Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilRoma Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yeri Paylaşıyoruz

Son Yazılar

Roma Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yeri Paylaşıyoruz

İtalya seyahati planlıyorsanız, Roma'ya mutlaka gidin. Bu yazımızda Roma'da gezilecek yerler, haritası da dahil yapılacakları paylaşıyoruz.

Bir sonraki İtalya seyahatinizde Roma’yı ziyaret etmeyi mi planlıyorsunuz? Sevgiliniz veya ailenizle birlikte, özellikle şehir yürüyerek kolayca ziyaret edilebildiğinden, Roma 2-3 günlük bir hafta sonu geçirmek için mükemmel bir yerdir! Konaklamanızı planlamanıza yardımcı olmak için, Roma’da yapılacak en iyi şeylerin, mutlaka görülmesi gereken tüm turistik merkezlerinin ve ilgi çekici noktalarının yer aldığı bu rehberi hazırladık. Bu makalemizde Roma’da gezilecek yerler ile birlikte yazının sonunda, 1, 2, 3, 4 veya 5 günlük (veya daha fazla!) Roma’yı ziyaret etmek için güzergahlar ve bütçenize göre en iyi konaklama önerilerimizi bulacaksınız.

Peki, Roma’da gezilecek en iyi yerler hangileridir? Hadi birlikte gezelim.

Kolezyum

roma'da gezilecek yerler

Tarihi Merkez’de (İtalyanca “Centro Storico”) bulunan Kolezyum ile mutlaka görülmesi gereken yerler listesine başlayalım. Roma’da ziyaret edilecek en sembolik anıt! 50.000’den fazla seyirci kapasitesi ile Roma dünyasının en büyük amfi tiyatrosudur. Meşhur gladyatör dövüşlerinin, hayvan dövüşlerinin ve Roma oyunlarının yapıldığı bu arenalarda epey kan dökülmüştür ve elbette hepsinin ardından hep korkunç ölümler yaşanmıştır. Ziyaret ücretsiz değil ve yaz sezonunda gidiyorsanız, giriş bileti almak için biraz zaman kaybedebilirsiniz.

Roma Forumu

Roma Forumu ziyaret edilmeden gezilecek yerler listesi eksik kalır. Kolezyum’dan satın alınan bilet ayrıca Roma Forumu ve Palatine Tepesi’ne (bundan biraz sonra bahsedeceğim) girişi de içeriyor, bu yüzden 3 turistik yer birbirine bağlı olduğu için onları gezmemek garip olur. Forum, eskiden şehrin merkeziydi ve antik pazarların, idari ve dini yapıların kalıntılarını görebilirsiniz. Ancak alanda herhangi bir detaylı açıklama bulamazsınız, bu nedenle tarihle ilgileniyorsanız gerçekten rehberli bir tur seçmelisiniz. Kolezyum + Roma Forumu + Palatine Tepesi’nin küçük grup turunu seçmenizi tavsiye ederim. En eksiksiz olanıdır ve İngilizce, İtalyanca, İspanyolca veya Fransızca dillerinde anlatımları mevcuttur ve bu gerçekten kullanışlıdır!

Giriş biletinizi hemen almak için buraya bakabilirsiniz.

Palatine Hill

roma'da gezilecek yerler

Bu, Kolezyum biletine dahil edilen üçüncü gezilecek yerdir. Roma’nın 7 tepesinden biri olan Palatine Tepesi, mitolojiye göre şehrin Romulus ve Remus tarafından kurulduğu yerdir. Bildiğiniz gibi, onlar bir mağarada bir kurt tarafından bulunup emzirilecek olan ikizlerdir. Palatine Tepesi’nin tepesinde bu mağaraya ve ilk Roma imparatoru Augustus gibi tarihi şahsiyetlerin konutlarının kalıntılarını bu alanda görebileceksiniz.

