Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikKilo Almanızın 20 Nedeni ve Etkili Bir Şekilde Yönetmek İçin İpuçları

Son Yazılar

Kilo Almanızın 20 Nedeni ve Etkili Bir Şekilde Yönetmek İçin İpuçları

Yemediğim halde, durduk yere neden kilo alıyorum diyenlerdenseniz, işte yazımızda kilo alma sorunu ve nasıl yöneteceğinizi anlatıyoruz.

Kilo almanın birçok nedeni vardır. Özellikle kilonuza dikkat ediyorsanız, bunun nasıl olduğunu merak edebilirsiniz. İlaç almak, hareketsiz bir yaşam tarzı ve yeterince uyumamak gibi çeşitli faktörler kilo alımına katkıda bulunabilir. Bu faktörleri zaten düşündüyseniz ve hala nasıl fazla kilo aldığınızdan emin değilseniz, yemediğim halde, durduk yere neden kilo alıyorum diyenlerdenseniz, merak ettiğiniz sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

yemediğim halde, durduk yere neden kilo alıyorum

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kilo alımı genellikle tüketilen kalori sayısı ile harcadığımız miktar arasındaki enerji dengesizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu makale kilo alımının 20 nedenini sizlerle paylaşacak ve sorunu etkili bir şekilde yönetmeye yönelik ipuçları sunacak. Kilo alma sorununuzu çözmek ve hayatınızı yoluna koymak için yazımızı okumaya devam edin.

Yemediğim Halde, Durduk Yere Neden Kilo Alıyorum?

1
Vücut Tipi

Yemediğim halde, durduk yere neden kilo alıyorum diyorsanız, kilo alımı söz konusu olduğunda vücut tipinin hayati bir rol oynadığını bilmelisiniz. Mezomorfik vücut tipine sahip olanlar hızlı kilo alma eğilimindedir, ancak aynı zamanda daha hızlı kilo verirler. Bununla birlikte, en kötü kurbanlar endomorfik vücut tipine sahip olanlardır. Endomorflar hızla kilo alma eğilimindedir ve aynı şeyi kaybetmek için gerçekten çok çalışmaları gerekir.

Çözüm – Endomorfik bir vücut tipiniz varsa, düzenli olarak egzersiz yapın ve bol yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

2
Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde her yaştan 350 milyon kişi depresyondan muzdarip. Depresyon gerçek bir dünya sorunudur ve birçok insanda kilo alımının önde gelen nedenidir. Ayrıca antidepresanlar da kilo alımına neden olabilir.

Çözüm – Depresyon ancak iyileşmek istediğinizde tedavi edilebilir. Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden şeyleri yapmak için kendinizi zorlayın. Egzersiz yapmak, antidepresan kullanmadan depresyonu tedavi etmenin en iyi yoludur. Bir spor yapmaya başlayın, sanat ve el sanatları kurslarına katılın ve seyahat edin. Eğer güvenebileceğiniz bir arkadaşınız yoksa, duygularınızı bir günlüğe veya bir kitaba kaydedebilirsiniz. Bu, omzunuzdaki yükü azaltacaktır.

3
Stres

Neden kilo alıyorum diyorsanız sebebi stres olabilir. Stres, sonunda kilo alımıyla sonuçlanan duygusal yemeye yol açar. İster işte ister evde stres; iştahı artıran kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur. Artan iştah, sağlıklı yiyecekler yerine abur cubur ve kalorisi bol yiyecekleri seçmenize neden olur.

Çözüm – Stresi yönetmek için meditasyon, yoga, Çin ilaçları, akupunktur, aromaterapi ve bilişsel davranışçı terapiyi deneyebilirsiniz. Durumun ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz ilaç da önerebilir.

4
Tiroid Dengesizliği

Tiroid büyümesi metabolizmada önemli bir rol oynar. Üç hormon, T3, T4 ve kalsitonin üretir. T3 ve T4 gerçek tiroid hormonlarıdır ve bu hormonlar daha az üretildiğinde hipotiroidi durumuna yol açar. Hipotiroidizm, metabolizma yavaşlarken kilo alımı ile sonuçlanır. Bu nedenle aniden kilo aldıysanız hemen tiroid testinizi yaptırmalısınız.

Çözüm – Bu durum hormon replasman ilacı levotiroksin alarak tedavi edilebilir. Daha az basit karbonhidrat tüketmek, daha az tuz tüketmek ve çemen otuyla karıştırılmış su içmek gibi basit ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz.

