Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikŞifre Korumalı Mail Nasıl Gönderilir?

Son Yazılar

Şifre Korumalı Mail Nasıl Gönderilir?

Şifre korumalı mail nasıl gönderilir, eposta gönderirken mesajınızın karşı tarafa şifreli gitmesini ister misiniz? İşte detaylar yazımızda!

Birine mail gönderdiğinizde, karşı tarafın bunu sadece belirlediğiniz şifre ile açabileceğini biliyor musunuz? Peki şifre korumalı mail nasıl gönderilir işte detaylarını sizlerle paylaşacağımız şifreli mail gönderme yöntemi yazımızda.

Birine mail gönderirken, mesajınızı sadece göndermek istediğiniz kişinin okumasını ister miydiniz? Evet bu mümkün, üstelik ücretsiz! Göndereceğiniz maile şifre verme özelliği ProtonMail’de mevcut. Peki şifre korumalı mail nasıl gönderilir, devamı yazımızda.

ŞİFRE KORUMALI MAİL NASIL GÖNDERİLİR?

şifre korumalı email protonmail

Gmail gibi standart bir web posta adresine bir e-posta gönderdiğinizde, sunucu e-postayı alır ve alıcıyı bilgilendirir. Sunucu, e-postanın tüm içeriğini görebilir ve bu e-posta adresiyle kullanılmak üzere ayarlanmış herhangi bir cihaz, alıcıya yeni bir mesaj iletebilir.

Push mail özelliği çok standart ve pek de güvenilir olmayan bir yöntemdir. Özellikle “bildirimleriniz” açık ise, cep telefonuna düşen mailin bir bölümü telefonunuz kilitli olsa bile yanınızdaki kişi tarafından görülebilir. Peki şifre korumalı mail nasıl gönderilir işte detaylarını sizlerle paylaşacağımız şifreli mail gönderme yöntemi yazımızda.

PROTONMAİL İLE ŞİFRE KORUMALI MAİL NASIL GÖNDERİLİR?

ProtonMail, şu zamanda bilinen en güvenli ve gizliliğe en önem veren hizmetleri sunuyor. Hizmet, veri koruma yasalarının katı olduğu İsviçre merkezli bir şirket tarafından veriliyor. Uçtan uca şifreleme kullanıyorlar, böylece e-posta içerikleri, ProtonMail’in sunucularının bile şifresini çözemeyeceği bir biçimde depolanıyor.

ProtonMail, diğer e-posta hizmetlerini kullanan kişiler için PGP şifrelemesini kullanma seçeneği ile hizmetin kullanıcıları arasındaki tüm mesajları otomatik olarak şifreler. Ancak, hangi e-posta hizmetini kullandıklarına bakılmaksızın herhangi birine şifreyle korunan bir e-posta gönderme seçeneği de vardır. Peki şifre korumalı mail nasıl gönderilir işte detaylarını sizlerle paylaşacağımız şifreli mail gönderme yöntemi yazımızda.

Bunu yapmak için, ücretsiz bir ProtonMail hesabına kaydolmanız gerekecek. Adınızı, mevcut bir e-posta adresinizi veya diğer tanımlayıcı kişisel bilgilerinizi vermenize gerek yoktur.

şifre korumalı mail nasıl gönderilir

Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, mesajınızı yazmaya başlamak için ekranın sol üst köşesindeki “Oluştur” düğmesini tıklayın. Mesajınızı göndermeye hazır olduğunuzda, oluşturma penceresinin altındaki Şifreleme “asma kilit” simgesini tıklayın.

şifre korumalı mail nasıl gönderilir

Bu, parolanızı (onay için iki kez yazılması gerekir) ve isteğe bağlı bir parola ipucunu ayarlayabileceğiniz yerdir. Birisine posta gönderiyorsanız ve karşı tarafa henüz bir şifre iletmediyseniz, ipucu alanını kullanarak onlardan yalnızca kendilerinin bileceği bir şifre girmelerini isteyebilirsiniz. Mesela doğum günü gibi.

E-postanızı kilitlemek için “Ayarla” düğmesine basın. E-postanızın süresinin ne zaman dolacağını belirlemek için artık Geçerlilik süresi “kum saati” simgesine tıklayabilirsiniz. Bu yöntemle gönderilen tüm e-postaların süresi varsayılan olarak 28 gün içinde dolar, ancak isterseniz daha kısa bir süre seçebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, mesajınızı tamamlamak için Gönder’e basın.

Mailinizi hazırlayıp, gönder tuşuna bastıktan sonra, mail alıcıya ulaşmak üzere gönderilir ve alıcının eposta adresine aşağıdaki gibi bir mail düşer.

Konu satırı ve alıcı dışındaki her şey şifrelenecek ve gizlenecektir. Alıcı, parola korumalı bir e-postası ve kendisini bekleyen bir bağlantıya sahip olduğuna dair bir bildirim alır. Bağlantı tıklandığında, mesajın şifresini çözmek için kullanılabilecek bir şifre alanı görünecektir.

Şifreli mail gönderimi işte bu kadar! Umarım yazımız işinize yarar, sorularınızı yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!