Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaYouTube Premium Almak Mantıklı mı? Dikkate Alınması Gereken 7 Şey

Son Yazılar

YouTube Premium Almak Mantıklı mı? Dikkate Alınması Gereken 7 Şey

YouTube Premium'daki tüm gerçekleri öğrenin, almak mantıklı mı, almaya değer mi, size uygun olup olmadığına karar verin.

YouTube Premium; özel içeriklere, reklamsız videolara ve diğer avantajlara erişmenizi sağlayan hepsi bir arada bir abonelik hizmetidir. YouTube deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yolu. Fakat YouTube Premium almak mantıklı mı, almaya değer mi? Bu kapsamlı kılavuzda, paraya değip değmeyeceğine karar verebilmeniz için YouTube Premium satın almanın artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz. Ayrıca, bir YouTube Premium aboneliğine dahil olan bazı özellikleri ve bunların izleme deneyiminizden daha fazla yararlanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz. İster reklamsız bir deneyim arıyor olun ister yalnızca bazı ekstra özelliklerden yararlanmak isteyin, bu kılavuz, YouTube Premium’un size uygun olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

YouTube’da video izlemeyi seviyorsanız, YouTube Premium’a abone olmayı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak YouTube Premium almak mantıklı mı, almaya değer mi?

YouTube Premium’un neler sunduğuna, hizmet hakkında bilmeniz gerekenlere ve sizin için değerli olup olmadığına nasıl karar vereceğinize bir göz atalım.

1. YouTube Premium Kaç Lira?

YouTube Premium (eski adıyla YouTube Red), bir aylık ücretsiz deneme süresinden sonra aylık 29,99 TL‘dir. Hizmetten memnun kalırsanız ve bir yıl taahhütte bulunmak istiyorsanız, 299,99 TL’ye yıllık bir plan mevcuttur. Bu, peşin ödeme için iki aylık tasarruf demektir.

Ayrıca aileler ve öğrenciler için iki plan daha mevcuttur.

YouTube Premium için Aile planı aylık 59,99 TL‘dir. En az 13 yaşında olan ve evinizde yaşayan en fazla beş kişiyi (toplam altı üye) eklemenize olanak tanır, böylece onlar da aynı avantajlardan yararlanır. YouTube’un şartlarına göre, bu kişilerin sizinle aynı adreste yaşaması gerekir.

Doğrulama sağlayabilen bir öğrenciyseniz (her yıl zorunludur), YouTube Premium planının öğrenci fiyatı aylık 19,49 TL‘dir.

Premium’un maliyetine değip değmeyeceği, YouTube Premium’un avantajlarından ne kadarını kullandığınıza bağlıdır. Özellikle Spotify Premium ve Netflix gibi diğer hizmetlerin sundukları ile ilgili olarak aşağıda incelerken bunu aklınızda bulundurun.

2. YouTube Videolarında Reklam Yok

YouTube Premium almak mantıklı mı, almaya değer mi sorusunun cevabını etkileyen faktörlerden birisi, asla reklam izlemeyecek olmanızdır.

youtube premium almak mantıklı mı

YouTube Premium’un en büyük pazarlama stratejisi, YouTube’daki tüm videolardan reklamları kaldırmasıdır. YouTube’da reklamlardan kaçınmanın başka yolları olsa da, bunlar resmi olarak göz yumulmaz ve içerik oluşturucuları gelirden mahrum bırakır. Artı, reklam eksikliği tüm platformlara yayılıyor, bu nedenle akıllı TV uygulamalarında, oyun konsollarında, telefonunuzda veya benzerlerinde izlediğinizde bile reklam görmezsiniz.

Görünüşe göre reklam engellemenin yaygınlığı, YouTube Premium’un arkasındaki itici güçlerden biri. YouTube uzun süredir ücretsiz videoların kralı olmuştur, ancak bu videoları barındırmak ve yayınlamak pahalıdır. İnsanlar reklamları engellemeye devam ederse, YouTube’un alternatif gelir modelleri peşinde koşmaktan başka seçeneği yoktur.

