Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHayatEn Sık Kullanılan 100 Japon Kız İsmi

Son Yazılar

En Sık Kullanılan 100 Japon Kız İsmi

Japonya ve Japon kızları her zaman merak edilir, peki kız isimleri olarak sık kullandıkları adları biliyor musunuz? İşte ilk 100.

Japonca, heceleri veya kelimeleri temsil eden karakterler olan kanji alfabesi ile yazılır. Veya tek harflere benzeyen hiragana ve hiraganaya benzeyen ancak ağırlıklı olarak yabancı kelimeler için kullanılan katakana ile yazılabilirler. İşte bu yazımızda sizlerle Japon kız isimleri arasında en çok kullanılan adları ve anlamlarını paylaşacağız.

Birkaç kanji aynı sese sahip olabileceğinden, bir isim çeşitli kanjilerle farklı şekillerde yazılabilir. Bu nedenle bu yazımızda Japon kız isimleri ve anlamları ile tanımlarını verirken çoğu zaman birkaç seçenek sunucağız.

Japon Kız İsimleri – En Sık Kullanılan 100 İsim

Bize çok garip gelecek Japon kız isimleri veya daha yaygın bir isim arıyorsanız, bu listede ilgi çekici bulacağınız bir çok seçenekle karşılaşacaksınız.

1. Ai

Japon kız isimleri arasında Ai, 愛 aşk, şefkat veya 藍 çivit anlamına gelebilir.

Ái yazıldığında, bu İskandinav (Norveç) mitolojisinden büyük büyükbaba veya ata anlamına gelen erkeksi bir isimdir. Bunun Ai’yi Japon ve İskandinav mirasının karışımı olan bir aile için mükemmel bir seçim haline getirdiğini düşünüyoruz.

2. Aiko

Aiko sevgi, şefkat ve çocuk demektir.

Aiko, 20. yüzyılın başında modaya uygun bir Japon kız ismiydi. Japonya’daki en iyi 10 kız ismi listesine ilk olarak 1917’de girdi, 1924’te dört numaraya yükseldi ve 1932’de bir kez daha ilk 10’dan düştü.

3. Aimi

Aimi için en yaygın olarak birleştirilen kanji, aşk, şefkat ve güzellik anlamına gelir.

Aimi aynı zamanda Aime’nin bir Estonya varyasyonu ve her ikisi de sevgili anlamına gelen ve üç ismi de düzgün bir şekilde birbirine bağlayan Amy’nin zaman zaman kullanılan İngilizce varyant yazımıdır.

4. Aina

Aina bir kez daha kanjiyi sevgi ve şefkat için kullanıyor ama bu sefer onu sebze, yeşillik anlamına gelen 菜 ile birleştiriyor.

Aina için en yaygın kanji varyasyonlarının benzersiz anlam kombinasyonu, bunu dünyevi veya doğa havası olan havalı bir Japon kız ismi için olası bir seçim haline getiriyor.

5. Airi

Airi, sevgi ve şefkati simgeler.

Çok yetenekli Airi Suzuki, Keio Üniversitesi’nin Çevre bölümünden mezun olan bir Japon model, oyuncu, kayıt sanatçısı ve radyo sunucusudur.

6. Akane

Akane, koyu kırmızı için anlamına gelen ve Japon kız isimleri arasında popüler olan adlardan biridir.

Akane, Lucas Studios tarafından 2018 yılında piyasaya sürülen bir oyundur. Steam’de mevcut olan bu basit ama son derece bağımlılık yapan ve eğlenceli bir arena slasher oyunudur.

7. Akari

Akari, köy veya beyaz yasemin ile birlikte parlak veya vermilyon kırmızısı anlamına gelir.

Akari olarak da bilinen ASTRO-F, Japonya, Avrupa ve Kore arasındaki bir ortaklık yoluyla geliştirilen çok uluslu bir uydudur. Görevi, gökyüzünü yakın, orta ve uzak kızılötesi olarak haritalamaktır.

8. Akami

Japonca Akemi adı parlak ve güzel anlamına gelir.

Akemi cinsiyetten bağımsız bir isimdir ve Japonya’da bir gelenek olduğu gibi, kız ve erkek versiyonları için kullanılan kanji farklıdır. Birden fazla kombinasyon mümkün olsa da, Akemi adlı bir kız için en yaygın olanı parlak güzellik anlamına gelen 明美’dir.

