Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaEn Güzel İnstagramlık Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Son Yazılar

En Güzel İnstagramlık Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Yalnızca telefonunuzu kullanarak instagramlık fotoğraflar nasıl çekilir, yeni takipçiler kazanmak için bazı fotoğraf teknikleri ve fikirleri.

İlk cep telefonu kameralarını hatırlıyor musunuz? Ve çektikleri soluk, bulanık, düşük kaliteli fotoğrafları? Eh, bu günlerde telefon fotoğrafçılığı bazı oldukça etkileyici özelliklere sahip. Ayrıca, tatil için yanınızda taşıdığınız hantal DSLR’nin aksine, her zaman elinizin altında. Bu yazımızda sizlerle elinizdeki telefonla en güzel instagramlık fotoğraflar nasıl çekilir paylaşacağız.

Yalnızca telefonunuzu kullanarak inanılmaz çekimler yapmayı öğrenmek, öne çıkmanın ve İnstagram’da güçlü bir hesap oluşturmanın en iyi yoludur. Bu makalemizde, yalnızca telefonunuzu kullanarak nasıl iyi instagramlık fotoğraflar çekeceğinizi ve yayın akışınıza ilham verecek bazı Instagram fotoğraf fikirlerini öğreneceksiniz.

Telefonunuzla iyi instagramlık fotoğraflar nasıl çekilir?

Telefonunuzla nasıl iyi fotoğraflar çekeceğinizi öğrenmek, kompozisyon ve ışığı kullanmanın bazı temel ilkelerini anlamayı ve bir fotoğrafçı olarak kendi içgüdülerinizi anlamayı gerektirir. Sadece birkaç basit kurala uymanız gerekiyor.

1. Adım: Doğal ışık kullanın

Işık, iyi bir fotoğrafın temelini oluşturur. Işığı nasıl kullanacağınızı anlamak, yalnızca telefonunuzu kullanarak harika fotoğraflar çekmenin ilk ve en önemli kuralıdır.

Daha zengin ve daha parlak fotoğraflar oluşturan doğal ışık için flaş kullanmaktan kaçının.

Bir flaş, fotoğrafınızı düzleştirebilir ve doğal güzelliği yapaya çevirebilir. Dışarıda çekim yapamıyorsanız, pencerelerin yakınında veya iyi aydınlatılmış odalarda fotoğraf çekin. Geceleri bile sokak lambaları ve vitrinler gibi ortam ışığı kaynakları bulmak tercih edilir.

2. Adım: Fotoğraflarınızı aşırı pozlamayın

Düzenleme araçlarıyla çok karanlık bir fotoğrafı aydınlatabilirsiniz, ancak aşırı ışık bulunan bir fotoğrafı düzeltebilecek hiçbir şey yoktur. Düzenleseniz bile, o doğallığı yakalayamazsınız.

Ekranınızdaki aydınlatmayı ayarlayarak aşırı pozlamayı (ışıklandırma) önleyin: pozlamayı ayarlamak için parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırın.

Aşırı pozlamayı önlemenin bir başka yolu da, fotoğrafınızı çekmeden önce aydınlatmayı ayarlamak için çerçevenin en parlak kısmına (yukarıdaki durumda, sol üst kısım olacaktır) parmağınızı dokundurmaktır.

3. Adım: Doğru zamanda çekim yapın

Fotoğrafçıların altın saati sevmesinin bir nedeni var. Güneşin ufukta alçaldığı günün bu saati, her fotoğrafı daha güzel kılıyor. Bu, doğanın Instagram filtresidir.

Öğle vakti çekim yapıyorsanız, bulutlar en sadık arkadaşlarınız olacaktır. İnstagramlık fotoğraflar çekerken, doğrudan güneş ışığı altında iyi bir çekim yapabileceğinizi düşünmeyin.

Bulutlar güneşten gelen ışığı yayar ve daha yumuşak, daha hoş bir etki yaratır.

4. Adım: Üçler kuralına uyun

Kompozisyon, bir fotoğrafın düzenlenmesi anlamına gelir: fotoğraflarınızı oluşturan şekiller, dokular, renkler ve diğer öğeler.

Üçler kuralı, en iyi bilinen kompozisyon ilkelerinden biridir ve görüntünüzü dengelemek için basit bir yöntemi ifade eder. Bir görüntüyü 3×3 ızgaraya böler ve denge oluşturmak için fotoğraftaki nesneleri ızgara çizgileri boyunca hizalar.

Örneğin, fotoğrafınızı ortalayabilirsiniz:

Ancak öznenin merkez dışında olduğu ancak başka bir nesne tarafından dengelendiği “dengeli asimetri” ile de hoş bir etki elde edebilirsiniz. Bu durumda, çiçekler fotoğrafın sağ alt köşesinde ve sol üst köşede güneş tarafından dengelenir.

