Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetAradığınız Özel İçerikleri Bulmada Daha İyi Google Benzeri 6 Arama Motoru

Son Yazılar

Aradığınız Özel İçerikleri Bulmada Daha İyi Google Benzeri 6 Arama Motoru

Özel arama motorları, özel içerikler için daha iyi olabilir. İşte favorilere ekleyebileceğiniz birkaç Google benzeri arama motoru.

Google, internetteki en büyük arama motorudur, ancak bu, aramalarınız için size her zaman en iyi sonuçları verdiği anlamına gelmez. Yazımızda paylaşacağımız bu özel arama motorları, tam olarak aradığınızı bulma konusunda Google’dan daha iyidir. İşte Google benzeri en iyi 6 arama motoru.

Yıllar geçtikçe, arama motoru optimizasyonunun (SEO) kullanımı Google’da çarpık sonuçlara yol açtı. En iyi SEO uygulamalarını kullanan web sitelerinin, daha iyi içeriğe sahip olanlardan daha üst sıralarda yer aldığını sık sık göreceksiniz. Bu nedenle, her zaman en yüksek kalitede arama sonuçları elde edemezsiniz. Ancak, Google’dan uzaklaşırsanız, web’de arama yapmak ve bu yüksek kaliteli kaynakları bulmak için başka seçenekler de vardır. İşte Google benzeri en iyi 6 arama motoru.

1. Blog Surf (Web): İnternetteki En İyi Yazılan Blogları Arayın

google benzeri arama motoru

İnternetteki en akıllı yazılı içeriklerden bazıları kişisel bloglar ve tek yazarlı haber bültenleridir. Ancak SEO’nun nasıl çalıştığı göz önüne alındığında, herhangi bir şey aradığınızda Google bunları ilk birkaç sayfasında nadiren gösterir. Blog Surf, tek bir kişi tarafından yazılmış en iyi 1000 blogun küratörlüğünü yaparak ve dizinde arama yapmanızı sağlayarak blog dünyasına düzen getirmeye çalışıyor.

Web sitesi, tüm blog gönderilerine puan atamak için SEO karşıtı MarketRank algoritmasını kullanır ve böylece bir blogun genel puanlarına da ulaşır. Bir terim aradığınızda, sonuçlar size blog sıralamasına göre gönderileri gösterecektir. Sonuçlarınızı döneme ve makalenin okuma süresine göre filtreleyebilirsiniz (5 dakikadan az, 5-10 dakika veya 10 dakikadan fazla).

Blog Surf ayrıca, kategorilere veya etiketlere göre göz atabileceğiniz tüm blogların bir dizini sağlar. Arama yapmadan okunacak bir şeyler bulmak için Blog Sıralamalarını ve en popüler blog gönderilerini de kontrol edebilirsiniz.

2. Occamm (Web): Arama Sonuçlarını Etiketlere Göre Hassaslaştırın ve Özet veya Önizleme Alın

Google benzeri arama motoru olan Occamm, insanların ne aramaları gerektiğini her zaman bilmedikleri önermesiyle Google’dan daha kullanışlı bir arama motoru yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla, Occamm’da bir anahtar kelime aradığınızda, Google’da elde ettiğinize çok benzeyen bir sonuç listesi görürsünüz, ancak bununla birlikte bir dizi etiket de alırsınız.

Bu etiketler, aramadığınız ama yine de bulmakla ilgilendiğiniz şeyleri önererek aramanızı daraltmanıza olanak tanır. En fazla dört etiket seçin ve Occamm, istediğiniz ancak nasıl arayacağınızı bilmediğiniz bilgileri sağlamak için arama sonuçlarınızı hassaslaştıracaktır. Her ayrıntılandırma, yeni bir etiket kümesi oluşturur, böylece her seferinde daha iyi aramaya devam edebilirsiniz.

Occamm ayrıca, bağlantıya tıklamadan önce arama sonuçlarının alakalı olup olmadığını görmeyi kolaylaştırır. Her sonuç, bağlantının ne söyleyeceğinin kısa bir önizlemesini veya alternatif olarak bir sayfa özetini sağlar. Ayrıca tıklamadan önce herhangi bir bağlantıyla ilgili bağlantıları da görebilirsiniz. Özellikle Google Arama için gelişmiş ipuçlarını, operatörleri ve komutları bilmiyorsanız, zamandan tasarruf sağlar ve faydalıdır.

3. YouCode (Web): Hackerlar için Kod Aranabilecek En İyi Arama Motoru

google benzeri arama motoru

Tek başına incelemeye değer başka harika özelliklere sahip, gizlilik odaklı yeni bir Google benzeri arama motoru. Ancak kod odaklı alt özellik YouCode, son zamanlarda gerçekten ilgi odağı oldu. Bilgisayar korsanları ve kodlayıcılar, çevrimiçi kod parçacıkları aramanın ne kadar kolay ve hızlı olduğunu keşfettiler.

