Ana Sayfa Soru - Cevap Z Kuşağı Nedir? Ne Demek? Hangi Yıllar? Özellikleri Nelerdir?

Z Kuşağı Nedir? Ne Demek? Hangi Yıllar? Özellikleri Nelerdir?

Milenyum çocukları olarak bilinen Z Kuşağı nedir, merak edilen tüm konuları derledik. İşte teknolojinin içinde doğan yeni nesil çocuklar.

0
907
z kuşağı nedir

Herkesin merak ettiği ve siyasetin de twitter’ın da gündeminden düşmeyen Z kuşağı nedir? Z kuşağı ne demek, Z kuşağı hangi yıllar ve Z kuşağı özellikleri nelerdir gibi sorularınızı tüm detaylarıyla senin için derledim.

2000’li yıllara milenyum çağı ismi verildi. Bu ismin verilmesinin sebebi ise internetin yaygınlaşması ve teknolojik cihazların taşınabilir hale dönüşmesi ile dijital çağa geçilmesinden kaynaklanıyor. Peki Z kuşağı neden hep gündeme geliyor, Z kuşağı nedir? Z kuşağı ne demek?

Z kuşağı bilmez ama eskiden böyle afili telefonlar yoktu, evinde internet olana zengin gözüyle bakılırdı. Laptop falan hak getire, masalarımızın üzerinde devasa bir bilgisayar ile kısıtlı imkanlara sahiptik. Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi masanın %85’ini kaplayan pc’ler vardı.

Teknolojinin simgelerinden biri olan akıllı cihazlar ile birlikte, doğan çocuklar da bir başka oldu! Yoksa siz de bir z kuşağı mısınız? Teknolojik cihazlar küçüldükçe hızları ve kapasiteleri de arttı. Tabi insanlar da bundan nasibini aldı. Çünkü z kuşağı nedir, ne demek, özellikleri gibi araştırmalar yapılmaya başlandı. Aslında uzun lafın kısası, insanların beyin yapıları, düşünce sistemleri etkilendi. Bu sebeple z kuşağı sık sık gündeme geliyor.

Z Kuşağı Nedir?

Z kuşağı, 2000 senesi ve sonrasında doğan insanlar için kullanılan bir tabirdir. İnternet kuşağı olarak da adlandırıldığı duyulmaktadır. Peki z kuşağı nedir, neden bu kadar sık gündeme geliyor? Bu insanlar teknolojinin içinde doğmuşlardır. Henüz 1997-98 yıllarında müzik dinlemek için mp3 indirmek gerekirken ve 1 mp3 yaklaşık 5MB boyutlarında olduğu göz önüne alındığında yaklaşık 30 dakikada bilgisayarımıza indirebilirdik. Yani o zamanlarda o kadar düşük hızlı internet mevcuttu. Peki Z kuşağı özellikleri nelerdir?

Z Kuşağı Özellikleri

  1. Hızlı düşünür.
  2. Çabuk karar verir.
  3. Hemen sıkılır.
  4. Bencildir yani bireysel davranır.
  5. Takım çalışmasına uygun değildir.
  6. Eski insanları anlamaya çalışmaz.
  7. Özgür ve bağımsız olduklarını düşünürler.
  8. Her şeyi kendi başlarına yapabileceklerine inanırlar.

Z Kuşağı Ne Demek?

Z kuşağı ile aileleri genellikle anlaşamazlar. Çünkü her evde televizyon olmadığı dönemlerde doğmuş olma ihtimalleri yüksek olan ebeveynleri ile 8 core işlemcili i7 laptopların arasında doğan insanların çok ortak noktası olmamaktadır. Z kuşağı bilgiye daha kolay ulaştıkları için, anne ve babalarını bilgi açısından kısa sürede geçmekteler. Bu da elbette bakış açılarını değiştirmektedir. Peki Z kuşağı hangi yıllar?

Z Kuşağı Hangi Yıllar?

Bakış açısına göre değişiklik gösterip 1996- 97 senelerini kapsasa bile, aslında 2000 yılı ve sonrasında doğan jenerasyona z kuşağı denilmektedir. İnternet kuşağı da denilen bu insanlar, kişisel hırslarına önem verir, çabuk para kazanma, çok çalışmama, hızlı karar verme gibi davranışlara sahiptirler. Yanlış mı yapıyorlar? Onu gelecekte göreceğiz.

Z Kuşağının Bilmesi Gerekenler

Z kuşağı nedir? Z kuşağı ne demek, Z kuşağı hangi yıllar ve Z kuşağı özellikleri nelerdir gibi sorularınıza umarım cevap verdik. Peki neden hep gündemdeler? Kim bu Z kuşağı?

2001 yılından günümüze kadar iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi için Z kuşağı önemli bir oy potansiyeline sahip. Çünkü düşünsenize 1996 yılından itibaren doğan tüm çocuklar gözlerini açtıklarından beri AKP hükumetleri tarafından yönetilmekteler. Peki Z kuşağı AK Parti iktidarından memnunlar mı? İşte bu sorunun cevabı şu anda muamma! Bu sebeple de sık sık gündeme geliyorlar.

İşte twitter’da #ZkuşağıBilmez hashtag’i ile açılan konuya yazılanlardan bazıları.

Z Kuşağının Bilmesi Gerekenler

z kuşağının bilmesi gerekenler

z kuşağının bilmesi gerekenler
Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz