Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaYemekNoodle Kaç Kalori? Noodle Kilo Aldırır mı?

Son Yazılar

Noodle Kaç Kalori? Noodle Kilo Aldırır mı?

Bu yazımızda sizlerle Noodle kaç kalori, yemek sağlıklı mı, noodle kilo aldırır mı gibi merak edilen sorularınıza cevap vereceğiz.

Hazır Noodle, tüm dünyada yenen popüler bir hazır yemektir. Ucuz olmalarına ve hazırlamaları kolay olmalarına rağmen, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığı konusunda tartışmalar vardır. Bunun nedeni, az miktarda besin ve yüksek miktarda sodyum içermeleridir. Bu yazımızda sizlerle Noodle kaç kalori, yemek sağlıklı mı, noodle kilo aldırır mı gibi merak edilen sorularınıza cevap vereceğiz.

Noodle Nedir? Noodle Kaç Kalori?

Noodle, genellikle ayrı paketlerde veya bardak ve kaselerde satılan önceden pişirilmiş erişte türüdür.

Noodleda tipik bileşenler arasında un, tuz ve hurma yağı bulunur. Tatlandırıcı paketler genellikle tuz, baharat ve monosodyum glutamat (MSG) içerir.

Erişte fabrikada yapıldıktan sonra buğulanır, kurutulur ve paketlenir.

Her pakette bir blok kuru erişte ve ayrıca bir paket tatlandırıcı ve/veya baharat için yağ bulunur. Alıcılar, yemeden önce erişte bloğunu aromalı sıcak suda pişirir veya ıslatır.

Dünyada popüler noodle markaları şunlardır:

 • Top Ramen
 • Cup Noodles
 • Maruchan
 • Mr. Noodles
 • Sapporo Ichiban
 • Kabuto Noodles

Noodle kaç kalori, besin değeri nedir?

noodle kaç kalori

Noodle’ın farklı markaları ve tatları arasında çok fazla değişkenlik olsa da, çoğu türün belirli besinleri ortaktır.

Çoğu noodle türü, daha yüksek miktarda yağ, karbonhidrat, sodyum ve belirli mikro besinlerle birlikte kalori, lif ve protein bakımından düşük olma eğilimindedir.

Noodle Kaç Kalori? Bir porsiyon sığır eti aromalı erişte şu besinleri içerir:

 • Kalori: 188
 • Karbonhidrat: 27 gram
 • Toplam yağ: 7 gram
 • Doymuş yağ: 3 gram
 • Protein: 4 gram
 • Lif: 0.9 gram
 • Sodyum: 861 mg
 • Tiamin: Kişinin günlük ihtiyacının %43’ü
 • Folat: Kişinin günlük ihtiyacının %12’si
 • Manganez: Kişinin günlük ihtiyacının %11’i
 • Demir: Kişinin günlük ihtiyacının %10’u
 • Niasin: Kişinin günlük ihtiyacının %9’u
 • Riboflavin: Kişinin günlük ihtiyacının %7’si

Bir paket Noodle genel olarak iki kişilik porsiyon anlamına gelir. Bu nedenle paketin tamamını bir oturuşta yerseniz, yukarıdaki miktarlar iki katına çıkacaktır.

Ayrıca, daha sağlıklı seçenekler olarak pazarlanan bazı özel çeşitlerin bulunduğunu da belirtmekte fayda var. Bunlar tam tahıllar kullanılarak yapılabilir veya daha düşük miktarlarda sodyum veya yağ içerebilir. Bu sebeple hazır Noodle almayı düşünüyorsanız, kaç kalori olduğunu paket içeriğinden kontrol edebilirsiniz.

Kalorileri Düşük, Ancak Lif ve Proteinleri de Düşük

Porsiyon başına 188 kalori ile, noodle’ın kalorisi diğer bazı makarna türlerinden daha düşüktür. Bu da akıllara noodle kilo aldırır mı sorusunu getiriyor.

Örneğin, önceden paketlenmiş bir lazanya porsiyonu 377 kalori içerirken, bir porsiyon konserve spagetti ve köfte 257 kalori içerir.

