Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiGürültülü Bir Laptop Fan Sesi Nasıl Azaltılır: Yapabileceğiniz 7 Şey

Son Yazılar

Gürültülü Bir Laptop Fan Sesi Nasıl Azaltılır: Yapabileceğiniz 7 Şey

Laptop fan sesi kulağa her zaman hoş gelmez, kullanıcıda endişe yaratır, peki sen bu sesi azaltma yollarını biliyor musun?

Laptop fanınız neden bu kadar gürültülü? Gürültülü dizüstü bilgisayar fanınızı daha sessiz hale getirmenin ve sonunda biraz huzur ve sessizlik elde etmenin birkaç yolu var. Bu yazımda sizlerle laptop fan sesi azaltma yöntemlerini paylaşacağım.

Teknoloji o kadar hızla gelişiyor ki, ilk kullanılan laptop cihazlarla şimdikiler arasında hem ebat hem de ağırlık açısından büyük fark var. İçerideki dar alan ve yüksek kapasiteli piller sayesinde ısı birikmesi genellikle bir sorun oluyor. Bu ısıyı azaltması için her laptop cihazın içinde gelişmiş fan sistemleri yani soğutucular bulunur. Isıyı azaltmak ve donanıma zarar gelmemesi için çalışan bu fanlar, bazen kullanıcıları rahatsız edebilir. Laptop fan sesini azaltma konusu ile ilgili araştırma yapılması gerekir. Laptop fan sesi çok çıkıyor, nasıl azaltılır diye soruyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Laptop Fan Sesi Sorunu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laptop fan sesi sorunu var, azaltma için ne yapmam gerekir diye merak ediyor musunuz?

Dizüstü bilgisayarlar, dokunmatik ekranlı hibrit bilgisayarlar ve diğer cihazların içinde soğutucu da denilen fanlar bulunur. Bu fanlar, dışarıdan soğuk hava alarak, laptop cihazın içindeki donanımın içinde dolaşır, ısıyı azaltmaya çalışır.

Laptop içinde bulunan sensörler sayesinde, donanım ısısının artması ya da azalması durumlarında fanın çalışma hızı da değişir. Fakat fan hızlı ve sürekli çalıştığında, ortaya çıkan gürültü bazen kullanıcısını rahatsız eder. En yeni MacBook Pro gibi pahalı bir makine bile aşırı yük altında havalanan bir drone gibi ses çıkarır.

Ortam sıcaksa, dizüstü bilgisayarınızın ısıyı dağıtmak için daha fazla çalışması gerekir, bu da daha fazla fan gürültüsü anlamına gelir. Benzer şekilde, havalandırma delikleri kapatılırsa (genellikle bir dizüstü bilgisayarı yumuşak mobilyalar üzerinde kullanırken), dizüstü bilgisayar ısınır. Laptop cihazı kullanırken hava giriş ve çıkış deliklerinin bulunduğu alanların her zaman açık olduğuna dikkat edilmelidir.

Bu arada, bir 3D oyun oynuyorsanız, webGL kullanıyorsanız veya video oluşturuyorsanız, o zaman ısı artışı yaşanması muhtemeldir.

Fan sesi normal geliyorsa ancak sürekli çalışıyorsa, sorunun fan ünitesinin kendisinde olması olası değildir. Laptop fan sesini azaltma konusu ile ilgili araştırma yapılması gerekir. Laptop fan sesi çok çıkıyor, nasıl azaltılır diye soruyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

1. Laptop fan sesi çok çıkıyor diyorsanız önce çalışan işlemlerinizi sonlandırmayı deneyin

laptop fan sesi azaltma

Aniden uyarı vermeden harekete geçen fanlar, donanıma, genellikle GPU’ya yönelik taleplere yanıt veriyor. Bunu çözmenin en iyi yolu, sürekli çalışan ama ihtiyacınız olmayan işlemlerin çalışmasını durdurmaktır.

Mac kullanıcıları, Activity Monitor kullanarak istenmeyen işlemleri izole edebilir ve sonlandırabilir, Windows kullanıcıları ise Görev Yöneticisini kullanabilir. Linux kullanıcıları, gereksiz işlemleri kapamak için bir çok yöntem uygulayabilir.

