Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetMuhtemelen Bilmediğiniz 9 Gizli Gmail Özelliği

Son Yazılar

Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gizli Gmail Özelliği

Google Gmail, hem depolama, hem güvenlik, hem de özellikleri ile göz dolduruyor, işte her kullanıcı tarafından bilinmeyen gizli 9 özelliği.

İster Gmail’de yeni olun, ister uzman bir kullanıcı olun, aşina olmadığınız bir veya iki özellik mutlaka vardır. Bu yazımda sizlerle Google Gmail sistemindeki pek fazla bilinmeyen 9 özelliğini paylaşacağım. Bu Gmail özellikleri, inanın çok işinize yarayacak.

İster kişisel e-postanız ister iş için olsun, bu çağda kim Gmail kullanmıyor? Google’ın sunduğu e-posta hizmeti, var olan en popüler hizmetlerden biridir ve şu soruyu akla getirir: Gmail’i maksimum potansiyelinde mi kullanıyorsunuz?

Gmail, çoğu insanın bilmediği gizli özelliklerle doludur. İşte hizmeti kullanma şeklinizi değiştirmeyi garanti eden en iyi dokuz tanesi.

Benzer Yazı: Gmail Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 7 Mail Arama Yöntemi

1. Gönderilen maili geri çekme

gmail özellikleri

Yeterince hızlıysanız, gönderilen e-postaları geri alabileceğinizi biliyor muydunuz? E-posta gönderirken dikkat ettiyseniz, gönderilen mesaj bildirimlerinizde “Geri Al” etiketli büyük düğmeyi muhtemelen fark etmişsinizdir.

Pekala, burada sürpriz yok, bu özellik e-postanızın dışarı çıkmasını engeller. Buradaki asıl gizli özellik, mesaj sonsuza kadar elinizden çıkmadan önce bu düğmenin ne kadar kalacağını ayarlayabilmenizdir.

Gmail özellikleri arasında en kullanışlı ve bilinmesi gerekenlerden biri. Varsayılan olarak, Gmail bunu beş saniyeye ayarlar. Yeterince hızlıysanız, hatalarınızı düzeltmek için yeterli zaman, ancak oldukça kısa bir süre. Gmail gönderilen maili geri çekmek için daha fazla zaman istersen, ayarları yapmalısın.

Gmail’in Genel sekmesindeki ayarlarında bunu değiştirebilirsiniz. Ayar “Göndermeyi Geri Al” olarak etiketlenmiştir ve maksimum 30 saniye olmak üzere dört farklı seçeneğe sahiptir. Bu, mesajınızı geri almak için yarım dakikadır. Güzel süre.

2. E-posta Adresinizdeki Noktalar

gmail özellikleri

Nokta, birçok e-posta adresinin temelini oluşturur, ancak Gmail’in e-posta adresinizde bulunan tüm noktaları gerçekten okumadığını biliyor muydunuz?

Örneğin, e-posta adresinizin [email protected] olduğunu varsayalım. Gmail söz konusu olduğunda, bu [email protected] ile [email protected] ile aynı olacağı anlamına gelir.

Peki, bu ne anlama geliyor? Etkili bir şekilde, düşündüğünüzden daha fazla e-posta adresiniz var. Örneğin, ücretsiz bir deneme için kaydolmanız gerekiyorsa, yukarıdaki varyasyonlardan herhangi birini kullanabilirsiniz ve hepsi işe yarayacaktır.

Bu aynı zamanda, herhangi biri e-posta adresinize çok fazla veya çok az nokta koyarsa, mesajı almaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Gmail’i iş veya başka bir kuruluş üzerinden kullanıyorsanız, bu ayarın bu tür hesaplar için bir yönetici tarafından etkinleştirilmesi gerekebileceği konusunda uyarınız.

3. E-posta Adresinizdeki Artılar

Gmail özellikleri arasında (+) işareti kullanımı. Benzer şekilde, herhangi bir Gmail adresine artı işareti ekleyebilir ve e-postaları sorunsuz bir şekilde almaya devam edebilirsiniz. Bu, Gmail’de takma ad olarak bilinir.

Örneğin, e-posta adresiniz [email protected] ise, bunu [email protected] olarak verebilir ve bu adresten posta almaya devam edebilirsiniz.

Buradaki fayda, bunu e-postalarınızı yönetmek için kullanabilmenizdir. Bu e-posta adresini yalnızca Netflix gibi film akış hizmetlerine verebilirsiniz. Ardından, bu abonelik hizmetlerinden gelen e-postaları filtrelemek için Gmail arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

İstenmeyen e-posta konusunda endişeleniyorsanız, çeşitli artı işaretleri eklenmiş e-postanızın farklı sürümlerini de verebilirsiniz. Bu, e-posta adresinizi satmaktan ya da vermekten hangi web sitelerinin veya hizmetlerin sorumlu olduğunu görmenizi sağlar. Cin fikir değil mi?