Noodle kalorisi daha düşük olduğundan, onları yemek potansiyel olarak kilo kaybına neden olabilir.

Öte yandan, birçok insan bütün erişte paketini bir oturuşta yer, yani aslında iki porsiyon tükettikleri anlamına gelir.

Noodle’ın lif ve protein açısından düşük olduğunu ve bu durum onları kilo verme konusunda en iyi seçenek yapmayabileceğini de unutmamak gerekir.

Proteinin tokluk hissini arttırdığı ve açlığı azalttığı, bu da onu kilo yönetiminde yararlı bir araç haline getirdiği gösterilmiştir.

Öte yandan lif, sindirim sisteminde yavaş hareket ederek kilo kaybını artırırken tokluk hissini artırmaya yardımcı olur.

Porsiyon başına sadece 4 gram protein ve 1 gram lif ile, bir porsiyon noodle, muhtemelen açlık veya tokluk seviyelerinizde fazla bir değişiklik yapmaz. Bu nedenle kalorisi düşük olmasına rağmen belinize fayda sağlamayabilir.

Noodle Önemli Mikro Besinler Sağlayabilir

Lif ve protein gibi bazı besin maddelerinde nispeten düşük olmasına rağmen, noodle içeriğinde demir, manganez, folat ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok mikro besin bulunur.

Bazı noodle çeşitleri de ek besinlerle güçlendirilmiştir. Peki noodle kilo aldırır mı?

Mesela Endonezya’da bazı noodle markalarının yaklaşık yarısı demir de dahil olmak üzere vitamin ve minerallerle güçlendirilmiştir. Bir çalışma, aslında demir takviyeli süt ve erişte tüketmenin demir eksikliğinin neden olduğu bir durum olan anemi riskini azaltabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Ek olarak, bazı noodle markaları, nihai ürünün tadı veya dokusunu değiştirmeden mikro besin alımını artırma potansiyeli gösteren güçlendirilmiş buğday unu kullanılarak yapılır.

Araştırmalar ayrıca noodle yemenin belirli mikro besinlerin alımındaki artışla ilişkili olabileceğini göstermiştir.

2011 yılında yapılan bir araştırma, 6.440 noodle tüketicisi ile hazır olmayan erişte tüketicisinin besin alımını karşılaştırdı.

Hazır erişte tüketenler, hazır erişte yemeyenlere göre %31 daha fazla tiamin alımına ve %16 daha fazla riboflavin alımına sahip olduğu görüldü.

Noodle, Monosodyum Glutamat İçerir!

noodle kilo aldırır mı

Çoğu noodle içeriğinde, işlenmiş gıdalarda lezzeti arttırmak için kullanılan yaygın bir gıda katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) olarak bilinen bir bileşen bulunur.

Amerika Sağlık Örgütü, MSG’yi tüketim için güvenli kabul etse de, sağlık üzerindeki potansiyel etkileri tartışmalıdır.

ABD’de, ilave MSG içeren ürünlerin içerik etiketinde bunu belirtmesi şart koşuluyor.

MSG ayrıca hidrolize bitkisel protein, maya özü, soya özü, domates ve peynir gibi ürünlerde de doğal olarak bulunur.

Bazı araştırmalar, aşırı yüksek MSG tüketimini kilo alımı ve hatta artan kan basıncı, baş ağrısı ve mide bulantısı ile ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, insanlar orta miktarda tükettiğinde kilo ile MSG arasında bir ilişki bulamamıştır.

Bazı araştırmalar, MSG’nin beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini de öne sürmüştür. Bir test tüpü çalışması, MSG’nin olgun beyin hücrelerinin şişmesine ve ölümüne neden olabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar, büyük miktarlar bile kan-beyin bariyerini geçemediğinden, diyet MSG’sinin beyin sağlığı üzerinde muhtemelen çok az etkisi olduğunu göstermiştir.

MSG, ölçülü olarak muhtemelen güvenli olsa da, bazı insanlar MSG’ye duyarlı olabilir ve alımlarını sınırlamalıdır.