Profesyonel ipucu: İnstagramlık fotoğraflar için ayarlarda telefonunuzun kamerası için kılavuz çizgilerini açın ve bunları fotoğraflarınızı hizalama alıştırması yapmak için kullanın.

instagramlık fotoğraflar

5. Adım: Bakış açınızı değiştirin

Telefonunuzda bir fotoğraf çektiğinizde, muhtemelen onu göz hizasında tutar ve çekersiniz, değil mi? Diğer herkesin yaptığı da bu. İlginç, beklenmedik fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu doğal eğilime direnin.

Fotoğrafları farklı bir bakış açısından çekmek, tanıdık bir yer veya konu söz konusu olduğunda bile yeni bakış açıları sağlayacaktır. Yukarıdan veya aşağıdan çekim yapmayı, yere çömelmeyi veya bir duvara tırmanmayı deneyin (eğer hırslı hissediyorsanız).

Mükemmel çekim için bacağınızı kırmayın, her şeye yeni bir perspektiften bakmak için kendinize meydan okuyun.

View this post on Instagram

A post shared by demi adejuyigbe (@electrolemon)

6. Adım: Konunuzu çerçeve içine sığdırın

Fotoğrafınızın odak noktası etrafında boşluk bırakmak, yakınlaştırmaktan daha fazla görsel ilgi uyandırabilir. Bazen, bu fotoğrafın gökyüzünde yüksekte bulunan ay gibi, fotoğrafı daha da iyi yapan şaşırtıcı bir ayrıntı elde edersiniz:

Ayarlanabilir lensli bir kameranın aksine, telefonunuzun kamerası görüş alanınızı daraltarak “yakınlaştırır”. Aslında, sadece fotoğrafınızı önceden kırpıyorsunuz. Bu, daha sonra düzenleme seçeneklerinizi sınırlayabilir ve ilginç ayrıntıları kaçırabilirsiniz, bu yüzden yapmaktan kaçının.

Bunun yerine, kamerayı odaklamak için fotoğrafınızın konusuna veya odak noktasına dokunmanız yeterlidir.

Kendinize daha fazla seçenek sunmak istiyorsanız, telefonunuza uyan harici bir lens satın alabilirsiniz.

7. Adım: Fotoğraftaki çizgileri yakalayın

Fotoğrafta “öncü çizgiler”, görüntünüzden geçen, gözleri çeken ve derinlik katan çizgilerdir. Bunlar yollar, binalar veya ağaçlar ve dalgalar gibi doğal unsurlar olabilir.

Önde gelen çizgilere dikkat edin ve bunları fotoğrafınıza hareket veya amaç eklemek için kullanın.

İzleyicinin bakışını öznenize yönlendirmek için bu çekimde olduğu gibi ana çizgileri kullanabilirsiniz:

8. Adım: Derinlik ekleyin

İster bir insan, ister güzel bir pizza dilimi olsun, yalnızca fotoğrafınızın konusuna odaklanmak kolaydır. Ancak arka planda da desenler veya nesneler bulunan katmanlar içeren fotoğraflar, daha fazla derinlik sundukları için doğal olarak ilginçtir.

Bu fotoğraf, çiçekleri olduğu gibi çekmekten ziyade, arka plandaki derinlik ile bir gün batımı ve ufku da içeriyor. Fotoğrafın her katmanı, sizi içine çeken bakılacak bir şey sunuyor.

9. Adım: Yaratıcı olmayı unutmayın

Instagram’daki bazı fotoğraflar o kadar popüler ki, klişe haline geliyorlar ve Instagram hesabına ilham veriyorlar. Instagram fotoğraf trendlerine kendinizi o kadar kaptırmayın, bu yaratıcılığınızı kaybetmenizi kolaylaştırır.

Instagram’da diğer hesapların veya markaların arasından sıyrılmak istiyorsunuz, bu nedenle ortak bir konuda yeni bir açı bulmak için her zaman kendinizi geliştirmeye çalışın. Bu aynı zamanda ayırt edici ve akılda kalıcı bir marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İnstagramlık fotoğraflar için fikirler

Artık fotoğrafın ilkelerini anladığınıza göre, biraz da konulardan bahsedelim.

Geniş bir çekicilik ve tonlarca görsel ilgi sundukları için Instagram’da iyi performans gösteren belirli konular ve temalar vardır. Dikkat çekici içerik yayınlamak Instagram’daki görünürlüğünüzü artıracağı için not alın.

İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç İnstagram fotoğrafçılığı fikri:

İnstagramlık fotoğraflar için Simetri kullanın

Simetri, ister doğada (Kıvanç Tatlıtuğ’un yüzü) ister insan yapımı dünyada (İstanbul Kız Kulesi) ortaya çıksın göze hoş gelir. Simetrik kompozisyon, genellikle başka türlü heyecan verici olmayabilecek bir konuyu geliştirir. Yani sıradan fotoğrafları ilgi çekici hale getirir.

