Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaHayvanseverYüzü Basık Köpekler: 8 Irk ve Bakımlarının Nasıl Yapılacağı

Son Yazılar

Yüzü Basık Köpekler: 8 Irk ve Bakımlarının Nasıl Yapılacağı

Meraklı ve sevimli dört ayaklı dostlarımız köpekler, her yaşam alanında kendine özel bir yer edinmiştir. Ancak yüzü basık köpekler, sahiplerinin bakım konusunda daha fazla çaba göstermesini gerektirir. Bu blog yazısında sizlere yüzü basık köpeklerin bakımı için en önemli ipuçlarından bahsedeceğiz. Eğer siz de bu tür bir dostunuz varsa veya almayı planlıyorsanız, mutlaka okumalısınız!

Merhaba köpek severler! Bugünkü yazımızda, yüzü basık cins köpeklerin bakımı için en önemli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Pek çoğumuzun favori olan bu cinsleri evimizde ağırlamak büyük bir keyif olabilir ancak onların özel ihtiyaçları da vardır. Bu yazı sayesinde yüzü basık dostlarınızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olacak püf noktalarını öğreneceksiniz. Hazır mısınız? O zaman başlayalım!

Basık Yüzlü Köpek Nedir?

yüzü basık köpeklerin bakımı

Basık yüzlü köpek ırkları, “kısa kafa” anlamına gelen bir terim olan brakisefal olarak adlandırılır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, farklı isimlerle adlandırılabilirler:

 • kısa burunlu köpek
 • ezik suratlı köpek
 • kalkık burunlu köpek
 • düz burunlu köpek
 • tepsi yüzlü köpek

Yüzü basık köpek ırklarının kafatası kemikleri normalden daha kısadır, bu da pek çok kişinin bayıldığı içe doğru itilmiş yüzler ve burunlara neden olur.

Farklı boyutlarda, renklerde ve tüy tiplerinde birçok farklı basık yüzlü köpek ırkı vardır. Boston Terrier, Boxer, Bulldog ve Fransız Bulldog gibi bazı basık yüzlü ırklar oldukça popülerdir. Affenpinscher, Brüksel Griffon ve English Toy Spaniel gibi diğer ırklar ise nadir görülür.

Düz yüzlü ırklar birçok farklı ülkede bulunmasına rağmen, Chow Chow, Lhasa Apso, Pekingese, Pug, Shih Tzu ve Tibetan Spaniel dahil olmak üzere birçok yüzü basık ırk Asya’da ortaya çıkmıştır.

Yüzü Basık Köpeklerin Bakımı İçin Neden Önemlidir?

Yüzü basık köpeklerin bakımı, onların sağlığı ve görünümleri için önemlidir. Aşağıdaki ipuçları uygulamanız yüzü basık köpeğinizin en iyisini elde etmenize yardımcı olacaktır.

Ne Kadar Sıklıkta Bakım Yapılmalıdır?

Yüzü basık köpeklerin bakımı, onların türüne ve yaşam tarzına bağlı olarak değişir. Bazı yüzü basık köpek türleri daha fazla bakım gerektirirken, diğerleri daha az bakıma ihtiyaç duyar. Yine de, genel olarak, yüzü basık köpeklerin en az haftada bir kez temizlenmesi gerekir. Bu sadece onların daha sağlıklı olmasını sağlamaz; aynı zamanda onlara da daha çok sevgi göstermenizi sağlar.

Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru beslenme, köpeklerin genel sağlıklarını ve görünümlerini olumlu etkileyen önemli bir faktör. Köpekler aktif olması gerektiğinden, yiyeceklerinin çoğunun karbonhidrat, protein ve yağlar gibi enerji verici maddelerden oluşması gerekir. Ayrıca, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler de köpekenin diş enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.

Fiziksel Uygulamalar ve Oyun Zamanları

Köpekler fiziksel olarak aktif olmak için günde en az bir saat oynamalıdırlar. Bazen köpekler, stresli bir günün ardından daha fazla enerji harcamaya başlarlar ve daha fazla oynamaya ihtiyaç duyarlar. Bazı köpekler sürekli olarak aktif olurlar ve herhangi bir tür egzersizden hoşlanmayabilirler. Bu nedenle, köpeğinize uygun bir egzersiz programı seçmenin en iyi yolu onun kişiliğine göre değişir.

Basık Yüzlü 8 Köpek Irkı ve Bakımı

Yüzü basık olarak sınıflandırılan 20’den fazla köpek ırkı olmasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha yaygındır. En popüler ve iyi bilinen düz yüzlü köpek ırklarından bazılarıyla tanışalım.

Boston Terrier

yüzü basık köpeklerin bakımı

Adından da anlaşılacağı gibi, Boson Terrier 1800’lerde Boston’da geliştirildi. Tüm Boston Teriyerleri, köklerini, bir Bulldog ile artık soyu tükenmiş beyaz İngiliz Teriyeri’nden alır. Boston Terrier, köpeklerin ne kadar temiz ve şık göründüğünün yanı sıra canlı ama ağırbaşlı kişilikleri nedeniyle bazen Amerikan Beyefendisi olarak anılır. Bostons yaklaşık 6 ila 11 kilo ağırlığındadır ve kısa, şık, iki renkli bir kürke sahiptir (beyaz, siyah, benekli veya mühürlü).

Boxer

yüzü basık köpeklerin bakımı

Boxer, muhtemelen Bullenbeisser (artık soyu tükenmiş) adı verilen daha büyük bir Alman köpek ırkından yetiştirildiği Almanya’dan geliyor. Modern Boxer, 1800’lerin sonunda ortaya çıktı ve polis ve askeri köpek olarak kullanılmak da dahil olmak üzere birçok işte çalıştı. Boksörler arkadaş canlısıdır ancak ihtiyaç duyulduğunda koruyucudur. Boksörler yaklaşık 22 ila 32 kilo ağırlığındadır. Kısa, parlak kürkleri açık kahverengi ve benekli olarak gelir.

Bulldog

Bulldog, en iyi bilinen ve en basık yüzlü köpek ırklarından biridir. Bazen anavatanlarına atıfta bulunarak İngiliz Bulldogları olarak adlandırılan Bulldoglar, kısa ve ağır yapılı olup, 18 ila 23 kilo ağırlığındadır. Bulldog’un asabi görünmesi, onlara alameti farikası olan asık suratlı ifadesini verir. Ancak görünüşlerinin aksine Bulldoglar, arkadaş canlısı ve sevecen köpekler olarak bilinirler. Kısa, parlak tüyleri kızıl, beyaz, açık kahverengi veya soluk kahverengi desenler ve işaretler olsun veya olmasın çevrenizde sıklıkla görebilirsiniz.

Fransız Bulldog

Fransız Bulldog, İngiltere’den getirilen Bulldoglar ile Fransa’da geliştirildi. Sonuç, Bulldog’un daha küçük bir versiyonu, ancak büyük, dik “yarasa” kulakları vardır. Fransızlar, en sevdikleri insanlarla birlikte olmayı seven sevecen palyaçolardır. Genellikle 9 ila 13 kilo ağırlığındadırlar. Kısa, pürüzsüz tüyleri, açık kahverengi, beyaz veya siyah ve kombinasyonlarıyla çevremizde görebiliriz.

Lhasa Apso

yüzü basık köpeklerin bakımı

Lhasa Apsos, Budist manastırlarında ve saraylarında yardımcı bekçi köpekleri olarak kullanıldıkları Tibet’in Himalaya dağlarında doğdu. Cins, adını kutsal Lhasa şehrinden alır. Adın “apso” kısmı “uzun tüylü köpek” anlamına gelir. Lhasa Apsos kapalı alanda uyanık, sadık ve sakindir. 6 ila 9 kilo ağırlığında ve neredeyse her renkte gelen ağır, düz, uzun bir kürke sahipler, ancak en tipik tüy rengi siyah, beyaz, altın, gri, krem ​​ve bu renklerin çeşitli kombinasyonlarıdır.

Pekinez (Pekingese)

Uzun ve kısa Pekingese, Çin kraliyet ailesi tarafından yüzyıllardır değer verilen bir başka antik ırktır. İmparatorlar onları cüppelerinin hacimli kollarında taşımayı sevdikleri için bir zamanlar “kollu köpekler” olarak adlandırılıyorlardı. Peke’ler sevgi dolu ve insan ailelerine sadık olsalar da, yabancılara karşı mesafeli olabilirler. 6-7 kilo ağırlığa sahip olan Pekingese, aslan yelesi gibi boyun çevresinde bir fırfır oluşturan çok uzun, kalın, düz bir kürke sahiptir. Pekes, altın, kızıl, samur, siyah ve ten rengi, beyaz, krem ve gri dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir.

