Salı, Nisan 9, 2024
Ana SayfaDiziNetflix Western Dizileri: Kovboy ve Vahşi Batı Konulu 17 Muhteşem Dizi

Son Yazılar

Netflix Western Dizileri: Kovboy ve Vahşi Batı Konulu 17 Muhteşem Dizi

Vahşi Batı ve Kovboy konulu dizi seviyorsanız, işte Netflix platformunda yayınlanan en iyi western dizileri listemizi hemen keşfedin.

Amerikan Vahşi Batısı, genellikle silah çeviren, ata binen ve tütün çiğneyen kovboy imajıyla anarşik ve kaotik sınırlarda gezinen bir bölgeyi içerir. Çağdaş medya, Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin popülerleşmesinde özellikle etkili olmuştur. 18. ve 19. Yüzyıllarda (Başkan Jefferson tarafından teşvik edilen) kitlesel İngiliz yerleşiminin bu dönemi, medyanın saldırgan sansasyonelleştirmesiyle birlikte, türü popüler kültüre yükseltti. Amerikan kovboy ve vahşi batı efsaneleri tarihe geçerken, çizgi romanlarda, filmlerde ve çocuk oyuncaklarında sayısız ve tekrarlanan tasvirlerle hafızalara kazındı. İşte bu yazımda sizlerle kovboy ve vahşi batı temalı Netflix western dizileri üzerine bir liste hazırlamak istedim.

Western yapımları, Amazon, HBO ve Netflix gibi yayın devleri tarafından paranın akıtıldığı, hala son derece yaygın bir sinema filmi türüdür. Televizyon formatının yeniden tutmasıyla birlikte, birçok dizi sürekli olarak Batı motiflerini kullanmaya başladı. Bu türün tekrar eden karakterleri ve olay örgüsü yapıları, zamanın kanunsuz, sert ve vahşi işaretlerini destekleyerek uçsuz bucaksız ovalarda ve çöllerde farklı konular barındırıyor. Bu karakterlerden bazıları haydutları, ödül avcılarını, Yerli Amerikalıları, kanun kaçaklarını ve kumarbazları içeriyor. Sürekli gelişen Western türünün hem televizyon hem de sinema içeriği Netflix’in kategorilerinde kendisine yer buldu. Bugün, Netflix platformunda şu anda izlenebilen gerçekten iyi Western dizileri listesine bir göz atmakta fayda var.

Bazı dizilere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Benzer YazıIMDb Puanı Yüksek En İyi Netflix Biyografi Dizileri

1
Song of the Bandits (2023)

Kanunsuz Gando ülkesinde, şiddetli haydutlar, ölüm kalım meselesi olsa bile değerli vatanları ve sevdikleri için savaşıyor. Buradan izleyebilirsiniz.

2
Django (2023-)

1800’lerin sonlarında Teksas’ta, tehlikeli bir aranan adam olan Django, John Ellis tarafından kurulan ve tüm dışlanmışların hoş karşılandığı bir şehir olan New Babylon’a gelir.

3
How to be a Cowboy (2021-)

Dale Brisby, sosyal medyanın ve rodeo becerilerinin gücüyle kovboy geleneklerini canlı tutuyor; şimdi dünyaya nasıl doğru şekilde kovboy olunacağını öğretiyor.

4
Country Comfort (2021)

Kariyerinde bir dönüm noktasında olan country şarkıcısı Bailey, kovboy Beau ve beş çocuğuna dadı olarak işe girer.

5
Better Call Saul (2015-2022)

O kimyagerden meth satıcısına dönüşen Walter White’ın başarılı avukatı Saul Goodman değildi. Albuquerque’nin en azılı suçlusunu temsil etmeye başlamasından altı yıl önce Goodman, kendine isim yapmaya çalışan küçük çaplı bir avukat olan Jimmy McGill’dir. Düşük gelirli müşterileri için güçlü bir kahraman, ahlakı ve hırsları sıklıkla çatışan bir zavallı. Jimmy, eski bir Philadelphia polisi olan ve yakın zamanda Güneybatı’ya nakledilen özel dedektif Mike Ehrmantraut ile çalışıyor. Mike’ın, Jimmy’nin kısa sürede takdir etmeyi öğrendiği, zorlu durumları “telafi eden” özel bir yeteneği var.