İlgi eklemek için simetrinizi de bozabilirsiniz. Bu fotoğrafta, ağaçlar ve güneş ışığı onu kırarken köprü dikey simetri oluşturuyor.

Desenler her zaman ilgi çekicidir

Beynimiz desenleri sever. Bazı Instagram hesapları, desenleri kullanarak en çok beğenilen ve paylaşılan fotoğraflara sahip. Elbette örnekleri geliştirebilirsiniz.

Evrensel desen sevgimiz, Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın sonsuz sayıda basit şekil ve renk desenleri yaratan aynalı odalarının viral çekiciliğini de açıklıyor:

İlham almak için etrafınıza bakın. Mimari, tasarım ve doğa, büyüleyici desenlerin kaynaklarıdır.

Canlı renkler kullanarak instagramlık fotoğraflar çekebilirsiniz

Minimalizm ve doğallık her zaman modadır, ancak bazen sadece bir renk patlaması istersiniz. Parlak, zengin renkler bizi mutlu eder ve bize enerji verir. Instagram fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, küçük bir ekranda büyük bir etki yaratıyorlar.

Düz, yüksek katlı bir binanın bile güzel görünmesini sağlayabilirler:

View this post on Instagram

A post shared by Zebraclub (@zebraclubvan)

Fotoğraflarınıza mizah katabilirsiniz

Dünyanın durumu hakkında depresyona girmek istiyorsanız, Twitter’ı kullanabilirsiniz.

İnstagram genellikle mutluluğun paylaşıldığı sosyal mecradır, yani mizah burada işe yarayabilir. Özellikle platformda çoğalan mükemmel bir şekilde oluşturulmuş ve düzenlenmiş fotoğrafların aksine. Komik fotoğraflar takipçiler için taze bir soluktur, pozitif enerji verir ve insanların gülümsemesini sağlar.

İnstagramlık fotoğraflar için hareketli özneleri kullanın

Öznenizi hareket halindeyken yakalamak zordur ve onu bu kadar etkileyici yapan da budur. Zorlayıcı bir aksiyon çekimi heyecan verici ve dikkat çekicidir. Sıradan bir konuyu bile güzel bir şeye dönüştürüyor:

Her zaman mükemmellik için çabalamanıza da gerek yok. Bazen biraz bulanık bir hareket sanatsal, rüya gibi bir dokunuş katar:

Aksiyon fotoğrafları çekerken, harika bir çekim şansınızı artırmak için birden fazla seçenek kullanın. Saniyede 10 fotoğraf çekmek için (kamera düğmesini basılı tutarak) seri çekim modunu kullanabilirsiniz.

Detay çekimleri

Beklenmedik veya ilginç bir ayrıntıya keskin bir şekilde odaklanmak, özellikle yoğun, dinamik fotoğraflarla dolu bir yayında dikkat çekici olabilir. Durgunluk ve sakinlik hissi sunmak çoğu zaman işe yarar.

Kaliteyi korumak için fotoğrafınızı yakın mesafeden çekin. Uzaktan çekim yapmak ve kırpmak görüntü çözünürlüğünü düşürür, bu da markanıza zarar veren soluk, cansız fotoğraflara yol açar. Instagram için boyutlandırılmış görseller yüklediğinizden emin olun.

Büyüleyici arka planlar

Bu basit bir tekniktir, ancak işe yarar: harika bir arka plandan yararlanın! Çok güzel bir duvar kağıdına sahip bir restoran tuvaletinde her zaman bir selfie çekmek istemenizin nedeni budur. Üstelik dikkat ederseniz bu tuvaletlerin ışığı da instagramlık fotoğraflar için çok uygundur.

Arka planınız ne kadar yaratıcı olursa o kadar iyi. Bu örnekte olduğu gibi, muhteşem bir arka plan, bir ürün paylaşımının mükemmel bir tamamlayıcısı olabilir.

View this post on Instagram

A post shared by Charlie & Lee (@charlieandlee)

Hayvanlar

Nedenini tam olarak anlamasak da esnemenin bulaşıcı olduğu gibi bazı şeyler doğrudur. Işık ve derinlik ne kadar önemli olursa olsun, içinde sevimli bir hayvan varsa Instagram fotoğrafları daha çok ilgi görür.

Bunun kitaptaki en ucuz numara olduğunu söylemek doğru olur. Ama elinizde çok sevimli bir yavru varsa onları kullanmamak hata olur.

Artık telefonunuzu kullanarak nasıl harika instagramlık fotoğraflar çekeceğinizi bildiğinize göre, adım adım kılavuzumuzu kullanarak bunları nasıl düzenleyeceğinizi öğrenin. Birkaç ucuz ve öğrenmesi kolay araç kullanarak marka hesabınız için inanılmaz içerik üretme tekniklerinde ustalaşın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!