Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaWebmaster2023'te AdSense Tıklama Başına Maliyet (TBM) Oranı Artırmanın 15 Yolu

Son Yazılar

2023’te AdSense Tıklama Başına Maliyet (TBM) Oranı Artırmanın 15 Yolu

Web siteniz üzerinden kazandığınız gelir azaldı mı? Peki tıklama başına maliyet (TBM) nasıl artırılır biliyor musunuz? Yazımızda TBM nasıl yükseltilir, adım adım paylaşıyoruz.

TBM oranlarınızı 2023’te artırabilirsiniz. TBM, bazen tıklama başına ödeme (PPC) olarak da bilinen Tıklama Başına Maliyet anlamına gelir; yani, reklamverenlerin sizin web sitenizde yayınlanan reklamlarına tek bir tıklama için ödemesi gereken tutardır. Sonuç olarak bu bir yandan reklamverenlerin yaptığı masraflardan, diğer yandan Google AdSense Yayıncıları için bir gelirden başka bir şey değildir. Siz de TBM oranlarınızın düşük olduğunu görüyorsanız ve tıklama başına maliyet nasıl artırılır diye kara kara düşünüyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

AdSense TBM (tıklama başına maliyet) oranlarının, siteniz/blogunuz için teklif veren reklamverenlere (Otomatik ve Manuel) bağlı olacağını söyleyebiliriz. Buna göre, TBM oranları üzerinde doğrudan kontrolünüz yoktur ve bu nedenle, TBM oranlarını artırmaya dolaylı olarak yardımcı olan bazı alanları önemsemeniz gerekir.

tıklama başına maliyet nasıl artırılır

Ayrıca, AdSense performans raporunuzda gördüğünüz TBM oranlarının, reklamverenlerin tek bir tıklama için ödediği gerçek TBM oranları olmadığını da unutmamalısınız. Aslında, gerçek tıklama başına maliyet oranının yalnızca yüzde 68’ine eşittir. Bunun nedeni, Google AdSense gelir paylaşımıdır (Ödemeler), yani Google, İçerik için AdSense ile reklam görüntülemek için kazandığınız gerçek gelirin %32’sini elinde tutar. Benzer şekilde, AdSense için yayıncılar, Google tarafından tanınan gelirin yalnızca %51’ini alır. Peki Tıklama Başına Maliyet Nasıl Artırılır, TBM nasıl yükseltilir? Hadi yazımızı okumaya devam edin.

Şimdi, AdSense reklamlarının gelir getirebilmesi için TBM oranlarını artırmak üzere AdSense yayıncılarının ne yapması gerektiği sorusu ortaya çıkıyor. Kişisel deneyimime dayanarak, Google AdSense’ten daha fazla kazanmak için AdSense TBM oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bazı pratik ve daha gerçek yönergeleri hepiniz için paylaşıyorum.

Kanaatimce, nihai hedefimiz, daha fazla reklamcıyı çekmek ve aralarındaki zorlu rekabeti artırmak, bunun sonucunda sitelerimizde/bloglarımızda görünmek için ödemek zorunda oldukları daha fazla TBM oranı sağlamak olmalıdır. Bu sebeple, AdSense TBM oranlarınızı artırmanıza doğrudan veya dolaylı olarak yardımcı olabilecek aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Tıklama Başına Maliyet Nasıl Artırılır?

tıklama başına maliyet nasıl artırılır

1
Daha yüksek TBM Oranları için AdSense Hesabınızı Google Analytics’e Bağlayın

Evet, bu geçen ay uyguladığım en son basit numara ve AdSense performans raporuma yansıyan artan bir TBM oranı elde ettim. Google Analytics AdSense raporunda, siteniz için daha fazla gelir sağlayan kaynaklar dışında, daha fazla tıklama alan belirli bir web sayfasını bulacaksınız.

Bu, diğer sayfalara kıyasla hangi web sayfasının daha yüksek TBM oranlarına sahip olduğunu bulmak için raporu filtreleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, o belirli web sayfası konusuyla ilgili daha yüksek TBM oranlarına sahip daha fazla içerik yazmalısınız.

