Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana Sayfaİş HayatıProfesyoneller için En İyi 7 Alternatif Özgeçmiş Formatı

Son Yazılar

Profesyoneller için En İyi 7 Alternatif Özgeçmiş Formatı

CV hazırlamak için şablon önemlidir, işte bu yazımda klasik ve profesyonel özgeçmiş örnekleri bulacağınız alternatif formatları paylaşacağım.

Sizi işverenler arasında öne çıkaracak bir özgeçmiş oluşturmak ister misiniz? İşte profesyoneller için düşünebileceğiniz 7 çeşit alternatif profesyonel özgeçmiş örnekleri.

Yani iş aramaya başlamak üzeresiniz. Tebrikler! Yeni bir işe hazırlanmak heyecan verici olabilir ama aynı zamanda stresli ve zaman alıcı da olabilir. Eğitim, bilgi ve tecrübenizle, potansiyel işverenler tarafından fark edilmenin daha kolay yolları olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Özgeçmişinizi profesyonel beceri kümelerinizi ve kişiliğinizi öne çıkaracak şekilde düzenlerken rekabette öne çıkmanıza olanak tanıyan yaratıcı yollar vardır. İş türünüze bağlı olarak, bu geleneksel olmayan özgeçmişler, insan kaynakları uzmanının dikkatini çekmenize ve bir görüşme yapmanıza yardımcı olabilir.

İşte iş başvurusunda bulunmadan önce CV’nizi gözden geçirmenizi ve bu yazımızda paylaşacağımız profesyonel özgeçmiş örnekleri ile farklı formatları denemenizi tavsiye ederim

İlgili Yazı: İş Arıyorum Ama Neden İş Bulamıyorum Diyenlere Öneriler

1. İnfografik Özgeçmiş

Bir infografik özgeçmiş ile yaratıcı yönünüzü ve modern tasarım trendleri hakkındaki bilginizi tek bir yerde sergileyin! Profesyonel özgeçmiş örnekleri arasında son yıllarda oldukça popüler.

İnfografik özgeçmiş, iş deneyiminizi, becerilerinizi ve başarılarınızı iletmek için simgeler ve veri çizelgeleri gibi görsel öğeleri ve diğer görselleri kullanan bir özgeçmiştir. Bu özgeçmişler genellikle grafik tasarım, veri görselleştirme ve web tasarımı gibi yaratıcı alanlarda çalışan kişiler için iyi sonuç verir, ancak becerilerinizi görsel olarak çekici ve özlü bir biçimde sunmak istiyorsanız diğer işler için de iyi bir seçim olabilir.

Sektörde birkaç yıldır çalışıyorsanız ve ağınız iyi kurulmuşsa, infografik özgeçmişler de bunları kişilerinizle paylaşmak için iyi bir seçim olabilir.

Ancak, anahtar kelime tarama yazılımı uygulamaları için en iyi seçim olmadıklarını unutmayın. Çoğu durumda, geleneksel bir özgeçmişe eşlik etmelidirler. Ancak, sosyal medya sayfalarınızda veya Linkedin profillerinizde ve ayrıca e-posta uygulamalarına eklerde yayınlamak harika bir yol olacaktır.

İndirin: Microsoft Office Online (Ücretsiz)

Benzer Yazı: CV Şablonu Bile Bulacağınız En İyi Word Template Siteleri


2. Sunuma Dayalı Özgeçmiş (Prezume)

Kalabalığın arasından sıyrılmak ister misiniz? Profesyonel özgeçmiş örnekleri yanında sunum CV’leri de kullanabilirsiniz.

Sonuçta, yalnızca geçmişinizi ve niteliklerinizi veya temel becerilerinizi listelemek önemli değildir.

Bir Microsoft PowerPoint veya Prezi şablonu kullanarak fazla zaman harcamadan göz alıcı bir CV oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öne çıkan bir CV oluşturmanıza yardımcı olacak talimatlar, ipuçları ve örnek formatlar içeren farklı düzenlenebilir ve indirilebilir şablonları ve kılavuzları her zaman kullanabilirsiniz.

