Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - Tatilİstanbul'u Gezmenin En İyi Yolları

Son Yazılar

İstanbul’u Gezmenin En İyi Yolları

Feribot, vapur, metro, metrobüs ve marmaray durakları ve kalkış noktalarını bilmek önemlidir. İşte İstanbul toplu taşıma haritası yazımızda.

İstanbul, dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır ve bundan dolayı bu büyük ve inanılmaz güzellikteki şehri gezmek için toplu taşıma kullanmak en iyi yöntem olacaktır. Trafiğe takılmadan sizi gideceğiniz yere götürecek tüm feribot ve vapurları, metro, metrobüs ve marmaray geçiş güzergahlarını yazımızdaki bilgilerle öğreneceksiniz. İşte yazımızda İstanbul toplu taşıma haritası hakkında detaylı bilgileri ve ilgili kurumların web sitelerini bulacaksınız.

Sabiha Gökçen Havaalanı, Kadıköy Metrosuna Ekim 2022’de bağlandı. Yani artık havaalanına gelen yolcular sadece 10 dakika içinde metroya binebilecek, ister Kadıköy’e kadar uzanan semtlere kadar rahatça ve trafiğe takılmadan seyahat edebilecek, isterlerse de aktarma istasyonlarından Marmaray ya da Vapurlara binerek istedikleri yere kolayca ulaşabilecekler. Kağıthane’den İstanbul Havaalanı’na bağlanacak metronun da 2023 yılında açılacağı belirtilmektedir.

Bu kadar geniş ve modern toplu taşıma araçlarını kullanmak için elbette dudakları, seferleri ve kalkış saatlerini bilmek önemlidir. Bu sebeple İstanbul toplu taşıma haritası temin etmek ve cep telefonunuzda bulundurmak önemli bir adım olacaktır.

Akıllı Bilet – AKBİL

İstanbul’daki toplu taşıma araçlarını kullanmak için AKBİL denilen akıllı biletlerden birine sahip olmanız gereklidir. Peki Akbil nereden alınır?

akbil nereden alınır

Akıllı Bilet (Akbil), neredeyse tüm duraklarda bulunan ATM’lerden alınabilir. Kart ücreti 60 TL’dir. Üzerine de seyahat harcamanız için kullanacağınız ücreti yine ATM’ler üzerinden ödeyebilirsiniz.

Satınaldığınız kartı, İstanbulkart – Dijital Kartım uygulaması ile cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. iOS ve Android cihazlar için uygulamayı kolayca indirebilirsiniz.

İETT Toplu Ulaşım Ücret Tarifesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: İSTANBUL AVRUPA YAKASI İLÇELERİ VE İSTANBUL ANADOLU YAKASI İLÇELERİ TAM LİSTESİ

Şimdi İstanbul toplu taşıma haritası üzerinde kullanabileceğiniz araçlara geçebiliriz.

Feribot – Vapur

Vapur (feribot), köprülerin tamamen arabalarla dolu olduğu zamanlarda Avrupa’dan Asya yakasına (veya tam tersi) ulaşmanın en iyi yoludur. Yoğun çalışma saatleri hafta içi sabah 8’de başlıyor ve akşam 6’da bitiyor, bu nedenle işe gidip gelen birçok insan bunun yerine Boğaz’ı kullanmayı tercih ediyor. Avrupa yakasında üç ana vapur istasyonu bulunmaktadır: Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy. Ayrıca, Asya yakasındaki Kadıköy Vapur İskelesi‘ne giden feribotların doğrudan hareket ettiği Eminönü de bulunmaktadır. Tüm İstanbul feribotlarının (Boğaz turları dahil) tarifelerini Şehir Hatları web sitesinden inceleyebilirsiniz. Alternatif olarak, İdo ve Dentur Avrasya deniz otobüsleri (deniz otobüsleri) de Beşiktaş ve Kabataş’tan kalkar ve Asya yakasının farklı bölgelerine ve adalara gider. Adalara gitmek isterseniz ise Kabataş, Kadıköy, Maltepe ya da Bostancı iskelelerine ulaşmanız gereklidir. Adalar vapur seferleri için buraya bakabilirsiniz.

Metrobüs

Metrobüs söz konusu olduğunda kesinlikle artıları ve eksileri vardır. İlk bakışta harika bir alternatif çünkü metrobüslerin kendi özel yolları var, bu da trafiğin içinden rahatça gitmelerine ve yolcuları şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar götürmelerine izin veriyor (aşağıdaki haritaya bakın). Bununla birlikte, metrobüs sık sık duraklar yaptığından, aynı zamanda çok kalabalık yolculuklarıyla da ünlüdür, bu nedenle diğer yolcularla rahatsız edici bir şekilde yakın seyahat edersiniz. Bundan şikayet etmeyecekseniz, çok iyi bir ulaşım aracıdır.

istanbul toplu taşıma haritası
İstanbul toplu taşıma haritası JPG ve PDF olarak indirin.

Metro

İstanbul’un metro sistemi son yıllarda inanılmaz bir hızla büyüdü ve şu anda yapım aşamasında olan daha fazla hattın 2023’de açılması bekleniyor. Metro hatları yoğun saatlerde çok kalabalık olsa da, ulaşım için en iyi alternatiflerden biri. Avrupa yakasında, tüm büyük mahalleleri birbirine bağlayan çok sayıda metro hattı vardır. Karaköy ve Beyoğlu‘nu birbirine bağlayan ve dünyanın en eski ikinci yeraltı şehir içi raylı sistemi (1875’te hizmete girdi) olan Tünel‘e mutlaka binin.

Marmaray

Marmaray, Boğaz’ın altından geçen demiryolu tüneli nedeniyle açıldığında oldukça büyük bir olaydı. Marmaray şu anda Avrupa yakasında Bahçeşehir’den Asya yakasında Gebze’ye uzanıyor ve köprüyü ya da deniz yolunu kullanmamak için oldukça popüler bir alternatif. İnşaat sırasında, beşinci yüzyıldan on birinci yüzyıla kadar uzanan Bizans gemi enkazları keşfedildi (İstanbul’da sık sık olan bir şey), bu da açılış tarihinin dört yıl ertelenmesine sebep oldu. Marmaray’a binmeyi planlıyorsanız, bu yepyeni ulaşım aracına binmeden önce eski Sirkeci tren istasyonuna da mutlaka gidin.

Taksiler

İstanbul’un her yerinde boş gezen, yolcu arayan taksiler olduğunu çok geçmeden anlayacaksınız. Trafik yoğun değilse, kendinizi biraz tembel hissediyorsanız, taksiler etrafta dolaşmanın iyi bir yoludur. Araba kapılarında logosu olan bir taksiye bindiğinizden emin olun, bu da taksi durağına bağlı olduğu anlamına gelir, bu da dolandırılma olasılığını ortadan kaldırır. Daha dikkatli olmak istiyorsanız, size en yakın güvenilir taksiyi gönderen BiTaksi uygulamasını kullanın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!