  • Google Analytics’te oturum açın.
  • Davranış > Yayıncı > Yayıncı Sayfaları

2
TBM Oranlarını Artırmak İçin Reklam Birimleri İçin Özel Kanal Oluşturun

Bu, AdSense TBM’mi artırmak için tercih ettiğim ipuçlarından biridir. Özel kanal oluşturmanın ana nedeni, sitelerinizin/bloglarınızın web sayfası için daha hedefli reklamlar elde etmektir. Daha fazla hedeflenmiş reklam, daha fazla teklif veren/reklamveren anlamına gelir ve bu da belirli bir web sayfasında görünmek için onlar tarafından yapılan tıklama başına maliyet ödemeleri için bütçelemeleri gereken daha fazla miktarda para anlamına gelir. Bunun için, örneğin Header tarafında bir büyük reklamdan ziyade, reklam alanını ikiye bölerek (aşağıdaki gibi), iki farklı reklam alanı yaratabilirsiniz.

3
Yüksek TBM Oranları elde etmek için hem Resim hem de Metin Reklam türlerini etkinleştirin

Genel olarak, beş tür AdSense Reklamı vardır, yani. Metin, Resim, Hareketli resim, Zengin medya ve Flash. Tüm bu Reklam türleri, biri Metin Reklamlar ve diğeri Görüntülü Reklamlar olmak üzere iki türe ayrılır.

Tüm AdSense Reklam Birimleriniz için hem Metin hem de Görüntülü Reklam türlerini etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Sitenize gelen reklamverenlerin sayısını artıracak ve onlar için daha yüksek TBM oranları sağlayacaktır. Mesela ‘Multiplex reklam’ türünü henüz denemediyseniz göz atın ve sayfanız uygun ise reklamları yerleştirin.

4
TBM oranlarını artırmak için Daha Yüksek Performanslı Reklam Biçimi kullanın

AdSense gelirimizi artırmak için blogumuzda/sitemizde kullanılacak reklam boyutlarını hep karıştırıyoruz. Aslında bu, web sitenizin düzenine ve AdSense Reklamlarını göstermek için önceden oluşturduğunuz Reklam alanlarına bağlıdır. Ancak hepinize Leaderboard (728 x 90), Medium (300 x 250) ve Large (336 x 280) dikdörtgen, Büyük gökdelen (300 x 600) ve mobil web sayfası için mobile banner (320×50) kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Ancak, siteniz veya blogger blogunuz için Duyarlı Şablon/Tema kullanıyorsanız, ziyaretçinizin cihazından bağımsız olarak web sayfanızdaki tüm Reklam alanlarına uyan duyarlı AdSense Reklam biçimini deneyebilirsiniz.

5
TBM Oranlarını artırmak için AdSense Reklamlarını doğru yerde gösterin

Peki! Daha yüksek TBM ile sonuçlanan AdSense Reklamlarını görüntülemek için hangi yerin kullanılacağını bulmak çok zordur. En az bir AdSense Reklam Birimi kodunu ekranın üst kısmına ve ikincisini yazının/makalelerin sonundan hemen sonrasına/altına ve sonuncusunu kenar çubuğuna veya altbilgiye yerleştirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üç Reklam birimi kodunuzu asla tek bir yere yerleştirmemeniz gerektiğini lütfen unutmayın. AdSense Reklamlarını göstermek için doğru yeri bulmanız, temanıza bağlı olduğu gibi, sizin deneme yanılma bilginizle de ilgilidir.

6
TBM Oranlarını artırmak için yalnızca bir Reklam Ağı kullanın

Amazon, Yahoo, Media.net, Infolinks, Clicksor, BuySell Ads gibi birçok çevrimiçi reklam ağı vardır. Ancak, daha iyi AdSense TBM oranları için diğer reklam ağlarından kaçınmalısınız. Bunun nedeni, reklamverenlerin sitenizde görünmeleri için daha az maliyetli olan ağı seçmeleridir. Reklamverenler bu işler için bir kişi kiralarlar ve bazıları departman bile kurar. Konularında uzman kişilerin öncelikli hedefleri, ulaşmak istedikleri kitleye en ucuz maliyetle erişmektir. Emin olun sizden daha profesyoneller, bu sebeple tek bir reklam platformunu kullanmak bence her zaman en iyisidir.

