Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilKuzey İtalya'daki Nefes Kesen Gezilecek, Görülecek Yerler

Son Yazılar

Kuzey İtalya’daki Nefes Kesen Gezilecek, Görülecek Yerler

Kuzey İtalya seyahatinizde, geri dönmeden önce mutlaka gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. İşte görülmesi gereken yerler ve nefes kesen destinasyonlar.

Kuzey İtalya güzel olduğu kadar topografik olarak da çeşitliliğe sahiptir: Dolomit Dağları ve Alpler’deki muhteşem dağ manzaraları, uçsuz bucaksız kristal göller, üzüm bağlarıyla kaplı tepeler, etkileyici kıyı şeritleri, büyüleyici tarihi şehirler ve mimari. Bu yazımızda Kuzey İtalya bölgesinde gezilecek ve görülecek yerler listemizi bulacaksınız. Seyahatinizden dönmeden önce listemizi yapılacak şeyler listenize mutlaka ekleyin.

Parco Nazionale Gran Paradiso, Aosta Vadisi

724km (450mi) işaretli patikalar ve katır yolları ile Aosta Vadisi’ndeki bu milli park, her mevsim bir yürüyüşçü cennetidir. Kış aylarında, bozulmamış karlı zirvelerde yürüyüş yapın ve ilkbahar ve yaz aylarında, çiçeklerin muhteşem biyolojik çeşitliliğini izleyin. Ayrıca, dağ çayırlarında barışçıl bir şekilde otlayan boynuzlu keçileri veya tepede nadir bulunan kuşları görmeniz olasıdır.

ÖNERİ: BARSELONA SANT ANTONİ’DE GÖRÜLECEK YERLER VE YAPILACAK EN İYİ ŞEYLER

Turin, Piedmont

Barok binalar ve art nouveau kafeler, bu zarif ve kozmopolit şehrin büyük bulvarlarını ve meydanlarını kaplar. Po Nehri üzerindeki zarif şehir evlerini ve rüya gibi villaları geometrik vitray pencereler, çiçek motifli ve kıvrımlı demir işleri süslemektedir. Alplerin dramatik ana hatlarına karşı kurulmuş şehir manzarası genellikle sisle örtülüdür.

ÖNERİ: ESKİ HİLTON ÇALIŞANLARI OTEL İLE İLGİLİ 5 SIRRI AÇIKLADI

Langhe, Piedmont

Langhe’nin şarap üreten bölgesinde, inişli çıkışlı, üzüm bağlarıyla kaplı tepeler, yerini karla kaplı Alpler’in manzarasına bırakıyor. Bölgedeki küçük dolambaçlı yollarda kümeler halinde pitoresk Piedmont köyleri oluşur ve birçok bağ arazisinde bulunan çarpıcı çağdaş mimari ve heykeller bulunur.

ÖNERİ: FLORANSA KATEDRALİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN GERÇEKLER

Venaria Sarayı, Piedmont

17. yüzyılda Savoy Dükü Carlo Emanuele II için inşa edilen bu muhteşem kraliyet mülkü, Torino’nun Versay’ı olarak kabul edilir. Amedeo di Castellamonte tarafından tasarlanan ünlü Diana Salonu, bir peri masalı Barok başyapıtıdır.

ÖNERİ: ROMA’DA UCUZ KONAKLAMA İÇİN KALINACAK EN İYİ BÖLGELER, OTELLER, PANSİYONLAR

Cinque Terre, Liguria

Liguria’daki bu kıyı bölgesi, kayalık uçurum cephelerinde çarpıcı bir şekilde yer alan Monterosso al Mare’den Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore’ye kadar beş balıkçı ve şarap üreten köyden oluşmaktadır. Zeytinlikler ve üzüm bağları iç kesimlerde ilerlerken, parlak renkli evlerin dik terasları koyların ve hareketli limanların üzerinde sallanır. Büyük ölçüde araba ile erişilemeyen Cinque Terre, yürüyüşçülerin cennetidir ve 10 günlük bir Kuzey İtalya kültür gezisinin bir parçası olarak unutulmaz bir rehberli yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

