Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSporBasketbol Maçı Kaç Dakikadır?

Son Yazılar

Basketbol Maçı Kaç Dakikadır?

Türkiye'de ve dünyada basket maçı kaç dk biliyor musunuz? İşte yazımızda basketbol maçı kaç dakikadır detaylı şekilde açıklıyoruz.

Dünyada ilgiyle takip edilen basketbol sporu, ülkemizde de son yıllarda alınan şampiyonluklar sebebiyle ilgi görmeye başladı. İlk kez 1891’de resmi olarak oynanan spor, o zamandan beri oldukça gelişti ve bir sektör haline geldi. Tüm büyük sporlar gibi basketbol da büyük bir değişime tanık oldu; profesyonelleşme sonunda amatör sporcuları günün süperstarlarına dönüştürdü. Bugün politikacıları ve dünya liderlerini bildiğimiz kadar basketbolcuları da tanıyoruz. Fakat bazen aklımıza takılan ‘basketbol maçı kaç dakikadır‘ sorusuna verilecek cevapların farklı olabileceğidir. Yani sporun içeriği ve kuralları aynı olsa da oyun süresi bazı sebeplerle değişebiliyor.

Diğer sporlarda olduğu gibi basketbol oyununun uzunluğu da birkaç şeye bağlıdır. Birincisi, oyuncuların cinsiyeti. İkincisi, katılanların yaş grubu. Üç, rekabet düzeyi. Dört, gerçekleştirilen maçın türü. Ve beşi sahadaki oyuncu sayısı. İşte tüm bunlar ‘basket maçı kaç dk‘ sorusunun cevabını değiştiriyor.

Bir basket maçı berabere biter mi? Basketbolu birçok sporla karşılaştırıldığında süper ilginç kılan şey, birisinin kazanması gerektiğidir. Örneğin futbol maçı izliyorsanız takımlar maçtan berabere çıkabilir. Bu, her iki tarafın da puanlardan pay alması anlamına gelir. Basketbolda bu olamaz. Basketbolu bu kadar benzersiz kılan şey, takımların genellikle oyunun uzatma devrelerine girmesini önlemek için mücadele etmesidir (uzatma, normal sürenin bir çıkmazla sonuçlanmasıdır).

Basketbol maçı kaç dakikadır bilmek istiyorsanız aşağıdaki bazı önemli gerçeklere ve rakamlara bakacağız.

Basketbol Maçı Kaç Dakikadır

basketbol maçı kaç dakikadır

Türkiye Basketbol Federasyonu kurallarına göre, ülkemizde oynanan oyunların her biri 10 dakikalık 4 çeyrekten oluşacaktır.

Elbette bu süre bir basketbol maçının tüm süresinin 40 dakikadan oluştuğu anlamına gelmez. Molalar, oyun anında gerçekleşen fauller, seyirci taşkınlıklarının önlenmesi vb. gibi sebeplerle bazı oyunların 2 saat kadar sürdüğü bile görülmüştür. Normal şartlarda bir basketbol maçı 70-80 dakika sürmektedir.

NBA’de Basket Maçı Kaç dk Sürer?

Amerikan Ulusal Basketbol Birliği (NBA) maçları, toplam kırk sekiz dakikalık oyun süresine sahip on iki dakikalık dört çeyrekten oluşur. Ancak oyun saati bu kırk sekiz dakikalık süre boyunca fauller, devre arası ve mola gibi çeşitli nedenlerle durur. Sonuç olarak, normal sezondaki tipik bir NBA maçı toplam iki ila iki buçuk saat sürebilirken, play-off ve final maçlarının süresi üç saate kadar çıkabiliyor. Tarihteki en uzun NBA maçı, altı uzatma süresiyle yetmiş sekiz dakika sürdü ve 6 Ocak 1951’de Rochester Royals ile Indianapolis Olympians arasında Rochester, New York’ta oynandı. Olimpiyatçılar nihayet maçı 75-73’lük skorla kazandı.

