birlikte, güvenlikle ilgili çelişkili raporlar nedeniyle hamile veya emziren kadınların bunu uygulamaması tavsiye edilmektedir.

11. Nane takviyesi alın

Nane yağı kapsülleri şişkinlik, kabızlık ve sıkışmış gaz gibi sorunları çözmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bazı araştırmalar, bu semptomlar için nane kullanımını desteklemektedir.

Daima enterik kaplı kapsülleri seçin. Kaplanmamış kapsüller sindirim sisteminde çok hızlı çözülebilir ve bu da mide ekşimesine neden olabilir.

Nane demirin emilimini engeller, bu nedenle bu kapsüller demir takviyeleri ile veya anemisi olan kişiler tarafından alınmamalıdır.

12. Karanfil Yağı

Karanfil yağı geleneksel olarak şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi sindirim şikayetlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca ülserle mücadele özelliklerine de sahip olduğu biliniyor.

Yemeklerden sonra karanfil yağı tüketmek sindirim enzimlerini artırır ve bağırsaklardaki gaz miktarını azaltır.

13. Isı Uygulayın

Gaz sancısı dayanılmayacak duruma geldiğinde, mideye sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı koyun. Sıcaklık, bağırsaktaki kasları gevşeterek gazın bağırsaklarda hareket etmesine yardımcı olur. Isı ayrıca ağrı hissini de azaltır.

14. Sindirim Hastalıklarını Dikkate Alın

Belirli sindirim güçlükleri olan kişilerin gaz sıkışması yaşama olasılığı daha yüksektir. Örneğin, irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar genellikle şişkinlik ve gaz ağrısı yaşarlar.

Bu sorunları yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla ele almak yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Laktoz intoleransı olan ve sıklıkla gaz ağrısı yaşayan kişiler, laktozdan kaçınmak veya laktaz takviyeleri almak için daha büyük adımlar atmalıdır.

15. Suya Elma Sirkesi Ekleyin

Elma sirkesi mide asidi ve sindirim enzimlerinin üretimine yardımcı olur. Ayrıca gaz ağrısını hızla hafifletmeye yardımcı olur.

Gaz ağrısı ve şişkinliği önlemek için bir bardak suya bir yemek kaşığı sirke ekleyin ve yemeklerden önce için. Sirke diş minesini aşındırabileceğinden, ağzı suyla çalkalamak önemlidir.

16. Aktif Karbon Kullanın

Aktif karbon, sağlık gıda mağazalarından veya eczanelerden reçetesiz satın alınabilen doğal bir üründür. Yemeklerden önce ve sonra alınan ek tabletler gaz sıkışmasını önleyebilir.

Aktif karbon alımını kademeli olarak artırmak en iyisidir. Bu, kabızlık ve mide bulantısı gibi istenmeyen semptomları önleyecektir.

Aktif karbonun endişe verici bir yan etkisi, dışkıyı siyaha çevirebilmesidir. Bu renk değişikliği zararsızdır ve bir kişi karbon takviyesi almayı bırakırsa renk değişikliği geçer.

17. Probiyotik Alın

Probiyotik takviyeleri, bağırsaklara faydalı bakteriler ekler. Enfeksiyöz ishal de dahil olmak üzere çeşitli sindirim şikayetlerini tedavi etmek için kullanılırlar.

Bazı araştırmalar, belirli probiyotiklerin şişkinliği, bağırsak gazını, karın ağrısını ve IBS’nin diğer semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor.

Bifidobacterium ve Lactobacillus bakterilerinin genellikle en etkili olduğu kabul edilir.

18. Egzersiz Yapmak Faydalı Olur

Hafif egzersizler, bağırsaktaki kasları gevşeterek gazın sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olabilir. Yemekten sonra yürümek veya yoga pozisyonlarını denemek özellikle faydalı olabilir.

19. Derin Nefes Egzersizleri

Derin nefes alma herkes için işe yaramayabilir. Çok fazla hava almak bağırsaklardaki gaz miktarını artırabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar derin nefes alma tekniklerinin sıkışan gazla ilişkili ağrı ve rahatsızlığı giderebileceğini bulmuşlardır.

20. Reçetesiz Uygulamalar

Birkaç ürün, sizi gaz sancısından hızlı bir şekilde kurtarabilir. Bir popüler ilaç olan simetikon, aşağıdaki marka adları altında pazarlanmaktadır:

 • Gaz-X
 • Mylanta
 • Phazyme

Hamile olan veya başka ilaçlar alan herkes simetikon kullanımını bir doktor veya eczacıya danışmalıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!