7
Ziyaretçi Konumu ve TBM oranları

Kanımca, TBM oranları sitenizin kullanıcılarının bulunduğu yere de bağlıdır. AdSense, kullanıcılarla ilgili Reklamları gösterdiğinden, yani alakalı reklamlar, kendi ülkelerinde bulunan reklamverenlerden gelir. Ve son bir yıllık TBM oranlarımı analiz ettikten sonra, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Avustralya, Hollanda, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, İspanya, Arnavutluk ve Irak gibi ülkelerden gelen reklamverenlerin tek bir tıklama için daha fazla para ödediği sonucuna varabilirim. Tayland, Bangladeş, Kolombiya, Fransa, Tanzanya, Türkiye, Pakistan, Sri Lanka, Nepal ve Hindistan gibi diğer ülkelerle karşılaştırın.

8
Daha yüksek TBM Oranları elde etmek için AdSense Reklamlara İzin Ver ve Engelle araçlarından yararlanın

Şimdi, AdSense ekibi yayıncıları için “Reklamlara İzin Ver ve Engelle” adlı harika bir olanak sağladı. Buna göre, artık sitenizde hangi belirli Reklamın gösterileceğini seçme seçeneğine sahipsiniz. Reklamları Engelleme, bir saat içinde etkili olacaktır.

Aslında, belirli bir Reklam ağını veya Reklamları her engellediğinizde, teklif verenler/reklamverenler web sitenizde görmek istemediğiniz reklam türleri hakkında derhal bilgilendirilir, böylece yalnızca web sayfanızla alakalı reklamlar sağlarlar. Bu, envanteriniz için gerçek zamanlı olarak teklif sayısını artıracak ve daha yüksek TBM oranları sağlayacaktır. Reklamları engellemenin nihai AdSense gelirinizi de olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın. Bunu da deneme yanılma yöntemiyle test etmeli ve sizin için en uygun sektörleri, yani yayıncıları seçmelisiniz.

9
TBM Oranlarını artırmak için Sitenizin Düzenini değiştirin

Her web sitesi sahibi, diğer sitelerden tamamen farklı görünen bir site oluşturmak ister, yani blog/site benzersiz olmalıdır. Ayrıca, AdSense Reklamları için kendi tercih ettikleri alana göre farklı alan tahsis ederler. Birçoğu, bloglarının Google AdSense’e uyan düzeninin ne olması gerektiği konusunda kafa karıştırıyor. Google AdSense, reklam göstermek için standart bir düzen sağlamıştır ve bu nedenle sitenizin düzenini buna göre değiştirebilirsiniz.

AdSense tarafından öngörülen en iyi reklam yerleşimi uygulamasına göre, içeriği ekranın alt kısmına iten site düzeni yerine içeriği vurgulayan site düzenleri iyi bir örnek olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle, üç AdSense reklamınızı da ekranın üst kısmına yerleştirmemelisiniz. Bu uygulama, site ziyaretçilerinizin/kullanıcılarınızın ilgilendiği içeriğe yakın yerleştirilmiş Reklamlar için TBM oranlarını artırabilir.

10
Daha Yüksek TBM oranları elde etmek için ziyaretçinizi tanıyın

Müşterilerinizi/ziyaretçilerinizi tanıyın, yani aradıkları şeyleri sitenizde/blogunuzda bulup bulmadıklarını her zaman değerlendirin. TBM’yi artırmanın gerçek anahtarıdır, çünkü daha fazla ziyaretçi, daha fazla sayfa görüntüleme, daha fazla gösterim ve AdSense Reklamlarınızın TBM oranlarını nihai olarak artıran teklif fiyatıyla sonuçlanır.