YouCode, StackOverflow, Github, Code Complete vb. gibi popüler kod kaynaklarından gelen kod sonuçlarını sizlere sunar. Arama sonuçlarında bu sitelerdeki gönderilerin önizlemelerini görerek, istediğinizi bulmanızı çok daha kolay hale getirirsiniz. Ayrıca, kodu kopyalayabileceğiniz bir yan panelde açarak YouCode’dan hiç ayrılmadan tüm gönderiyi görebilirsiniz.

Kod aramaları için Google üzerinden YouCode’u kullanmak için tek başına bu yeterli bir neden olabilir, ancak başka şık hileler de var. Web sitesinde bir AI kod yardımcısı, bir JSON doğrulayıcı ve onaltılık kodlar için bir renk seçici bulunur. Hacker Noon, YouCode hakkında ayrıntılı bir inceleme ile bunun neden bilgisayar korsanları için ilk tercih olması gerektiğini açıklamaktadır.

4. Studybyte (Web): Eğitim İçeriği için Kolay Arama

Öğrenciler bir konu hakkında bilgi edinmek istediklerinde, güvenilir eğitim kaynaklarından alınan doğru bilgilere ihtiyaç duyarlar. Studybyte, yalnızca güvenilir eğitimcilerden bağlantılar bulan Google Akademik’e harika bir alternatiftir.

Site tamamen ücretsizdir ve sizi izlemez veya veri toplamaz. Ancak, Geçmiş sekmesinde görebileceğiniz önceki aramalarınızı aynı bilgisayara kaydeder. Studybyte, sonuçlar sayfasında yalnızca eğitim içeriğini sıralayan özel bir arama algoritması kullanır.

5. Memegine (Web): Reddit’te Görsellerde Metin İçeren Memleri Arayın

google benzeri arama motoru

İnternet memleri sever. Ve yeni veya trend olan memler arıyorsanız, büyük olasılıkla Reddit’teki birçok mem tabanlı toplulukta yayınlanmaları muhtemeldir. Artık, bu memler için gönderi başlıkları veya alt yazılar için Reddit’te arama yaparken, memenin kendisinde kullanılan metni arayamazsınız. Ve genellikle, hatırladığınız şey budur.

Memegine bunu sizin için kolaylaştırıyor. Web sitesi, istediğiniz memi hızla bulmak için arayabileceğiniz popüler alt dizinlerde paylaşılan tüm memlerin bir deposudur. Evet, memlerde kullanılan metni okuyabilir, bu nedenle sadece yazı başlıklarını değil, memin içeriğini de arıyorsunuz.

6. Needl (Windows, macOS): Herhangi Bir Dosya veya Sohbet için Google’da, Notion’da ve Slack’te arama yapın

Modern çalışma ortamında, bir proje hakkında konuştuğunuz veya bir dosya paylaştığınız için hangi uygulama veya hizmeti kullandığınızı hatırlamak zor. Needl, Gmail, Google Drive, Google Calendar, Notion ve Slack’ten başlayarak popüler üretkenlik uygulamalarında dosya veya sohbetler için evrensel arama olmaya çalışıyor.

Needl’ı hesaplarınıza bağladığınızda, tam metin araması için dosyalarınızı ve sohbetlerinizi indekslemek birkaç dakika sürecektir. Ancak bundan sonra, tüm bu hizmetlerde herhangi bir anahtar kelime için cayır cayır yanan hızlı arama sonuçları verir. Hiçbir gizli maliyeti olmayan tamamen ücretsiz bir uygulama için, hoş bir arayüz ile son derece sorunsuz ve verimlidir.

Ekip, yakında diğer üretkenlik hizmetlerine genişlemeyi ve daha fazla özellik sunmayı planladığını söylüyor.

Google benzeri arama motoru ile daha özel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Pek çok uzman arama motorunun bir şeyler bulma konusunda Google’dan daha iyi bir iş çıkarması nedeniyle, arama devine muhtemelen giderek daha az güveneceksiniz. Ancak kabul edelim, yine de Google’da arama yapmak isteyeceksiniz.

Google yerine Ask.Moe‘yu kullanın. Ask.Moe, Google’dan arama sonuçlarını almaya devam eden, ancak perde arkasındaki akıllı anlaşmalar yoluyla Avrupa’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Aramalarınız, Sınır Tanımayan Doktorlar veya Electronic Frontier Foundation gibi hayır kurumlarına aylık bağışlara dönüştürülür. Gerçekte, ihtiyacı olanlara yardım eden farklı bir site aracılığıyla yapılması dışında, normal Google aramalarından farklı bir şey yapmayacaksınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!