ÖNERİ: ROMA SEYAHATİNİZDE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 25 YERİ PAYLAŞIYORUZ

Camogli, Liguria

Bu pitoresk balıkçı köyünün masmavi çakıllı plajlarında taze deniz ürünlerinin tadını çıkarın. Ana plaj, şerbet tonlarında boyanmış binalarla kaplı, diğerleri gür yeşilliklerle çevrili tenha koylarda yer alıyor. Antik Abbazia San Fruttuoso, dik bir ağaçlık tepenin altındaki küçük bir koy için özel bir arka plan oluşturuyor; burası doğrudan sadece yürüyerek ulaşılabilen plaja açılıyor. Kuzey İtalya bölgesinde özellikle yaz sezonunda gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

ÖNERİ: DÜNYANIN EN UZUN DUVARI OLARAK BİLİNEN ÇİN SEDDİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bagni di Bormio, Lombardy

Bormio, eski kaplıcaların etrafına inşa edilmiş, İsviçre’ye yakın Alpler’in Valtellina bölgesinde küçük bir bölgedir. Yüzyıllar boyunca insanlar termal kaplıcadan ve temiz dağ havasından sağlıklı yaşam arayışı içinde Bormio’ya seyahat ettiler. Dağ mağaralarının ağzında bulunan Roma hamamları Bagni Vecchi’de rahatlayın ya da Bagni Nuova’daki termal havuz veya spa hizmetleriyle dağ manzarasının keyfini çıkarın.

ÖNERİ: PARİS’E GİTMEDEN ÖNCE MUTLAKA BİLMENİZ GEREKEN GEZİLECEK YERLER

Livigno, Lombardy

Bir kayak merkezi olarak ünlü olabilir, ancak Livigno aynı zamanda ödüllü Parco Nazionale dello Stelvio’nun içindedir. Alplerin çarpıcı manzaraları geleneksel baita (dağ evleri) ile süslenirken, Şubat ayında kasaba ünlü bir kar topu turnuvasıyla canlanıyor.

ÖNERİ: HEYBELİADA PLAJLARI VE BEACHLERİ (GİRİŞ FİYATLARI, ULAŞIM)

Orta Gölü, Piedmont

Orta Gölü, daha göz alıcı benzerlerinden daha küçük; Como, Maggiore ve Garda ayrı bir atmosfer yaratıyor. Gölün ortasındaki tek ada ve ana şehri Orta San Giulio büyüleyicidir. İnsanların Orta’da buldukları sakin ve münzevi duygu, yüzyıllar boyunca yazarları cezbetmiştir – Friedrich Nietzsche, Samuel Butler, Lord Byron, Honoré de Balzac ve Robert Browning ziyaret etmiştir. Yamaçtaki bir noktadan çevreyi izleyerek rahatlayın ve çevredeki topografyadaki mevsimsel değişikliklere hayran kalın.

ÖNERİ: MEKSİKA’YA GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Como Gölü, Lombardy

Como Gölü, olağanüstü doğal güzelliği, kristal koyları ve Rönesans mimarisi ile ünlüdür. Bölge, Milano’dan sadece bir saat uzaklıktaki konumu sayesinde popülerliğini koruyor, ancak Como inkar edilemez bir şekilde büyüleyici. ‘Baş aşağı Y’ şeklindeki göl, Alplerin eteklerine karşı kuruludur ve her şirin köy ve kasabada muhteşem göl kenarı manzaraları sizi çevreler. Bir yamaç zirvesine bisikletle gidin ve bölgenin Akdeniz iklimiyle birlikte dağların görkemini inceleyin. Kültür Gezisi ile 10 günlük Kuzey İtalya turumuzun bir parçası olarak Como Gölü’nde bir tekne gezisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

