3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaGündemYılbaşı Yasağı Nedir? Yılbaşı Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Gün Sürecek?

Son Yazılar

Yılbaşı Yasağı Nedir? Yılbaşı Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Gün Sürecek?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan koronavirüs vakaları sebebiyle son haftalarda sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Alınan önlemler kapsamında 2020’yi 2021’e başlayacak yılbaşı süresince 4 gün boyunca uygulanacak yılbaşı yasağı vatandaşın araştırmasına sebep oldu. Peki yılbaşı yasağı nedir? Yılbaşı sokağa çıkma yasağı kaç gün sürecek? Yılbaşı yasağı ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? İşte tüm detaylar yazımızda.

YILBAŞI YASAĞI KAÇ GÜN SÜRECEK?

31 Aralık Perşembe günü akşam saat 21.00’da başlayacak yılbaşı yasağı dört gün boyunca devam edecek.

31 Aralık Saat 21:00’da başlıyor

4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00’e kadar kesintisiz uygulanacak yılbaşı yasağı için İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi de yayınlandı. Bakanlığın açıklamasına göre; bakkal, market, kuruyemişçi ve balıkçılar belirli saatler arasında açık olacak.

4 Ocak Saat 05:00’da bitiyor

1, 2 ve 3 Ocak tarihlerinde bakkal, market ve kuruyemişçi gibi işletmeler saat 10.00 ile 17.00 saatlerinde hizmet verebilecek. Vatandaşlar, araç kullanmamak kaydıyla alışveriş yapabilecek.

YILBAŞINDA OTELLER AÇIK OLACAK MI?

  • Genelgede, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel/konaklama tesisleri için alınan ek tedbirler şu şekilde sıralandı:
  • Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.
  • Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesisleri, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunamayacak.

MÜZİK YAYINI YAPILMAYACAK

  • Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecek. Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecek.
  • Yine bu günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak. Yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecek.
  • Otel veya konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler konulu daha önce illere gönderilen genelge ve Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile getirilen tüm tedbir ve kuralların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

DENETİMLER TAM GAZ DEVAM EDECEK!

  • Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun ilgili maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecek.
  • Vali ve kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.
  • Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!