Isı bir sorunsa, bilgisayarınız önyüklendiğinde çok fazla işlemin başlamasını önlemek akıllıca olabilir. Windows 10 kullanıcıları başlangıç klasörünü düzenleyebilir, Mac kullanıcıları ise Sistem Tercihleri > Kullanıcılar > Başlangıç’a gidebilir ve gereksiz her şeyi kaldırabilir.

Linux başlatma işlemleri, daha sessiz bir dizüstü bilgisayar fanı için de ayarlanabilir.

2. Mac mi kullanıyorsunuz? Laptop Fan Sesi Azaltma için SMC ve PRAM’ı Sıfırlayın

Sürekli fan gürültüsüyle karşılaşan Mac kullanıcıları için hızlı bir yöntem, SMC (sistem yönetimi denetleyicisi) resetleme işlemidir. SMC, her türlü günlük yönetimden sorumludur ve kontrolden çıkmış fanlar, bir sorunun klasik bir belirtisidir.

Ayrıca PRAM’i sıfırlamayı ve Mac cihazın fan hızını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

3. Dizüstü Bilgisayar Fanı Yüksek Sesle mi Çalışıyor? Soğutun

Laptop soğutucuları, mevcut hava akışını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış, tabanında fanlar bulunan, zararsız görünümlü metal plakalardı. Değişken üfleme hızları, sıcaklık sensörleri ve yerleşik USB hub’ları olan LED’lerle kaplılardır.

Son teknoloji laptop fan sesi azaltma standları, soğutma işlemini hakkıyla gerçekleştirecektir.

Dizüstü bilgisayarınızı bir masa üzerinde veya başka bir statik konumda kullanıyorsanız, soğutucular idealdir. Zorlu 3D oyunlar oynamak, video işlemek veya makinelerini uzun süre yük altında tutmak isteyenler için özellikle tavsiye ederim.

Unutmayın: Harici soğutucular, ısı sorununuz için bir çözüm sunar ancak sürekli sıcak, gürültülü dizüstü bilgisayarlar için uzun vadeli bir çözüm değildir.

4. Laptop Fanı Çok Sesli mi Çalışıyor? İçini Temizleyin!

Laptop fanı neden sesli çalışıyor diye hala merak ediyorsanız, cevabı kirli olabilir.

Laptop fanınız ara sıra yüksek sesle çalışıyorsa, bu donanımın ani bir yüklenmeyle fazla ısındığı anlamını taşıyabilir. Fakat fanlarınız her zaman yüksek sesle çalışıyorsa, dizüstü bilgisayarınızın her zaman sıcak olduğu anlamına gelir, bu da bir takım donanımsal sorunlar olduğu anlamına gelebilir. Toz birikmesi kaçınılmazdır ve yalnızca hava akışını azaltmaya yarar. Azaltılmış hava akışı, zayıf soğutma anlamına gelir, bu nedenle işleri daha iyi hale getirmek için makineyi fiziksel olarak temizlemeniz gerekir.

Uyarı: Makineniz hala garanti kapsamındaysa, açılması bu garantiyi geçersiz kılacaktır (AppleCare gibi pazar sonrası uzatılmış garantiler dahil). Ayrıca, ne yaptığınızı bilmiyorsanız bileşenlere zarar verebilirsiniz.

Makinenizi temizlemek için basınçlı havaya, dizüstü bilgisayarınızı açmak için bir tornavidaya ve sabra ihtiyacınız olacak. Ayrıca statik elektriklenmenin iç aksamlarına veya kendinize zarar vermemek için antistatik bir bileklik kullanmalı ve makinenizin fişini prizden çekmeli (ve mümkünse pilini çıkarmalısınız).

Özellikle fanlar ve ısı emicilerin etrafındaki dahili bileşenlerdeki tozu temizlemek için havayı kısa aralıklarla kullanın.

5. Bir Yazılım Düzeltmesi ile Laptop Fan Sesi Azaltma

Çoğu dizüstü bilgisayar, üçüncü taraf yazılımı kullanarak fan hızınızı kontrol etmenize izin verir. Hatta bazılarında yerleşik kontroller bulunur.

Bu uygulamalar tipik olarak dizüstü bilgisayar fan hızı ayarlarını etkinleştirir veya kiri ve tozu dışarı atmak için bir temizleme rutini başlatır. Yani teorik olarak hızı düşürerek dizüstü bilgisayarınızdaki fan sesini azaltabilirsiniz.

