Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilUzmanlar Açıklıyor: Uçak Korkunuzu Yenmek Mümkün! Peki Nasıl?

Son Yazılar

Uzmanlar Açıklıyor: Uçak Korkunuzu Yenmek Mümkün! Peki Nasıl?

Uçak korkusu için sakinleştirici ilaç bazen işe yaramayabilir. İşte bu sebeple uzmanlar uçak korkusu nasıl yenilir sizlerle paylaşıyor.

Herkes bir şeylerden korkar. Bununla birlikte, “kontrol edilemeyen, mantıksız ve kalıcı korku” bir fobi olarak sınıflandırılır ve çoğu zaman endişe verici olabilir. Johns Hopkins Medicine’e göre, milyonlarca Amerikalı bir veya daha fazla fobiden muzdarip. En yaygın olanlardan bazıları? Akrofobi, yükseklik korkusu, agorafobi (halka açık yerlerden korkma) ve klostrofobi (kapalı yerlerden korkma). Uçmak üçünü de içerdiğinden, uçakta uçmaktan aşırı derecede korkma olan aerofobinin de yaygın olması şaşırtıcı değildir. İşte bu yazımızda sizlerle aerofobi ile mücadele yani uçak korkusu nasıl yenilir, yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

İster aerofobi vakasından mustarip olun ya da ister sadece uçakta aşırı kaygı hissedin, Montreal, Quebec’teki Concordia Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doçent ve eski popüler iHeart radyo programının sunucusu psikolog Dr. Sydney B. Miller, korkularınızı temelli olarak bastırmanın harika bir yolu olduğunu savunuyor.

1. Milyonlarca insan uçmaktan korkuyor.

Cleveland Clinic, çoğunlukla 17 ila 34 yaşları arasındaki 25 milyon Amerikalının uçmaktan korktuğunu tahmin ediyor. Dr. Miller’a göre insanlar iki nedenden dolayı uçmaktan korkuyorlar. Hemen akla gelen, bir uçak kazası yaşanması korkusu ya da “uçaktan fırlayıp aşağı doğru düşme” korkusudur.

Ancak en az birincisi kadar yaygın olan bir diğer neden de, uçağın kapalı alanında, çıkış veya kaçışın mümkün olmadığı bir panik atak geçirme korkusudur. Dr. Miller, “Bu, kapana kısılmış hissetmekten kaynaklanan kaygıdır ve bazılarının büyük bir kalabalığın ortasında olduklarında veya bir asansörde mahsur kaldıklarında hissettikleri korkuya benzer” diyor. “Endişe yaşarsam kaçamayacağım düşüncesi aslında paniği getiriyor.”

2. Aerofobiye bağlı panik atak belirtileri…

Cleveland Clinic, aerofobiye bağlı panik atak semptomlarının uçuştan önce veya uçuş sırasında ortaya çıkabileceğini açıklıyor. Bunlar şunları içerebilir:

  • Titreme
  • Baş dönmesi ve sersemlik
  • Aşırı terleme (hiperhidroz)
  • Kalp çarpıntısı
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı (dispne)
  • Titreme veya sendeleme
  • Mide rahatsızlığı veya hazımsızlık (dispepsi)

3. Uçak korkusu nasıl yenilir

Aerofobiden muzdarip olmanız, uçmamanız gerektiği anlamına gelmez. Uçak korkusu nasıl yenilir diyenler için Dr. Miller, ‘durum tedavi edilebilir’ diyor. “Uçma korkusunu tedavi etmenin en iyi yolu, kaygıyı azaltan beceri ve teknikleri öğrenmek ve ardından bunları uçuşun çeşitli bileşenlerini gözünüzde canlandırırken uygulamaktır” diyor.

“Havaalanına arabayla gitmekten, güvenlikten geçmeye, uçağa binmeye ve kalkışa kadar yolculuğun her adımını ayrıntılı olarak hayal etmeye çalışın. Bu adımları tek tek geçin ve aklınızca canlandırdığınız sırasında kaygınız arttıkça kaygıyı azaltma tekniklerini kullanın. Bu tekniklerden biri, her adımı birden çok kez gözden geçirmek ve gerçekten uçuş gününe geldiğinizde, birçok kez başarılı bir şekilde uçmuş gibi hissedebilirsiniz ve kaygı artık orada olmayacak.”

4. Kısa uçuşlarla egzersiz yapın

Hayatınız boyunca arabayla ya da otobüsle seyahat edemezsiniz. Bazen çok acil durumlarda uzak yerlere uçak ile ulaşmanız gerekebilir. Bu sebeple uzun uçuçlarla değil de kısa uçuşlar gerçekleştirerek alıştırmalar yapabilirsiniz. Dr. Miller, “Mümkünse, uzun mesafeli bir uçuşa çıkmadan önce yakındaki noktalara daha küçük uçuşlarla başlayın” diyor.

Güvenliğin bu kadar katı olmasının gerekmediği eski zamanlarda, havayolları genellikle, gergin yolcuları havaalanının hemen çevresinde küçük uçuşlara alarak, deneyime daha aşina hale getirmek için uçuş programlarından faydalandırırlardı. “Bu artık mümkün olmadığı için, yukarıda açıklanan görselleştirme yaklaşımı aslında orada olmak kadar gerçekçi olmasa da, kendi kısa uçuşlarınızı planlamak bir seçenek olabilir!”

5. Hava yolculuğu sırasında sakin kalmanın başka yolları da var.

Cleveland Clinic, uzun süreli aerofobi tedavisinde ilaçlar çok etkili olmasa da, anksiyete önleyici ilaçların uçuş sırasında kaygıyı en aza indirmeye yardımcı olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, kaygıyı kötüleştirme eğiliminde oldukları için uçuştan önce alkol ve kafeinden uzak durmanızı öneriyorlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!