Piazza Venezia

Roma Forumu’ndan çok uzakta olmayan Via dei fori impierali’nin diğer ucunda, Roma’nın ana meydanlarından biri olan Piazza Venezia’yı bulabilirsiniz. Bu muhteşem şehre gidip de gezilecek yerleri tamamen görmemek seyahatinizi eksik bırakacaktır. Piazza Venezia’dan, tüm sokaklar Roma’nın başlıca turistik mekanlarına çıkıyor! Burası, İtalya’nın ilk kralı Victor Emmanuel II’ye adanmış devasa beyaz mermer bir bina olan “Altare della Patria” veya “Vittoriano” olarak da adlandırılan Victor Emmanuel II Anıtı’na hayran kalabileceğiniz yerdir. Meydanın yanında, İmparator Trajan’ın askeri fetihlerinin kutlandığı ünlü Trajan’ın sütunu da var. Binanın çatısından tüm şehrin muhteşem panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Binanın arka tarafındaki cam asansör ile erişim sağlanmaktadır.

Bu asansör için biletler buraya tıklayarak önceden rezerve edilebilir!

Piazza del Campidoglio (Capitol Square)

roma'da gezilecek yerler

Victor Emmanuel II Anıtı’na giden geniş merdiveni tırmanın ve Capitol Meydanı’na varacaksınız. Michelangelo’nun kendisi tarafından tasarlanan bina, eskiden Roma’nın siyasi ve dini kalbiydi. Capitol Meydanı’nda şunları görebilirsiniz:

 • Palazzo Senatorio veya Senato Sarayı
 • Palazzo dei Conservatori veya Konservatörler Sarayı
 • Palazzo Nuovo veya şimdi Capitoline Müzeleri ile Sanat ve Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan Yeni Saray. Orada bulabileceğiniz en ünlü sanat eserlerinden biri Capitoline Wolf heykelidir: Romulus ve Remus’u emziren efsanevi dişi kurt heykeli. Belki görmüşsünüzdür, neredeyse tüm tarih kitaplarında vardır! Biletlerinizi buradan önceden almayı unutmayın.

Panteon (Pantheon)

Roma’da gezilecek yerler arasında gelen Pantheon, Roma’daki en iyi korunmuş antik yapıdır ve bu listeye eklenmesi gereken ve görülmesi mutlaka önerilen bir başka turistik yapıdır. Başlangıçta tüm mitoloji tanrılarına adanmış, 7. yüzyılda bir Hıristiyan kilisesiydi. Girmekten çekinmeyin, ziyaret ücretsizdir, neden böyle bir yapıyı görmekten kendinizi alıkoyacaksınız ki? İçeride, mekana benzersiz bir aydınlatma sağlayan muazzam kubbeye ve oculus’a (kubbedeki açıklık) hayran kalacaksınız. Pantheon’da ayrıca Raphael (ünlü sanatçı) ve Victor Emmanuel II’nin (1. İtalya kralı, yukarıda Piazza Venezia’da kendisine adanan güzel binadan bahsetmiştik) mezarlarını da görebilirsiniz.

Ve daha fazla tarihsel bilgi almak istiyorsanız, bir sesli rehber edinmelisiniz. Buradan rezerve edebilirsiniz.

Piazza Navona

roma'da gezilecek yerler

Piazza Navona, Pantheon’dan çok uzak olmayan tarihi merkezin kalbinde yer almaktadır. Roma’nın en güzel ve ünlü meydanlarından biridir! Orada, aşağıdaki 3 çeşmeye hayran olacaksınız.

 • Fontana dei Quattro Fiumi
 • Fontana del Nettuno
 • Fontana del Moro

Birçok mekandan birinde bir şeyler içmek veya dondurma yemek için harika bir yer ama dikkat edin, burası çok turistik olduğu için fiyatlar da çok yüksek!

