Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaWebmasterTelifli ve Telifsiz Fotoğraflar için En İyi 15 Site

Son Yazılar

Telifli ve Telifsiz Fotoğraflar için En İyi 15 Site

Sık sık telif hakkı olmayan görseller arıyorsanız, yazımızda paylaşacağımız telifsiz fotoğraf siteleri işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Belki de ilham arayan hevesli bir fotoğrafçısınız. Veya web sitenize eklemek için stok fotoğraf bulmaya çalışan gelecek vaat eden bir girişimci. Mesleğiniz ne olursa olsun, en iyi stok fotoğraf web sitelerinin bu listesi, her zaman telif hakkı olan ve telifsiz fotoğraflara erişmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlerle telif hakkı bulunan fotoğraflar nasıl kullanılır ve telifsiz fotoğraf siteleri hangileridir, tek tek paylaşacağız.

1
Telif Hakkı Ücretsiz Fotoğraflar Nasıl Kullanılır?

Bazı web siteleri, resimleri özel kullanım için (ör. arka plan duvar kağıtları) indirmenize izin verir, ancak resimlerin ticari olarak kullanılmasına izin vermez. Buna kartvizitler, web siteleri veya posterler gibi örnekler dahildir. Aşağıdaki web sitelerindeki resimler Creative Commons CC0 kapsamında korumaya sahiptir:

Creative Commons Lisans Nedir?
“Bir eseri bu senetle ilişkilendiren kişi, kanunun izin verdiği ölçüde, telif hakkı kanunu kapsamında eser üzerindeki tüm haklarından, ilgili ve komşu hakları da dahil olmak üzere, dünya çapındaki tüm haklarından feragat ederek eseri kamu malı haline getirmiştir.”

Aşağıdaki web siteleri, kamuya açık, telif hakkından vazgeçilmiş CC0 fotoğraflarını barındırır. Bu görsellerin sahipleri, kullanıcıların görsellerini telif hakkı sorunu olmadan değiştirmelerine, düzenlemelerine ve kullanmalarına izin vermiştir.

Ücretsiz stok fotoğraf sitelerine girmeden önce, CC0 lisansına sahip görselleri kullanırken göz önünde bulundurulması gereken iki genel nezaket kuralı vardır.

  • İçerik oluşturucuya atıfta bulunmak zorunda olmasanız da, fotoğrafçının sayfa linkini vermenizi ya da adını belirtmenizi öneririz.
  • Bu web sitelerinde genellikle bir Bağış Yap sayfası veya açılış ekranı bulunur. Ücretsiz resim barındırma sitelerini sık sık kullanıyorsanız, bağış yapmayı düşünün. Telifsiz fotoğraf siteleri kullanan herkes küçük bir miktar bağış yaparsa, ürünlerini ücretsiz olarak sunan fotoğrafçılara veya site sahibine büyük fayda sağlar.

Artık bu açıklığa kavuştuğuna göre, kaliteli, telif hakkı içermeyen fotoğraflar için sık kullanılanlara eklemeniz gereken web siteleri burada.

Freerange

Telifsiz fotoğraf siteleri arasında Freerange’de ücretsiz üyelik için kaydolduğunuzda, binlerce yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf ücretsiz olarak parmaklarınızın ucunda olacak. Web sitesinin tüm görselleri kişisel veya ticari projeler için kullanılabilir. Fotoğrafçılar için Freerange, katkıda bulunduğunuzda Google AdSense gelir paylaşımı da sunuyor.

Sitede binlerce benzersiz görsele ek olarak, çoğu doğru anahtar kelimelere ve açıklamalara sahip yaklaşık 20.000 CC0 lisanslı fotoğrafı var.

Unsplash

Unsplash, bir çevrimiçi pazarlama ajansı olan Crew tarafından başlatılan, ancak en büyük ve en çok kullanılan telif haklı ve telifsiz stok görüntü sitelerinden biri haline gelen bir yan projedir. Katkıda bulunanların dünyanın dört bir yanından fotoğraflar yüklemesiyle birlikte, artık her türlü konuyu kapsayan bir milyonun üzerinde görsele sahiptir.

Unsplash’ın stok görsel kitaplığı büyüdükçe arama işlevi de arttı ve renkleri, trendleri, koleksiyonları ve çok daha fazlasını kullanarak veritabanında arama yapabilirsiniz.

Unsplash bir yan proje olarak başlasa da, şu anda etrafındaki en iyi telif hakkı olmayan fotoğraf sitelerinden biri.