İlgili Yazı: Kızıma Doğum Günü Mesajı

9. Aki

Aki sonbahar veya berrak, kristal demektir.

Aki aynı zamanda, ata veya baba anlamına gelen bir İskandinav erkek ismi olan ve tanrı tarafından yetiştirilen anlamına gelen Jehoiakim’in Fin kısaltması olan İskender’in Sırpça kısa bir şeklidir.

10. Akiko

Akiko, çocuk anlamına gelen ko ile birleştirilmiş Aki’dir.

Akiko 秋子 kanjisini kullanarak sonbahar çocuğu anlamına gelebilir, bu da onu sonbaharda doğan bir kız için ideal bir isim yapar.

11. Akira

Akira temiz demektir.

Akira cinsiyetten bağımsız bir isimdir ve alışılmadık bir şekilde ABD’de ilk 1000 isim arasına girmiştir. 2006 ve 2012 arasında, her yıl ABD’de 270 ila 424 kız ismi verilmiştir.

12. Ami

Japon kız isimleri arasında Ami, ikinci, Asya, güzel anlamına gelir.

Ami moda markası, daha önce Christian Dior, Givenchy ve Marc Jacobs için çalışmış olan Alexandre Mattiussi tarafından 2011 yılında kuruldu. Şirketin adı Fransızca’da arkadaş anlamına gelir.

13. Aoi

Aoi, Japonca’da mavi anlamına gelir.

2020’de yeni doğan kızlar için en popüler dokuzuncu isim, bir önceki yıla göre bir sıra gerilemiştir. Aoi, kanji 葵 ile o yıl kızların en popüler sekizinci ismiydi.

14. Asami

Asami genellikle güzellik anlamında kullanulur ve Japon kız isimleri arasında sık kullanılır.

Asami bir ön ad veya soyadı olabilir. Ön ad olarak çoğunlukla 麻美, soyadı olarak kullanıldığında ise çoğunlukla 浅海 şeklinde yazılır.

15. Asuka

Asuka uçmak demektir, kuş.

Profesyonel güreşçi Kanako Urai, Asuka adı altında performans sergiliyor. Osaka’da doğdu, birkaç isim altında güreşti ama 2015’te WWE ile imza attığında Asuka ismini kullandı.

İlgili Yazı: Japon Erkek İsimleri ve Anlamları

16. Atsuko

Atsuko, çocukla sıcak, dürüst ya da içtenliği birleştirir.

Japon Amerikalı film yapımcısı Atsuko Hirayanagi’nin Bilmeniz Gereken 20 Yükselen Kadın Yönetmen listesinde yer alan kısa filmi Oh Lucy!, 25’in üzerinde uluslararası ödül kazandı ve Hirayanagi, ödüllü uzun metrajlı bir versiyonunu yapmaya devam etti.

17. Aya

Aya renk, tasarım demektir.

Aya, Japon kız isimleri içinde dünya çapında en iyi 100 listesinde bulunur. Bununla birlikte, bunun nedeni Aya’nın aynı zamanda Arapça kökenli bir kız adı olması ve آية veya Ayah’ın alternatif bir seçeneğidir.

18. Ayaka

Ayaka renk, çiçek anlamına gelir.

Şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Ayaka, Graves Hastalığı nedeniyle emekli olmadan kısa bir süre önce bir MTV Unplugged özel programında sahne aldı.

19. Ayako

Ayako, renk, tasarım anlamına gelen Aya’nın kanjisi ile çocuk anlamına gelen Ko’nun birleştirilmesiyle türetilmiştir.

Ses ayasını temsil eden bir diğer kanji ise parlak kumaş tasarımı, kimono tasarımı anlamına gelen 絢’dir. Dolayısıyla bu isim parlak kumaş tasarımı, kimonolu çocuk anlamına gelebilir.

20. Ayame

Ayame iris çiçeği anlamında kullanılır ve Japon kız isimleri arasında popülerdir, çünkü Japonlar renkli bitkilere hayrandırlar.

Iris sanguinea, Japonya’ya özgü bir çiçek türüdür. Dalsız gövde 90 santimetreye kadar büyür ve bir ila üç çiçek üretir. Çiçekler mor, mor-kırmızı ve menekşeden nadir bir beyaz gölgeye kadar değişir.