Aşk Çeşmesi (Trevi Fountain)

Ayrıca Pantheon’un yakınında, Avrupa’nın en ünlü çeşmesini bulacaksınız: Aşk Çeşmesi (İtalyanca Fontana di Trevi). Roma’yı ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. Etrafındaki efsaneden dolayı bu çeşme aynı zamanda çok sayıda evlilik teklifine ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür! Efsaneye göre, genç bir kız bekaretini kurtarmak için kaynağın yerini Romalılara açıklamak zorunda kalmış. Çeşmede, denizin bir alegorisini temsil eden çok sayıda heykel var, merkezde arabasında Neptün var. Gelenek, 2 madeni para atmanız gerektiğini söylüyor: biri dilek dilemek için, diğeri ise Roma’ya tekrar geleceğinizi ummak için. Çeşmenin arkasında, büyük bir barok saray, mekanın cazibesine büyük katkı sağlıyor. Tek bir şey var: alan her zaman kalabalıktır, bu yüzden çeşmenin istenmeyen kafalar olmadan mükemmel bir fotoğrafını çekmek için çok uğraşacaksınız! Size tavsiyem, ikonik bir fotoğraf çekmek isterseniz sabah güneşi doğmadan alana gelmeniz olacaktır.

Gelato’nun tadını çıkarın (İtalyan dondurması)

roma'da gezilecek yerler

Aşk çeşmesinden sonra, duygularınızdan kurtulmak için (eğer evlilik teklifi aldıysanız veya stresten terlerken dizlerinizin üzerine çökmüşseniz!) veya sadece gün içinde kısa bir mola vermek için sıra dondurma keyfine geldi. Dondurma yemek için ideal yerdesiniz, Roma’nın en iyi 2 dondurma dükkanından birine çok yakın: Via della Panatteria’da bulunan San Crispino. Uzun bir kuyruğa girmeniz gerekecektir, ancak hayattaki en iyi şeyler elde edilmesi en zor olanlardır! Roma’daki en iyi dondurma konusunda görüşler genellikle farklı olduğundan, size San Crispino’nun doğrudan rakibi olan Via Uffici del Vicario’da bulunan gelateria “Giolliti”nin adını da veriyorum. Hangisini seçerseniz seçin, aynı uzun bekleme kuyruğu sorununu yaşayacaksınız.

Roma’da Alışveriş

roma'da gezilecek yerler

Roma’da biraz alışveriş yapmak istiyorsanız doğru an: 2 ana alışveriş caddesine çok yakınsınız.

Via del corso’da alışverişe çıkın

Zara, H&M gibi büyük markalardan uygun fiyatlarla alışveriş yapmak için Via del Corso’ya gidin.

Via condotti’de alışverişe çıkın

Daha yüksek bir bütçeniz varsa veya sadece vitrinlere bakmak istiyorsanız Via Condotti’den yolunuza devam edin. Gucci, Armani veya Prada gibi markaların bulunduğu Roma’nın en prestijli caddesi. Paris’teki Champs Elysée gibi biraz!

Piazza di Spagna

Via Condotti sizi doğrudan, sunduğu güzel perspektif sayesinde en popüler meydanlardan biri olan büyüleyici Piazza di Spagna’ya götürecektir. Piazza di Spagna, onu Trinità dei Monti kilisesine götüren anıtsal merdivenin (İspanyol Merdivenleri) aşağısında yer almaktadır. Çiçekli merdiven, hem turistler hem de İtalyanlar için kısa bir mola vermek için mükemmel bir yerdir. Popüler bir buluşma yeri! Meydanda ayrıca mekanın cazibesine katkıda bulunan Barcaccia çeşmesini de görebilirsiniz.

Roma Kiliselerini Ziyaret Edin

Piazza di Spagna merdivenlerinin başında şehrin nefes kesen manzarasını sunan Trinità dei Monti kilisesi var. Konumu onu Roma’nın en ünlü kiliselerinden biri yapıyor. Bu muhteşem şehirde 900’den fazla kilise olduğunu biliyor muydunuz?

İşte Roma’daki en güzel kiliselerin bir listesi, bazıları gerçek mimari şaheserler!

Neyse ki hepsi Roma’da bulunan dünyanın en büyük 4 bazilikası ile başlayalım:

 • Aşağıda detaylı olarak bahsettiğim Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası
 • Laterano’daki Basilica di San Giovanni, Basilica di San Pietro’dan sonra ikinci büyük, aynı zamanda Roma’nın katedralidir.
 • Aziz Paul’un mezarının yerini gösteren Basilica di San Paolo Fuori le Mura.
 • Basilica di Santa Maria Maggiore, şehrin en büyük tapınağı Meryem Ana için dikilmiş.

