Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerTutanak Nedir, Nasıl Yazılır, Örnekleri ve Tutanak Nasıl Tutulur?

Son Yazılar

Tutanak Nedir, Nasıl Yazılır, Örnekleri ve Tutanak Nasıl Tutulur?

Tutanak örneği arayanlar için bir sayfa hazırlamak istedim. Bu yazımda tutanak nasıl yazılır ve tutanak nasıl tutulur gibi bilgilere yer vereceğim. En çok aranan tutanak örnekleri arasında işe gelmeme tutanağı, iş kazası tutanağı ve kaza tutanak örneği ilk sıralarda yer alıyor. Bunların yanında kaza tutanak örneği ile ilgili de pdf formatında, indirebileceğiniz tutanakları bulabilirsiniz.

Tutanak örneği, en acil durumlarda aranan gerekli evraklar arasında geliyor. Tamamlanan bir eylem ya da gerçekleşen bir olayı kağıt üzerinde belgelemek amacıyla tutulan evrağa tutanak ya da zabıt denir. Örneğin bir apartman toplantısı sonrasında karar defterine, o toplantıda konuşulan konular ve alınan kararlar yazılır, esasında bu da bir tutanaktır.

Tutanak nasıl yazılır sorusunun ilk cevabı, kişisel duygu ve düşüncelerin yazılmaması olacaktır. Yani tutanakta yapılan, konuşulan, görülen ya da yaşanan olaylar tüm netliği ile yazılmalı ve bunu destekleyici görüntü yani fotoğraflar ve şahitlerin ifadeleri eklenmelidir. El yazısı ile tutulan tutanaklarda ise kesinlikle kurşun kalem kullanılmamalıdır.

Tutanak Nedir, Tutanak Nasıl Yazılır?

Hazırlayacağınız metin için bulacağınız tutanak örneği, mutlaka amacınıza uygun olarak düzenlenmelidir. Örneğin trafik kazası tutanağı artık bir çok sigorta firmasının web sitesinden ya da cep telefonu uygulamaları ile dijital ortamda tutulabilmektedir ve bu tutanağın düzenlenmesine gerek olmayacaktır.

Bulduğunuz bir tutanak örneği üzerinde düzenleme yaparken dikkat edilmesi gerekenleri de paylaşayım. Öncelikle kullanılan kağıdın tek bir yüzüne yazı yazılmalıdır. Tutanak birden fazla sayfadan oluşuyorsa, bunların da tek bir yüzüne yazı yazılmalıdır. Tutanağın tamamı yazıldıktan sonra ise, tüm sayfalar numaralandırılmalı ve kesinlikle her sayfa tükenmez kalem ile imzalanmalıdır.

Birden çok sayfa olduğunda, tüm sayfaların altına ayrı ayrı imza atılmalıdır!

Tutanak, el yazısı ile yazılıyorsa, çok okunaklı olmasına özen gösterilmeli, net ifadeler kullanılmalıdır. Hatalı yazdığınızı düşündüğünüz cümleler veya kelimeler olursa bunların üzerini tek bir çizgi ile üzerini çizip, düzeltmenizi yaptıktan sonra o bölüme mutlaka imza atılmalıdır.

Tutanak Çeşitleri Nelerdir?

İnternette tutanak örneği ararken ne ile ilgili arama yapmanız gerektiğini iyi seçmelisiniz. Aşağıda sizlerle en çok aranan tutanak örnekleri arasında bir liste yaptım.

Tutanak Örneği

 • Toplantı tutanağı
 • Kaza tespit tutanağı
 • İş kazası tutanağı
 • İşe gelmeme tutanağı
 • Olay tutanağı
 • Buluntu tutanağı
 • Eşya tutanağı

Genel tutanak örneği bunlardır. Benzer tüm işlemler için tutanak tutulabilir.