5
Sağlıksız Gıda Seçenekleri

Sağlıksız gıdalar yüksek sodyum, yapay gıda boyası, trans yağlar içerir ve karbonhidrat bakımından yüksektir. Tadı güzel olsa da sağlığınızı aşırı kilolu olma, kalp hastalığı, diyabet ve kanser geliştirme riskine sokar. Neredeyse her gün dışarıda yemek yemek veya işlenmiş yiyecekler yemek, hızlı kilo almanızın başka bir nedenidir. Neden kilo alıyorum diyorsanız, sağlıklı gıdaları tercih etmelisiniz.

Çözüm – Yemeklerinizi haftada en az beş gün evde hazırlayın. Sebzeleri hafta içi doğrayıp vakumlu poşetlerde saklayabilirsiniz. Ayrıca süpermarketten yüksek tuz, basit karbonhidrat ve işlenmiş gıda içeren gıdaları satın almaktan kaçınmalısınız. Tavuk göğsü, hindi kıyma ve balık gibi yağsız et satın alın. Tahıllı ekmek, buğday makarna ve şehriye, kinoa, kereviz, brokoli, yumurta, otlar, tarçın, karabiber, narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, badem, balık yağı, tofu, zeytinyağı, yağsız süt, soya sütü, mercimek ve bitter çikolata tüketebilirsiniz.

6
Büyük Porsiyonlar

Arkadaşlarım sık sık bana sağlıklı yemekler yedikten sonra bile kilo vermekte nasıl zorlandıklarını anlatırlar. Sorun, porsiyon boyutunu kontrol etmemeleridir. Kilo vermek için porsiyon boyutunu kontrol etmelisiniz. Çok fazla yemek yemek ve enerjiyi tekrar harcamamak enerji dengesizliğine neden olur ve bu nedenle kilo alırsınız.

Çözüm – Avucunuz kadar büyük bir porsiyon alın. Tabağınızın yarısı sebze içermeli, tabağınızın üçüncü çeyreği yağsız protein içermeli ve tabağın geri kalanı karmaşık karbonhidratlar ve lif açısından zengin yiyecekler içermelidir. Her gün 3-4 porsiyon sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Sabahları 4-6 adet ıslatılmış badem tüketin. Fındık, gün boyu süren enerji sağlar.

7
Hareketsiz Yaşam Tarzı

Teknoloji hepimizi tembelleştirdi. Önümüzde bir bilgisayar veya TV varsa, nadiren koltuktan veya yataktan kalkarız. Çocuklar bile açık hava oyunları oynamak yerine Xbox veya PlayStation’ı tercih ediyor. Muhtemelen birçok gencin yaşam tarzı hastalıklara yakalanmasının nedenini oluşturuyor. Vücudunuzun kazandığı enerjiyi kullanmasına izin vermeden kilo alırsınız ve yağ kaybetmek oldukça zor olur.

Çözüm – Açık hava oyunları oynayın, Zumba veya başka herhangi bir dans kursuna gidin, her saat başı yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya ofise yürümek, asansöre binmemek veya temiz havada yürüyüşe çıkmak için işinize ara verin.

8
İlaçlar

Neden kilo alıyorum diyenler, eğer varsa kullandıkları ilaçları yeniden kontrol etmelidir. Elimizdeki pek çok ilaç etkileri ile birlikte geliyor. Kilo aldırmaları bunlardan biridir. Kullanım, migren, steroidler, Tip II Diyabet, kan tedavisi, doğum kontrolü ve nöbete yönelik olabilir.

Çözüm – Piyasada şu anda reçete edilen ilaca kıyasla kilonuzu fazla etkilemeyecek başka ilaçlar olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bir spor salonuna kayıt yaptırın, sağlıklı beslenin ve yeterli şekilde dinlenin.

9
Menopoz

Menopoz, vücudunuzdaki östrojen seviyelerini düşürür. Östrojen seviyelerini düşürmek metabolik hızı yavaşlatır. Vücut nişasta ve şekeri enerji olarak kullanamaz. Bu da vücutta özellikle orta vücut bölgesinde yağ olarak depolanır.

Çözüm – Doktor reçeteli östrojen tabletleri önerebilir, yeşil çay içebilir, egzersiz yapabilir ve kendinizi aktif tutabilirsiniz. Diyetinize barbunya ve börülce ekleyin, lezzet için tarçın ve karabiber kullanın ve günde en az yedi saat uyuyun.