Pexels

Pexels yardım etmek isteyen bir web sitesidir. 2015 yılında yayın hayatına başladı, saygın bir stok fotoğraf kitaplığı haline geldi. Misyon beyanı amacını en iyi şekilde ifade ediyor:

Pexel’in Misyonu:
Milyonlarca tasarımcının, yazarın, sanatçının, programcının ve diğer içerik oluşturucunun, özgürce kullanabilecekleri güzel fotoğraflara erişmelerine yardımcı oluyoruz ve bu da onları harika ürünler, tasarımlar, hikayeler, web siteleri, uygulamalar, sanat eserleri ve diğer işler yaratmaya teşvik ediyor. Biz buna: “Yaratıcıları Güçlendirmek” diyoruz.

Pexels, yalnızca Pexels web sitesinde bulunan fotoğrafları göstermemesi bakımından da benzersizdir. Ayrıca Little Visuals gibi diğer yüksek kaliteli web sitelerinden görseller için dış kaynak kullanır.

Hepsinden iyisi, Pexels, mevcut en yüksek kaliteli görüntüleri sağlamak için görüntülerini tarar. Sitede bulunabilecek çok sayıda olağanüstü fotoğraf var ve belirli nişlere sahip olsanız da aradığınız fotoğrafları bulmakta zorlanmayacaksınız. Siteden telif hakkı olmayan stok videoları da indirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Flickr

Flickr, tüm içeriğinin herkesin kullanımına açık fotoğrafları içermese de, telifsiz fotoğraf siteleri arasında yer alması şaşırtıcı değil, çünkü teklifsiz fotoğraf sayısı da bir hayli fazla. Flickr, internetteki en büyük resim kitaplıklarından biri olmaya devam ediyor ve milyonlarca yüksek kaliteli telifsiz fotoğrafla, ihtiyacınız olan her görseli kolayca bulmanızı sağlıyor.

Flickr’da da her zaman görünen yeni özellikler var. Örneğin, doğrudan Flickr’dan fotoğraf baskıları sipariş edebilirsiniz; bu, beğendiğiniz bir fotoğrafı görürseniz harika bir seçenek. Fotoğraf akışı ve Flickr Pro gibi bilmek isteyeceğiniz birkaç özellik olduğundan, platformda yeniyseniz Flickr başlangıç kılavuzuna göz atın.

Flickr ile hatırlanması gereken tek şey, sitedeki her görselin ücretsiz, telifsiz veya Creative Commons kapsamında korunmadığıdır. Web sitenize eklemeden önce görsel ayrıntılarını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun!

Life of Pix

Telifsiz fotoğraf siteleri arasında Life of Pix’teki telif hakkı olmayan güzel fotoğraflar arasında dolaşırken saatlerce kendinizi kolayca kaybedebilirsiniz.

Montreal’deki LEEROY reklam ajansı tarafından oluşturulan Life of Pix, ücretsiz, kamuya açık alan görseller açısından tam bir cennettir. Daha da iyisi, Life of Vids web sitesi, tümü ücretsiz olarak sunulan daha da etkileyici stok video görüntüleri içerir. Life of Pix her hafta bir fotoğrafçıyı merkeze almak ve ekstra promosyon almak için seçer, fotoğrafçılar ise Life of Pix profillerini en iyi çalışmalarını gösterdiğinden emin olmak için yönetebilir.

StockSnap

StockSnap, mükemmel ve kapsamlı bir ücretsiz stok fotoğraf kütüphanesine sahip. Haftalık olarak eklenen yüzlerce yüksek kaliteli fotoğrafla StockSnap, sıradan bir platform değil.

Snappa’daki iyi insanlar tarafından oluşturulan StockSnap’teki her bir görseli kullanmanız ücretsizdir. Daha iyi bir deposu deposu bulmakta zorlanacaksınız bu sebeple de telifsiz fotoğraf siteleri arasında en iyilerden biridir.

Pixabay

Pixabay, diğer telifsiz fotoğraf siteleri gibi gelen görselleri entegre eden başka bir resim deposudur. Kendi kişisel veya ticari kullanımınız için en iyi ücretsiz stok görsellerini toplamaya çalışır.

Pixabay ayrıca, kullanıcıların görüntüleri çekmek için kullanılan kameraya dayalı olarak keşfetmelerine olanak tanıyan “kamera aramasına” kolay erişim sağlar. Bu, hem yeni başlayanlar hem de profesyonel fotoğrafçılar için harika bir kaynaktır.

Wikimedia

Wikimedia, yemyeşil manzaralardan tarihi olaylara kadar her şeyi kapsayan gerçekten çarpıcı bir fotoğraf deposu sağlar.

Videolar ve sesler de dahil olmak üzere 34 milyonun üzerinde serbestçe kullanılabilen medya parçasının tanıtımını yapan Wikimedia, ücretsiz, yüksek kaliteli görüntüler arayan grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar ve sanatçılar için vazgeçilmez kaynaktır. Wikimedia aynı zamanda ücretsiz görüntülere, eğitime ve bilgiye adanmış çok daha büyük bir organizasyonun parçasıdır.