ÖNERİ: GOOGLE’IN BİR SONRAKİ SEYAHATİNİZİ PLANLAMAYI ÇOK DAHA KOLAY HALE GETİREBİLECEĞİ 4 YENİ YOL

Garda Gölü, Lombardy

Dolomit dağlarının kenarında yer alan bu göl İtalya’nın en büyük gölüdür ve güzelliği Catullus, Tennyson, DH Lawrence ve Ezra Pound gibi birçok yazar tarafından övgüyle bahsedilmiştir. Gölün kuzey kesiminde, Gruppo del Baldos dağları dramatik bir fon oluşturur ve merkezde büyük villalara ev sahipliği yapan küçük adalar bulacaksınız. Garda’nın göl kıyısındaki çok sayıda şirin köyü ve kasabası, Akdeniz’in gür ve güzel kokulu bitki yaşamıyla dolup taşmaktadır ve limanlarında balıkçı tekneleri bulunmaktadır. Taze dağ suyu, gölün çevresini çevreleyen kum ve çakıl taşlı plajlara ev sahipliği yapar.

ÖNERİ: UZMANLAR AÇIKLIYOR: UÇAK KORKUNUZU YENMEK MÜMKÜN! PEKİ NASIL?

Bergamo, Lombardy

Bergamo aynı zamanda La Città dei Mille (Binlerin Şehri) olarak da bilinir ve Unesco Dünya Mirası statüsüne layık görülmüştür. Antik bir tepe olan Città Alta (Yukarı Şehir), bir Venedik duvarı ile çevrili dar ortaçağ sokaklarından oluşan bir labirenttir. Görkemli Barok ve ortaçağ binaları, uçsuz bucaksız güney ovalarına bakmaktadır.

ÖNERİ: TÜRKİYE’DE MUTLAKA GİDİLMESİ GEREKEN KIŞ TATİLİ YERLERİ

Bologna, Emilia-Romagna

Bologna, güzel ortaçağ mimarisi ve ciddi mutfak hünerleriyle tanınan Emilia-Romagna bölgesinin tarihi başkentidir. Şehrin en güzel manzarasını görmek için gün batımında San Luca manastırına yürüyüş yapın – kırmızı tuğlalı mimarisi sıcak ışıkta parlıyor ve dalgalı Bolognesi tepeleri uzakta uzanıyor. Bu yükseklikten şehir, 15. yüzyıldan kalma tüm ihtişamıyla görünüyor. Bologna’yı dört günlük mini geziyle tamamen gezebilirsiniz.

ÖNERİ: “GEÇMİŞTE NASILDI?” SORUSUNU CEVAPLAMAMIZA YARDIMCI OLAN 20 FOTOĞRAF

San Vitale Kilisesi, Emilia-Romagna

Kuzey İtalya bölgesinde gezilecek yerler arasında San Vitale Kilisesi gelir. Bizans esintileri taşıyan bu kilisenin sade cephesi, Avrupa’daki erken dönem Hıristiyan mozaik sanatının en yüce örneklerinden biri olan içindeki ihtişamı yalanlıyor. Basilica di San Vitale, altıncı yüzyılda Ravenna’da inşa edilmiştir ve her yüzeyde, Justinianus döneminde Hıristiyanlığın ideolojisini ve dini inançlarını ifade eden masallar ve alegoriler, zarif renkli ve yaldızlı çinilerle aktarılır. Doğu ve batı estetiğinin birleşimi, kilisenin eşsiz mimarisinde de belirgindir.

ÖNERİ: DÜNYANIN 7 YENİ HARİKASI NEDİR?

Venedik, Veneto

Venedik, ihtişam ve sihir beklentilerini aşıyor. Venedik Gotik mimarisi (Bizans ve Mağribi tarzlarından yoğun bir şekilde etkilenmiştir) neredeyse el değmemiştir ve görkemli palazzoların ve dar calletlerin güzelliği turkuaz kanallarda yansıtılmaktadır. Tek ulaşım aracı olan teknelerle, adayı 16. yüzyıldan kalma ihtişamıyla – egzotik ticaret, sanatsal parlaklık ve şehvet düşkünlüğüyle dolu – hayal etmek kolaydır. İtalya’da – belki de dünyada – bu yüzen şehir gibi gerçekten başka bir yer yok. Kendiniz deneyimlemek ister misiniz?