Pug

Pug, kraliyet ailesi tarafından uzun süredir el üstünde tutuldukları Çin’de binlerce yıldır varlığını sürdürmektedir. Oyuncu ve dışa dönük, bu büyüleyici arkadaşlar herkesin arkadaşıdır. 6 ila 9 kilo ağırlığındaki Puglar küçük ama dayanıklı kemik yapılarına sahipler. Kısa tüyü sadece iki renkte gelir: açık kahverengi (siyah kulaklı açık sarı ve yüzünde siyah bir maske) veya düz siyah.

Shih Tzu

Pug gibi, Shih Tzu köpek ırkı da binlerce yıldır, hem Çin kraliyet ailesi tarafından değer verilen anavatanı Çin’de hem de diğer ülkelerde var. Dışa dönük ve sevimli Shih Tzus, gittikleri her yerde arkadaş edinme eğilimindedir. Uzun ipeksi tüyleri neredeyse her renktedir. Sadece 5 ila 8 kilo ağırlığındaki Shih Tzu küçük… ama çok sevimli!

Basık Yüzlü Köpekleri Etkileyen Sağlık Koşulları

yüzü basık köpeklerin bakımı

Bu sevilen köpek ırkları hakkında bilinmesi gereken çok önemli bir şey, bu sevimli, basık yüzlerin olası sağlık sorunlarına yol açabileceğidir. Tüm basık burunlu köpeklerde bulunmamakla birlikte, bazıları nefes almakta zorlanırlar ve solunum yolu hastalıkları geliştirmeye eğilimlidirler. Bu ırklarda yaygın olan üst solunum yolu anormalliklerinin neden olduğu bozukluklar, brakisefalik hava yolu sendromu (BAS) veya brakisefalik obstrüktif hava yolu sendromu (BOAS) olarak bilinir.

Veterinerler, “Basık yüzlü köpekler daha fazla tıbbi soruna sahip olma eğilimindedir” diyor. “Her ne kadar herkes onların horlama seslerini sevse de, bu onların normalden daha küçük bir trakeaya sahip oldukları anlamına gelebilir.” Bazı düz yüzlü köpeklerin nefeslerinin “bir atın kükremesi gibi” garip gelmesinin nedeni bu olabilir.

Brakisefal köpeklerde yaygın olan diğer anormallikler şunları içerir:

 • uzamış yumuşak damak – ağzın çatısının yumuşak kısmı hava yolunu kısmen tıkar
 • dar trakea – köpeğin boyutu sebebiyle çok küçük nefes borusu
 • stenotik burun delikleri – dar ve küçük burun delikleri
 • dışa dönük laringeal keseler – ses tellerinin önünde nefes almayı engelleyen doku

Brakisefalik hava yolu sendromunun (BAS) bazı belirtileri, özellikle egzersiz sırasında horlama, zor nefes alma ve yüksek sesle nefes almayı içerir. Şiddetli vakalarda, köpekler egzersiz yaparken bayılacak kadar yorulabilirler. Bu cinslerde öksürme, öğürme ve kusma da yaygındır. BAS ile ilişkili durumlar bazen gastrointestinal sistemin yanı sıra hava yolunu da etkileyerek kusmaya veya iştahın azalmasına neden olabilir.

Basık yüzlü ırklar ayrıca gıda alerjileri, pire alerjileri ve çimenler, ağaçlar ve yabani otlar gibi alerjenlere karşı çevresel alerjiler dahil olmak üzere alerjilerden muzdarip olabilir. Düz yüzlü köpeklerde ayrıca kiraz gözü, ülser ve korneaya zarar verebilecek dışa dönük kirpikler veya ters göz kapakları gibi doğuştan göz sorunları olabilir.

Veterinerler, “Ayrıca felç olabilecekleri intervertebral disk hastalığına sahip olma olasılıkları daha yüksek” diyor. Evcil ebeveynlerin basık yüzlü ırklarda zıplamayı en aza indirmek isteyebilecekleri konusunda uyarıyor, “çünkü omurilikleri, kaymış diskleri vb. ile ilgili sorunları olma olasılığı daha yüksektir.”