Roma’da görülecek diğer bazı ilginç kiliseler:

 • Chiesa del Gesu
 • Trastevere’deki Basilica di Santa Maria
 • Vincoli’deki Basilica di San Pietro
 • Basilica di San Clemente al Laterano
 • Chiesa di Santa Maria della Concezione
 • Chiesa di Sant’Ignazio di Loyola (Roma’daki favorim)

Villa Borghese bahçeleri

roma'da gezilecek yerler

Piazza di Spagna’nın kuzeyinde, Roma’nın en büyük ve kesinlikle en güzel halka açık parkı var. Villa Borghese bahçeleri, kalabalık sokaklar ve turistik mekanlardan sonra biraz hoş bir sakinlik sunuyor! Geniş gölgeli sokaklarda ve tapınaklar, heykeller ve birçok çeşme ile çevrili bir gölün kenarında yürüyebileceksiniz. Parkın ayrıca güzel bir botanik bahçesi var. Oraya gitmek için 2 park girişi olan Porta Pinciana veya Piazzale Flaminio’ya gidin.

Roma Müzeleri Kesinlikle Görülmeye Değer

Villa Borghese parkı ayrıca 3 müzeye ev sahipliği yapmaktadır:

 • Bir resim ve heykel koleksiyonu içeren galleria Borghese. Biletlerinizi buradan alın!
 • Museo Nazionale Etrusco, Roma öncesi eserlerin bir koleksiyona sahip.
 • Van Gogh ve Cézanne’ın dikkat çekici tablolarıyla Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Parkta bulunan müzelere ek olarak, Roma’da ziyaret edilecek daha birçok müze var, örneğin:

 • Capitoline müzeleri: Piazza del Campidoglio’da size bundan biraz önce bahsetmiştim.
 • Vatikan müzeleri: yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki devasa bir mimari toplulukta bir araya toplanmış 13’ten fazla müze! 1,5 ila 5 saatlik ziyaret arasında değişen birkaç olası gezi seçeneğine sahipsiniz. Ama merak etmeyin, tüm rotalar çok ünlü Sistine Şapeli‘nde bitiyor. Ziyaretlerin tadını çıkarmak için daha fazla zamanınız olması için, biletlerinizi önceden almanızı şiddetle tavsiye ederim. Çok zaman kazanacaksınız!
 • Palatine Tepesi’nde arkeologların keşfettiği Museo Palatino.
 • İtalyan ve Avrupa tablolarından oluşan bir koleksiyonla Galleria Nazionale d’Arte Antica veya Ulusal Antik Sanat Galerisi. Raphael veya Caravaggio’nun eserlerine hayran olmak için oraya gitmelisiniz.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo veya Halk Meydanı, Villa Borghese’nin yakınında yer almaktadır. Roma’nın en büyük meydanlarından biridir. Çeşmeleri, 3 kilisesi ve dikilitaşı ile önemli bir turistik merkezdir. Meydandan teyepe çıkan merdivenleri tırmanın, ve harika manzaranın tadını çıkarın.

Sant’Angelo Kalesi ve Köprüsü

roma'da gezilecek yerler

Meydandan Tiber’i takip ederek Sant’Angelo köprüsüne ve karşı kıyıda bulunan aynı adı taşıyan kaleye gidebilirsiniz. Köprü, tümü Bernini tarafından tasarlanan melekleri temsil eden 10 heykelle süslenmiştir. Köprüden şehrin ve nehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Castel Sant’Angelo ise İmparator Hadrian tarafından bir türbe olarak hizmet etmesi için yaptırılmıştır. Daha sonra, önemli bir askeri rol oynamaya başladı: istilalar sırasında papaların sığınma yeri olarak bile hizmet etti! Tünellerle Vatikan’a doğrudan erişim bile sağladılar. Kaleyi ziyaret edebilir, mezarları ve eski papaların dairelerini görebilirsiniz. Sur yürüyüşünün muhteşem manzarasını kaçırmamalısınız.