Özgeçmişinizi oluşturmak için Prezi kullanıyorsanız, önce bir hesap açmanız gerekir. Bu tür profesyonel özgeçmiş örnekleri, bir konudaki bilginizi sergilerken iletişim becerilerinizi ve başarılarınızı vurgulamanın harika bir yoludur.

Sunumlar genellikle sektör bilginizi gösteren çizelgeler veya grafikler, ayrıca sosyal medya bağlantıları ve iletişim bilgileri eklemenize izin verir. Bu, işverenlerin özgeçmişinizi başvuru havuzundaki diğerlerinden ayırt etmesine yardımcı olabilir.

Bu özgeçmiş, üst düzey profesyoneller ve yaratıcı profesyoneller için ideal olabilir, çünkü çoğu sektörde kullanılan metin ağırlıklı özgeçmişlerden ayrı bir biçimde uzmanlıklarını daha iyi ifade edebilirler.

İndir: Prezi (Ücretsiz)


3. Video Özgeçmiş

Klasik özgeçmişler kullanışlı olsa da, profesyonel özgeçmiş örnekleri arasında video CV’ler daha popüler hale geliyor. Uzaktan çalışma yeni norm haline geldiğinden beri, online iletişimin önemi bir adım daha arttı.

Çoğu durumda, adaylarla tipik olarak birkaç tur görüşme yapmayı içeren kapsamlı bir etkileşiminiz olmadıkça, metne dayalı olarak iletişimin tonunu ve kültürel uyumunu anlamak zordur. Video özgeçmişlerinin yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Kısa bir video klip oluşturabilir ve potansiyel işverenlere kendinizi tanıtabilir, becerilerinizi ve deneyiminizi tartışabilir ve ayrıca başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu açıklayabilirsiniz. Video özgeçmişinizi doğrudan işverenlere e-posta yoluyla gönderebilir veya YouTube gibi video barındırma sitelerine yükleyebilirsiniz.

İşe alım yöneticileri ve insan kaynakları uzmanları için video özgeçmişler, konu yeni işe alımlar bulmak olduğunda kullanışlıdır. Adayın pozisyona uygun olup olmayacağını belirleyebilir ve aynı anda gereksiz seyahat masraflarını kısabilirsiniz.

Bu özgeçmişler, konaklama, perakende satış, etkinlik planlama ve benzeri yaratıcı alanlarda çalışan kişiler için harika bir seçenektir.

İlgili Yazı: Video Edit Programları Rehberi


4. Hibrit Özgeçmiş

Özgeçmiş formatınızın iş başvurunuz için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? Hibrit özgeçmişlerin işe alım müdürünün dikkatini çekmenin çok etkili bir yolu olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu özgeçmiş türü ve kullanımının hangi durumlarda iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edelim.

Hibrit format, en etkileyici bilgileri öne çıkarmak için kronolojik ve işlevsel formatların en iyi yönlerini birleştiren bilgi ve eğitim geçmişinizi sunmaya yönelik benzersiz bir yaklaşımdır. İlk önce yönetim ve liderlik becerilerinizi ve deneyiminizi değerlendirmenize yardımcı olur.

Profesyonel özgeçmiş örnekleri arasında hibrit CV formatı, uzun bir aradan sonra iş gücüne dönenler ve kariyer veya sektörleri değiştirmeye çalışan profesyoneller için ideal bir özgeçmiş olabilir.