Ancak bunun dizüstü bilgisayarınızı daha sıcak hale getireceğini ve uzun vadede ömrünü kısaltacağını unutmayın, bu nedenle dikkatli kullanın.

Windows, macOS ve Linux için üçüncü taraf fan yönetimi uygulamaları mevcuttur.

İndirin: Mac Fan Kontrolü (Windows ve Mac)

Linux için lm-sensörlerini ve fan kontrol paketlerini kurmanız gerekecek. Daha fazla bilgi için bir Linux dizüstü bilgisayarda gürültülü bir fanı yönetmeyle ilgili bu StackExchange iş parçacığına bakın.

6. Laptop Fanı Vızıldayan Bir Ses mi Çıkarıyor yoksa Tıkırtı mı Yapıyor? Değiştirin!

Laptop fanı aniden farklı ses çıkarmaya başladıysa ve yüksek sesle tıkırtı veya vızıltı sesi çıkarıyorsa, bir sorununuz var demektir.

Sorun muhtemelen fandaki yataklarla ilgili bir sorundur. Bunu çözmek neredeyse her zaman fanın değiştirilmesidir. Sıkışan rulmanlar tamir edilebilir, fakat yedek fan satın alıp takmak daha hızlı ve kesin çözüm olacaktır.

Fanı yenisiyle değiştirmek zor değil, ancak dizüstü bilgisayar onarımına aşina olmayanlar için denememelerini tavsiye ederim. Temel ilke tüm dizüstü bilgisayarlarda aynı olsa da, farklı üreticilerin farklı modellerinin farklı prosedürleri vardır.

Yukarıdaki video, bir HP Pavilion 15 Dizüstü Bilgisayardaki fanın nasıl değiştirileceğini gösterir.

7. Laptop Fan Sesi Azaltma İçin Bir Uzmandan Destek Alın

Hala dizüstü bilgisayar fanınızın neden bu kadar ses çıkardığını merak ediyor, ancak cihazı açmak istemiyor musunuz? Bir uzmana danışabilirsiniz. Cihazınızın garantisi devam ediyorsa, yetkili servise götürmek en ideal seçenek olacaktır.

Umarım bilgisayarınız garanti kapsamındadır. Bir Apple dizüstü bilgisayarı bir Apple Store’a götürülebilirsiniz; diğer üreticilerin kendi onarım politikaları vardır.

Çevrimiçi satın aldıysanız veya satıcınız gidemeyeceğiniz kadar uzaktaysa, bilgisayar tamir atölyeleri de bir seçenektir.

Buradaki en iyi senaryo, dizüstü bilgisayarı temizleyebilmeleri, belki de fanı değiştirebilmeleridir. Ancak kötü haberlere hazırlıklı olun. Bazı durumlarda sorun, anakart gibi önemli donanımların değiştirilmesini gerektirebilir.

Genellikle onarım için bir fiyat alırsınız — pahalıysa, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak daha ucuz olabilir.

Laptop Fan Sesi Azaltma İşlemi Bitti. Peki Siz Hangi Yolu İzlediniz?

Dizüstü bilgisayarınızda gürültülü bir fanı varsa, aşağıdaki basit adımlarla düzeltebilirsiniz:

  1. Fanı sessiz tutmak için işlemleri sonlandırın
  2. Mac kullanıcıları: SMC ve PRAM’ı sıfırlayın
  3. Dizüstü bilgisayarınızı serin tutun
  4. Dizüstü bilgisayarınızı temizleyin
  5. Dizüstü bilgisayarınızın fan hızını kontrol etmek için yazılımı kullanın
  6. Dizüstü bilgisayarınızın fanını değiştirin
  7. Gürültülü dizüstü bilgisayar fanını kontrol etmesi için bir uzmana başvurun

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı mı düşünüyorsunuz? Gürültülü fanları ve ısı yönetimini aklınızda bulundurun. Microsoft’un Surface serisi ve iPad Pro gibi melezler ısı üretir ancak daha verimli (ve daha az güçlü yongalar) çalışırlar. Ayrıca bilgisayarınızdaki olağandışı sesleri de dinlemelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Denedim, fan sesi nispeten azaldı. Fakat dışından da gözle görülüyor baya tozlanmış. Sanırım yenisiyle değiştirmek gerekecek ilerleyen aylarda. Öneriler için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!