11
TBM Oranlarını Etkileyen Nişler ve Anahtar Kelimeler

Google AdSense’in ağırlıklı olarak içerik reklamları için olduğunu ve bu nedenle sitenizin niş ve konularının AdSense Reklamlarının TBM oranlarını etkileyebileceğini göz ardı edemezsiniz. Endişelenmeyin, en yüksek ödeme yapan anahtar kelimeleri aramanıza ve satın almanıza gerek yok. Google AdSense hesabınızdan bağlanan Google Analytics hesabınızı ziyaret edin ve kullanıcıların blogunuza/sitenize ulaşmak için kullandıkları organik anahtar kelimeleri görmek için Edinme menüsü altında Anahtar Kelime’ye tıklayın. Şimdi, tüm anahtar kelime raporunu MS-Excel belgesine aktardıktan sonra en yüksek TBM anahtar kelimelerini filtreleyebilirsiniz.

  • Edinme > Google Ads > Anahtar Kelimeler

12
TBM Oranlarını Yükseltmek için Kaliteli İçerikler Yazın

Çok sayıda gönderiye ve çok sayıda ziyaretçiye sahip olan bir sitenin, çok fazla ziyaretçisi ve web sayfası olmayan diğer sitelere kıyasla AdSense Reklamları için en düşük TBM oranlarını aldığını varsayalım. TBM’nin en düşük olmasının nedeni, ilk sitenin kendi özgün/yaratıcı içerikleri yerine diğer blog/sitelerden kopyala yapıştır içerikler yapmasıdır.

Aslında, makalenizi veya içeriğinizi çevrimiçi olarak ne zaman yayınlarsanız, bunlar Google, Bing/Yahoo ve Ask vb. arama motorları tarafından taranır. Ve daha sonra birileri, içeriği orijinal kaynaktan kopyalar ve referans bile göstermez.

Buna bağlı olarak arama motorlarının çoğu içeriklerini indekslemeyi tercih etmemekte veya kalitesiz içerik olarak değerlendirilebilmektedir. Ve bir reklamveren olarak, yinelenen içerikler için neden teklif vermelisiniz ve bu, AdSense yayıncıları için en düşük TBM oranlarına neden olur. Bu nedenle, blogunuz/siteniz için orijinal ve kaliteli içerik yazmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, böylece reklamverenler en yüksek TBM oranlarını ödeyerek web sayfanızda bir Reklam alanı almak için teklif verir.

13
TBM Oranları sitenizin Alan Adına bağlıdır

Bir sitenin alan adı, TBM oranlarının bağlı olabileceği temel faktörlerden biridir. Bunun nedeni, alan adının web sitenizin içeriği hakkında bilgi vermesidir. Bu nedenle, site içeriğiniz ve anahtar kelimelerinizle ilgili alan adını akıllıca seçin. Ancak sitenizin kaliteli içerikleri ve nişi gibi diğer faktörlere kıyasla TBM oranlarını çok fazla etkilemez.

14
TBM oranlarını artırmak için Duyarlı Şablon/Tema kullanın

Evet, günümüzde internet kullanıcılarının çoğunun ilgi duydukları şeyleri aramak ve taramak için PC (Kişisel Bilgisayar) yerine tablet ve akıllı telefonlarını kullandıklarını kabul etmelisiniz. Ve bildiğimiz gibi daha fazla kullanıcı daha fazla reklam gösterimi elde eder ve bu da yüksek TBM oranlarının ödenmesiyle sonuçlanır. Bu nedenle, blogunuz veya web siteniz için duyarlı (responsive) tema kullanmalısınız.

15
Deneysel A/B Testi

Bazen Google AdSense TBM oranını artırmak için, etkisini bilmeden uygun olduğunu düşündüğünüz yeni bir şey yapın. Son olarak, siteleriniz, AdSense Reklamları ve TBM oranlarını olumlu yönde etkileyen diğer faktörlerle A/B testi yapmak size kalmış.

Böylece, daha düşük TBM oranları nedeniyle gelirinizi düşürmekten korkmanıza gerek kalmaz. Sadece yukarıdaki yönergeleri izleyin ve TBM oranlarınızı artırın. Lütfen kendi kişisel deneyiminizi benimle paylaşmayı unutmayın ve yukarıdaki ipuçlarından herhangi birinin daha yüksek AdSense TBM oranları elde etmenize yardımcı olup olmadığını bizlerle paylaşın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!