Özellikle 30 saniyelik bir YouTube klibini izlemek için 15 saniyelik bir reklamı izlemeniz gerektiğinde reklamların can sıkıcı olduğunu biliyoruz. Onlardan kurtulmak mı istiyorsunuz? YouTube Premium, bunu, size anında yasal yollardan sunacak ve izlediğiniz içerik oluşturucuları destekleyecek şekilde yapmanızı sağlayacak.

YouTube, Premium abonelerden alınan parayı, bu kişilerin izlediği kanallar arasında bölüştürdüğünü açıklıyor. Dolayısıyla, en sevdiğiniz kanalları Premium ile izleyerek, bu kanallara destek olacağınızı biliyor olacaksınız.

3. YouTube Original İçeriklerine Tam Erişim

YouTube’da reklam izlemek sizi rahatsız etmese bile, YouTube Premium’un fiyatını haklı çıkarabilecek birkaç başka özellik daha var. YouTube Premium’un en büyük avantajlarından biri YouTube Originals’a erişimdir: YouTube tarafından hazırlanan özel programlardan oluşan bir koleksiyon.

2022’nin başlarında YouTube Originals’ı kapattıktan sonra YouTube, çoğu YouTube Originals’a herkes için erişim sağladı. Artık ücretsiz kullanıcılar, diğer tüm videolar gibi YouTube Originals içeriğini reklamlarla izleyebilir. Şirket belirsiz bir şekilde “belirli bir zamanda akış için yalnızca belirli bölümlerin mevcut olabileceğini” belirtiyor, ancak deneyimlerimize göre Orijinal içeriğin çoğu herkese açık.

Yine de, YouTube Premium üyesi olmanın Orijinaller açısından bazı avantajları vardır. Aboneler, reklamsız erişimin yanı sıra silinen sahneler ve yönetmen kurguları gibi bonus içeriklere de erişim elde eder.

Nelerin mevcut olduğunu görmek için YouTube Originals kanalına göz atın. Premium olarak işaretlenen bazı videolar yalnızca aboneler tarafından kullanılabilir.

4. YouTube Music Premium Dahildir

youtube premium almak mantıklı mı

YouTube Premium aboneliği, YouTube Music Premium erişimini de içerir. Bilmiyorsanız YouTube Music, Google’ın müzik akışı hizmetidir. 2020’nin sonlarında kullanımdan kaldırılan Google Play Müzik’in yerini aldı.

Spotify ve diğer müzik akışı platformları gibi YouTube Music de ücretsiz olarak kullanılabilir. YouTube Music Premium ile ayrıca reklamsız erişim, arka planda müzik çalma ve çevrimdışı dinlemek için müzik indirme seçeneği elde edersiniz.

YouTube Music Premium’un tek başına maliyeti ayda 20,99 TL’dir, bu nedenle YouTube Premium’a oldukça fazla değer katar. Halihazırda Spotify, Apple Music veya benzerlerine abone değilseniz, tek bir şemsiye altında iki tür aboneliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Video İndirme ve Arka Planda Oynatma

Yukarıdaki YouTube Premium avantajları, YouTube’u kullandığınız her yerde geçerlidir. Halen YouTube Premium almak mantıklı mı, almaya değer mi sorunuza cevapları bulamadınız mı? Belki özellikle mobil cihazlarda izlemeye ilişkin birkaç avantajı karar vermenizi sağlayabilir.

Birincisi, YouTube Premium’un çevrimdışı görüntüleme için videoları iPhone veya Android telefonunuza (veya masaüstü tarayıcınız aracılığıyla) indirmenize izin vermesidir. Bu, sınırlı bir veri planınız varsa hareket halindeyken video izlemek ve uçak gibi bağlantısı olmayan yerlerde videoların keyfini çıkarmak için harikadır.

YouTube’un mobil uygulamalarında videoları arka planda oynatma özelliğinin de kilidini açarsınız. Başka bir uygulamaya geçseniz veya ekranınızı kapatsanız bile videonuz oynamaya devam eder. Yalnızca sese önem verdiğiniz uzun YouTube videolarını sık sık dinliyorsanız bu kullanışlıdır. Ekranınızı kapalı tutmanız telefonunuzun pil ömrünü de koruyacaktır.