21. Ayane

Ayane’nin gerçek çevirisi renkli bir sestir.

Ayane, Dead or Alive ve Ninja Gaiden video oyunları serilerinde yer alan bir karakterdir. Temco’nun en popüler karakterlerinden biri olan Ayane, Koei Tecmo’nun da maskotlarından biri.

22. Chiaki

Chiaki ‘bin sonbahar’ demektir.

1994 yılında kalp damar cerrahı Chiaki Mukai uzaya çıkan ilk Japon kadın oldu. Mukai, 1998’de ikinci bir görevi tamamladıktan sonra iki kez uzaya çıkan ilk Japon oldu.

23. Chie

Chi genellikle 千 veya bin anlamına gelen Chi ile e sesinin bir kanjisi eşleştirilerek yapılır.

Chie, kızına iyi şanslar bahşetmek isteyenler için popüler Japon kız isimleri arasında bulunur. Bunun nedeni, 千恵 bin bereket, 千栄 bin bereket, 智栄 bilgelik bereket ve 千映 bin parlaklık anlamına gelen olası kanji kombinasyonlarıdır.

24. Chihiro

Chihiro bin, aramak, arama demektir.

Spirited Away, 10 yaşındaki Chihiro Ogino’nun, ailesinin tesadüfen doğaüstü olaylara karışmasının ve her şeyi normale döndürme arayışının hikayesini anlatıyor.

25. Chika

Japon kız isimleri arasında Chika, dağınık çiçekler veya iyi bilgelik anlamına gelir.

Profesyonel olarak CHIKA olarak bilinen Amerikalı rapçi Jane Chika Oranika, 2020 Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı dalında aday gösterildi.

26. Chikako

Chikako, bin X’in çocuğu olarak çevrilir ve X, diğer kanjinin anlamıdır.

Hawaii Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra aktris Chikako Fukuyama, Netflix Japonya’nın en popüler şovunda rol aldı. L.A.’de yaşayan Fukuyama, yakında vizyona girecek olan Bond of Justice: Kizuna filminde rol alıyor.

27. Chinatsu

Chinatsu, bin yaz demektir.

Japon feminist ve liberal alt kültürlerinde özellikle güçlü bir takipçi kitlesine sahip olan Chinatsu Ban, en çok filleri içeren kreasyonlarıyla tanınır.

28. Chiyo

Chiyo, bin dünya veya bin nesil anlamına gelir.

Japon yazar Chiyo Uno, çalışmaları kadar skandal bir aşk hayatı olarak algılanan şeylerle de ünlüydü. Son derece başarılı olan romanı Aşk İtirafları 1932’de yayınlandı.

29. Chiyoko

Chiyoko, Chiyo ile aynı anlama sahiptir, ancak sonunda KO, yani çocuk anlamına gelir.

30. Chō

Cho kelebek demektir.

Seslendirme sanatçısı Shigeru Nagashima, 2006’da Chō sahne adını benimsedi. Animasyon, canlı aksiyon, video oyunları ve anlatımdaki çalışmaları ile ünlü, ayrıca Lord of the Rings, Scooby-Doo ve Ali kadar farklı filmleri de seslendirdi.

31. Ema

Ema iyilik, fayda ve keten demektir.

Ema, genellikle Şinto ve Budist tapınaklarında ibadet edenlerin üzerine dualar yazdığı ahşap levhalardır. Bu, tanrılara ve ruhlara iyilik yapmak için türbelere at bağışlamak gibi eski bir uygulamadan evrimleşmiştir.

32. Emi

Emi’nin popüler bir biçimi, güzel resim anlamına gelen 絵美’dir.

Electric and Musical Industries’in kısaltması olan EMI, Virgin Records ve Capitol Records gibi şirketlerle dünyanın dördüncü en büyük plak şirketi topluluğuydu. Artık Sony Music – Sony/ATV Music Publishing’in müzik yayıncılığı bölümüne aittir.

33. Etsuko

Etsuko neşe çocuğu demektir.

Bu ismin farklı bir çeşidi olan Atsuko da kullanılabilir. Eski moda tasarımcısı Atsuko Yamano, Japon alternatif rock üçlüsü Shonen Knife’ın kurucu üyesidir.

