3.3 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKim KimdirMadenciyi Tekmeleyip Ayağını İnciten Almanya Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel Kimdir?

Son Yazılar

Madenciyi Tekmeleyip Ayağını İnciten Almanya Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel Kimdir?

13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Soma faciasından sonra eylem yapan madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel kimdir, nereli, özgeçmiş, kaç yaşında, evli mi? İşte cevaplar yazımızda.

Soma faciasından sonra eylem yapan madenciyi tekmeleyen, Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, Frankfurt’a Ticari Ataşe olarak atandı. Yerkel’in maaşı Euro ile olacak kirası ve diğer masraflarını devlet karşılayacak iddiası gündeme bomba gibi düştü. Peki hatırlamayanlar için hatırlatalım, Yusuf Yerkel kimdir, nereli, kaç yaşında, özgeçmiş detayı, evli mi? İşte merak edilen soruların cevapları.

Türkiye’de 13 Mayıs 2014 günü yaşanan, Soma maden faciasında 301 işçi ölürken, eylem yapan madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel yeni bir göreve getirildi.

YUSUF YERKEL KİMDİR? Hatırlayalım…

yusuf yerkel kimdir

Dönemin başbakanı Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” olan Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atandı. Bu yazımızda sizlerle madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel kimdir, nereli, kaç yaşında, özgeçmiş detayı, evli mi? gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını paylaşacağız.

Yerkel, maaşını Euro olarak alacak, ayrıca ev kirası, çocuklarının masrafları devlet tarafından karşılanacağı, euro bazındaki tüm masraflarını da Türkiye Cumhuriyeti’nin ödeyeceği iddia edildi. Yerkel’in atanmasının gerçekleştiği, önümüzdeki haftalarda gelip görevine başlayacağı belirtiliyor.

TEKME ATTI, AYAĞINI İNCİTTİ

yusuf yerkel kimdir

Avrupa’daki Türk basınının merkezi konumundaki Frankfurt’a atanan Yusuf Yerkel’in, nasıl bir ticaret politikası izleyeceği bilinmiyor. Yerkel, 13 Mayıs 2014’teki Soma maden faciasından sonra Başbakan Erdoğan bölgeye gittiğinde protestocu Erdal Kocabıyık koruma araçlarından birine tekme atmıştı. Bu hareket üzerine özel harekat polisleri Kocabıyık’ı yere yatırdı. O sırada arabasına binmek üzere olan Yusuf Yerkel, yanına geldiği protestocuyu birkaç kez tekmeledi. Tekme atarken yüzünün aldığı öfke ve hırs günlerce konuşulmuştu.

Yerkel, olayın hemen ardından ayağı incindiği gerekçesiyle ‘iş göremez’ raporu almıştı. Peki madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel kimdir, nereli, kaç yaşında, özgeçmiş detayı, evli mi? gibi merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızın devamında.

MADENCİYİ TEKMELEDİ, GEORGE FLOYD PAYLAŞIMI YAPTI!

2014 yılında Soma’da 301 madencinin öldüğü facianın ardından protestocu bir maden işçisine tekme atarken fotoğraflanan eski Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd’u öldürmesiyle ilgili ‘kötülüğün sıradanlığı‘ yorumunu yapınca sosyal medya kullanıcılarından tepki almıştı.

yusuf yerkel kimdir

Kişisel hesabından, “ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisin korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı” yazan Yerkel’e diğer kullanıcılar Soma’yı hatırlattı. İşte madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel kimdir, nereli, kaç yaşında, özgeçmiş detayı, evli mi? anlatalım.

Sosyal medya kullanıcıları tweetin altına Yerkel’in maden işçisine tekme atarken çekilen fotoğrafını paylaşarak cevap verdi. Gelen yorumlar üzerine Yerkel’in bazı kullanıcıları engellediği ve Twitter hesabını korumaya aldığı görülmüştü.

Benzer Yazı: Johnny Sins Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli, Evli mi, Gerçek Mesleği Nedir?

YUSUF YERKEL KİMDİR?

Soma faciasının hemen ertesinde, yaşananları protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel.

Yerkel’in tarihe geçen o fotoğrafı bugün birçok kişi tarafından paylaşıldı. Yerkel ise tekmeden ancak 4 yıl sonra özür dilemişti.

Peki, acımadan yerdeki maden işçisine o tekmeyi atan Yusuf Yerkel kimdir?

FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen, 2017’de kapatılan Fatih Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi okudu. Nedense sağ siyasetin gözde okullarından olan İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Pek çok tanıdık isim de zamanında Exeter’in sıralarını eskitmişti…

YUSUF YERKEL ÖZGEÇMİŞ

Milli Kültür Vakfı’nın bursuyla öğretim görenler Abdullah Gül, Fehmi Koru, Şükrü Karatepe iken Ekmeleddin İhsanoğlu, Mehmet Şimşek, Hüseyin Aslan gibi isimler de buradan mezun oldu.

Öte yandan o dönemde İngiltere’deki SOAS Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora eğitimi görüyordu. Kişisel sayfasında SOAS’tan “mezun olduğu” bilgisini paylaşmasına rağmen attığı tekme sonrası yapılan kampanya sonucunda SOAS tarafından yapılan yazılı açıklamada Yerkel’in 2011 yılı sonrasında üniversiteyle “herhangi bir ilişiği bulunmadığını” belirtildi.

Henüz devlette bir görev edinmeden düğününde 10 bakan ağırladı. Yerkel, adını AKP’nin Şubat, 2011’de düzenlediği “Türk Dış Politikası” konulu blog yarışması ile duyurmuştu.

“Akçura’dan Davutoğlu’na: Türk Dış Politikasının Stratejik Zihniyeti” başlıklı makalesi ile yarışmanın birincisi olan Yerkel, ödülünü de Erdoğan’ın elinden aldı.

Yerkel, Kazan Tatarı asıllı bir Osmanlı tarihçisi ve Türk milliyetçiliğini ilk kavramsallaştıran isimlerden olan Akçura’nın imparatorluğu kurtarmak için Türkçülüğü önerdiği “Üç Tarz-ı Siyaset“ kitabından alıntılara yer verdi.

ATATÜRK POLİTİKASINI ELEŞTİRMİŞTİ

Yazdığı makalede Yerkel, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Atatürk’ün dış politikadaki temel hedeflerinin İslamcılık, Osmanlıcılık gibi revizyonist politikalardan sakınmak, uluslararası sistemde güçlü aktörlerin dikkatini çekmemek olduğunu savundu.

Makalesinde Atatürk’ün dış politika anlayışını eleştiren Yerkel, Türkiye’nin kendi medeniyet havzasının merkez aktörü olacağına, Batı medeniyet havzasının çevre ükesi olmaya razı olduğu tespitinde bulundu.

AKP’yi ve icraatlarını öven yazıları basında da yayımlanan Yerkel, USA Sabah’ta yazdığı bir makalede 2010 yılındaki referandumun sonuçlarını yorumlarken “AKP’nin ilk defa halk ile hukuku ortak zeminde buluşturduğunu” savundu.

Yerkel’in ailesi ile Erdoğan’ın tanışıklığı ise makale yarışmasından çok daha eskilere dayanıyor.

Erdoğan’ın baba Kubilay Yerkel ile yolu 16 yıl önce İstanbul’da kesişmişti.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışında dönemin İstanbul Belediye Başkanı Erdoğan ile birlikte yer alan Kubilay Yerkel, oğlu Yusuf Yerkel’i Almanya’dan getirmiş ve bu okula kayıt ettirdi.

Bu tanışıklık nedeniyle, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde bir miting düzenleyen Erdoğan, gündem yoğunluğu nedeniyle seyrekleşen aile ziyaretlerinden birini miting sonrası Yerkel’in ailesine yaptı.

yusuf yerkel maaş

Yoksul halkla bir bağı yoktu.

Alt sınıftan gelmiyordu.

Referanslarıyla Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığına kadar yükseldi.

Attığı tekmenin yaratacağı politik anlamı bile bilmiyordu.

Ve bugün…

Attığı tekmenin kare kare fotoğrafı olmasına karşılık…

Tekmeci Yusuf Yerkel Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

Attığı tweette şunları yazdı:

“Gerçeklik/hakikat sahip olduğunuz nefretinizi meşrulaştırmadığında yalanlara sarılırsınız. Yalanların hakikatten daha fazla itibar görüyor olması bundan. Nefretine sadık olana hakikat görünmez…”

Savunmasız Madenciyi Yerde Tekmeleyen Yusuf Yerkel’e Almanya’dan Tepki Yağıyor

Soma Faciasının 9. Yılında Yusuf Yerkel, Tekmesiyle Anılmaya Devam Ediyor

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliam gibi kazanın üzerinden 9 yıl geçti. Yıldönümü nedeniyle açıklama yapan madenci yakınları tekmeci Yusuf Yerkel’i anımsatıp, “Acımız yüreğimizde halen taze. O tekmeyi her gün attınız yüreklerimize, her gün” dediler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim Kimdir kategorimizdeki diğer yazılarımızı okumak için buraya bakınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!