6
Thieves of the Wood (2018-)

Senaryo Louis Paul Boon’un ‘De Bende van Jan de Lichte’ adlı kitabından ilham alıyor ve sinematografi söz konusu olduğunda geleneksel bir Western tanımına girmiyor. Ancak hikaye, özellikle aksiyon söz konusu olduğunda, türden çeşitli unsurlar kullanıyor. Peki Netflix western dizileri arasında gösterilen yapım ne hakkında? ‘Thieves of the Wood’, eski bir savaş gazisi olan ama sonradan bir haydut ve kanun kaçağı lideri olan Jan de Lichte’nin hikayesini anlatıyor. Ama onda ilk bakışta göründüğünden daha fazlası var. Aslında kendisi, yardıma muhtaç insanlara destek olan birisi. Neredeyse Robin Hood gibi. Dizi 18. yüzyılda geçiyor ve o zamanki Belçika toplumunun yaşantısı hakkında da fikirler veriyor.

Tarihi ve cesaret ile ilgili bir şey izleme havasında olduğunuzda ve Netflix kovboy dizileri arasından seçim yapmak isterseniz bu yapımı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Matteo Simoni, Stef Aerts, Jeroen Perceval ve Dirk Roofthooft’tan oluşan oyuncu kadrosu da muhteşem performans sergiliyor. Karakter gelişimi de diziyi son derece ilgi çekici kılıyor. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

İlgili YazıEn Çok İzlenen ve En İyi Kore Dizileri

7
Marvel’s Luke Cage

Cheo Hodari Coker tarafından yaratılan ve Netflix western dizileri arasında yer alan ‘Luke Cage’, Mike Colter, Alfre Woodard ve Rosario Dawson’ın rol aldığı bir süper kahraman neo-batı dizisidir. Dizi, sabote edilmiş bir deneyden sonra insanüstü yetenekler kazanınca hayata beklenmedik bir dönüş yapan baş kahramanın etrafında dönüyor. Harlem’e geçtiğinde dikkat çekmemeye çalışsa da, Luke sonunda şehir için bir savaşa girmek zorunda kalır. Dizi, bir kahraman olarak yaşadığı talihsizliklere odaklanırken, onun kişisel hayatını da ele alıyor. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıEn İyi Netflix Filmleri

8
Heartland (2007-)

Netflix western dizileri arasında listelenen ‘Heartland’, on yıldan uzun bir süre önceki galasından bu yana mükemmel bir hayran kitlesi oluşturdu. Lauren Brooke aynı isimde bir roman yazdı, bu da senaryoya ilham kaynağı oldu. Çiftlikte yaşarken birçok deneme ve sıkıntının üstesinden gelen Fleming kardeşler ve büyükbabaları Jack Bartlett ile tanışıyoruz.

Bununla birlikte, olay örgüsünün ardındaki daha derin anlamı ortaya çıkarmak da önemlidir. Geleneksel Batılılarda, silahların yardımıyla da olsa, işleri düzeltmek için genellikle intikam arayan kahramanımız var. ‘Heartland’de tam olarak bu unsur eksik olsa da, dizi hala doğruya karşı yanlış, aile, sevgi, şefkat ve sizin için önemli olanı koruma temalarına odaklanıyor. Ne de olsa 14. sezonuna girmesinin bir nedeni var. Heartland 15. sezonu ne zaman yayınlanacak diye soranlara da Mart 2022 ayını söyleyebiliriz. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix Boks Sporu Konulu Filmler

9
Supernatural (2005-2020)

‘Supernatural’ kesinlikle on yılın en etkili ve popüler dizilerinden biri olarak tarihe geçiyor. Winchester kardeşlerin şeytanlar ve hayaletler de dahil olmak üzere şeytani ve doğaüstü varlıklarla mücadelelerini konu alıyor. Özünde, dizi iyi hazırlanmış bir anlatı sunuyor ve kahramanların şeytani yaratıklarla karşılaşmaya devam ederken nasıl geliştiğini açıklıyor.