34. Fusae

Japon kız isimleri arasında Fusae, kutsama veya nezaket evi anlamına gelir.

Fusae Ichikawa, Yeni Kadın Derneği’nin kurucu ortağıydı ve Japonya’daki kadınların oy hakkı hareketinin merkezinde yer aldı. Sonuç olarak, 1945’te 20 yaşın üzerindeki kadınlara oy kullanma hakkı veren bir yasa çıkarıldı.

35. Fuyuko

Fuyuko, kış çocuğu anlamına gelir.

Bu belirgin mevsimsel anlamı ile Fuyuko’nun kış aylarında doğan bir kız çocuğu için güzel ve eşsiz bir seçim olduğunu düşünüyoruz.

36. Hana

Japonca bir isim olan Hana, genellikle çiçek anlamına gelir.

Hana ayrıca, zarafet anlamına gelen Hannah’nın İngilizce dilindeki alternatif bir transkripsiyonudur. Arap ismi olarak memnuniyet ve mutluluk, Kürtçe umut demektir. Maori’de Hana, sevgiyi yüceltmek için parlaklık ve Hawaii işi veya zanaatı anlamına gelir.

37. Hanae

Hanae, resim, iyilik veya fayda içeren çiçek anlamına gelir.

1990’larda Hanae, Fransa’da popüler bir kız ismi oldu. 341 kız çocuğuna Hanae ismi verildi. 2015 yılında 128 kızın adı Hanae ve 255 kızın adı Hanaé idi.

38. Hanako

Hanako çiçek çocuk demektir.

Hanako-san, okul tuvaletinde ölen ve tesislere musallat olan bir kız hakkında bir şehir efsanesidir.

39. Haru

Cinsiyetten bağımsız Haru adı, ilkbahar, güneş ışığı veya açık, güneşli anlamına gelir. Japon kız isimleri arasında sık kullanıldığı görülür.

Haru, ilkbaharda veya açık, güneşli bir günde doğan bir çocuk için iyi bir seçimdir. Aynı zamanda hayatınıza bir güneş ışığı ışını getiren bir çocuğun adı olarak da kullanılır.

40. Haruka

Haruka, bahar çiçeği, bahar kokusu veya uzak anlamına gelebilir.

41. Haruko

Haruko için en yaygın anlam bahar çocuğudur.

42. Hibiki

Hibiki ses, yankı demektir.

43. Hikari

Hikari ışık demektir ve Japon kız isimleri arasında oldukça popülerdir.

44. Himiko

Himiko, güneş çocuğu anlamına gelir.

45. Hina

Hina, sebze, yeşillik ile birlikte ışık, güneş veya gün anlamına gelir.

46. Hinata

Hinata güneşli yer veya güneşe doğru anlamına gelir.

47. Hiriko

Hiroko, hoşgörülü, cömert, bol veya müreffeh artı çocuk anlamına gelir.

48. Hitomi

Japon kız isimleri arasında Hitomi, göz bebeği anlamına gelir ama aynı zamanda güzel tarih anlamında da kullanılıyor.

49. Homare

Homare adı zafer, şan, itibar anlamına gelir.

50. Honoka

Honoka, çiçeklerin uyumu anlamında kullanılır.

51. Hoshi

Hoshi yıldız demektir.

52. Hoshiko

Hoshi star (yıldız) çocuk demektir.

53. Hotaru

Japon kız isimleri içinde Hotaru, ateş böceği anlamına gelir.

54. Ichiyo

Ichiyo’nun gerçek çevirisi konumdur.

55. Izumi

Izumi çeşme, pınar demektir.

56. Jakuchō

Jakuchō’nun anlamı sessiz, yalnız dinlemektir.

57. Jun

Cinsiyetten bağımsız Jun adı saf, temiz, basit veya nemli anlamına gelir.

58. Junko

Junko, itaat, saf veya basit (yalın) kelimelerinin çocukla birleştirilmiş halidir.

59. Kaede

Japon cinsiyetten bağımsız olan Kaede, akçaağaç anlamına gelir.

60. Kanako

Kanako, artış veya koku, sebzeler, yeşillikler ve çocuk anlamlarında kullanılır ve Japon kız isimleri içinde sık kullanılır.