10
Sindirim Problemleri

Pek çok hastalığın tedavisi bağırsaklarda gizlidir. Bağırsak problemleriniz varsa kilo alırsınız. Sağlıksız gıda tüketimi, aşırı yeme, yeterince su içmeme, yüksek alkol tüketimi veya iyi bağırsak bakterilerinin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Çözüm – Yoğurt, ayran, probiyotik içecekler, zencefil, yüksek lifli gıdalar, taze meyve suları ve detoks içecekleri ekleyin. Sabah uyanır uyanmaz en az 1 bardak ılık su içmeyi alışkanlık haline getirin. Ayrıca her gün 3-4 litre su için. Bu, uygun bağırsak hareketinde yardımcı olacaktır.

11
Gebelik

Hamilelik sırasında, kadınlar hormonal ve fiziksel olarak birçok değişiklik geçirme eğilimindedir. İstekleri kontrol etmek zordur. Ayrıca, kadınlara iki kişilik yemeleri tavsiye edilir! Kadınlar ayrıca son (üçüncü) üç aylık dönemde daha fazla kilo alma eğilimindedir. Bazı kadınlar emzirme sırasında kilo verirken diğerleri kilo vermez. Aslında, aniden çok fazla kilo almak hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca, bu tür kadınlar doğumdan sonra kilo vermeyi de zor bulmaktadır.

Çözüm – Tam olarak ne kadar yiyecek tüketmeniz gerektiğini öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Hamileler için yoga derslerine de katılabilirsiniz. Kilo alımını önlemek için bu önerilen yönergeleri izleyin.

12
Genler ve Çevre

Kilo alımı ile bağlantılı birçok gen vardır. Bilim adamları, ailede obezite öyküsünün, kişilerin aniden kilo alması veya kilo alma riski altında olması için kritik bir faktör olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, çevre de önemli bir rol oynamaktadır. Bir aile sağlıksız beslenme alışkanlıklarını takip ederse ve yerleşik bir yaşam tarzı sürdürürse, gelecek nesil de muhtemelen aynı şeyi yapacaktır. Ve bu neden kilo alıyorum sorusunun cevabı olabilir.

Çözüm – Abur cubur yemekten tamamen kaçının. Ayrıca, bol bol egzersiz yapmaya başlayın. Kilonuzu kontrol etmek için 1-2 ayda bir kendinizi tartın, bu sizi motive edecektir.

13
Yaş

Kadınlar 30 yaşına gelir gelmez kas kütlesi kaybetmeye başlarlar. Kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır. Tiroid, östrojen, progesteron ve testosteron gibi hormon seviyeleri de düşer. Ayrıca yaşlandıkça daha az aktivite ve daha fazla stres oluşur ve bu da kilo alımına katkıda bulunur.

Çözüm – Çalışmayı bırakmayın. Bugün bir spor salonuna katılın ve kardiyo ve direnç antrenmanlarının bir karışımını yapın. Kas kütlesi oluşturmaya ve hormonal dengeyi korumaya yardımcı olacaktır. Stres atmak için müzik dinlemek ve meditasyon yapmak iyi gelecektir. Ayrıca beslenmenize yağsız süt, ıspanak, yağsız protein, sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlar ekleyin.

14
Aşırı Alkol Tüketmek

Alkol aynı zamanda aşırı yağa en büyük katkıda bulunanlardan içeceklerden biridir. Alkol vücutta şeker moleküllerine parçalanır. Fiziksel aktivite olmadığında, bu şeker vücudumuzun çeşitli yerlerinde depolanan yağa dönüşür. Aşırı içme karaciğerde yağ birikmesine neden olur ve bu da karaciğer yağlanmasına neden olur.

Çözüm – Alkol alımınızı azaltın. Düzenli olarak içki içen veya aşırı alkol tüketimini teşvik eden kişilerle takılmaktan kaçının. Kulağa sert gelebilir, ancak sağlığı bir öncelik haline getirmelisiniz. Elbette partilere katılmaya devam edebilirsiniz, ancak alkol alımınız iki içkiyi geçmemelidir. Daha fazla tüketmemek için yavaşça yudumlayın.

15
Az Uyku

Bilim adamları, uyku yoksunluğunun kilo alımına neden olabileceğini bulmuşlardır. Uyku, glukoz metabolizmasını ve nöroendokrin fonksiyonunu modüle ettiğinden, uyku yoksunluğu insülin duyarlılığının ve glukoz toleransının azalmasına yol açar. Ayrıca leptini azaltarak açlığın ve iştahın artmasına neden olur.

Çözüm – Akşam yemeği ve yatma saatiniz arasında en az 2-3 saat boşluk olduğundan emin olun. Müzik dinleyerek veya bir roman okuyarak rahatlayın. Tüm endişelerinizi bir kenara bırakın ve konforlu bir yatakta rahatça uyuyun. Vücudunuzun uygun şekilde dinlenmesini sağlamak için en az 7 saat uyuyun. Erken kalkın, böylece dışarı çıkmadan önce egzersiz yapmak ve zengin bir kahvaltı yapmak için zamanınız olur.