Burst

Aradığınız görseli bulmakta zorlanıyor ve ümidinizi tam da kaybet üzereyken hayat kurtaran platformdur Burst. Telifsiz fotoğraf siteleri arasında Unsplash ile aynı şekilde Burst, yalnızca keşfetmek için şık bir arayüz sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aralarından seçim yapabileceğiniz çok geniş bir fotoğraf ve kategori yelpazesi sunar.

Daha da iyisi, bir web sitesine resim eklemenize veya grafik tasarım için görsel kullanmanıza bağlı olarak, telif hakkı olmadan hem düşük hem de yüksek kaliteli resimler sağlar.

Ücretsiz yüksek kaliteli fotoğraflardan oluşan geniş bir çevrimiçi veri havuzuna ihtiyacınız varsa, hemen Burst’i sık kullanılan siteler arasına dahil edin.

KaboomPics

KaboomPics yasal olarak etkileyici bir girişimdir. UI tasarımından geniş fotoğraf albümlerine kadar, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz kalite bir platformdur.

Sadece telifsiz görseller olsa iyi, KaboomPics’in seçimi zaten sınıfının en iyisi olurdu. Ancak aynı zamanda hem bir renk seçici arama motoruna hem de resimler için renk paletlerine sahiptir.

Bu sadece KaboomPics’in sunduğu şeylerin bazısı. Fotoğraf çekimlerinden bilgilendirici blog girişlerine kadar, en etkileyici ücretsiz stok görsel sitelerinden biridir.

Openverse

Telif hakkı ve telif hakkı olmayan bir görsel arama aracı arıyorsanız, Openverse tam size göre. WordPress tarafından geliştirilen ve sürdürülen Openverse’i internette telif hakkı olmayan resimler aramak için kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, Creative Commons lisanslarını kullanarak arama yapmak için Openverse’i kullanabilirsiniz.

Openverse ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta, görüntülenecek tam lisansı bulmak için görsel web sitesine tıklamanız gerektiğidir.

Gratisography

Telifsiz fotoğraf siteleri arasında biraz daha fazlasını mı arıyorsunuz? İlginç, ücretsiz, yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafa mı ihtiyacınız var? O halde Gratisography tam size göre.

Site, “Gerçekten benzersiz. Genellikle tuhaf 😉 Her zaman ücretsiz” olan, telif hakkı olmayan bir yığın fotoğraf içeriyor.

Libreshot

Libreshot, biraz sıra dışı ama telif ücretsiz fotoğrafçılık için başka bir kullanışlı kaynaktır. Sitedeki her çekim, sahibi Martin Vorel‘in eseridir.

Vorel, dünyanın dört bir yanından harika fotoğraflarını Libreshot’a yükleyerek, bunları ücretsiz olarak kullanmanıza olanak tanıyor. Yalnızca fotoğraflarından birini kullanırsanız siteye bir bağlantı eklemeyi düşünmenizi ister.

Negative Space

Negative Space, size kapsamlı bir kategori yelpazesini kapsayan binlerce güzel telifsiz görsel sunar. Diğer en iyi telif hakkı olmayan fotoğraf sitelerinden bazıları gibi, belirli bir arama terimi veya kategorisi yerine istediğiniz resmin rengini kullanarak Negative Space’de arama yapabilirsiniz.

Her zaman yeni ücretsiz resimler eklenir, bu nedenle bir sonraki projeniz için Negative Space’i işaretlediğinizden emin olun. Siteye bazen ulaşılamayabiliyor, ulaşmak için VPN kullanabilirsiniz.

Reshot

Telifsiz fotoğraf siteleri arasında son seçeneğiniz ReShot olmalıdır. Gerçekten benzersiz stok icon ve vector çalışmalar arıyorsanız, mutlaka sık kullanılan siteler arasında olmalıdır.

Geliştirme ve yaratıcı ekip, siteye yüklenen telif hakkı olmayan her görseli inceleyerek yalnızca en iyinin en iyisinin size sunulmasını sağlar. Bu, Reshot’ta sergilenen fotoğraf standardının çok yüksek olduğu anlamına gelir ve bu da işinize yansıyacaktır.

Reshot’ın harika yanı, bir sonraki projeniz için benzersiz simgeler ve illüstrasyonlar bulmak ve farklı görüntü yönelimlerini kullanarak görüntüleri aramak için de kullanabilmenizdir.

Kullanabileceğiniz Daha Fazla Telif Hakkı İçermeyen Medya

Size ücretsiz olarak yüksek kaliteli stok görseller sunmaya adanmış bu kadar çok site varken, seçim yapmaktan bunalmış hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte, en çekici siteye odaklanmanızı ve çekici bir şey bulana kadar mevcut telif hakkı içermeyen fotoğraflara göz atmanızı öneririz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!