Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilKapadokya'da Gezilecek Yerler ve Yapılacak En İyi Şeyler

Son Yazılar

Kapadokya’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak En İyi Şeyler

Türkiye'nin en önemli tarihi mücevheri Kapadokya'da Göreme Milli Parkı'ndaki asırlık ilkel mağaraları ve pembe renkli kayaları keşfedin ve binlerce sıcak hava balonunun gökyüzüne çıkışını izleyin. Peki Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler ve yapılacak şeyler hakkında yeterli bilginiz var mı? İşte tüm bilgiler ile görülmesi gereken en güzel yerler yazımızda.

Kapadokya inanmak için görmeniz gereken bir yer. Bir peri masalından çıkmış gibi görünen bölge, son yıllarda bir Instagram efsanesi haline geldi. Peribacaları, yeraltı şehirleri, Göreme Açık Hava Müzesi, mağara otelleri ve gün batımında sıcak hava balonlarıyla bezenen gökyüzü ile Türkiye’nin bu güzel bölgesinde hayata dair eterik bir şeyler var. İşte bu yazımızda özellikle Kapadokya bölgesine ilk defa gidecekler için gezilecek yerler ve yapılacak şeyler hakkında bilgi vermek istedik, işte görülmesi gereken en güzel yerler.

Dibek Restaurant’ta testi kebabını deneyin

kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Dibek Restaurant, Göreme ilçe merkezinde 475 yıllık bir yapıda yer almaktadır. Burada sactava ve aside tatlısı (Göreme’nin geleneksel köy tatlısı) gibi lezzetlerle birlikte bölgedeki en iyi geleneksel ev yemeklerini keşfedeceksiniz. Ancak testi kebabı (kil tencerede pişirilen et, tavuk veya sebze, pilav ve salata ile servis edilir) mutlaka denenmesi gereken bir yemektir.

Göreme Milli Parkı’nı Keşfedin

Bir Unesco Dünya Mirası alanı olan Göreme Milli Parkı hakkında başka dünyaya ait bir şey var. Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler arasında başı çeken bir alan. Belki de İkonoklastik sonrası dönemde Bizans sanatının kanıtlarını gösteren kayaya oyulmuş resimli tapınaklar veya dördüncü yüzyıla kadar uzanan eşsiz konutlar, ilkel köyler ve yeraltı şehirleridir. Hiç şüphe yok ki, burada büyülü bir his var.

Kapadokya mağara evlerinin içine göz atın

kapadokya gezilecek yerler

Gün doğumu sıcak hava balonu gezileriyle ünlü olan Kapadokya, büyüleyici mağara evleriyle de ünlüdür. Bölgenin her yerinde, özellikle Göreme Milli Parkı boyunca, kayalara oyulmuş eski yerleşimleri bulacaksınız – 1952’ye kadar bu mağaralarda yaşayan insanlar varmış. Şimdi, birçoğu lüks mağara otellerine dönüştürülmüştür.

Kilim Satın Alın

Kilim halısı ile normal halı arasındaki en belirgin fark, kilimlerin çeşitli renkli ipliklerin düz bir dokuma oluşturmak için iç içe geçmesiyle yapılması ve sonuçta karmaşık ve canlı tasarımların ortaya çıkmasıdır. Muhtemelen eve götürmek için bir tane almak isteyeceksiniz; La Maison du Kilim, cana yakın sahibiyle birlikte bölgedeki en güzel koleksiyona sahiptir.

Selime Manastırını Ziyaret Edin

Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler arasında bulunan Selime Manastırı, en büyük dini yapıdır ve doğrudan kaya yüzüne oyulmuştur. İçeri girmeye cesaret edenler, hava koşullarına karşı dövülmüş freskleri, dik merdivenleri, gizli geçitleri ve erken uygarlıkların işaretlerini keşfedecekler. Sekizinci veya dokuzuncu yüzyıla kadar uzandığı düşünülüyor, ancak 16. yüzyıldan beri terk edilmiş durumda.

Uçhisar Kalesi’nden gün batımını izleyin

kapadokya gezilecek yerler

60 m’den daha yüksek bir kale kayası olan Uçhisar Kalesi, bölgenin üzerinde yükselirken heybetli bir manzaraya sahiptir. Bir zamanlar düşman ordularının saldırdığı ve köylüler için sığınak olarak kullanılan bölge, bölgedeki en iyi gözetleme noktasına sahiptir. Kısa ama dik bir yürüyüş yapmak isteyenler muhteşem bir manzara ile ödüllendirilecekler – o ünlü Kapadokya gün batımlarından birini izlemek için akşam üzeri buraya gidin.

Paşabağ’ı keşfedin

Paşabağ, Kapadokya’nın ünlü peribacalarını, yıllarca erozyona uğrayarak oluşan ve üzerinde küçük bir “baca” bulunan şirin kaya oluşumlarını görmek için en iyi yerlerden biridir. Zelve yolunda, burada yerden bir peribacaları vadisi fışkırıyor – bu efsanevi oluşumlar arasında dolanırken iki ve üç başlıklı kaya bacalarını arayın.

Derinkuyu yeraltı şehri içinde gezinin

Sekiz kattan fazla oyma kayaya sahip Derinkuyu yeraltı şehri, bir zamanlar 20.000 kişiyi barındırıyormuş. Bu ayrıntılı yeraltı topluluğunun işgalcilere karşı bir sığınak görevi gördüğü düşünülüyor. Bugün, halka açık olan alan Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. Uzun süredir kayıp olan bu medeniyetin işleyişine ev sahipliği yapan kiliseleri, toplantı salonlarını ve depoları gezebilirsiniz.

Gül Vadisi’nde fotoğraf çekin

Gül Vadisi, adından da anlaşılacağı gibi, göz alabildiğine uzanan, mükemmel bir fotoğraf fırsatı sunan uçsuz bucaksız taşlık bir vadidir. Kayalara oyulmuş kiliselere ve küçük köylere giden sayısız patikaları mutlaka ziyaret edin. Bu alanı mutlaka yürüyerek keşfedin; en üstte, şaşırtıcı bir şekilde, yalnızca güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kafe bulacaksınız. Soğuk bir içecek ve bir şeyler atıştırarak serinleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!