Eşsiz fiziksel özellikleri nedeniyle, brakisefal ırklar kolayca aşırı ısınmaya meyillidir, bu da evcil hayvan ebeveynlerinin, nefes almalarını etkileyebileceği için sıcaklık ve nem konusunda ekstra bilinçli olmaları gerektiği anlamına gelir. Veterinerler, “Yürüyüşler ve egzersiz sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde ve alacakaranlıkta yapılmalı, asla günün en sıcak saatine yakın bir zamanda yapılmamalıdır” diyor.

Doğru bakım ile çoğu yüzü basık köpek mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabilir. Bununla birlikte, bu köpeklerin karşılaşabileceği potansiyel sağlık nedeniyle, düz yüzlü köpeklerin üremeye devam etmesi konusunda bazı tartışmalar vardır.

Sorumlu yetiştiriciler, cinsin benzersiz özelliklerini korurken, brakisefalik obstrüktif hava yolu sendromu (BOAS) olasılığını azaltmak için mümkün olan en sağlıklı köpekleri üretmeyi amaçlarlar. Veterinerlere göre, her cinsin ulusal cins kulübü (ebeveyn kulübü olarak da adlandırılır) tarafından özel sağlık kontrolleri önerilir. Bu nedenle, potansiyel köpek ebeveynleri, yetiştiricilerden bu kontrollerin üreme çiftlerinin seçiminden önce yapıldığından emin olmalarını isteyebilir.

“Örneğin, Bulldog Club of America, her yavrunun muhtemel babası ve annesinin patellar luksasyon (diz) ve trakeal hipoplaziye (dar trakeal lümen) karşı kontrol edildiğinden emin olmanın yanı sıra bir kalp muayenesi için test yapılmasını önerir.”

Basık yüzlü ırklardan birini sahiplenmeyi düşünürseniz, türün potansiyel sağlık sorunlarını araştırmak ve sevimli köpeğinizin hangi sağlık koşullarını geliştirebileceğini bilmeniz önemlidir.

Yüzü Basık Köpeklerin Bakımı

Hiçbir evcil hayvan ebeveyni, köpeğinin acı çektiğini görmek istemez. Bu nedenle, düz yüzlü bir köpeğiniz varsa veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız, önleyici bakım, evcil hayvanınızın mümkün olan en iyi sağlığını sağlamada önemli bir rol oynar.

Yavru köpeğinizin özel sağlık ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğiniz konusunda veterinerinizle konuşun. Basık yüzlü arkadaşınıza uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlamak için bu uzman ipuçlarını dikkate alın.

 • Sağlıklı kilosunu koruyun. Bu, tüm köpekler için iyi bir kural olsa da, özellikle düz yüzlü ırklar için önemlidir. Obez köpekler sadece ciddi sağlık sorunları riskiyle karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda aşırı kilo köpeğinizin nefes almasını daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle, yavru köpeğinizin özel beslenme gereksinimlerine, aktivite düzeyine ve önerilen kalori alımına yönelik bir beslenme seçtiğinizden emin olun.
 • Takviyeleri düşünün. Herhangi bir sağlık sorununu gidermek için veterinerinizden köpeğinizin beslenmesini desteklemesini isteyin.
 • Aşırı ısınmaya karşı koruyun. Dışarısı çok sıcak görünmese bile, her zaman basık yüzlü köpeklerin serin, gölgeli bir yere ve bol miktarda taze soğuk suya kolayca erişebilmelerini sağlayın. Veterinerler, “Basık burunlu ırklar, fazla güneşli günlerde içeride tutulursa en iyisidir, ancak dışarı çıkarlarsa dikkatli olun ve köpeklerin davranışlarını izleyin” diyor.
 • Ağız bakımını ihmal etmeyin. Basık yüzlü ırklarda, günlük evde fırçalama ve düzenli profesyonel temizlik ile köpeğinizin diş sağlığına öncelik vermek önemlidir.
 • Cildi ve kulakları izleyin. Veterinerler, “kıvrımların içindeki nemli cilt mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar için bir üreme yeri olabileceğinden, cilt kıvrımlarının, özellikle de yüz, burun ve boyun çevresindeki kıvrımların günlük olarak temizlenmesini öneriyor.” diyor.

Humane Society Veterinary Medical Association’a göre, brakisefali köpeklerde potansiyel sağlık sorunlarını önleyici bakım yoluyla ele almak, bir hastalığın ortaya çıkmasını beklemekten çok daha etkilidir. Bu nedenle, ekstra özel evcil hayvanınızla uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için basık yüzlü ırkınızın özel sağlık ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!