Bu durum MSG semptom kompleksi olarak bilinir. Hastalar baş ağrısı, kas gerginliği, uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar yaşayabilir.

Noodle sağlığa zararlı mı?

Bazı araştırmalar, düzenli olarak noodle tüketiminin, genel olarak beslenme kalitesini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Noodle kaç kalori yukarıda belirtmiştik, yani noodle kilo aldırır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Bir çalışma, hazır noodle tüketicilerinin ve hazır olmayan noodle tüketicilerinin diyetlerini karşılaştırdı.

Noodle tüketicileri birkaç seçilmiş mikro besin alımını artırmışken, protein, kalsiyum, C vitamini, fosfor, demir, niasin ve A vitamini alımını önemli ölçüde azaltmışlardır.

Ek olarak, çalışma, hazır noodle tüketicilerinin, hazır olmayan noodle tüketicilerine kıyasla daha fazla sodyum ve kalori alımına sahip olduğunu buldu.

Hazır noodlelar ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve felç riskinizi artıran bir durum olan metabolik sendrom geliştirme riskini artırabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırma, 10.711 yetişkinin beslenmesi izlendi. Haftada en az iki kez noodle yemenin kadınlarda metabolik sendrom riskini artırdığı bulundu.

Başka bir çalışmada 3.450 genç erişkinde D vitamini durumu ve bunun diyet ve yaşam tarzı faktörleriyle ilişkisi incelendi.

Noodle alımı, düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkilendirildi. Ayrıca obezite, hareketsiz bir yaşam tarzı ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin alımı ile ilişkiliydi.

Sodyum Açısından Yüksektirler

Tek bir porsiyon hazır noodle’da, 861 mg sodyum bulunur.

Bununla birlikte, paketin tamamını yerseniz, bu miktar iki katına yani 1.722 mg sodyuma çıkar.

Yüksek sodyum alımının, tuza duyarlı olduğu düşünülen bazı insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Bu kişiler sodyumun etkilerine daha duyarlı olabilir ve sodyum alımındaki artış kan basıncında artışa neden olabilir.

40 yaşın üzerinde olanlar veya ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olanlar bu durumdan en çok etkilenenlerdir.

Araştırmalar, sodyum alımını azaltmanın tuza duyarlı olanlar için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, 3,153’ten fazla katılımcıda azaltılmış tuz alımının etkilerine baktı. Yüksek tansiyonu olan katılımcılarda, sodyum alımındaki her 1000 mg’lık azalma, sistolik kan basıncında 0,94 mmHg’lik bir azalmaya yol açtığı görüldü.

Başka bir çalışma, tuzu azaltmanın uzun vadeli etkilerini incelemek için 10-15 yıllık bir süre boyunca yüksek tansiyon geliştirme riski taşıyan yetişkinleri izledi. Sonunda ise, sodyum alımını azaltmanın kardiyovasküler olay riskini %30’a kadar azalttığını buldu.

En Sağlıklı Noodle Nasıl Seçilir?

Ara sıra bir tabak noodle yemekten hoşlanıyorsanız, onu daha sağlıklı hale getirmenin yolları vardır.

Örneğin, tam tahıllardan yapılan hazır noodle almak, lif içeriğini artırabilir ve tokluk hissini artırabilir.

Düşük sodyumlu hazır noodlelar da mevcuttur ve günlük sodyum alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Tüm dünyada tercih edilen Dr. McDougall’s, Koyo ve Lotus Foods, daha sağlıklı hazır erişte çeşitleri satan birkaç markadır.

Özet

Ölçülü olarak, öğünlerinizde hazır noodle tüketmek, muhtemelen herhangi bir olumsuz sağlık etkisi yaratmayacaktır.

Bununla birlikte, besin değeri ve kalorisi düşüktür, bu nedenle onları beslenmenizde temel bir unsur olarak kullanmayın.

Dahası, sık tüketim, beslenme kalitenizi düşürür ve artan metabolik sendrom riskine sebep olabilir.

Genel olarak, tüketiminizi ölçün, sağlıklı bir marka seçin ve biraz sebze ve bir protein kaynağı ekleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!