Bekleyerek zaman kaybetmeyin ve biletlerinizi önceden satın alın.

Vatikan

Castel Sant’Angelo’dan Vatikan’a uzanan uzun bir koridor var. İnançlı olmasanız bile, Roma’da kaldığınız süre boyunca Vatikan’ı mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. Dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen İtalya’da bir tur sırasında en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Sadece rahipler ve rahibeler, bazı devlet adamları, gardiyanlar ve tabii ki papanın orada yaşamasına izin verilir. Muhafızlar hakkında küçük bir gerçek: Onlar sadece İsviçreli ve elbette Katolik olmalılar. Papa’nın kendisine bağlılık yemini ederler. Bu gelenek, 1527’de İsviçreli muhafızların Papa’yı Sant’Angelo kalesine kaçışı sırasında koruduğu Roma’nın yağmalanmasına kadar gider.

St. Peter’s Meydanı

Vatikan’a ünlü Aziz Petrus Meydanı’ndan (İtalyanca Piazza San Pietro) gireceksiniz. Her yıl milyonlarca hacı ve turist bu meydanı görmeye geliyor! Aziz Petrus Meydanı şu prensip akılda tutularak tasarlandı: en fazla sayıda insanın Papa’nın Aziz Petrus Bazilikası’nın balkonundan kutsamasını görmesini sağlamak. Yaklaşık 280 sütun ve 145 aziz heykelinden oluşan meydanı iki sütun çevreliyor. Aziz Petrus Meydanı’nın merkezinde 2 büyük çeşme ile çevrili bir Mısır dikilitaşı bulunur. Bazilikayı ziyaret etmek için uzun kuyruklar bu meydandan başlıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

roma'da gezilecek yerler

Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret etmek için sabırlı olmanız (veya diğerlerinden daha akıllı olmanız ve biletlerinizi buradan almanız gerekir!) Ancak içeri girdiğinizde etkileyici bazilika uzun bekleme saatlerini unutturacaktır. Orada birçok sunak ve anıta hayran olabilir ve zengin barok dekorasyonundan etkilenebilirsiniz.

 • Papaların birçok cenaze anıtı
 • Ünlü Aziz Petrus heykeli
 • Michelangelo tarafından tasarlanan devasa kubbe.

Bazilikanın sağ tarafında kubbeye çıkılır. Önce bir asansöre binmeniz gerekiyor, sonra en zoru da 323 basamak daha çıkmak. Klostrofobik olanlar için tavsiye edilmiyor, tavan alçak ve koridorlar dar ama Roma şehrinin muhteşem manzarasıyla emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Aziz Petrus Bazilikası’na giriş ücretsizdir, sadece girişte aranacaksınız. Kubbeye giriş ücretlidir.

Trastevere bölgesi

Bazilikadan sonra Roma geziniz sırasında Trastevere semtini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu mahalle giderek daha moda ve biraz “Hipster” haline geliyor, ancak şimdilik tüm orijinal cazibesini korumaya devam ediyor. Tipik dar ve çiçekli sokaklarını keşfetmek için (nispeten) kalabalıktan uzakta olacaksınız. Burada Roma’nın geri kalanında olduğu gibi büyük bir tarihi anıt yok, sakinleri ve yerel dükkanlarıyla gerçek bir “İtalyan” mahallesi var. Mahallenin kuzeyine giderken şehrin güzel panoramasını hayranlıkla izlemek için Gianicolo tepesine çıkın.

Roma’da nerede yemek yenir: Bir trattoria’da öğle yemeği yiyin!

Trastevere bölgesi ayrıca geleneksel İtalyan pizzası veya iyi bir makarnanın tadını çıkarmak için ideal bir yerdir. Güzel küçük teraslara sahip çok sayıda otantik yerel restoran (trattoria) var ve çok fazla turist yok, bu mükemmel bir eşleşme!