Çocuklarınız varsa reklamsız ve çevrimdışı erişim avantajlarının YouTube Kids uygulaması için de geçerli olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir.

6. YouTube Premium, YouTube TV Değildir

YouTube’un ücretli hizmetlerinin adları benzer olduğundan bunları karıştırmak kolaydır. YouTube Premium’un YouTube Music Premium’u içerdiğini ve YouTube Music Premium’a YouTube Premium’dan ayrı olarak kaydolabileceğinizi belirtmiştik.

Ancak, bu hizmetlerin her ikisinin de YouTube TV’den farklı olduğunu bilmelisiniz. YouTube TV, canlı TV kanallarını izlemenizi sağlayan bir TV akış hizmetidir. TV akışıyla ilişkili DVR ve benzeri özellikleri içerir.

YouTube Premium için ödeme yapmak, YouTube TV’ye erişim sağlamaz ve YouTube TV, YouTube Premium avantajlarını içermez. Ancak YouTube TV’ye abone olanlar, yukarıda tartışıldığı gibi YouTube Originals’a tam erişim elde eder.

Premium’dan ayrı bir YouTube aboneliği daha var: kanal üyelikleri. Bunlar, bir kanalı doğrudan desteklemenize ve süreçte birkaç avantaj elde etmenize olanak tanır. Ancak YouTube kanal üyeliği avantajları, bir kanaldaki reklamların kaldırılmasını içermez.

7. YouTube Premium Gerekli Değil

YouTube Premium yıllardır piyasada ve YouTube’un işleyiş şekliyle ilgili hiçbir şeyi gerçekten değiştirmedi. Ödeme yapmakla ilgilenmiyorsanız, favori kanallarınızdaki videoların keyfini her zamanki gibi çıkarabilirsiniz.

YouTube Premium’un en büyük avantajı kesinlikle tüm reklamları kaldırmasıdır. YouTube’u düzenli olarak izliyorsanız, yalnızca bu nedenle bile harcadığınız paraya değebilir; reklam izleyerek geçirdiğiniz zaman daha değerli bir şey yapmak için harcanabilir. Ayrıca, bir yolculuk veya uçuş sırasında Daha Sonra İzle listenize çevrimdışı olarak devam etmek istiyorsanız, bir aylığına kaydolmak ve ardından iptal etmek de ilginizi çekebilir. Bahsedildiği gibi, halihazırda bir premium müzik hizmeti kullanmıyorsanız YouTube Music Premium’u edinmek iyi bir fırsattır.

youtube premium almaya değer mi

Aksi takdirde, YouTube Premium’un pek bir çekiciliği yok. Orijinal içerikler artık herkese açık ve çoğu şovu şimdi izlemek için bir abonelik gerektirmiyor – eğer bunlardan herhangi birini önemsiyorsanız. Muhtemelen en büyük YouTube Orijinali olan Cobra Kai şimdi Netflix’te.

Ayda biraz daha fazla ödeyerek, Temel Netflix aboneliği almanız, YouTube Originals’ın sunduğundan çok daha yüksek kaliteli diziler ve filmlere erişim sağlar. Yıllık olarak ödendiğinde ayda yaklaşık 40 TL olan Amazon Prime, Prime Video, Prime Music, ücretsiz gönderim ve daha fazla avantaja erişim içerir. Bu, YouTube Premium’un karşılaştırıldığında çok daha az çekici görünmesini sağlar.

YouTube Premium Almak Mantıklı mı?

Gerçek şu ki, YouTube Premium yalnızca belirli kişilere hitap edecek karışık bir çanta. Reklamlar sizi rahatsız etmiyorsa Premium’a ihtiyacınız yok. YouTube Originals kataloğuna göz atmakla çok ilgilenmiyorsanız, Premium buna değmez. YouTube’un mobil uygulamalarını sık kullanmıyorsanız, Premium’un tüm avantajlarından yararlanamazsınız.

Ancak YouTube reklamlarından kurtulmak istiyorsanız ve YouTube Music Premium’u düzenli olarak kullanacaksanız YouTube Premium iyi bir değerdir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!