4. Gmail’i Çevrimdışı Kullan

gmail özellikleri

İnternet erişiminiz olmadığında bile Gmail’i kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İlk önce, özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Çevrimdışı sekmesi altındaki Ayarlar’da bulabilirsiniz.

Oradan, Gmail son yedi, 30 veya 90 güne ait tüm e-postalarınızı depolar. Nerede olursanız olun, istediğiniz zaman onlara erişebilirsiniz.

Belli ki bazı küçük uyarılar var. Saklanan e-postalarınız yalnızca internete en son bağlandığınız zamana kadar doğru olacaktır.

E-postalara da hemen yanıt veremezsiniz. Bununla birlikte, yanıtlarınızı hazırlayabileceksiniz. İnternete yeniden bağlandığınız istediğiniz kişilere gönderilecektir.

5. Erteleme Düğmesi

Gmail özellikleri arasındaki bu seçenek, bu listedeki diğerlerinden biraz daha fazla biliniyor, ancak yine de yeterli seviyede kullanılmamaktadır.

E-postaları ertelemek, ertelemeyi seven veya her e-postayı geldiği anda okuyup, cevaplayamayacak kadar meşgul olanlarınız için bir Gmail özelliğidir.

Bir e-postayı ertelediğinizde, Gmail bunu daha sonraki bir tarihe kadar gelen kutunuzdan kaldırır. Ertelemeyi seçtiğinizde ne zaman size hatırlatması gerektiğini seçebilirsiniz.

Bu, e-postalarınızın içeriği hakkında endişelenmenize gerek kalmadan gelen kutunuzu düzenlemenizi sağlar.

6. Ek Hatırlatıcı

Bir eki unuttuğunuzu Gmail’in anlayabildiğini biliyor muydunuz? Kusursuz bir sistem değil, ancak Gmail e-postanızda “Ekledim”, “Ekte” veya “eke bakın” gibi belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini fark ederse işe baya yarıyor.

Bu kelimeleri görürse ve mail yazınızda dosya eklemeyi unuttuysanız, Gmail size küçük bir uyarı vererek e-postayı göndermek istediğinizden emin olup olmadığınızı sorar.

7. Masaüstü Bildirimleri

gmail özellikleri

Bilgisayarından çalışan ve bir gözü her zaman e-postalarında olan biriyseniz, bu özellik şüphesiz sizin için çok değerli olacaktır.

Gmail özellikleri arasında aslında size masaüstünüzde uyarı gönderme yeteneği de bulunuyor. Yani, tarayıcınız da dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki her pencere kapalı olsa bile Gmail, yeni e-postalar geldiğinde size bildirimde bulunabilir.

Bu ayarı, Gmail ayarlarının Genel sekmesinde, Masaüstü bildirimleri etiketli olarak bulabilirsiniz.

8. Gizli Mod

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, bu Gmail ayarı şüphesiz sizin için bir cankurtaran olacaktır. Göndermeyi planladığınız herhangi bir e-postanın altında gizli modu değiştirebilirsiniz.

Bu, e-postanızın alıcısının e-postanızı iletememesi, kopyalamaması, yazdıramaması veya indirememesi için yapar. E-postayı belirli bir zamanda sona erecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Hatta bir SMS şifresi ile koruyabilirsiniz.

9. Otomatik Hatırlatıcılar (Nudges)

gmail özellikleri

Son olarak, otomatik hatırlatıcılar var. Hatırlatıcılar (Nudges), çoğu zaman yararlı oldukları için Gmail’in etkinleştirdiği bir özelliktir.

Gmail özellikleri arasında Otomatik Hatırlatıcılar, Gmail’in yanıtlamanız veya takip etmeniz gerektiğini düşündüğü e-postaları gelen kutunuzun en üstüne koyar. Bu, e-postaları yanıtlamayı sık sık unuttuğunuzu fark ederseniz yararlı olabilir.

Gelen kutunuzu belirli bir şekilde ayarlamaya çalışıyorsanız, bu gerçekten can sıkıcı olabilir. Neyse ki, Gmail’in ayarlar sekmesine giderek bu özelliği kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Otomatik Hatırlatıcılar (Nudges) olarak etiketlenmiştir. Ayrıca yanıtlamak veya ayrı ayrı takip etmek için e-postaları devre dışı bırakmayı da seçebilirsiniz.

Gmail Özellikleri ile Daha Efektif Kullanım

Gmail, en başından tahmin edebileceğinizden çok daha fazlasını başarmanıza olanak tanıyan inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Umarız bu Gmail gizli özellikler listesi size bilmediklerinizin en iyisini göstermenize yardımcı olmuştur.

Ancak Gmail her şeyi kendi başına yapamaz. Yalnızca Gmail ile gerçekleştiremeyeceğiniz bazı özellikler vardır ve işte o zaman e-postalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için her şeyin ötesine geçmeniz gerekir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!