Korku türüne ait olsa da, hikayenin vahşi batı temasını andırdığı söylenebilir. Eski Batı’daki kötü adamla yüzleşmek yerine, tüm Amerika’daki düşmanlarıyla karşılaşırlar. Ayrıca, kardeşlerin en sevdikleri rock şarkılarının keyfini çıkarırken seyahat ettikleri ’67 Chevy Impala, cesur atın günümüz eşdeğeri olarak görülebilir. Jared Padalecki ve Jensen Ackles’ın olağanüstü oyunculuklarıyla bu şov mutlaka izlenmeli. Bu diziyi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

Benzer YazıNetflix Best Movies: Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 20 Film

10
Cowboy Bebop (2021 -)

Aynı adı taşıyan anime dizisinden esinlenilen ve Netflix western dizileri arasında gösterilen ‘Cowboy Bebop’, Christopher Yost tarafından geliştirilen bir bilim kurgu western dizisidir. Seri, diğer birçok türün bir karışımı olduğu için tamamıyla vahşi batıyı tasvir etmiyor olmayabilir, ancak yine de Batı’da geçen dizilerin hayranları için heyecan verici bir yapım. ‘Kovboy Bebop’ galaksideki en tehlikeli suçluların peşine düşen ödül avcıları etrafında dönüyor. Grup Spike Spiegel tarafından yönetiliyor ve yaşamı tehdit eden birkaç görevi üstleniyorlar, çoğu zaman bu süreçte dünyayı kurtarıyorlar, ancak yalnızca doğru bedel ödenirse. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix’teki En İyi 20 Doğal Afet ve Felaket Filmi

11
The Walking Dead (2010 -)

Robert Kirkman ve Tony Moore’un aynı adlı çizgi romanına dayanan ‘The Walking Dead’, Frank Darabont tarafından geliştirilen bir zombi kıyamet neo-batı dizisidir. Dizi, bir zombi kıyametinde hayatta kalan ve sürekli varoluşsal tehditle karşı karşıya kalan bir grup şanslı kişiyi takip ediyor. Hayatları tehlikede olan bu hayatta kalanlar, karmaşık seçimler yapmak ve kendi hayatları için her şeyi göze almaya istekli rakip gruplarla rekabet etmek zorunda kalırlar. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıKıyamet Sonrasını ve Dünyanın Sonunu Konu Alan Netflix’teki En İyi 20 Film

12
Breaking Bad (2008 – 2013)

Netflix western dizileri arasında gösterilen Breaking Bad, 2008’de yayınlanmasından bu yana, televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yapımlarından biri olarak dünya çapında beğeni kazanan neo-batı suç drama televizyon dizisidir. Vince Gilligan tarafından yaratılan film, ilk olarak beş sezon boyunca AMC’de yayınlandı. Bu listeye dahil edilmesi, öncülün Amerikan ‘Vahşi Batı’sının türünün tek örneği, modern bir yorumu olması nedeniyledir.