Aynı zamanda tutanak tutulurken, çeşidine göre de her bir sayfaya ayrı şekilde başlık türünde ifade edilmelidir. Örneğin kaza tespit tutanağı tutarken, her sayfada başlık olarak “Kaza Tespit Tutanağı” kullanılmalıdır.

Tutanak Örneği Neye Göre Belirlenmelidir?

Tutanak örneği, birçok durumda kullanabileceğiniz bazı örnekler içerir. Örnek vermek gerekirse, aşağıdaki olay tutanağı örneğini kullanarak; kendi düzenlemek istediğiniz tutanağa göre ilgili yerleri güncelleyebilirsiniz.

Kaza tespit tutanakları ise araçlarda bulunması gereken evraklardan biridir. Eğer can kaybı olmayan veya duran bir cisme çarpmadığınız trafik kazasına karıştıysanız; bu durumda kendiniz tutanak tutmalısınız. Arabanızda bir kaza tutanağı bulunmuyorsa da boş bir A4 kağıdına üstteki şartları karşılığında işlem yapabilirsiniz.

Tutanak Nasıl Tutulur?

 • Tutanak olduğu belirtilmelidir
 • Bilgisayar ortamında hazırlanmış şablonlar ile tutanak tutulabilir
 • El yazısı ile tutanak tutulabilir (sadece tükenmez veya dolma kalem ile)
 • El yazısı ile tutanak tutarken tamamının okunaklı olmasına dikkat edilmeli
 • Silgi kullanılmamalı, hatalı yerler paraf atılarak tek çizgi ile düzeltilmeli
 • Tutanakda düzenleme yaparken tutanak üzerindeki herkes tarafından paraf atılmalı
 • Paraf atılan yer parantez içinde vurgulanmalı ve silinen satırlar kelime sayısı olarak yazılmalı

Tutanak Başlığı Nasıl Yazılır?

Tutanak tutarken başlık “Tutanak”, “Tutanaktır”, “Apartman Toplantı Tutanağıdır” gibi olmalıdır. Eğer neyi anlatmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız sadece tutanak yazmanız bile yeterli olacaktır. Sadece usule uygun doldurduğunuzdan emin olmalı ve tutanak tutarken kelimelerinizi özenle seçmelisiniz.

Tutanak Üzerinde Kaç İmza Olmalıdır?

Tutanak en az 2 kişi tarafından imzalanabilir. Tek kişinin doldurduğu ise daha çok dilekçe olarak kabul edilecek ve tutanak değeri taşımayacaktır. Eğer tutanak tuttuğunuz kişilerin görevi veya ünvanı sizin üstünüz ise, ünvanı en yüksek olan kişi en sola gelecek şekilde imza atılmalıdır.

Tutanak Kimler Tarafından Tutulur?

Tutanak tutma işlemi, tutuma göre değişebiliyor. Örneğin toplantı tutanağı, sadece toplantıya dahil olan kişiler tarafından tutulabileceği gibi, toplantıda bulunan herkes tarafından imzalanmış olması şarttır.

Olay tutanağı ise tamamen görgü tanıkları ve şahitler tarafından tutulmalıdır. Olayın nasıl gerçekleştiği, nerede gerçekleştiği gibi birçok bilgi tutanak üzerinde yer almalı ve tüm tanıklar tarafından imzalanmalıdır.

Eğer can kaybı olan bir kaza durumu varsa, bu tutanaklar genelde polisler tarafından tutuluyor. Böyle bir kazaya karışmanız durumunda tutanak tutması için hızlıca polis çağırmanız gerekmektedir.

Tutanak Örneği İndir

Tutmak istediğiniz tutanak çeşidine göre altta örnekleri görebilirsiniz.

Tutanağı tutmadan önce ilgili yerleri kendinize göre mutlaka düzenlemelisiniz.

Trafik Kaza Tespit Tutanağı İndir

trafik kaza tespit tutanağı

İşe Gelmeme Tutanağı

İş Kazası Tutanağı


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!