En iyi becerilerinizi listeledikten sonra iş tecrübenizi kronolojik bir biçimde listeleyerek CV oluşturabilirsiniz. Bu, çalışma geçmişinizdeki tüm alakasız boşlukları gizlemeden önemsizleştirmenize veya dikkatinizi onlardan uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

İndirin: Template.net (Ücretsiz)


5. Kartvizit Özgeçmişi

Kart özgeçmişi, satış görevlileri gibi adaylar için harika bir fikirdir. Kartvizit özgeçmişi, ağ oluşturma etkinliklerinde ve benzeri yerlerde tanıştığınız profesyonellere iletilebilen bağımsız bir mini özgeçmiştir. Mevcut konumunuz, eğitiminiz ve becerileriniz gibi kendinizle ilgili temel bilgileri vermek için kullanılır.

Profesyonel özgeçmiş örnekleri arasında bir kart özgeçmişini kullanmanın ardındaki fikir, çok fazla ayrıntıya girmeye vaktiniz olmadığında bunu insanlara iletmenizdir. Ayrıca, eksiksiz bir özgeçmişi yanınızda taşımak daha kolaydır.

İdeal olarak, kartvizit özgeçmişi aşağıdaki unsurları içermelidir:

  • Adınız, adresiniz ve iletişim bilgileriniz.
  • Linkedin adresiniz.
  • Başarılarınız ve becerileriniz.

İndirin: Microsoft Office Online (Ücretsiz)


6. Online Portföy Özgeçmişi

İş arama sürecinde özgeçmiş önemli olsa da, doğru portföy özgeçmişi sizi kalabalık bir işe alım havuzunda öne çıkarabilir. Tasarım, fotoğrafçılık, sanat, yazarlık vb. alanlarda bir iş arıyorsanız, profesyonel özgeçmiş örnekleri arasında online bir portföy veya web sitesi özellikle önemlidir.

Potansiyel işverenlere neler yapabileceğinizi göstermek için çevrimiçi portföyünüzü oluşturun. Sonuçta, eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Örnek projelere, öne çıktığınız profesyonel web sitelerine, önceki işlere bağlantılar ekleyebilir ve/veya özgeçmişinize potansiyel bir işvereni doğrudan dijital portföyünüze götürecek bir bağlantı veya QR kodu ekleyebilirsiniz. Ayrıca online portföyünüze hakkımda sayfası da yazabilirsiniz.

Online Portföyünüzü Oluşturmak için 6 Süper Basit Site

  1. Wix.com
  2. Clippings.me
  3. About.me
  4. Muckrack.com
  5. Tumblr.com
  6. WordPress.com

7. Linkedin Profili Özgeçmişi

Güvenilir referanslar, değerli beceriler, sertifikalar ve başarılar—bunlar sizi fark ettiren şeylerdir.

Linkedin profili, çevrimiçi bir özgeçmişten çok daha fazlasıdır. Endüstri gruplarına girmenize ve üst düzey yetenekler, müşteriler veya stratejik ortaklarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Artık Linkedin profiliniz, özet, önemli noktalar, beceriler, geçmiş iş arkadaşlarınızdan tavsiyeler, iletişim bilgileri de dahil olmak üzere eksiksiz bir özgeçmiş, tümü indirilmesi kolay bir PDF veya paylaşılabilir bir bağlantı halinde paketlenmiştir. İşe alım yöneticisinin bir bakışta görmesi çok daha kolay.


Profesyonel Özgeçmiş Örnekleri Kullanarak CV’nizi Öne Çıkarın

Sektörünüze veya iş türünüze bağlı olarak, belirli özgeçmiş biçimlerinin kullanımı işe alım görevlisinin dikkatini çekebilir. Gerekli biçimlendirme, uygun gramer ve tek tip yazı tipi boyutlarını içerir. Standart bir şablona veya düzene güvenmek yerine, uygulama malzemelerinize infografikler veya diğer görsel yardımcıları ekleyerek iş aramanızda yaratıcılığı bir öncelik haline getirmeye çalışın.

Doğru özgeçmiş türünü bulmak, hem özgeçmişinizin kalitesini hem de seçim sürecinin sonraki aşamalarına geçme olasılığınızı artıracaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!