61. Kanna

Kanna, yer imi ve sebzelerin olası olmayan kanji kombinasyonu ile oluşturulur.

Kanna ayrıca Güney Afrika etli sceletium tortuosum’un ortak adıdır. Stres, kaygı, gerginlik ve depresif ruh hali için geleneksel bir tedavi olarak kullanılan kanna öforiye anlamına gelir.

62. Kaori

Kaori koku, aroma veya bazen parfüm anlamına gelir.

63. Karen

Japonca Karen adı, 華蓮 çiçek, lotus çiçeği, nilüfer anlamına gelir.

64. Kasumi

Kasumi sis anlamına gelebilir veya çiçek ve safın bir kombinasyonu olarak kullanılır.

65. Kazue

Kazue uyum, barış ve iyilik, fayda anlamına gelir.

66. Kazuko

Kazuko’nun tanımı genellikle barış çocuğudur.

67. Kei

Kei, akıllı, tebrik veya değerli taş anlamına gelir.

68. Keiko

Keiko mübarek çocuk demektir.

69. Koyuki

Koyuki az, daha az kar (Kış) demektir.

70. Mai

Mai, dans veya keten bornoz anlamına gelebilir.

71. Masako

Japon kız isimleri arasında Masako, zarif çocuk anlamında kullanılıyor.

72. Mayumi

Mayumi için bazı anlamlar iğ ağacı, zarif yay ve gerçek, akıl, güzelliktir.

73. Megumi

Japon kız adlarından Megumi, iyilik, fayda, sevgi veya şefkat anlamına gelir.

74. Mei

Mei tomurcuklanan hayat demektir.

75. Michi

Michi genellikle yol anlamına gelir.

76. Midori

Midori, Japonca’da yeşil anlamına gelir.

77. Mika

Mika, güzellik anlamında, güzel koku için kullanılır.

78. Moe

Moe adı tomurcuk, filiz anlamına gelir.

79. Moriko

Moriko için en popüler kanji kombinasyonu, orman çocuğu anlamına gelir.

80. Murasaki

Murasaki, mor gromwell bitkisine atıfta bulunarak salkım, çiçek anlamına gelir.

81. Renho

Renho saf kalp ve arkadaş anlamına gelebilir.

82. Rio

Rio, beyaz yasemin veya köy anlamına gelir.

83. Sachie

Japon kız isimleri arasında popüler olan Sachie mutluluk, iyi şanslar demektir.

84. Sachiko

Sachiko, mutluluğun çocuğu anlamına gelir.

85. Sadako

Sadako doğru, kesin çocuk anlamına gelir.

86. Sakiko

Sakiko, çiçeği ve çocuğu temsil eder.

87. Sakura

Sakura kiraz çiçeği demektir.

88. Shinju

Shinju, inci anlamına gelen güzel bir Japon kız ismidir.

89. Shun

Shun, hızlı veya yetenekli anlamına gelebilir.

90. Suzume

Suzume serçe demektir.

91. Takako

Takako adının, kullanılan kanjiye bağlı olarak birden fazla olası anlamı vardır. Olasılıklar arasında asil çocuk olan 貴子, iyi çocuk olan 多佳子, dindarlık veya ebeveynlere hizmet eden 孝子, harika çocuk olan 嵩子 ve bilge çocuk olan 昂子 isimler bunlar arasındadır.

92. Takara

Takara hazine, mücevher demektir.

93. Tamiko

Tamiko genellikle birçok güzelliğin çocuğu anlamına gelecek şekilde yazılır.

94. Tomoe

Tomoe, bilgelik, akıl veya arkadaşı iyilik, fayda ile birleştirerek kullanılan Japon kız isimlerindendir.

95. Tomoko

Tomoko, balta, arkadaş canlısı, bilen veya bilge çocuk anlamına gelebilir.

96. Toshiko

Japon kız isimleri arasında sık kullanılan Toshiko, hızlı, zeki, keskin çocuk demektir.

97. Ume

Ume, Japon kayısısı demektir.

98. Yasu

Yasu, huzurlu veya pürüzsüz anlamına gelir.

99. Yayoi

Yayoi, doğum, yaşam, gerçek anlamlarında kullanılır.

100. Yui

Yui, mükemmellik, üstünlük, nezaket anlamına gelir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!