Bölgedeki bazı güzel yerler:

 • Roma Sparita: Büyük teras, geleneksel Roma mutfağı. Restoranın spesiyalitesini kaçırmayın: Pecorino peynirli ve biberli “cacio e pepe” spagetti. Mekan rezervasyon gerektirir.
 • Antico Arco: Mükemmel yemekler (özellikle risotto) ve çok iyi bir şarap listesi. Bonus: Eşinizin yemeğinin bir örneğini küçük bir tabakta getiriyorlar, böylece tadına bakabiliyorsunuz.
 • Tonnarello: Çok hoş bir ortamda tipik, mükemmel bir mutfak. Makul fiyatlarla cömert yemekler.

Tabii ki, öğle yemeği için mahallede değilseniz, Roma’nın tarihi merkezinin tam kalbinde yer alan çok sayıda trattoria’lar, restoran ve sandviç dükkanı ile açlıktan ölmeyeceksiniz:

 • Birra e Sale: Piazza Navona’nın yanında yer almaktadır. Sandviçler lezzetli ve taze ürünlerle yapılıyor. Soğuk mezeleri ve peynirleri kesinlikle denemelisiniz!
 • Pizzeria Loffredo: Çok iyi pizzalar ve taze makarnalar. Dostça bir atmosfer ve çok misafirperver personel. Rezervasyon şiddetle tavsiye edilir. Mükemmel fiyat / kalite!
 • Il Tamburello di Pulcinella: Anne tarafından yapılan yemeklerin sunulduğu küçük aile restoranı. Pizzalar, makarnalar, tatlılar, hepsi ev yapımı makul bir fiyata. Rezervasyon önerilir.

Campo di Fiori

İtalyan mutfağı ile ağzınızı sulandırdığıma göre, devam edelim! Taze ürünlerin kokusunun tadını çıkarmak ve parlak renklerine hayran olmak için Campo di Fiori’de küçük bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Her sabah (Pazar hariç) meyve, sebze, et ve balık pazarı kurulur. Roma’nın tarihi merkezinde yer aldığı için turistler tarafından beğenilen bu küçük pazar, tüm özgünlüğünü korumayı başarmış. İtalya’dan eve yüksek kaliteli ürünler getirmek istiyorsanız mükemmel bir yer ve Roma’nın turistik bölgelerinden çok daha ucuz!

San Lorenzo bölgesi

Trastevere bölgesi gibi, San Lorenzo bölgesi de turistler tarafından daha az bilinir ve kesinlikle görülmeye değerdir. Başlangıçta bir işçi sınıfı bölgesi olan bu bölge, günümüzde Roma üniversitelerinin bulunduğu öğrenci bölgesidir. Öğrencilerin yanı sıra sokak sanatçılarının da favori mekanıdır. Ve amatörler için gece hayatı harika ve bira hiç de pahalı değil!

Aventin Tepesi

Huzurlu bir mahalle, güzel bahçeler ve şehrin eşsiz manzarası, Aventine Tepesi’nin (İtalyanca “Aventino”) sunduğu şey budur!

Ayrıca şunları da gezilecek yerler ekleyebilirsiniz:

 • Basilica di Santa Sabina all’Aventino
 • Piazza dei Cavalieri di Malta bulunan ünlü Aventine Anahtar Deliği. Anahtar deliğinden bakmak için sırada bekleyen insanları göreceksiniz (daha fazla bir şey söylemeyeceğim!).

Aventine tepesi de size Roma’nın en güzel manzaralarından birini sunacak. Bunu zaten söylemiş miydim? 😄

Roma Yeraltı Mezarlarını ziyaret edin

Roma’da yapılacak en iyi şeyler listesini alışılmadık bir etkinlikle bitireceğim: yeraltı mezarlarını ziyaret etmek. Bence ziyaret etmek için en iyisi Callixtus Yeraltı Mezarları’nı tavsiye ederim! Bir zamanlar Yahudiler ve Hıristiyanlar için mezarlık olarak kullanılan bu mezarlar şehrin en büyüğüdür ve yaklaşık 15 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Duvarlarda vaftiz gibi Hıristiyan yaşamının temsillerini, Eski ve Yeni Ahit’ten sahneleri görebilirsiniz. Roma yer altı mezarlarının ziyareti yaklaşık 30 dakika sürer ve mutlaka bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.

Roma’da Gezilecek Yerler Haritası


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!