16
Beslenme Değişikliği

Hızlı diyetler çoğu kadın için işe yaramaz. Çok düşük kalorili diyetler de kilo alımına neden olur. Bunun nedeni vücudun rahat bir moda girmesi ve tüketilen kalorileri yağ olarak depolamaya başlamasıdır. Yani temelde kaybetmek yerine kilo alacaksınız.

Çözüm – Çok uzun süre şok diyetler yapmayı bırakın. Sadece kilo almakla kalmaz aynı zamanda birçok sağlık sorununa da yol açar. Kilo vermek için sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

17
Sağlıklı Yağları Görmezden Gelmek

Tüm yağlar kötü değildir. Sağlıklı yağlar iltihabı kesebilir. Bu, leptin salgısını azaltarak kilo alımına neden olabilir. Azaltılmış bir leptin, iştahın artmasına ve yiyecek isteklerine neden olur ve kilo alımına neden olur.

Çözüm – Badem, ceviz, macadamia fıstığı, fıstık ezmesi, avokado, balık ve balık yağı takviyeleri yiyin.

18
Çok Fazla Tuz Kullanmak

Fazla tuz kullanımı vücutta su tutulduğu için kilo alımına neden olur. Çok fazla işlenmiş gıda tüketmek, dışarıda yemek yemek, patatesli yiyecekler, patates kızartması ve turşu yemek, su tutulmasına ve şişkinliğe neden olabilir.

Çözüm – Dışarıda yemek yemekten kaçının ve tüm abur cuburları kesin. Ayrıca evde yemek pişirirken su tutmasını önlemek için daha az tuz kullanın. Su ağırlığını kaybetmek için esnek bir egzersiz ve diyet planı ekleyin.

19
Gece Atıştırmalıkları

Gece geç yattığınızda, yemek yeme isteğiniz 2-3 saat sonra başlar. Sağlıklı bir atıştırmalık tercih etmek yerine, kendinizi dondurma ya da çikolata ile şımartıyorsanız, elbette kilo alırsınız. Yüksek şeker, yüksek sodyum ve trans yağlar suyu tutar ve ayrıca yağ olarak depolanır.

Çözüm – Akşam yemeğinden sonra 2-3 saat içinde uyuyun. Akşam yemeğinden hemen sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu nasıl yardımcı olur? Çoğu insanın dişlerini temizledikten sonra yemek yemekten kaçınma eğilimi vardır. Üstelik, tekrar fırçalamak için çok tembel hissediyorsunuz ve bu, yiyeceklerden uzak durmanız için yeterli bir sebep olmalı!

20
Kilo Vermeyi İstememek

Listenin sonuncusu ama kilo verememenizin belki de en kritik nedeni bu. Kilo vermeyi ne kadar isteseniz de, kilo verme hedeflerinize ulaşmaya kararlı değilseniz, bunu gerçekleştirmeniz imkansızdır. Yeterince kararlı değilseniz, kilo alımınız için diyet veya çevreyi suçlayamazsınız. Kilo vermek istiyorsan bunun üzerinde çalışmalı ve tutarlı olmalısın.

Çözüm – Hedeflerinizi yazın, bir danışmandan yardım alabilirsiniz veya evde egzersiz yapın, bir diyetisyene danışın veya ücretsiz olarak sunulan diyet yazılımını kullanın, rehberlik için bir sağlık uygulaması indirin, düzenli olarak egzersiz yapan, spor yapan ve aktif olan arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin.

Neden kilo alıyorum diyorsanız, artık biliyorsunuz!

Vücuttaki belirli dengesizliklere işaret edebilecek kilo alımının birçok nedeni vardır. Hormonal dalgalanmalar, tiroid dengesizlikleri, su tutulması, uyku bozuklukları veya herhangi bir ilacın yan etkileri olsun, herhangi bir ani kilo alımının arkasındaki temel nedeni bilmek önemlidir. Stres ve duygusal boşlukta yemek yeme de hızlı kilo alımına neden olabilir. Bir uyku, iş, yemek ve zindelik rutinine bağlı kalmak, herhangi bir düzensizliğin er ya da geç çözülmesine yardımcı olacaktır. Yaş, cinsiyet, menopoz veya hamilelik, bir miktar kilo alımına neden olabilir, ancak tüm ayrıntıları doktorunuzla paylaşmanız ve nedeni doğrulamanız önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!