ÖNERİ: MACHU PICCHU NEREDE? İNKA MEDENİYETİ KİMLERDEN OLUŞUR?

Cortina d’Ampezzo, Veneto

Dolomitler’deki en ilginç kayak merkezlerinden biri olan Cortina d’Ampezzo, yeni başlayanlar ve ileri düzey kayakçılar için yamaçlara ve nefes kesici dağ manzaralarına sahiptir. Kışın, çikolata kutusu gibi dağ evlerinin yoğun karla kaplı manzarası görünürken, yazın parlak kırmızı sardunyalarla süslenir.

ÖNERİ: FETHİYE NEREDE? NEREYE BAĞLI? FETHİYE’YE NASIL GİDİLİR? FETHİYE GEZİLECEK YERLER, OTELLER, KİRALIK EVLER, VİLLALAR!

Şarap Bölgesi, Friuli-Venezia Giulia

Friuli-Venezia Giulia, Slovenya, Almanya ve Adriyatik Denizi’ni çevreleyen eşsiz bir coğrafi konuma sahiptir ve hepsi onu çok ünlü bir şarap bölgesi yapar. Collio, iki nehir ve Slovenya sınırı arasında yer alan bir dizi tepeden oluşur. Çoğunlukla küçük ölçekli, aile tarafından işletilen üzüm bağları vadi boyunca her yöne yayılır, bu nedenle mevsimler değiştiğinde tüm manzara da renk değiştirir – yoğun ve canlı yeşilden yanmış kehribara, her şeyi kapsayan bağ manzarası gerçekten büyüleyici.

ÖNERİ: ERİKLİ NEREDE? NASIL GİDİLİR? ERİKLİ SAHİLLERİ, ERİKLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Monte Lussari, Friuli-Venezia Giulia

Julian Alpleri’ndeki Lussari Dağı’nın zirvesinde, 16. yüzyıldan beri hac yeri olan bir türbe bulunuyor. Hem İtalyan hem de Slav folklorunda yer alan hikaye, 1360’da bir çobanın koyunlarını kaybettiğini ve ardından onları bir çavdar çamı çalılığında Madonna heykelciğinin yanında bulduğunu belirtir. Eski dünya köyüne tırmanın ve Tarvisian havzasının panoramik manzarasına hayran kalın.

Isarco Vadisi, Trentino-Alto Adige/Südtirol

İtalyan ve Germen kültürünün birleşimi, Isarco Vadisi’nin masalsı manzarasıdır. Sarp yamaçlarda bulunan kiliseler ve geleneksel ahşap dağ evleri, engebeli Dolomitler’in çarpıcı manzaralarına açılan elma bahçeleri ve çam ormanları ile çevrilidir. Vadinin zengin mutfağı, Avusturya-Macaristan imparatorluğunun ve Veneto bölgesinin mutfak mirasını yansıtıyor.

Braies Gölü, Trentino-Alto Adige/Südtirol

Dolomitler’deki en güzel göllerden biri tarafından büyülenmeye hazır mısınız. Kuzey İtalya bölgesinde gezilecek yerler arasında tam bir cennet köşesi. Puster Vadisi’nden ayrılan Felsberg ve Niederdorf arasındaki Pragser vadisinde yer alan Pragser Wildsee, yoğun çam ormanlarıyla çevrilidir ve mükemmel sakin suyu neredeyse gerçek dışı bir turkuazdır.

Messner Dağı, Südtirol

Kronplatz yaylasının zirvesi, Südtirol’ün en görkemli seyir platformlarından biridir. Nefes kesen panorama doğuda Lienz Dolomitlerinden batıda Ortler’e, güneyde Marmolada’dan kuzeyde Zillertal Alpleri’ne doğru hareket ediyor. Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan Messner Dağı Müzesi burada bulunuyor ve manzaraya yerleştirilmiş gri, modernist tasarım aynı derecede ilham verici.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!