‘Breaking Bad’, kovboy şapkası takan ve ata binen haydutların yerine onları evcilleştirilmiş bireyler olarak gösteriyor. Çöl manzarasının vahşi doğası, eski klasik Western filmlerinde olduğu kadar karakterlerin doğasında bulunan vahşi doğada da çok önemlidir. 2013’te Breaking Bad tüm zamanların en çok beğenilen dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix’teki En İyi 19 İhanet ve Aldatma Filmi

13
Wynonna Earp (2016-)

Bu drama dizisi, bize Western türünde benzersiz bir ürün sunmak için doğaüstü unsurları sağlıklı bir korku dozuyla güzel bir şekilde izleyicilerle buluşturuyor. İlginç bir şekilde, Beau Smith’in bir çizgi roman serisine dayanıyor. Hikaye, Wyatt Earp’ün torununun torununu konu alıyor. (Onu tanımayanlar için, 19. Yüzyılda Eski Batı’da kumarbaz, kanun adamı ve şerif yardımcısı olarak tanınan tarihi bir şahsiyettir.)

Netflix western dizileri arasında gösterilen yapım, Wynonna’nın 27. doğum gününde, hortlakları Cehenneme geri getirmesini sağlayan özel güçleri olduğunu fark eder. Genellikle, bu canlandırılmış ölülerin tamamı Wynonna’nın büyük dedesi tarafından öldürülmüştür. Bunun dışında, Wynonna ailesinin lanetini kırmak için birçok doğaüstü olayla da savaşır. Bu diziyi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

Benzer YazıNetflix’teki En İyi 14 Seri Katil Filmi

14
The Ranch (2016-2020)

Dizide Ashton Kutcher ve Danny Masterson (daha sonra cinsel taciz iddiaları nedeniyle kadrodan çıkarıldı) Bennett kardeşleri canlandırıyor. Sam Elliot, babaları Beau’yu oynarken anneleri Maggie’yi Debra Winger canlandırıyor. Bu yüzden dizide ayrıca yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu var. Tür içinde farklı bir şey istiyorsanız, ‘The Ranch’e göz atmanızı öneririz. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazı: Netflix’te Yayınlanmış Gay, Lezbiyen, LGBT Filmleri

15
Longmire (2011-)

‘Longmire’, John Coveny ve Hunt Baldwin tarafından geliştirilen bir Amerikan modern Batı suç dizisidir. En çok satan yazar Craig Johnson’ın bir dizi romanı olan ‘Walt Longmire Gizemleri’ne dayanmaktadır. Kurgusal Absaroka County, Wyoming’in şerifi olan Walt Longmire, baş karakterdir ve dizi, kendi yetki alanı içindeki büyük suçları araştırmak etrafında döner. Bu diziyi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

Benzer Yazı: Netflix’teki En İyi 20 Hayatta Kalma Filmi

16
Frontier (2016-)

Discovery Canada ve Netflix tarafından ortaklaşa hazırlanan Frontier, 1700’lerin sonlarında Kanada’daki Kuzey Amerika kürk ticaretini konu alan bir dizi. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazı: Netflix’teki En İyi 20 Dedektif Dizisi

17
Godless (2017)

Yılın en iyi on dizisinden biri olarak gösterilen Emmy ödüllü ‘Godless’, Akademi Ödülü adayı senarist Scott Frank tarafından yaratılan bir Netflix orijinal yapımıdır. Netflix western dizileri arasında olan ve yedi bölümden oluşan bu dizinin yapımına Eylül 2016’da Santa Fe, New Mexico’da başlandı. Jack O’ Connell, Michelle Dockery, Scoot McNairy, Merrit Wever, Thomas Brodie Sangster ve Sam Waterston’ın yıldız kadrosuna ev sahipliği yapan mini dizi pek çok olumlu eleştiri aldı. Konusu, eski patronu, kötü şöhretli suçlu Frank Griffin’den kaçarken yaralı bir kanun kaçağı olan Roy Coode’un, çoğunlukla kadınların yönettiği izole bir maden kasabasına sığınmasını konu alıyor. Bu dizi aksiyonla dolu, izlemenizi tavsiye ederim. Bu diziyi merak ederseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazı: Netflix Platformunda İzleyebileceğiniz +18 Diziler


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!