Amerika’da Kadın Basketbol Maçlarının Süresi Farklıdır

Amerikan Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) maçları, toplam kırk dakikalık oyun süresi boyunca 20 dakikalık iki yarıdan oluşur. Tekrar ediyorum, saat kesintileri her maçın süresini uzatıyor ve normal sezon maçları iki ila iki buçuk saat sürebilir. WNBA tarihindeki en uzun basketbol maçı 8 Haziran 2002’de Orlando Miracle ve Cleveland Rockers arasında oynandı. Orlando Miracle, üç uzatma devresiyle iki saat elli yedi dakika süren maçı 103-99 kazandı.

Amerika’da Üniversiteler Arası Basketbol Maçı Kaç Dakikadır

Ulusal Üniversitelerarası Atletizm Birliği (NCAA), Ulusal Üniversitelerarası Atletizm Birliği ve diğer yönetim organlarının denetlediği üniversite basketbolu maçları kırk dakika uzunluğundadır. Bununla birlikte, bu süre erkekler üniversite maçlarında yirmi dakikalık iki devreyi içerirken, kadınların üniversite maçları on dakikalık dört çeyreği içerir. En uzun NCAA basketbol maçı 1981’de oynandı. Cincinnati Üniversitesi ile Bradley Üniversitesi arasında oynanan maç, yedi uzatmayla yetmiş beş dakika sürdü.

Basketbol Maçlarının Süresini Hangi Faktörler Etkiler?

basket maçı kaç dk

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir basketbol müsabakasının süresi uzayabilir:

Fauller, sakatlıklar ve serbest atışlar: Oyun süresi fauller, oyuncu sakatlıkları, saha dışı toplar ve serbest atışlar için durur. Topun oyuna sokulması veya hava atışı ile oyuna dönmesine kadar oyun saati durdurulur.

Devre araları: Basketbol kurallarına göre, birinci ile ikinci çeyrek arasında (birinci devre), üçüncü ile dördüncü çeyrek arasında (ikinci devre) ve her uzatmadan önce 2 dakikalık oyun arası verilmektedir ve devre arası 15 dakikadır.

Uzatma: Ülkemizde oynanan bir basketbol karşılaşmasında dördüncü çeyrek sonunda skor eşitse oyun, eşitlik bozulana kadar her biri 5 dakika süren
uzatmalarla oyun devam etmektedir. Bununla birlikte içerde ve dışarıda 2 maçlı toplam sayı serili yarışma sisteminde, iki maçın toplam skoru 2. maçın sonunda eşitse bu maç, eşitlik bozuluncaya kadar her biri 5 dakika süren uzatmalarla devam
edecektir.

Şut saati: Bir oyuncu,

  1. Sahada canlı bir topun kontrolünü kazandığında,
  2. Topun oyuna sokulması sırasında top, sahadaki bir oyuncuya temas ettiğinde ya da sahadaki bir oyuncu kurallara uygun olarak topa temas ettiğinde ve bu oyuncunun takımı topu kontrol etmeyi sürdürdüğünde,

Bu takım 24 saniye içinde bir şut girişiminde bulunmalıdır.

Molalar: Ülkemizde oynanan müsabakalarda, her mola 1 dakika sürmektedir.

Aşağıdaki durumlarda her bir takıma mola verilebilir:

  • Birinci devrede, 2 mola
  • İkinci devrede, dördüncü çeyrekte oyun saati 2:00 dakika ya da daha az gösterdiğinde
    bu molalardan en fazla 2 tanesi olmak üzere 3 mola
  • Her uzatmada 1 mola

Basket Maçının Süresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir basket maçının kesin süresi 40 dakikadır. Bu süreyi maça başlama öncesinde geçirilen süre, molalar, hakem değerlendirmeleri, faul atışları, devre araları vb gibi faktörler uzatabilir. Bununla birlikte oyun heyecanına yenik düşen taraftarların taşkınlıkları da oyun süresini uzatan faktörlerden biridir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Spor ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!